Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Colonizarea planetelor gazoase: Saturn, Uranus și Neptun și sau a lui Titan, Triton, Pluton-Charon, samd

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,622
  • Înscris: 07.02.2003
Da sigur...

#38
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostInfinitty, on 04 octombrie 2017 - 12:31, said:

Faci unitati cuantice de servire pentru creier

Imi faci si mie 3 la 10 lei ?

#39
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Peste 50 de ani este bine?

#40
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postlupini, on 02 octombrie 2017 - 20:01, said:

Omul aparţine Pământului. Din Pământ a ieşit, şi în Pământ se va întoarce...scrie undeva. Posted Image

Da, momentan omul apartine planetei. Omul mai are multe de descoperit aici. In medicina e dezastru, nu stim mare lucru inca. Cand vom descoperi mai tot ce e in spatele acestei masinarii(omul), atunci vom fi pregatiti sa colonizam alte planete. Cand vom descoperi tot ce se afla in spatele acestei masinarii, este foarte posibil sa nu ne trebuiasca sa colonizam alte planete.

In momentul asta eu cred ca inca suntem un experiment, o alta specie asemanatoare incearca sa-si raspunda la niste intrebari. Ne-a aruncat aici.

Inclusiv in Biblie suntem tot un experiment. Marul muscat, etc. In acest moment raspunsul la intrebarea initiala implica doar partea materiala.Eu as spune ca nu acesta ar fi telul omenirii, este un fals.Momentan depine de fiecare de cum se simte cu atat cat are.Si te poti simti implinit cu mult mai putin dect au altii.

Edited by ionutz_joe2009, 07 October 2017 - 19:43.


#41
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Chiar si asa, noi inca nu ne-am colonizat propria Luna.

Eu am impresia ca abia prin 2200 vom putea avea capacitatea de a construi o baza coloniala permanenta pe Luna si vom putea desfasura activitati miniere.

In ritmul dezvoltarii tehnologice, cred ca o sa ne ia mii de ani pana vom ajunge noi sa colonizam si satelitii planetelor gazoase.


De vazut totusi, dar nu cred ca mai mult de a trimite o sonda submarina pe Europa vom fi in stare in secolul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MPruWaL_d5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kirkik, 08 October 2017 - 16:20.


#42
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, baza pe Luna ne trebuie, caram nisip de acolo. Am ramas fara Siliciu , nu mai avem din ce sa facem tranzistori si procesoare. Nu mai e nici energie solara, nici vant, apa,fer, aluminu...s-au inchis si reactoarele...ne trebuie neaaparat o alternativa la petrol...poate gasim petrol pe Luna si rezolvam pbl.Vrem plastic, vrem cat mai multe toale din petrol :)). Raspunsul este aici la noi, nu pe Luna si nici Marte.

#43
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postkirkik, on 08 octombrie 2017 - 16:20, said:

Chiar si asa, noi inca nu ne-am colonizat propria Luna.

Eu am impresia ca abia prin 2200 vom putea avea capacitatea de a construi o baza coloniala permanenta pe Luna si vom putea desfasura activitati miniere.

In ritmul dezvoltarii tehnologice, cred ca o sa ne ia mii de ani pana vom ajunge noi sa colonizam si satelitii planetelor gazoase.
De vazut totusi, dar nu cred ca mai mult de a trimite o sonda submarina pe Europa vom fi in stare in secolul asta:

Singularitatea tehnologica schimba complet paradigmele lumii, astfel ca omul virtualizat nu mai are nevoie de nimic din lumea aceasta ci devine un zeu al universului precum transformerii sau zeii kriptonieni din Superman 2.

In lumea singularitatii nu mai exista orase ci doar centre robotice de procesare gen Skynet (Terminator /Oblivion).

Explorarea universului se va face mai ales de acasa prin telescoape lentile gravitationale si mai apoi prin tunelare spatio-temporala.

#44
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Pe Luna am putea extrage Helium 3,  ceva H20 inghetat,  Siliciu,  Magnetita,  Titanium si alte elemente rare.....cu toate astea, nu vad sensul sa le transporti inapoi pe Pamant fiindca costa enorm la greutate.

Daca tot colonizam Luna, ramanem acolo sa o transformam intr-o baza care sa ne propulseze in restul sistemului solar.


Dar cum am spus.....pana o sa ajungem la minerit pe Luna, o sa mai treaca sute de ani. Momentan,  secolul asta  suntem foarte multumiti cu ce ne ofera Pamantul.


btw:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NL0uG7F6GuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Chestile astea propagate in mediul academic cat si in mass-media sunt demult expirate, gunoaie provenite din perioada de inceput a sec. 20.

Heliul 3 aka tritiu nu are nicio valoare de fapt deoarece nu exista reactoare pentru asa ceva, iar daca se vor construi atunci vor putea functiona la fel de bine si cu Deuteriu doar D-D, aflat din abundenta in oceanele lumii, iar daca si probabil ca asa va fi si se vor inventa materiale ce reflecta razele gama sau ecrane de plasma, atunci va fi utilizat chiar banalul hidrogen simplu.

Luna nu reprezinta nimic cat mai ales o idee expirata datorata inapoierii tehnologiei aero-spatiale. pe cand vom realiza nave gonflabile din aerogel si materiale avansate, nu vom mai avea nevoie de rachete si nici de Luna sau statii orbitale.

Totul se reduce la un reactor fuzio-nuclear compact, structuri gonflabile sau poroase hiper-usoare si cam atat, iar spatiul va fi ultima frontiera.

Pe cand ne vom apuca de minerit pe Luna, nici macar aurul nu va mai valora nimic si totul se va raporta la supermateriale, IA si productivitatea robotilor, iar majoritatea angrenajelor vor fi realizate din aerogeli si plastic cu suprafata diamantină, plus fibre-nato, iar siliciul va lua locul fierului.

Orasele nu vor mai exista, nici suprafetele agricole, totul reducandu-se la navete-plutitoare mobile locuite de avatari si androizi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate