Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pîrscov - un colt de paradis pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 16:53, said:

Am un vecin care are un ginere din Franta, cand vine tipul ala din Paris mereu il vad cu aparatul de fotografiat si pozeaza soiurile noastre de struguri parfumati capsunica si prunii cu cracile aproape rupte si sprijinite in prajini de atata rod. Nu e prea benefic nici anonimatul asta, de aia e si atata saracie in satul asta.


Cand vad cum intra camioane cu fagi nemarcati pe portile fabricilor de exploatare detinute de catre chineji si aud gaterele si circularele simt ca si cum mi-ar taia cineva picioarele si inima in mii de bucati. Posted Image

Nu mai functioneaza sistemul ala la care sunai la 112, sau un numar special si raportai transportul. adica numarul camionului,pentru verificari?

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Zona e frumoasa, dar tipa a saracie la tot pasul, am sa caut niste poze, poate am prin PC.

#21
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postkarapok, on 01 octombrie 2017 - 16:57, said:


Nu mai functioneaza sistemul ala la care sunai la 112, sau un numar special si raportai transportul. adica numarul camionului,pentru verificari?
Raportezi degeaba. Am raportat eu si alte nedreptati si mai avea un pic politaiul sa ma amendeze pe mine pentru ca l-am deranjat.

#22
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 16:15, said:

Eu abia am ce pune maine pe masa familiei si tu imi sugerezi sa-mi deschid o pensiune. Sigur nu faci misto?

Ia un credit, pui ipoteca pe pensiune.... Daca nu sunt pensiuni pe-acolo n-ai concurenta.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 15:51, said:

Pentru ca nu e vizitat de nici macar un turist, e un sat incarcat de istorie si frumuseste dar nu e promovat aproape deloc. E un paradis pierdut in ignoranta si nepasarea celor care ar trebui sa-l scoata la lumina.
Nici macar nu e inclus in vreun circuit turistic.

Sa nu tanjesti dupa asta... Ar veni gramada toti romanii sa faca mici... Oamenii care vor sa descopere locuri, nu au nevoie de vreo promovare speciala.

Zi, mai bine, care e starea drumului judetean 203F/203L. Se poate avansa pe el fara sa rupi masina?

Edited by rosix, 01 October 2017 - 17:28.


#24
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 16:04, said:

Casa Memoriala Vasile Voiculescu
La Mitoc - ruinele cetatii medievale din Pirscov
Biserica din Badila
Punct de belvedere (de pe Dealul Ursoaia)
La Surduci - blocurile de calcar mezozoic
Malul cu Sare
Pescuit sportiv pe meandrul Buzaului la Rusavatu.
Sa mai spun ca fauna si flora locala e foarte bogata? Daca vrei sa bati laba cu ursul, sa urli cu lupii la luna ori sa te bati cu mistretii pofteste pe la noi.
Am la cateva sute de metri de mine raul Buzau, paraul Balaneasa, dealuri pline de paduri, in Trestieni(comuna Pirscov) sunt ursi, lupi, mistreti si alte lighioane feroce, pe aici calci pe pajisti pline de flori care mai de care mai frumoase, tamaduitoare si parfumate, si multe altele. Daca vrei sa te ospatezi sau dormi la un hotel de cateva stele trebuie doar sa mergi pe jos ori cu masina de aici din Pirscov putin in sus pe DN10 si vezi acolo si Monumentul lui Mihai Viteazul.
Salut!
Frumos si interesant de vizitat acest sat.
Ce sugestie as avea eu, ataseaza cateva fotografii ale obiectivelor mentionate (fa chiar tu fotografiile) si ataseaza-le in cadrul acestei postari. In special peisajele aferente, pentru ca cititorul sa-si dea seama de pitorescul locurilor si sa-si treaca in obiectivele de vizitat si satul Pirscov.
In rest, felicitari pentru faptul ca vrei sa promovezi un obiectiv turistic si ne aduci in atentie, locuri frumoase din tara ce merita vizitate.'
Sper ca si altii sa-ti urmeze sfatul. Avem tara frumoasa,locuri superbe dar promovare foarte slaba.Daca ar fi promovata cum trebuie, Romania ar putea sa traiasca si din turism cum face spre exemplu, Grecia.
Felicitari pentru initiativa!

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalexpet, on 01 octombrie 2017 - 16:35, said:


deci nu este pierdut.....este doar necunoscut, eventual nevalorificat. Uneori asta este bine.....

     Nu auzi ca principala activitate in zona este exploatarea lemnului? Deci se fura si padurea si ...gata.

#26
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostTehnicianul1970, on 01 octombrie 2017 - 17:26, said:

Salut!
Frumos si interesant de vizitat acest sat.
Ce sugestie as avea eu, ataseaza cateva fotografii ale obiectivelor mentionate (fa chiar tu fotografiile) si ataseaza-le in cadrul acestei postari. In special peisajele aferente, pentru ca cititorul sa-si dea seama de pitorescul locurilor si sa-si treaca in obiectivele de vizitat si satul Pirscov.
In rest, felicitari pentru faptul ca vrei sa promovezi un obiectiv turistic si ne aduci in atentie, locuri frumoase din tara ce merita vizitate.'
Sper ca si altii sa-ti urmeze sfatul. Avem tara frumoasa,locuri superbe dar promovare foarte slaba.Daca ar fi promovata cum trebuie, Romania ar putea sa traiasca si din turism cum face spre exemplu, Grecia.
Felicitari pentru initiativa!
Am un telefon praf și pulbere, ies poze estompate în ceațã (cu zgomot, cum se spune).

#27
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 15:20, said:

In acest topic  imi propun sa fac cunoscut satul in care locuiesc dar si imprejurimile acestuia. Sper sa reusesc intru-catva si sa va starnesc interesul.
Eu zic să începi cu o poză de pe google maps cam pe unde se află satul ăsta...
Aşa află omul din prima (vizual) dacă are drum pe acolo sau nu....
După aia vede, din ce descrii tu, dacă merită să şi oprească.

Aşa...totul sună a "duşmanii-mi poartă pică că n-au comuna (sau sat) mea..."

Edited by afh, 01 October 2017 - 17:51.


#28
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca ai vreun prieten cu un aparat foto dedicat sau un telefon mai bun la fotografii,imprumuta-l sau mergeti chiar impreuna,fotografiati obiectivele (in special punctul belvedere de pe Dealul Ursoaia) si posteaza-le aici.
Chiar eu vreau sa vizitez acele locuri,multi dintre cititori sunt sigur ca, daca ar vedea niste fotografii ale locurilor, ar vizita cu placere.Posted Image

#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrosix, on 01 octombrie 2017 - 17:23, said:


Sa nu tanjesti dupa asta... Ar veni gramada toti romanii sa faca mici... Oamenii care vor sa descopere locuri, nu au nevoie de vreo promovare speciala.

Zi, mai bine, care e starea drumului judetean 203F/203L. Se poate avansa pe el fara sa rupi masina?
Nu îți deranjezi nici mãcar suspensia. Drumul e întreținut foarte bine. Nu gropi, nu denivelãri. Infrastructurã este, peisaje superbe și locuri turistice de vizitat sunt, faunã și florã berechet, numai turiștii lipsesc cu desãvârºire.

#30
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcspot, on 01 octombrie 2017 - 17:28, said:

Nu auzi ca principala activitate in zona este exploatarea lemnului? Deci se fura si padurea si ...gata.
Padurile pentru exploatat sunt ceva mai departe, chiar n-am idee de unde isi aduc lemnul cei de la LemnKing.   In zona sunt doar dealuri destul de domoale  ,  raul Buzau ,  Sărătelul ( un pârâu sărat )  cu o albie imensa  si cele enumerate de initiator. Asa de putine sunt padurile in zona ca au coborat salbaticiunile pe Sărățel in jos in gradinile oamenilor si te întâlnești ziua in amiaza mare cu porcii mistreti.

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 18:04, said:

Nu îți deranjezi nici măcar suspensia. Drumul e întreținut foarte bine. Nu gropi, nu denivelări. Infrastructură este, peisaje superbe și locuri turistice de vizitat sunt, faună și floră berechet, numai turiștii lipsesc cu desăvârşire.
Din pacate depopularea si saracia sunt cuvintele care imi vin imediat pe buze cand ma refer la zona respectiva.  De unde  era in plan o cale ferata catre Ardeal ( acum 110 ani ) sau o exploatare de sare + o sosea  legatura directa Brasov - Buzau  ( in anii 70 ) ...acum  drumul catre Trestieni ( de la Pirscov in sus ) e intr-o vesnica reparatie .  M-am chinuit acum 2 ani sa ajung la Fișici ( un sat din apropiere , candva o mica statiune ) . Am ajuns, drumul tot neasfaltat ca in anii 80.  .  Doar pentru a avea de unde sa ma intorc.  Doar parcarea era amenajata , cladirea bailor era inchisa sau demolata- n-am mai stat sa verific. Am baut un suc la un magazin satesc si m-am intors.  
In rest ce sa zic?  Turismul pe valea Buzaului ar fi cu bataie lunga .  Momentan doar vulcanii noroiosi  sunt un punct de atractie . La Hanul Ciuta nu mai mananc  cate zile oi avea  iar la  stațiunea de la Barajul Siriu recunosc ca inca n-am oprit.  Am uitat de Sărata Monteoru care ar putea fi un concurent al Băilor Felix . Sau putea fi  pentru ca de 30 de ani totul s-a schimbat in rău.
Doar cu peisaje  si 1-2 drumuri ce ar putea fi folosite pentru  agrement greu sa faci turism. Incerca sa mananci pe undeva in afara drumului  Bz-Bv ( nici pe acolo nu e mare bucurie ) si apoi vorbim.

Edited by ggelu, 01 October 2017 - 18:53.


#31
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 18:04, said:

Nu îți deranjezi nici măcar suspensia. Drumul e întreținut foarte bine. Nu gropi, nu denivelări. Infrastructură este, peisaje superbe și locuri turistice de vizitat sunt, faună și floră berechet, numai turiștii lipsesc cu desăvârşire.
e.....nu chiar, am trecut eu acum cateva saptamani. Apropo, stiai ca vestita mina de petrol (prima si unica) din Sarata Monteoru, aflata in proprietatea OMV, este perfect inchisa vizitatorilor (in ciuda articolelor de presa), ba mai mult este ascunsa de zici ca este boala venerica! nu stiu cat petrol produce (ma rog, stiu) dar din turism ar scoate ceva parale, ei bine...nu!

Edited by alexpet, 01 October 2017 - 18:58.


#32
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012


View Postggelu, on 01 octombrie 2017 - 18:43, said:

Padurile pentru exploatat sunt ceva mai departe, chiar n-am idee de unde isi aduc lemnul cei de la LemnKing.   In zona sunt doar dealuri destul de domoale  ,  raul Buzau ,  Sãrãtelul ( un pârâu sãrat )  cu o albie imensa  si cele enumerate de initiator. Asa de putine sunt padurile in zona ca au coborat salbaticiunile pe Sãrãțel in jos in gradinile oamenilor si te întâlnești ziua in amiaza mare cu porcii mistreti.
Din pacate depopularea si saracia sunt cuvintele care imi vin imediat pe buze cand ma refer la zona respectiva.  De unde  era in plan o cale ferata catre Ardeal ( acum 110 ani ) sau o exploatare de sare + o sosea  legatura directa Brasov - Buzau  ( in anii 70 ) ...acum  drumul catre Trestieni ( de la Pirscov in sus ) e intr-o vesnica reparatie .  M-am chinuit acum 2 ani sa ajung la Fișici ( un sat din apropiere , candva o mica statiune ) . Am ajuns, drumul tot neasfaltat ca in anii 80.  .  Doar pentru a avea de unde sa ma intorc.  Doar parcarea era amenajata , cladirea bailor era inchisa sau demolata- n-am mai stat sa verific. Am baut un suc la un magazin satesc si m-am intors.  
In rest ce sa zic?  Turismul pe valea Buzaului ar fi cu bataie lunga .  Momentan doar vulcanii noroiosi  sunt un punct de atractie . La Hanul Ciuta nu mai mananc  cate zile oi avea  iar la  stațiunea de la Barajul Siriu recunosc ca inca n-am oprit.  Am uitat de Sãrata Monteoru care ar putea fi un concurent al Bãilor Felix . Sau putea fi  pentru ca de 30 de ani totul s-a schimbat in rãu.
Doar cu peisaje  si 1-2 drumuri ce ar putea fi folosite pentru  agrement greu sa faci turism.

Da, omisesem Vulcanii Noroioși și Hanul Ciuta.
De pe DN10 pânã în satul Pîrscov drumul e chiar ok. În sus spre Bozioru, Fișici, etc, drumul e problematic. Spre Trestieni drumul e varzã, nu existã asfalt și trebuie sã ai cizme de cauciuc în picioare când plouã. Cu mașina e imposibil sã urci pânã în Trestieni, nici mãcar cu tractorul ori Tatra 6X6 nu poți urca pânã acolo.

Trestieni - sat cu 6 familii, vecine la cel puțin 500 de metri distanțã una de alta, toți bãtrâni. Îți ia cel puțin o jumãtate de orã sã ajungi la cel mai apropiat vecin dar doar câteva minute sã îl întâlnești pe Moș Martin (aka ursu). Vã dați seama ce e acolo.

#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postalexpet, on 01 octombrie 2017 - 18:57, said:

e.....nu chiar, am trecut eu acum cateva saptamani. Apropo, stiai ca vestita mina de petrol (prima si unica) din Sarata Monteoru, aflata in proprietatea OMV, este perfect inchisa vizitatorilor (in ciuda articolelor de presa), ba mai mult este ascunsa de zici ca este boala venerica! nu stiu cat petrol produce (ma rog, stiu) dar din turism ar scoate ceva parale, ei bine...nu!
Pai petrol cat sa produca ? Ca doar il scot cu galeata  si scripetele ! Mult mai interesant ar fi ca atractie turistica cu bilet la intrare si vanzare de titei la PET .

Edited by ggelu, 01 October 2017 - 19:17.


#34
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Am fost de cateva ori prin zona, singurul lucru de mentionat ar fi traseul Ciuta-Sarata Monteoru, in rest saracie si betie..locurile frumoase sunt realizate prin investitii si bani grei , ca asa 2 lulele gasim peste tot.
Zona e pretabila pentru o casa de vacanta, acces rapid din Bucuresti

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandroholic, on 01 octombrie 2017 - 19:05, said:

De pe DN10 până în satul Pîrscov drumul e chiar ok. În sus spre Bozioru, Fișici, etc, drumul e problematic. Spre Trestieni drumul e varză, nu există asfalt și trebuie să ai cizme de cauciuc în picioare când plouă. Cu mașina e imposibil să urci până în Trestieni, nici măcar cu tractorul ori Tatra 6X6 nu poți urca până acolo.

Pai.. de drumul ala intrebam eu... Nu e un caz singular. Anul trecut m-am aventurat cu masina de oras pe niste drumuri judetene din Prahova, tot asa, prin comune si sate. Padurea, dealurile, peisajul, absolut superbe (zona neumblata frecvent) dar drumul... sub orice critica nenica, rupi masina in doua.. Parca a trecut tancul...

Personal cred ca Romania nu are nevoie de turism ci de reparatie urgenta a drumurilor judetene. Daca drumul e ok, lumea va merge la munte, la padure, ca e satula de oras pana in gat... Iar daca ar fi drumurile bune, nu s-ar mai duce toti gramada pe Valea Prahovei.. s-ar imprastia in mai multe locuri, nu ar mai fi aglomeratie pe DN1, s-ar mai revigora si satele de la munte, etc, etc.

#36
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Pe deal, dupa popicarie, in urma alunecarilor de teren sunt expuse multe fosile, majoritatea fiind cochilii de melci marini.
E impresionant, e o zona superba. Pana prin 2008 mergeam aproape saptamanal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate