Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stick cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Bună. Am vrut ieri să înregistrez câteva documentare de pe Cinethronix pe un stick nou de 64 GB. La prima formatare mi s-a spus că stick-ul nu este compatibil cu TV-ul (SMART TV SAMSUNG 2014). Nu știu de ce, dar atunci i-am mai dat o formatare, iar după a doua nu mi-a mai spus nimic. Astfel, am reușit să înregistrez tot ce am vrut, fără probleme.
Necazul a apărut însă, câteva ore mai târziu, când voiam să mai înregistrez ceva și să văd din nou vechile înregistrări. Când i-am dat opțiunea „Înregistrare” mi-a spus că Stick-ul trebie formatat pentru a putea fi folosit ca Recorder. De asemenea, când voiam să văd conținutul său, din Source, acesta nu mai apare.

Probabil acele înregistrări sunt pierdute, nu???
Îmi puteți spune care a fost cauza acestui eveniment???

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Da, sunt 2 moduri in care poti folosi un stick intr-un tv, ca partitie normala fat32 etc... pentru a putea fi citit sau ca partitie speciala linux de regula, pentru a putea fi scris de tv dar atunci tu nu mai scrii in el din pc... e normal.
Iar daca l-ai lasat cum l-a formatat tv-ul (linux) si nu mai vezi inregistrari vechi e clar ca stick-ul e o prastie si s-a dus, practic au numar foarte mic de scrieri si odata atinse gata... de regula la Hama si alte marci naspa se intampla. Pentru calitate foloseste stikuri Kingston, Sandisc etc...

Edited by andreic, 01 October 2017 - 10:36.


#3
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Merci de raspuns.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Inregistrarile nu sunt pierdute. Cauta programe de recuperat date.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ambele raspunsuri sint cam pe linga.

Este 99% clar ca acel stick este stricat.
Initiatorul a spus ca a facut formatarea doar la cererea TV-ului.
Eroarea a aparut la prima formatare, NU inainte de prima formatare.
Intre formatari nu a scos stickul, a ramas mereu in TV, pentru functia de inregistrare.
NU l-a folosit pentru a vedea filme inregistrate si filme din alte surse (adica gen mp4 sau mkv).
Intre timp, a cerut din nou formatare si au disparut inregistrarile vechi.
Deci, 99% stickul are probleme.
Sau poate TV, dar asta mai rar.
Sau poate stickul are viteza prea mica.
Da, poate sa incerce o recuperare de fisiere sterse, dar sansele sint absolut minime.

Incearca si sa pui stickurile in toate mufele USB, daca are mai multe TV-ul > apoi format si inregistrare ceva de proba.

Eu am folosit pina acum 3 stickuri (16 si 64 gb) pe un smart samsung, ceva gen seria u6400... parca, fara probleme la inregistrare.
Am folosit si alte 3-4 stickuri pentru redare, la fel, fara probleme.

Pentru redare stickurile pot sa fie si NTFS in 99% din cazuri, eu asa vad toate filmele 3D, sint mai mari de 4 Gb.

Edited by buyonevideo, 01 October 2017 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate