Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa fac vin dulce

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Absolut @cotzi am si eu aceeasi parere, dar mi-ar fi placut sa inteleg si o legatura intre soiul respectiv si cantitatea de zaharuri acumulate de la cineva care experimenteaza in domeniu si are oarece experienta.

Personal am facut referire la Merlot deoarece imi place cel mai mult din zona Pietroasele (de unde il si cumpar) desi nu pot sa spun ca-mi sta in gat si din alte parti. Si binenteles, mi-ar placea sa-l fac eu pentru mine demidulce... daca tot nu prea-l gasesc.

Apoi pot sa mai spun ca am facut teste cu el in solul din zona mea, asa ptr cultura mea generala, si este timp pierdut. Adica mai bine folosesc timpul pentru scopuri mai rentabile (ca si asa nu-i prea mult).

Cu stima.

#38
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Nu vorbesc de zaharurile din magazine, nu stiu de ce deduceti ca as vorbi despre ele. Sper ca nu insinuati ca as cumpara vin din surse "de la marginea drumului".
Nu m-am gândit că ai ca sursă vinul de la marginea drumului. Îmi cer scuze.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Intrebarea ramane valabila deoarece eu chiar nu inteleg de ce se gaseste mai greu Merlot demidulce. Si cred in continuare ca tine ori de procesul de fabricare ori de cerinta pietei, in detrimentul faptului ca nu ai cum sa-l asociezi sau ca te doare capul de la zaharuri.
Dacă tu crezi asta... Procesul de obținere a unui Merlot demidulce este relativ simplu. Se mărește cantitatea de dioxid de sulf în must față de doza clasică a vinului sec.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Era mai mult o intrebare despre alcoolul metilic. Deci exista alcool metilic in vinul produs din hibrizi.
Da.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Cat despre constatare: sa stiti ca alcoolul da dureri de cap. Daca dvs credeti ca nu da este alegerea dvs. Mai ales alcoolul metilic da dureri de cap destul de serioase si este groaznic pentru ficat chiar in cantitati mici. Dar nu vreau sa intru in detalii ce tin de medicina aici.
Știu că alcoolul metilic este periculos (nu cred că am spus pe undeva că n-ar fi). Ba, mai mult, la vinurile din hibrizi cantitatea de alcool metilic este de câteva ori mai mare decât la cele din struguri nobili.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Vedeti ca tot nu ati spus care este legatura dintre sol si zaharul acumulat (daca este). Intrebarea mea era legata de acest aspect (imi cer scuze daca nu s-a inteles de la inceput).
Păi, m-ai întrebat? Nu este nicio legătură. Cantitatea de zahăr din struguri depinde de soi, de temperaturile anuale din arealul respectiv, de expunerea la soare... Cam astea ar fi.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 10:18, said:

Eu am intrebat de o metoda de filtrare/conservare in gospodarie, daca exista si este la indemana. Filtrare in gospodarie cum s-ar putea face?
La acest capitol, cel mai la îndemână filtru este unu de acest gen. Mai este și ceva prin cădere liberă, dar probabil îți crește barba până se termină filtrarea.

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 11:14, said:

Personal am facut referire la Merlot deoarece imi place cel mai mult din zona Pietroasele (de unde il si cumpar) desi nu pot sa spun ca-mi sta in gat si din alte parti. Si binenteles, mi-ar placea sa-l fac eu pentru mine demidulce... daca tot nu prea-l gasesc.
Dacă tot ai dat aceste detalii, vin și eu cu ceva propuneri.
În opinia mea, scoate-ți din cap Merlot-ul pentru vinuri demidulci. Nu știu dacă speculez sau ai zis, este vorba de vin roșu, nu-i așa?
Din Merlot poți scoate un rose demisec (mai apropiat de ceea ce dorești) care poate ieși bestial. Iar zona cea mai bună de Merlot nu este la Pietroasele, ci în zona Tohani, Ceptura, Urlați.
Dacă vrei neapărat un vin demidulce îndreaptă-ți atenția către soiurile albe Tămâioasă românească și/sau Busuioacă de Bohotin. Astea sunt două soiuri care chiar se pretează zonei Pietroasele, iar vinurile nu sunt așa corpolente precum este vinul din Merlot.
Părerea mea...

Edited by Otineu, 26 October 2017 - 13:47.


#39
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View PostOtineu, on 26 octombrie 2017 - 13:46, said:

............................................................................................
Dacă tot ai dat aceste detalii, vin și eu cu ceva propuneri.
În opinia mea, scoate-ți din cap Merlot-ul pentru vinuri demidulci. Nu știu dacă speculez sau ai zis, este vorba de vin roșu, nu-i așa?
Din Merlot poți scoate un rose demisec (mai apropiat de ceea ce dorești) care poate ieși bestial. Iar zona cea mai bună de Merlot nu este la Pietroasele, ci în zona Tohani, Ceptura, Urlați.
Dacă vrei neapărat un vin demidulce îndreaptă-ți atenția către soiurile albe Tămâioasă românească și/sau Busuioacă de Bohotin. Astea sunt două soiuri care chiar se pretează zonei Pietroasele, iar vinurile nu sunt așa corpolente precum este vinul din Merlot.
Părerea mea...

Multumesc pentru raspunsuri si explicatii.

Pai despre scos din cap Merlot pentru demidulce nu as putea decat daca l-as avea la consum 2-3 ani sa ma conving. Ce credeti...sunt unul din aia cu capsa pusa! Desi nu sunt consumator de vinuri dulci imi doresc un Merlot demidulce ptr consum.

Cat despre vinurile enumerate de dvs pai cum credeti ca am ajuns eu din SV sa cumpar vin de la Pietroasele? Daca nu stiati va spun eu ca pentru cei din nordul tarii (Moldova, Bucovina) le este obisnuit sa consume vinuri demidulci chiar si la masa. Stiu ca poate parea absurd, dar asa este (lasand la o partea deserturile). Si cautand/degustand vinuri demidulci/dulci am descoperit ca cele mai echilibrate si indragite in familie sunt intradevar Tamaioasa si Busuioaca produse acolo. Desi eu personal prefer Tamaioasa demiseaca (un deliciu) si un cupaj excelent din Feteasca si Tamaioasa (tot demisec) care este, in unii ani, "superb de baubil"!

Iar Merlot-ul de Tohani il stiu foarte bine deoarece l-am cumparat de multe ori, fie varsat de acolo, fie imbuteliat de la distribuitori.

Cu stima.

#40
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View Postsebybastian, on 26 octombrie 2017 - 15:10, said:


........................... si un cupaj excelent din Feteasca si Tamaioasa (tot demisec) care este, in unii ani, "superb de baubil"!

De fapt vroiam sa spun Merlot + Tamaioasa (este o culoare spre rose mai inchis) ca sa fiu corect si sa nu dezinformez pe cei interesati, daca sunt.

Cu stima.

#41
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsebybastian, on 27 octombrie 2017 - 08:03, said:


De fapt vroiam sa spun Merlot + Tamaioasa (este o culoare spre rose mai inchis) ca sa fiu corect si sa nu dezinformez pe cei interesati, daca sunt.
Adică, rubiniu. Păi, tu amesteci strugurii albi cu cei roșii? E..., contra naturii, nu știu cum să zic.

#42
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View PostOtineu, on 27 octombrie 2017 - 08:05, said:

Adică, rubiniu. Păi, tu amesteci strugurii albi cu cei roșii? E..., contra naturii, nu știu cum să zic.

Nu strugurii, ci doar ceea ce rezulta din ei! :)
Amestecul este facut oarecum industrial, cel care-l produce a facut investitii serioase in ultimii ani (peste 100k euro) si proportiile din cele 2 vinuri sunt dozate exact. Acum sigur ca gusturile nu se discuta. Eu as spune ca se discuta si se educa, mai ales in acest domeniu si mai ales in ce ma priveste pe mine. Si apoi daca nu gusti si nu inveti, cum poti face diferente?!
Sa nu se inteleaga reclama pentru acest cupaj, dar daca aveti ocazia incercati. Este posibil sa aveti surprize placute. Sau poate ca nu.

Cu stima.

#43
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsebybastian, on 27 octombrie 2017 - 08:16, said:

Nu strugurii, ci doar ceea ce rezulta din ei! Posted Image
Mi-am dat seama de asta. Dar este o aberație să faci vin din struguri albi amestecați cu struguri roșii. Sau, să cupajezi un vin alb cu unul roșu. Așa ceva nu se face. Aaaa, mai sunt cazuri când struguri roșii se vinifică în alb și se cupajează cu vinuri albe, dar în cazul ăsta e o aberație.
Iar individul cu investițiile vrea să scoată pe piață astfel de vinuri?
Asta mi-aduce aminte de obiceiurile de pe la ruși de a amesteca vinul cu bere și cu vodcă.

#44
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View PostOtineu, on 27 octombrie 2017 - 08:26, said:

.....................................................
Iar individul cu investițiile vrea să scoată pe piață astfel de vinuri?
..........................................

Nuuu, nici pe departe!
Experimenteaza si se joaca cu gusturile pentru el si pentru cunoscutii lui. Cupajele pe care le incearca sunt oricum facute din vinul pe care nu cred ca l-ar da la vanzare, din varii motive mai mult sau mai putin cunoscute de mine.
Ceea ce produce si produce bine este Merlot, Feteasca, Tamaioasa si uneori Busuioaca.

Cu stima.

#45
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsebybastian, on 27 octombrie 2017 - 08:58, said:

Ceea ce produce si produce bine este Merlot, Feteasca, Tamaioasa si uneori Busuioaca.
Poți da mai multe detalii despre el și vinurile lui. Eventual prin pm dacă nu se poate public.

#46
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
varianta de Muscat Otonel demidulce la Zarea 11 saci de zahar la o cisterna de vin de la producator

#47
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Cel de la Zarea nu este un vin liniștit despre care se discută aici, ci un spumant. Și nu este demidulce, ci dulce. Și nu se pune zahăr, ci se lasă un rest de zahăr din concentrația inițială a mustului.

#48
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Nu se pune o laie zahar. Din intamplare pentru ca aveam un tractor intr-un TIR am ajuns intai pe la Murfatlar (asa ii zicea pe atunci) ca era urgent de descarcat 10 tone de sare de lamaie din Franta. Coada tata, tiruri de zahar inaintea noastra. Altfel nu ar iesi asa ieftin vinul la baxuri de carton

#49
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
La ce să pună zahăr? Ce, vorbim de vinuri din hibrizi? Nu. Iar soiurile nobile au o concentrație suficient de ridicată de zahăr. Este un nonsens.
Pe de altă parte, nu este eficiență economică să pui zahăr în must. Și, în final, să mai spun că s-a ajuns foarte aproape de supraproducție și la noi în România. Adică, sunt producători care își fac probleme ce să facă cu vinul existent. Și-atunci, pentru ce să mai folosească zahărul în vinificație?
Plus că sunt controale mai stricte acum la analiza vinurilor. Nu mai este chiar așa cum era acum vreo 15-20 ani.

#50
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
E adevarat ca asta era acum vreo 10-12 ani, nu mai stiu exact. Am inteles ca erau folosite (zaharul si sarea de lamaie) pentru tragerea a doua respectiv a treia, alta calitate, alta forma de ambalare si alt pret

#51
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Sarea aia de lămâie e impropriu spus. E un corector de aciditate. Dar nu e cazul să dezvolt subiectul (tocmai) pe acest topic.

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
E foarte propriu, acid citric. Ca unii o folosesc drept corector de aciditate, altii sa stinga bicarbonatul si altii sa curete de calcar masina de spalat, asta e alta poveste.


#53
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Acidul citric, da, dar sarea de lămâie, nu. Și, întradevăr, e altă poveste care normal s-ar discuta pe un alt topic, nu pe ăsta.

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Care e diferenta intre una si alta?
Denumirea face vreo diferenta?



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate