Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 buyonevideo, on 01 octombrie 2017 - 18:37, said:

Bai frate, ce dr*cu mah, nimeni nu mai stie sa puna o intrebare corect, de la cap la coada ??
Primul site, ala cu unimec sau cum era, este fabrica de stilpi de luminat industriali, normal ca nu da preturile la liber, sint negociabile si diferite
Ce naiba mah frate, deja am zis, produse de nisa.
Al doilea, cerbu sau mama lui de site, vinde en gross.
Uite si en gross, nu e nevoie sa afiseze preturile.
Si al treilea ala cu bizoo, la fel, se adreseaza, in special, tot firmelor.
Este perfect normal sa nu aiba preturile pentru clienti normali ca tine, care nu stiu ce ar vrea sa cumpere de la ei, doar o folie de telefon sau 3 suruburi.
Intrebarea a devenit caduca din momentul in care ai dat primul exemplu.
@buyonevideo raspunsurile tale parca sunt ale unuia care are un site si nu are preturi afisate ...Posted Image
   Ieri am cerut o oferta unei firme din RO,pe formularul spre care am fost directionat cu butonul " cerere oferta" .Normal ca nu a raspuns nimeni !!!!
Nu se pomeneste pe site de volume minime sau maxime de comenzi,firme sau persoane fizice. Azi am sunat,mi-a raspuns o demoazela,i-am explicat in cateva cuvinte ce vreau de la ei,mi-am dat seama ca am bagat-o in ceata,incearca sa ma paseze la colegul care se ocupa de partea cu produsele,revine si-mi spune ca este ocupat,dar ca ma va contacta !!!!!Posted Image
  Deocamdata nu ma contactat !!
Daca ceream o oferta la un chinez,cred ca-mi trimiteau o mie ,in secunda imediat urmatoare .
  Intr-un magazin fizic OPC-ul si legea il obliga pe comerciant sa aiba pretul afisat la vedere.
    ASA AR TREBUI SA SE INTAMPLE SI IN ON LINE !!!!!

#38
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Am lucrat acum niste ani la o astfel de firma mica care facea oferte doar prin mail. Eram pe post de manager, si eu ma ocupam direct de mailuri.
Faceam oferte in functie de client. Daca erau pt firme mari sau de stat bagam cele mai mari preturi. Daca erau mai amarati dar cu potential atunci bagam preturi mai mici.
La telefon bagam preturi mari daca vorbeam cu un barbat.
Aveam multe templates pt mailuri si tot asa le alegeam in functie de client. De exemplu daca destinatia era o doamna sau domnisoara puneam unul mai feminin, cu flori.
Acum nu se mai poarta templates. Toti au un singur template cu sigla lor si eventual ceva grafic corporatist.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 DaculScoril0, on 02 octombrie 2017 - 09:30, said:

poate proprietarii nu vor clienți ca tine?
Banuiesc :)

 buyonevideo, on 02 octombrie 2017 - 10:38, said:

OK, deja ai primit o multime de raspunsuri, unele chiar la fel, si tot insisti, tot ai o problema.
Repet intrebarea: tu chiar lucrezi in domeniu legat de ce tot spui pe aici, adica productie/achizitie industriala, en gross.... s.a.m.d. ?
Ti-am mai spus si iti repet ca nu lucrez in productie/achizitie industriala , en gross etc . Ce comand eu online e pt mine nu pt altii sau pt o firma . Da , am comandat multe de pe net , pret mai bun , chiar si materiale de constructii , centrale termice , profile metalice dar strict pt mine ca persoana fizica . ( nu prea inteleg ce te f**e grija pe tine ce lucrez eu ? ) Raspunde la nedumerirea mea sau treci mai departe ca faci doar off topic si daca continui in maniera asta o sa-ti dau report , poate te calmezi si raspunzi la subiect daca stii !

#40
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Depinde de produse si de business. Daca e un magazin online, evident ca ar trebui sa aiba preturile afisate. Daca vinde produse obisnuite de stie tot prostul ce vrea si ce-i trebuie sau produse de impuls, iar ar trebui sa fie preturi. Daca vorbim de niste produse (servicii) de nisa, foarte scumpe, customizabile, in alegerea carora sunt necesare niste cunostinte in domeniu sau care in general sa achizitioneaza dupa o analiza a pietei, mi se pare foarte ok sa nu fie preturile pe site si sa discuti cu un agent de vanzari care se pricepe sa-ti dea ce-ti trebuie tie.

Sigur ca e posibil ca sub umbrela asta sa se ascunda si preturi facute in functie de fata, dar daca e o investitie mare, iti permiti sa faci un test si sa ceri o oferta similara cu alte date de contact ca sa ii verifici (daca iti pasa atat de tare).

Edited by black_dizzy, 03 October 2017 - 11:47.


#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E practică comună pentru comercianții care vând în sistem en-gros. Prețul diferă în cazul în care comanzi 10 produse, față de o comandă de 1000.

E o diferență între comerțul ăsta, făcut prin cerere de ofertă și cel al unui magazin online. Site-urile respective nu sunt considerate "magazine" din punct de vedere legal, ci simple site-uri de prezentare. Nu poți face comandă direct, trebuie să contactezi, ți se trimite factura, plătești, abia pe urmă poți intra în posesia bunurilor.

Este la latiduinea comerciantului. Nu o consider o practică înșelătoare, și nu este ilegală. Comercianții respectivi pur și simplu nu vor să vândă en-detail, pentru că nu e specificul lor. Nu pierd clienți cum consideri tu, pierd clienți de care oricum n-au timp, chef sau resurse să se ocupe.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 15:33, said:

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi ( nici in lei nici in euro ) la produsele pe care le comercializeaza  ci iti cer adresa de mail ca sa-ti faca oferta ? Adica oferta nu e valabila si echivalenta pt fiecare potential client ?
Mi se pare o magarie si dpmv nici nu stau sa mai cer oferta si trec mai departe la un site care are afisate preturile ( indiferent ca sunt in lei , euro sau alte valute ) .
Eu zic ca aceste site-uri pierd clienti gramada si nu inteleg de ce prefera asta ?!
Vai ce parere aveti ?
Pai uite daca mergi la carrefour ai sanse sa nu gasesti preturi nici la toate produsele.
Cat despre problema ta, e  cerere si oferta, licitatie.  Si cam asa se toaca banii publici. Cu licitatii.   De parca 1km de autostrada costa cat se scrie in caietul de sarcini.. pe dracu. Semfla preturile, apoi unii liciteaza putin mai scump, dar la limita. Cam cum a fost afacerea vw polo pentru politie.  Desi oricine stie cat costa un vw polo.
Eu am vrut sa cumpar instalatie de epurare a apei  si tot peste "cerere de oferta am dat". Probabil ca incearca sa vanda la pret mai mare decat al concurentei, si  daca clientul nu persevereaza si este NEAVIZAT, poate isi pierde rabdarea si cumpara de la primul sote pe care google i-l impinge pe ecran.  
La fel ma interesa odata poarta electronica antifurt..  d'aia ca la magazine..  preturi "secrete"..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate