Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

to CASCO or not to CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Uite , eu am avut o anvelopa distrusa de un ciot de bordura si casco meu e fara franciza si acopera tot si totusi am preferat sa-mi cumpar alta anvelopa din banii mei fara sa apelez la casco , adica pt 5-600 lei nu-mi merita sa fac hartogaria ci pt ( doamne fereste ) de la 1000 de lei in sus .

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
NICI la 1000 nu sunt sigur ca merita, ca banii astia ii dai inapoi la anul cand creste pretul politei.

#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostBaxon, on 02 octombrie 2017 - 15:48, said:

Uite , eu am avut o anvelopa distrusa de un ciot de bordura si casco meu e fara franciza si acopera tot si totusi am preferat sa-mi cumpar alta anvelopa din banii mei fara sa apelez la casco , adica pt 5-600 lei nu-mi merita sa fac hartogaria ci pt ( doamne fereste ) de la 1000 de lei in sus .
eu am dat o gramadă de bani pentru oglinzile unui x5 de serviciu, furate în parcare. am pierdut o zi la poliție și termen de livrare la bavaria 4 săptămâni. nu merci. am plătit și gata.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De aici inteleg ca suntem mai multi care am alege s-o reparam pe casco ar trebui sa fie vorba de o suma importanta sau in vederea vanzarii utilajului ( cand nu mai reinoiesti polita ) atunci tragi de casco cat poti , corect ?

#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
când casco o să fie în sistemul asigurările de viață o să fiu clientul lor. plătesc timp de 5-7 ani și dacă nu lovesc mașina primesc banii înapoi. altfel, să plătesc eu pentru fraudele unora, nu merci.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si cand va fi asta implementata ?!

#25
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostBaxon, on 02 octombrie 2017 - 15:58, said:

Si cand va fi asta implementata ?!
când psd o să fie partid de măicuțe

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postslai, on 02 octombrie 2017 - 15:50, said:

NICI la 1000 nu sunt sigur ca merita, ca banii astia ii dai inapoi la anul cand creste pretul politei.

ai exemple? de ce sa creasca. nu pt aia e franciza?
mi se pare exagerat, 1000 de lei crestere ar insemna vreo 33%

si daca creste pretul la actualii (ce e asta, japca?), atunci  ma mut cu casco la alt asigurator la pretul pietei, care e problema.
nu e ilegal sa faci pret diferit la aceleasi servicii? adica daca ma duc cu o masina identica am un pret si cu masina folosita ce a fost in istoricul lor am alt pret??

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
nu, franciza nu inseamna ca nu creste casco anul urmator.
inseamna ca acceptand acea franciza, ai primit un pret la casco mai mic. daca voiai fara, plateai mai mult casco, daca acceptai 200 euro, plateai mai putin decat ai platit.
si o cretere de 33% e acceptabila, unii asiguratori iti pun si 100% anul urmator.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dar oare te intreaba " noul " asigurator de ce nu mai faci cu vechiul in caz ca ai utilizat polita la " maxim " ? Adica exista ceva baza de data astfel incat desi faci urmatoarea polita la alt asigurator si acesta sa-ti mareasca cuantumul desi ai avut dauna la alt asigurator ?

#29
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostFlat, on 02 octombrie 2017 - 12:31, said:

salutare, ma confrunt cu o dilema

masina noua de ~1 an, CASCO, am inerentele mici julituri pe la colturi de la destepti care nu stiu sa parcheze, o urma de cheie, un prag de dedesubt harsait de mine cu o bordura prin sibiu, chestii normale

avand in vedere ca imi expira contractul si vreau sa-l reinnoiesc, sa o vopsesc pe CASCO sau nu? am franciza 100e deci daca iau sa zicem 3 colturi la facut ar fi 3 incidente = 300 euro? nu ies mai ieftin daca o vopsesc (bara) pe banii mei?

Nu prea merita sa o revopsesti pentru astea. Si nu e de CASCO sau ceva, ci e de calitatea "revopselii", care adesea e mult mai slaba decat cea originala.

Parerea mea dupa ce am revopsit jumatate de masina de doua ori Posted Image.

P.S:
Cand a revopsi un element la reprezentanta e ~100 de euro si fransiza e ~100 de euro...  nu prea consider CASCO-ul ca fiind pentru astfel de lucruri.
Mai degraba e pentru regres pe RCA cand ai de-a face cu un EuroIns/Carpatica &friends :D sau pentru evenimente neprevazute (gen iti cade copacul pe masina :D).

Edited by StefanSC, 03 October 2017 - 11:28.


#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,548
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFlat, on 02 octombrie 2017 - 12:31, said:

salutare, ma confrunt cu o dilema

masina noua de ~1 an, CASCO, am inerentele mici julituri pe la colturi de la destepti care nu stiu sa parcheze, o urma de cheie, un prag de dedesubt harsait de mine cu o bordura prin sibiu, chestii normale

avand in vedere ca imi expira contractul si vreau sa-l reinnoiesc, sa o vopsesc pe CASCO sau nu? am franciza 100e deci daca iau sa zicem 3 colturi la facut ar fi 3 incidente = 300 euro? nu ies mai ieftin daca o vopsesc (bara) pe banii mei?

la reinnoirea CASCO se fac poze, corect? apoi sigur nu o voi mai putea baga in service pe asigurare.
are rost sa o fac? in bucuresti probabil a 2a zi dupa iar o gasesc cu urme

si nu in ultimul rand merita reducerea? am avut doar un incident pe casco la care nu am platit nimic ca am fost nevinovat (si am avut amiabila). am auzit ca unii cresc prima sau cer reintregire sau tot felul de abureli d-astea
Pai daca ai avut deja casco, ai dat deja niste bani.  Daca o vopsesti pe casco, macar beneficiezi de serviciile asigurate.
Eu am renuntat la casco. Parchez pe cat posibil cu putinta in locurile cat decat sigure. Noaptea o scot de pe carosabil, si este "aparata" de alta masina mai vechie tot a mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate