Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Quarto Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mdmgc

mdmgc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2009
Buna,
A rezervat cineva aici? www.quartoresidence.ro
Pe mine ma intereseaza un apartament cu 2 camere in zona si sunt curioasa de experientele avute cu dezvoltatorii acestui ansamblu.

Mulțumesc.



#2
Phelipe

Phelipe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2017
Salut, sunt si eu interesat de acest ansamblu, o garsoniera mai exact, ai reusit sa afli ceva informatii ?

#3
v-alex

v-alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.08.2016
Buna seara. Si pe mine ma intereseaza detalii despre acest ansamblu. Eu am fost astazi la o vizionare. Spre deosebire de cei care construiesc alaturi, apartamentele par a fi mai bine compartimentate. Camerele au forma patrata si nu dreptunghiulara, holurile au un mic spatiu pentru depozitare, baile sunt destul de mici, bucatariile par mai mari decat in alta parte. Am ajuns sa il vad destul de tarziu, seara, dar am observat ca sunt muncitori neechipati corespunzator prin bloc. Poate se pregateau de plecare, nu stiu. Schitele sunt cele de pe site, preturile urmeaza sa le primesc pe mail, oricum se incadreaza in pretul zonei. Despre structura de rezistenta m-ar fi interesat sa stiu mai multe deoarece nu am descoperit decat acum, cand deja se anvelopeaza blocul si nu se pot observa prea multe. Se pare ca vor fi 4 blocuri in acest ansablu, iar parterul va fi rezervat spatiilor comerciale. In zona se va mai construi inca un bloc, la o distanta destul de mica de acesta, pe locul unei alte fundatii incepute cu mult timp in urma.

Ii rog pe cei care mai au detalii despre acest ansamblu sa le posteze aici.

#4
mdmgc

mdmgc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2009
Buna!

Nu stiu daca inca mai sunteti interesati, dar sa va spun experienta mea:
Si mie mi-a placut foarte mult compartimentarea (cel putin cea de pe schita; in realitate n-am vazut apartamentele pentru ca la momentul deschiderii topicului apartamentele nu se puteau viziona).

Am semnat un contract de rezervare. Dupa contractul de rezervare ai timp 2 zile sa faci transferul de bani pt rezervare.  Inainte sa dau banii am cerut sa-mi trimita si antecontractul sa-l studiez. Problema noastra a fost ca noi nu am fost de acord cu antecontractul.
Nu mi-a placut ca nu au fost de acord sa modifice antecontractul cu urmatoarele puncte:
- sa specifice clar in antecontract ca blocul va fi racordat la utilitati la momentul semnarii actului de vanzare cumparare. Nu vroiam sa ma trezesc cu rata la banca si fara gaze in bloc - cum au patit cei de la blocul de langa(drumul taberei residence parca)
- sa specifice in antecontract finisajele cat de cat (adica ca are gresie, faianta, usa metalica, termopane, centrala, instalatie aer conditionat, bla bla....)Conform antecontractului nu se intelegea ce fel de finisaje sau daca va avea finisaje. Pentru punctul asta antecontractul facea referire la un alt acord intre noi si dezvoltatori, dar acel document nu mi-a fost prezentat.
- regulamentul de ordine interioara la care facea referire antecontractul nu mi-a fost prezentat.

Ideea e ca dezvoltatorii pareau oameni ok asa la prima intalnire. Mi-au spus chiar sa fac modificari pe antecontract si vor vedea daca vor putea fi inserate in antecontractul standard. Insa, desi am facut modificarile si i-am contactat in mai multe randuri pentru a-mi trimite antecontractul in forma finala, nu au fost de acord sa adauge niciuna din modificarile pe care le doream. Nu stiu daca a fost rea intentie sau dezorganizare. Imi tot trimiteau aceeasi varianta de antecontract cu care nu eram de acord.  Drept urmare, am renuntat la achizitionarea unui apartament in acest ansamblu.

#5
v-alex

v-alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.08.2016
Multumim pentru informatii!

Eu eram interesata sa aflu cat mai multe. Dar cu cat aflu, cu atat mai mult incep sa imi pun intrebari. Nu cred ca exista ansamblu rezidential fara probleme ascunse. Spe ce alt ansamblu, zona v-ati orientat? Multumesc!

#6
Michael84

Michael84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.04.2019
Salut! A achizitionat cineva vreun apartament in complex? Multumesc!

#7
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Buna ziua,
Am antecontractat o garsoniera la etajul 6, ultimul, in blocul 4 din complexul Quarto Residence, bloc ce va fi dat in folosinta cu aproximatie la sfarsitul lunii iunie 2021, cu posibilitate de prelungire de 60 zile a acestui termen.Mi-a placut compartimentarea garsonierei,este mult mai spatioasa si mai bine impartita fata de ceea ce am vizionat la alte blocuri ce se construiesc in zona; are si o mica debara pentru depozitare.
Ii rog pe cei care au achizitionat apartamente in celelalte blocuri din acest complex,sa ma ajute cu cateva informatii:
- blocurile sunt cat de cat solide si bine construite,adica ofera o siguranta la un cutremur mai mare?
- la predarea apartamentului,au existat bransamentele la toate utilitatile de la bun inceput, inclusiv bransament la gaze? au fost facute corespunzator toate documentele (cadastru, intabulare, schita apartament, etc.)?
- au fost puse in functiune lifturile (sau macar unul dintre ele) inca de la darea in folosinta a blocului?
- sunt sau au fost probleme cu instalatiile sanitare, electrice, termice?
- cei care stau la ultimul etaj, au avut probleme cu infiltratii/ inundatii de pe terasa?
- blocurile sunt cat de cat izolate fonic?  Adica sper ca nu se aud chiar toate zgomotele produse de vecini...

Multumesc anticipat pentru orice informatie!

#8
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2018
@CoriDana

Am contractat o garsoniera tot in blocul 4. Se pare ca termenul de predare se amana spre Septembrie, Nu au depus documentatia la cadastru in timp util.

Cred ca o vizita la bloc si o discutie cu constructorul te va lamuri mai bine.

#9
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
@DocMorelli,

Multumesc pentru informatii!
Ma gandeam eu ca termenul de predare se va amana, caci mai au destul de mult de lucru la bloc,iar termenul de predare de 30.06 stipulat in promisiunea de vanzare - cumparare, din start era nerealist..eu am antecontractat garsoniera in luna martie.

Voi face zilele acestea o vizita pe la bloc si voi discuta cu dezvoltatorul si inginerul de santier.

#10
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2018
Sa ne spui si noua ce ai discutat cu ei. Eventual adu in discutie si cresterea posibila a cursului Euro si recalcularea sumei de plata in lei.

#11
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Sigur, voi reveni cu informatii dupa vizita la bloc.

#12
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2018
Cine ne cheama la receptie cat de curand, semnarea actelor finale incepand cu 20 septembrie !

#13
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Presupun ca dezvoltatorul o sa ne cheme! Asteptam cu interes!🙂 Eu am fost chemata la inceputul acestei luni pentru a vedea  garsoniera, fiind intocmit si un proces verbal cu problemele constatate, in vederea remedierii acestora. S-a lucrat destul de bine si nu sunt probleme majore!

#14
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2018
M-au sunat azi pentru programare la notar, cica daca achiti restul de plata dupa semnarea actelor la notar este mai scump cu 200 lei pentru ca notarul mai face un act suplimentar atunci cand dezvoltatorul ii confirma plata. Voi cum procedati ?

#15
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
@DocMorelli

Si pe mine m a sunat ieri dezvoltatorul,m a programat joia viitoare la notar. Este 180 lei acel act aditional/ suplimentar, daca faci plata dupa incheierea contractului de vanzare - cumparare. Eu am optat sa fac plata dupa incheierea contractului, deoarece intai vreau sa vad si eu documentele si sa ma asigur ca este totul in regula. Plata trebuie facuta in maxim 48 de ore de la incheierea contractului.
Azi am mers din nou sa vad garsoniera, au remediat micile probleme pe care le am semnalat la vizita trecuta, si vor mai remedia ceea ce mai este de remediat.
Sper ca pana la constituirea asociatiei de proprietari sa puna totusi in functiune macar un lift, deoarece garsoniera mea e la etajul 6, fiind dificil transportul de mobila, electrocasnice, etc.pe scari atatea etaje!

#16
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2018
Mai, da, si eu m-am enervat putin de faza cu liftul. Vor sa arunce toate costurile cu mentenanta liftului spre asociatie, sa nu plateasca nimic din buzunar dezvoltatorul. Eu am la etajul 6 pe sud. Referitor la costuri, oricum poti cere documentele in avans pana ajungi la notar. Si eu am tot pe 23.

Edited by DocMorelli, 17 September 2021 - 12:44.


#17
CoriDana

CoriDana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.04.2021
Da, asta este problema lor cu lifturile, nu vor sa mai plateasca ei reparatiile in caz de avarii survenite prin transportul diverselor chestii cu liftul! Dar nici nu poti cara pe scari 6 etaje electrocasnice, mobila, etc..mi se pare complet aiurea!Eu as fi de acord sa platesc o taxa de mentenanta, doar sa puna in functiune macar unul din lifturi! Si fiecare sa platesca reparatiile, daca provoaca stricaciuni liftului prin transportul/ manevrarea necorespunzatoare a obiectelor in lift!
Eu am garsoniera nr.35, este tot pe sud.
Legat de acte, au spus ca imi trimit modelul de contract de vanzare - cumparare cu cateva zile inainte pentru a il studia..dar pentru mai multa siguranta, prefer sa fac plata dupa incheierea contractului.

#18
andrei981

andrei981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2019
funcționează un lift in momentul de fata. presupun ca este strict pentru facilitarea mutării locatarilor (mobila etc.). Am fost zilele trecute pe acolo. Ele vor fi puse in functiune oficial dupa infiintarea asociatiei de proprietari. Am vazut ca unii deja s-au mutat in bloc....nu multi, dar sunt.
Ps: si eu am cumparat in blocul 4

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate