Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sistem back-up ptr off-grid

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
aici am putea discuta despre cam tot ce ne(va) trece prin cap
ca solutii de urgenta ptr a nu ramane descperiti in privinta energiei electrice .
am sa incep eu cu o idee: presupunand ca fac naveta zilnic la-si-de-la
locul de munca de cca 60 km, as putea sa iau in auto o baterie ptr a o incarca
(full) pe drum . Posted Image

Edited by realduc, 01 October 2017 - 15:10.


#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Tu crezi ca intr-o ora incarci o baterie , full?Posted Image Te inseli.
Daca este descarcata iti trebuie macar 10ore la C/10.

Victor...e....!

Edited by XTH, 01 October 2017 - 15:44.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
sa stii ca deja ai o baterie in masina, pe care o incarci full pe drum

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O baterie se incarca in minim 6-12 ore, in functie de cat e de buna incarcarea si multi alti parametri.

#5
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
Imi place ca v-ati aruncat la "atac" fara macar sa intrebati despre ce baterie este vorba, io zic ca bacteria mea de bicicleta se incarca...

#6
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cred ca cel mai bun e hidrogenu pe care poti sal produci prin electroliza cu energia din exces pe care o ai aproape zilnic
mai mare probleme e cu stocarea hidrogenului dar sint totusi destule metode.

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
incarcarea bateriilor, sexul si glumele au ceva in comun !
acel "ceva" trebuie sa existe si se numeste  : ... "armonie" ! Posted Image
pe de alta parte alternatorul "masinii mele de epoca", scoate cca 100 Ah !
asta insemna ca, respectand "regula plumbului" , C10, as putea "umple incet" o baterie de 1000 Ah !
asadar, nu este deloc de neglijat, aceasta optiune ptr cei care fac naveta !
pe de alta parte, cum sunt "cu capu' " as fi in stare sa-mi pun pe autoturism un generator cu magneti de ferita si un charger in 3 etape, obligatoriu, MPPT ! :)

Edited by realduc, 02 October 2017 - 19:59.


#8
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Cu siguranta poti incarca de la masina; rulotele , motorhomes chiar asa incarca bateria de casa printrun releu split charge. Din ce scoate alternatorul o parte se consuma la vehicul Si o parte tine in float bateria de start. Bateria de casa( bancul Ptr rulota) e comectat printrun releu sapastreze bateria de start full cind consumi cea de casa. Daca e descarcata partial 2-3 ore chiar e ok.

#9
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Alternatorul scoate 100Ah dar asta înseamnă consum de carburant pentru că legea lui Lenz nu ne lasă să primim energie moka și în medie alternatorul consumă cam un litru de combustibil la suta de Km, așa că încărcarea unui acumulator în timpul mersului unui automobil nu înseamnă altceva decât furtul căciulii proprii și este mai ieftin să-l încarci de la orice sursă electrică din priza casei ! Înțeleg să te folosești de frânarea regenerativă care descarcă tot curentul într-un bloc de supercondensatori, apoi în acumulatori și încă o soluție excelentă sunt suspensiile active cu generator telescop pe magneți permanenți la toate cele 4 roți, deci renunțarea la banalele arcuri și telescoape pe ulei, astfel că la orice denivelare și vibrație se produce curent care este descărcat în acumulator, sistem care ar fi trebuit montat pe orice automobil încă de-acu” 50 de ani, fără a mai fi nevoie de înfrânarea motorului de banalul alternator și astfel automobilele ar fi devenit mai economice și mai fiabile, sistem care se va monta pe viitoarele automobile Audi ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 02 October 2017 - 23:02.


#10
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cu benzina e cam scump,  un generator cu gaz ar fi mai bine, sau o masina pe gpl, eventual in locul compresorului pentru clima instalat un generator PMG cu neodimium de 3kw.

Acumulatorii cu plumb nu pot fi incarcati intr-o ora , dar se pot face mai multe incarcari pe zi

#11
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
Eu ma gandeam la asa ceva...  https://en.wikipedia.../wiki/Wood_gas. Necesita masa lemnoasa, iar gazul produs poate duce un motor de generator cu o adaptare la carburator. Eu cel putin am destul de multa masa lemnoasa de la curatatul vegetatiei din jurul casei pe care recent am inceput sa o adun sub forma de tocatura. Poate la anul ma inham si fac un sistem la scara mai mica pentru generatorul de 2Kw.

Ca si backup cred ca ar merge...

#12
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

View Postdakota, on 04 octombrie 2017 - 22:46, said:

Eu ma gandeam la asa ceva...

Ca si backup cred ca ar merge...

Salut,
merge facut unul (al meu functioneaza cu tocatura si/sau peleti).

https://m.youtube.co...h?v=zlP5BznPEjc


#13
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu ma dumeresc cu gazeificarea aia, merge si daca este ars in absenta completa a oxigenului? intr-o incinta icnhisa, sau trebuie musai cu oxigen putin, ca da numai gaze toxice cum ar fi monoxidul de carbon si oxizii de azot.

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postcavit, on 05 octombrie 2017 - 21:03, said:

Nu ma dumeresc cu gazeificarea aia, merge si daca este ars in absenta completa a oxigenului? ...
Posted Image

Edited by realduc, 06 October 2017 - 09:09.


#15
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Lucrez la un motor sting cu doi cilindri de dacia care va fi montat pe o centrala dupa calculele facute pot sa obtin undeva la 600-900w motoru va actiona un generator PMG de 1500w.

#16
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
stirling

View Postaerodinamic_32, on 06 octombrie 2017 - 13:57, said:

Lucrez la un motor sting cu doi cilindri de dacia care va fi montat pe o centrala dupa calculele facute pot sa obtin undeva la 600-900w motoru va actiona un generator PMG de 1500w.
stirling, nu ? ... :)

Edited by realduc, 06 October 2017 - 16:18.


#17
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cand ma refeream la ardere, era de fapt la incalzirea in absenta oxigenului si in prezenta vaporilor de apa supraincalziti ca sursa de hidrogen pentru a se forma gazul.

Desi arderi se pot face nu numai in oxigen ci si in orice alt oxidant, clor, fuor, sulf.

#18
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 18.10.2006
@Cavit, are oxigen, dar ceva mai putin. Ideea e sa faci lemnul sa gazeze, dar sa nu arzi gazul (cum se intampla in sobele cu gazeificare), ci sa-l extragi.  Daca cauti un pic pe net te laumuresti sigur, ca inteleg ca le ai cu chimia :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate