Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

NAS 80TB

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Eu as alege linux + raid software . In cazul raid-lui hardware , daca iti crapa controller-ul si nu gasesti unul identic de schimb poti sa iti iei adio de la date. In cazul raidului soft,  daca se strica placa de baza sau pur si simplu vrei sa muti discurile  in alt sistem  datele  o sa fie intacte la reboot . Chestia asta nu cred ca este valabila la raid-ul software pe Windows .

Daca raid-ul din linux nu este suficient si te preocupa foarte tare siguranta datelor poti sa instalezi snapraid http://www.snapraid.it/ . Pe site-ul lor gasesti o comparatie cu alte solutii raid , unraid ,storage spaces etc .

http://www.snapraid.it/compare

#74
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017
marchand mersi mult pentru link ! e exact ce cautam, macar acum stiu ca si unRAID are dezavantaje de care nimeni nu vorbeste.

E foarte interesant ca in snapraid poti folosi si harduri ca nu is goale.

Stiu cineva care ar fi mai recomandat WD RED PRO sau WD GOLD ? eu cred ca Gold e mai bun pentru mine

#75
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Nu e vorba ca nu vorbeste nimeni de ele, vorbim noi chiar acum.
Si, daca nu vorbea nimeni, cum le-ai gasit, le-ai descoperit tu (nici macar nu folosesti acel program/OS) ?!

La SnapRAID am vazut vreo 2 chestiuni:
- Redundancy model: snapshot - adica iti face o imagine de backup doar atunci cind vrei tu, la cerere.
Nu tot timpul, ca celelalte.
Presupun ca se poate programa asta (schedule).
La fel, presupun ca daca pica vreun hard inainte sa faca snapshot, pierzi datele modificate de la ultimul snapshot pina in acel moment.
- Number of failures: 1-6..... deci de cite harduri parity ai nevoie pentru asemenea protectie ?!
1 is for RAID5, 2 for RAID6, dar 3-6 ?

#76
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

View Postbuyonevideo, on 16 octombrie 2017 - 11:07, said:

Avantaj unraid: recuperezi fisierele, in cazul in care se strica un singur hard disk.
Dezavantaj unraid: daca se strica 2 harduri simultan sau in timpul recuperari datelor de la primul hard stricat, pierzi absolut tot.

Îmi pare rău dar se pare că nu ai înțeles exact cum funcționează unRAID. Nicivorbă să pierzi absolut tot dacă se strică 2 harduri.
Uite, plec de la premiza că ai spațiul de la 100 harduri combinat cu unRAID. Vor fi 99 de date + 1 paritate.
Dacă se strică 2 simultan așa cum zici tu, în cel mai rău caz încă vei avea acces la celelalte 99-2 = 97 harduri.
Datele de pe cele 97 le vei putea accesa simplu pe orice calculator cu linux fiind defapt un sistem de fișiere RFS sau XFS.
Există și tool-uri de Windows prin care poți accesa hardul formatat RFS direct din Windows. Ex : http://yareg.akucom.de/

Vei putea ușor să refaci toată șandramaua cumpărând 2 harduri noi și făcând rebuild la paritate.
Ai pierdut datele de pe cele 2 stricate simultan dar nu ai pierdut tot nici vorbă

Altfel, în comparația de pe site-ul de mai sus e o rubrică în care specifică chiar asta, vezi poza:

Attached File  2017-10-17 13_37_38-SnapRAID.png   40.9K   23 downloads

View PostBiodomes, on 16 octombrie 2017 - 10:59, said:

Hawkie ai dreptate, unRAID e cea mai sigura optiune.
Tu ce marimi de hdd-uri ai pe unRAID?

Vezi pozele care le-am atașat mai la început. Eu am toate de 4 TB, dar poți avea orice combinație de mărimi, singura chestie e ca cel de paritate să fie egal sau mai mare în capacitate decât cel mai mare dintre cele pe care ai date.

Quote

Ai patit de multe ori un URE (unrecoverable read error) ?

Niciodată

Quote

Din cate am vazut pana acum, ma deranjeaza GUI-ul unRAID. Ai zis ca il pot deschide si cu un browser? in windows 10 ?
El e un sistem de operare si windows 10 trebuie sa-l instalezi ca un VM ?

E un sistem de operare care în mod normal se rulează de pe un stick USB.
Interfața e ori linie de comandă dar cel mai ușor din browser de pe orice sistem.

Quote

Fisierele le pot vedea in windows sau doar prin interfata unRAID ? Mai trebuie sa ma documentez ca nu prea inteleg totul ...

Păi îți mapezi un folder în Windows cu share-ul care l-ai făcut în unRAID.
Vezi pozele mele care le-am pus la început.

Edited by Hawkie, 17 October 2017 - 12:45.


#77
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, am spus clar, de citeva ori, ca nu ma pricep indeajuns la chestii de detaliu.
Cred ca am gasit informatia ca pierzi datele de pe hardurile stricate (2 sau mai multe) si nu se pot reface toate folosind discul de paritate.
Una am citit, alta am inteles, alta am scris.
Este foarte bine ca ne-ai mai lamurit nitel, se pare ca nici initiatorul nu e macar hotarat ce vrea sa faca, daramite cunoscator indeajuns.

#78
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008

View PostBiodomes, on 17 octombrie 2017 - 06:34, said:

Stiu cineva care ar fi mai recomandat WD RED PRO sau WD GOLD ? eu cred ca Gold e mai bun pentru mine

Eu zic ca red , acelasi lucru recomanda si producatorul

https://www.wdc.com/...age/wd-red.html

#79
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, neah, pai era culmea ca taman producatorul sa NU isi laude marfa :)
Si vezi ca el a zis Red Pro, nu Red simplu.
Iar Gold are si varianta si de 12 Tb !!!
Daca si pretul este cu maxim 20% mai mare, atunci Gold, nu ?!

#80
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Daca producatorul zice ca seria Red de Hdd-uri este conceputa pentru NAS eu zic sa il credem pe cuvant .   Diferenta de pret intre Red si Red Pro sau Red si Gold este de aproximatix 100 eur pentru un hard de 10TB . Daca inmultim cu numarul de harduri necesare , adica 8 , rezulta o diferenta de aproximativ 800 euro. Diferenta de pret este zic eu  semnificativa daca tinem cont si de faptul ca discutam de un proiect "hobby" .
Initiatorul nu ne  spune sau nu ia in calcul o chestie foarte importanta  si anume cat de performat trebuie sa fie NAS-ul si anume : cati useri o sa il acceseze simultan , ce este mai important o viteza mare de citire sau o viteza mare de scriere , etc ... .
Se mai pune si problema accesului la fisiererele stocate pe  NAS, cum ar trebui sa ele fie accesate ,  vreau sa le accesez doar prin intermediul unui pc din reteaua locala sub forma unui share windows, vreau sa le accesez de pe un pc din reteaua locala dar mai vreau sa le accesez si de pe un telefon android sau apple ios , etc ... , la ce fisiere au acces diferiti utilizatori , si multe altele  ..... .

Dupa  ce exista raspuns cel putin la intrebarile astea  poti sa incepi sa iti dimensionezi NAS-ul , cate discuri ai nevoie , cat RAM , ce procesor , soft , etc...

#81
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. El nu are NAS aici.
Are un calculator cu 18 harduri, care nici macar nu functioneaza mai mult de cateva ore/zi.

2. WD Gold: https://www.wdc.com/...hard-drive.html
designed from the ground up for enterprise-class reliability
Delivering dependable performance to any storage environment
are built for yearly operation (24x7x365) within the most demanding storage environments
RAID-specific, time-limited error recovery (TLER)

3. Cum ziceam: 12 Tb, fata de 10 la Red Pro

Deci cred ca-s bune pentru el;)

#82
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017
marchand - stiu ca titlul zice NAS dar mai degraba o sa fie storage fara networking, fisierele o sa le accesez doar cateva ore pe zi deci doar un utilizator.
Vitezele de read/write nu conteaza, odata ce o sa fie scris ceva pe HDD, n-o sa mai fie sters, deci paritatea poate sa fie Snapshot si nu necesita Real time.

GOLD vs RED PRO
Ambele au 5 ani garantie (la producator) si 7200rpm
Gold are 2.500.000 MTBF
RED PRO are 1.000.000 MTBF
Specification Sheet Gold https://www.wdc.com/...2879-800074.pdf
Specification Sheet Red PRO https://www.wdc.com/...2879-800022.pdf
Mai e o diferenta la zgomot, 36 dbA la Gold si 29 dBA la Red PRO (eu prefer sa fie zgomotos, macar stiu ca lucreaza Posted Image

@Hawkie
Inainte sa alegi unRAID ai luat in considerare si snapRAID ?

Pare sa aiba mult mai multe avataje :
1. You can start with already filled disks.
2. Fix silent errors If silent errors are detected and fixed before they can propagate into the parity.

View Postbuyonevideo, on 17 octombrie 2017 - 08:47, said:

Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Nu e vorba ca nu vorbeste nimeni de ele, vorbim noi chiar acum.
Si, daca nu vorbea nimeni, cum le-ai gasit, le-ai descoperit tu (nici macar nu folosesti acel program/OS) ?!

Am intebat pe mai multe forum-uri si toata lumea recomanda ce folosesc ei sau ce au auzit, dar niciodata nu zic si dezavantajele.
De ex aici : https://www.techpowe...0tb-nas.237538/
dupa 7 pagini si zeci ce pareri nimeni nu a adus vorba de snapRAID, care pe hartie pare sa fie cel mai 'perfect', si nu doar pentru mine.
Si e freeware, unraid costa (nu mult dar tot costa), storage spaces are programatori cu milioane in spate si un freeware poate sa faca mai mult ?
Ma face sa cred ca si asta are parti negative, dar nu prea gaesc pe net mult despre snapRAID, desi e din 2011 nu multi par sa-l foloseasca.

Edited by Biodomes, 18 October 2017 - 13:11.


#83
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Cand am facut eu sistemul nu auzisem de SnapRAID. Merita incercat. Din ce-am inteles SnapRAID poate fi folosit doar ca fileserver, in schimb pe unRAID poti rula masini virtuale , containere Docker, diverse plugin-uri etc. De asemenea poate folosi SSD-uri pentru caching in caz ca e nevoie de o viteza marita de transfer. In plus, ai suport daca intampini probleme si o comunitate de useri bine informata (forum, articole etc).

Avand in vedere ca SnapRAID e gratuit, poate oricine sa faca un test sa vada care interfata / mod de functionare ii place mai mult si care e cel mai potrivit pentru propriile nevoi.

O anazliza despre cele doua solutii : https://forums.lime-...vault-snapraid/

Edited by Hawkie, 18 October 2017 - 14:48.


#84
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
80TB este enorm si nu se justifica. daca vrei sa faci o colectie, va trebui sa accepti niste compromisuri. mai exact, ce as face eu:

- constitui o arhiva cu toate documentarele la rezolutie si bitrate reduse, gen SD, 640x480, 1-2Mbps. conversia documentarelor se poate face in batch automat, e drept va dura dar la final ai o colectie completa daca vrei sa vizionezi oricare din episoade. cu un astfel de bitrate nu ai nici probleme de streaming in retea, iti duce filmul pe orice device, telefon etc.   pluuuus marele avantaj - iti ocupa o fractiune din ce iti ocupa acum format hd sau 4k. presupunand ca acum ai 20TB, noua dimensiune va fi de max. 3-4TB.

- in paralel cu arhiva de mai sus, pastrezi in original creme de la creme, cele mai bune episoade, documentare, whatever. astfel ai o colectie de "favorite" la calitate maxima pe care le poti savura la nevoie.

ideea de a pastra in original content video la calitate maxima nu se impaca cu home use. televiziunile au datacentere serioase si nici macar ei nu pastreaza materialele "live" pe harduri, mai lucreaza cu benzi sau discuri, exista solutii ce stocheaza TB (cartridge-uri) si sunt puse pe raft si luate la nevoie

#85
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Stai tu linistit, deja s-a discutat asta, nu o sa faca initiatorul conversie la SD.
Si colectia o sa tot creasca.
Si multe alte "problemite".....

#86
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008

View PostBiodomes, on 18 octombrie 2017 - 13:05, said:

Ma face sa cred ca si asta are parti negative, dar nu prea gaesc pe net mult despre snapRAID, desi e din 2011 nu multi par sa-l foloseasca.

Nu il foloseste multa lume  probabil pentru ca este un produs de nisa.
Citat de pe site-ul snapraid " SnapRAID is mainly targeted for a home media center, with a lot of big files that rarely change. " Iti suna cumva cunoscut ? Posted Image

Alta chestie , zic eu utila pentru tine :

"How is it different than RAID?
RAIDs are mirroring solutions that propagate changes immediately to the parity data. In this sense, RAIDs are not backups, because they don't allow to restore an old state of the array.
SnapRAID is instead more similar at a backup solution, and you can restore the state of the last backup. For example, with SnapRAID, if you delete by accident a file, you can easily restore it. "

#87
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

View PostFlat, on 18 octombrie 2017 - 15:35, said:

- constitui o arhiva cu toate documentarele la rezolutie si bitrate reduse, gen SD, 640x480, 1-2Mbps.

Încearcă tu să te uiți la un filmuleț 640x480 pe un televizor cu diagonală de 50 inch și spune-mi dacă-ți place cum se vede.

#88
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View PostFlat, on 18 octombrie 2017 - 15:35, said:

- constitui o arhiva cu toate documentarele la rezolutie si bitrate reduse, gen SD, 640x480, 1-2Mbps.

Am multe documentare "vechi" cu rezolutie mica dar am observat (poate numai eu is asa) ca daca is in super HD (adica Blu-ray rip) e mult mai tentant sa te uiti la ele.
De ex BBC - Life on Earth (1979) imaginea la 10 MB/s 1080p e super clara, si merita absolut 4,5GB pentru 50 minute. In viitor o sa-mi iau si bluray-ul ca merita 100%

#89
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum mai merge treaba, vreo achizitie noua ?

#90
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017
Am luat un WD 10TB Gold, is foarte multumit, astept Black Friday poate o sa fie reducere la 12Tb gold

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate