Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 xmanyacs77, on 01 octombrie 2017 - 16:06, said:

Acele site-uri fantoma aduna date personale despre anumiti romani creduli........
Eu nu am dat adresa de e-mail sau numarul de telefon pe aceste site-uri dubioase. Posted Image
Astia nu prea aveau ce date sa culeaga,ca vindeau ata de baloti si ma interesa pretul pt 2 sortimente !

#20
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 Pololica, on 01 octombrie 2017 - 15:45, said:

Site-urile respective sunt, in general, ca fidelizarea la companiile de telecomunicatii: in functie de ce nevoi ai, iti creaza un profil si un anumit pret pentru ceea ce presteaza.

si pe site-uri de piese auto e cam la fel.....ce profil personalizat poate sa-ti faca? imi face piesa dupa profil sau cum?

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 GigiZmeu, on 01 octombrie 2017 - 15:44, said:

Care sunt site-urile astea, da si tu niste exemple.
www.cerbo.ro
Asta zice un coleg de forum ca si-a achizitonat o baterie de telefon , ei , am intrat sa vad ce si cum si-mi cere adresa de mail sa-mi faca oferta ... gaozari pur si simplu daca la 30 de lei trebuie sa astept oferta lor , pas , prefer sa platesc 50 de lei dar macar stiu ca am facut pe loc comanda si nu-mi mai bat capul .
Asta e doar un ex ca mai sunt cu sutele ( de care m-am lovit eu ) de la produse cu valoare mica pana la cele cu valori mari .
Am inteles ca se raporteaza la euro deci poti afisa pretul in euro , ca am vazut multe site-rui ca practica asta .
http://www.alumprofil.ro/?p=
Asta e un ex .

 MarianG, on 01 octombrie 2017 - 15:45, said:

Cumperi en-detail sau en-gros?
Indiferent .

 buyonevideo, on 01 octombrie 2017 - 15:49, said:

Si alte cheltuieli nu crezi ca au ?
Si poate ca pretul e ceva mai mic decit la un magazin fizic ?
Si poate ca nu gasesti exact acele produse intr-un magazin fizic ?
Rostul e sa vanda produse.
Si cine spune ca trebuie sa vanda aceleasi produse, acelorasi clienti si prin aceleasi metode ca toti ceilalti ?!
Crezi ca nu atrag clienti ?
Iti mai dau un pont, exista site-uri care nici macar nu te lasa sa vezi produsele pina nu iti faci cont.
De astea ce mai zici ???
Si nu sint ieftine deloc, dar au destui clienti

Daca au clienti ca mine " pe viteza " care trec mai departe la urmatorul site cu preturi afisate , pierd clienti .
E normal ca la o comanda ferma sa te oblige sa-ti faci cont sau sa iti ceara adresa de mail si telefon , altfel nu vad rostul de a pierde vremea cu mailuri , mai ales ca ei sambata si duminica au pauza deci astepti 3 zile sa afli un rahat de pret ? Poate tie-ti convine dar nu toti suntem ca tine .
Mai mult , stiu site-uri care poti face comanda sambata duminica si luni esti sunat pt confirmare sau alte detalii , astfel ca marti sa ai prdusul comandat . Dar sa stai sa astepti mail de la x-ulica cand i s-a scula sa faca business mi se pare de " porc " ...

Edited by Baxon, 01 October 2017 - 17:46.


#22
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pai pe Emag cum se pot afisa preturile ?
Cum ar fi sa aiba buton " cerere oferta" sa te directioneze la ditamai formularul si sa te plictisesti sa mai intrebi cat costa x telefonul,sau motocultorul ? Cat ar mai vinde ?
Vinzi on line,afisezi preturi,detalii cat mai multe si corecte,livrezi la timp,etc si asta este !

#23
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 17:41, said:

Indiferent .
spui tu, vezi ce este o cerere de oferta
posibil sa faca marfa la comanda

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu inteleg " sistemul " asta in care nu exista transparenta privitor la preturi ceea ce ma face sa cred ca sunt ceva soi de intermediari ( bisnitari ) , cumpara de unde apuca si-si pun un adaos ca sa ti-l vanda tie . Deci iti cer cumva timp sa te tepuiasca .

#25
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pai si atunci de ce nu au optiunea personalizare obiect si atunci sa te redirectioneze catre un formular dar sa aiba preturile afisate.
Eu sunt cumparator cumpar pe banii mei ce imi convine de unde imi convine.
Asta este cum ai intra in Carrefour si la rafturi nu ar fi nici o eticheta de pret abia la casa afli cat ai de plata ca doar e oferta personalizata in functie de cantitatea care o cumperi nu?
Si eu am impresia ca sunt bisnitari/samsari care nici macar nu au pe stoc respectivul obiect ci trebuie sa-l comande din China de aceea le trebuie oferta "personalizata"
Pe Alibaba de ce sunt afisate preturile?
De ce nu fac si ei "oferte personalizate"?

Edited by Nytro84, 01 October 2017 - 18:15.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 15:33, said:

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi ( nici in lei nici in euro ) la produsele pe care le comercializeaza  ci iti cer adresa de mail ca sa-ti faca oferta ? Adica oferta nu e valabila si echivalenta pt fiecare potential client ?
Mi se pare o magarie si dpmv nici nu stau sa mai cer oferta si trec mai departe la un site care are afisate preturile ( indiferent ca sunt in lei , euro sau alte valute ) .
Eu zic ca aceste site-uri pierd clienti gramada si nu inteleg de ce prefera asta ?!
Vai ce parere aveti ?

O parere foarte proasta. Sunt site-uri de bishnitza. Nu au produsele si nici macar variante sa le aduca de la furnizor. Se intereseaza de ele doar daca manifesta cineva interes si atunci adauga si ei o marja.  Popor de bishnitzari... Inclusiv magazinele online IT fac acelasi sport. Vanzare la suprapret.
Bisnitzarii nu pun pretul pe produs, ca stiu ca sigur ai cauta in continuare si ai gasi mai ieftin... Daca nu e pretul afisat, poate mai sunt si fraieri care nu stiu sa caute pe net si se pacalesc.

Edited by rosix, 01 October 2017 - 18:16.


#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bai frate, ce dr*cu mah, nimeni nu mai stie sa puna o intrebare corect, de la cap la coada ??
Primul site, ala cu unimec sau cum era, este fabrica de stilpi de luminat industriali, normal ca nu da preturile la liber, sint negociabile si diferite
Ce naiba mah frate, deja am zis, produse de nisa.
Al doilea, cerbu sau mama lui de site, vinde en gross.
Uite si en gross, nu e nevoie sa afiseze preturile.
Si al treilea ala cu bizoo, la fel, se adreseaza, in special, tot firmelor.
Este perfect normal sa nu aiba preturile pentru clienti normali ca tine, care nu stiu ce ar vrea sa cumpere de la ei, doar o folie de telefon sau 3 suruburi.
Intrebarea a devenit caduca din momentul in care ai dat primul exemplu.

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Din topicul de fata rezulta:
-producatorii sunt niste bisnitari
-importatorii si distribuitorii sunt niste bisnitari
-intre en-gross si en-detail nu exista diferente
-toate siteurile romanesti cu produse sunt magazine online
-romanii nu stiu sa caute pe Internet, dar, a naibii, stiu sa gaseasca un site
s.a.m.d.

...Un fel de logică de carpetă de atârnat pe pereți...

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar si cele care vand en-gross ar fii de bun simt sa afiseze pretul ( maxim ) pe o bucata iar in josul paginii la *** sa scrie ca preturile sunt negociabile in functie de cantitate . e greu ??!
E greu pt ca vorba lui @rosix , sunt site-uri de bijnita ordinara si in consecinta e bine sa le ocolim . Parca singuri isi sapa groapa ... total ilogic dpmdv .

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dexterash, on 01 octombrie 2017 - 21:24, said:

Din topicul de fata rezulta:
-producatorii sunt niste bisnitari

Nu producatorii, tarabagii sunt niste bishnitzari...S-a umplut Romania de tarabagii... Nimeni nu produce nimic, toata lumea revinde... Altii le iau de-a gata din China, le pun o sigla si spun ca-s facute de ei. Un astfel de comert trebuie desfiintat pentru ca incurajeaza specula si nemunca.

#31
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce vorbiți de on-line!?! În urmă cu câțiva ani mă duc la piață; trec pe la tarabe; colo-colo văd roșii cu preț; numai unul n-avea preț afișat; îl întreb: Cât e kilu de roșii? -Atât. Câte să vă câtăresc? -Pe toate, dar nu cumpăr. -Atunci de ce mai întrebați? -Vreau să știu cu cât le dai că nu ai preț pus la ele! Și am plecat. Dar nu mi-a cerut e-mail și tel!Posted Image

Edited by jobist, 01 October 2017 - 23:22.


#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 22:28, said:

Chiar si cele care vand en-gross ar fii de bun simt sa afiseze pretul ( maxim ) pe o bucata iar in josul paginii la *** sa scrie ca preturile sunt negociabile in functie de cantitate . e greu ??!
E greu pt ca vorba lui @rosix , sunt site-uri de bijnita ordinara si in consecinta e bine sa le ocolim . Parca singuri isi sapa groapa ... total ilogic dpmdv .
Hmmm, tu chiar lucrezi in domeniu legat de ce tot spui pe aici ?
Adica productie/achizitie industriala, en gross.... s.a.m.d.
Unimec este o firma aparuta in 1993, deci are ceva vechime.
Domeniul a fost inregistrat in 2002, destul de mult.
Repet, nu este singurul site care nu afiseaza preturile.
Deci eu cred ca o duc destul de bine, au suficienti clienti si vanzari destule.
Tot nu inteleg care ar fi problema ta, poti sa dai un exemplu concret de afacere care ai ratat-o din cauza faptului ca nu era pretul afisat pe vreun site ?!

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Frate, nu ai inteles nimic din titlul topicului si te ambalezi aiurea , pe uscat .
Nu am " ratat " nici o afacere din cauza ca unii nu-si afiseaza pretul la produse , pur si simplu am trecut mai departe la urmatorul site care avea pret afisat la produsul cautat si am comandat de acolo .
Ceea ce am intrebat este o nedumerire, de ce aleg ( unii ) sa nu aiba preturi afisate , implicit sa se autosubmineze .

#34
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 15:33, said:

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi ( nici in lei nici in euro ) la produsele pe care le comercializeaza  ci iti cer adresa de mail ca sa-ti faca oferta ? Adica oferta nu e valabila si echivalenta pt fiecare potential client ?
Mi se pare o magarie si dpmv nici nu stau sa mai cer oferta si trec mai departe la un site care are afisate preturile ( indiferent ca sunt in lei , euro sau alte valute ) .
Eu zic ca aceste site-uri pierd clienti gramada si nu inteleg de ce prefera asta ?!
Vai ce parere aveti ?

poate proprietarii nu vor clienți ca tine?

#35
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, deja ai primit o multime de raspunsuri, unele chiar la fel, si tot insisti, tot ai o problema.
Repet intrebarea: tu chiar lucrezi in domeniu legat de ce tot spui pe aici, adica productie/achizitie industriala, en gross.... s.a.m.d. ?

#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 Baxon, on 01 octombrie 2017 - 15:33, said:

Ce parere aveti de site-urile romanesti care nu afiseaza preturi

Am aceeaşi părere pe care aş avea-o şi despre un magazin în care aş intra şi nu aş vedea nici un preţ afişat: nu aş cumpăra nimic deoarece fie patronii sunt nepricepuţi, fie, cel mai probabil, vor să mă înşele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate