Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau sa fac vin dulce

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
ashavoda

ashavoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.07.2009
As vrea sa incerc, intr-o damingeana de 20 litri, sa fac niste vin dulce. Ma gandesc sa pun peste must zahar. Am chestie din aia care chiar nu stiu cum se cheama, pe care o pui in must, pluteste si citesti cantitatea de zahar. As putea deci sa am un control asupra cat zahar sa pun. Ce sfaturi imi recomandati? Ma gandesc ca zaharul sa il pun direct zahar pudra ca sa se disolve mai repede.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce ai vrea sa pui zahar in vin, nu stiu.

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View PostFriskey, on 01 octombrie 2017 - 03:26, said:

De ce ai vrea sa pui zahar in vin, nu stiu.
ca sa-l doara capul dupa ce bea.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

daca ai cit de cit habar de tebnologia vinului, ai idee ce face nenorocita aia de unicelulara numita drojdie?
care este rolul ei in procesul de fermentare?


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ca să rămână la stadiul de must, trebuie să-i oprești fermentarea. Și, de obicei, nici nu mai e nevoie de adaos de zahăr.
Ignoră trolli.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostFriskey, on 01 octombrie 2017 - 03:26, said:

De ce ai vrea sa pui zahar in vin, nu stiu.
Ca sa-l faca dulce, n-ai citit titlul?

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Da' ala nu mai e vin..

#8
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postashavoda, on 01 octombrie 2017 - 02:53, said:

Ma gandesc sa pun peste must zahar. Am chestie din aia care chiar nu stiu cum se cheama, pe care o pui in must, pluteste si citesti cantitatea de zahar.

Un ou?

View Postursamajor, on 01 octombrie 2017 - 06:39, said:

Ca să rămână la stadiul de must, trebuie să-i oprești fermentarea. Și, de obicei, nici nu mai e nevoie de adaos de zahăr.
Ignoră trolli.

Nu vrea sa faca must, vrea sa faca vin.

#9
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Ce face diferenta dintre dulce si sec? Se pune zahar?

#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Eu nu as putea bea vin dulce....tot mai bun e cel de la mama natura,acrisor,dupa doua pahare de 200 ml te ia ameteala :))

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca si borsul ala facut prin curtile oamenilor mai e vin.....

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
initial, E VIN, dar il strica cu butoaiele..

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postashavoda, on 01 octombrie 2017 - 02:53, said:

As vrea sa incerc, intr-o damingeana de 20 litri, sa fac niste vin dulce. Ma gandesc sa pun peste must zahar. Am chestie din aia care chiar nu stiu cum se cheama, pe care o pui in must, pluteste si citesti cantitatea de zahar. As putea deci sa am un control asupra cat zahar sa pun. Ce sfaturi imi recomandati? Ma gandesc ca zaharul sa il pun direct zahar pudra ca sa se disolve mai repede.
Vinul dulce se obtine din struguri  de soi dulce !

Quote

Daca pui zahar in vin, obtii altceva, ce nu se mai numeste vin
Citeste tot articolul !

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Daca ai un soi de struguri(ex: ceva hibrid), mustul din ei va avea 18 grade pe mustimetru. Ca sa aiba tarie se adauga 1kg zahar/100 litri de must/ fiecare grad. Mustul trebuie dus la 21 de grade, altfel vei bea un otet slab alcoolizat. Astfel vei adauga 3kg zahar/100 kg.Aceasta regula e valabila pentru soiurile hibride.
La strugurii aia mai de calitate, daca sunt copti cum trebuie si mustul lor are peste 21 de grade, nu se adauga zahar deloc, sau foarte putin.
Deci vinul dulce nu-l vei obtine niciodata din zaharul adaugat ci din soiul strugurilor. Degeaba bagi o galeata de zahar in must, ca vei reusi sa-l indulcesti foarte putin. In schimb vei avea un vin puternic alcoolizat.

#15
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postr_murphy, on 01 octombrie 2017 - 11:17, said:

initial, E VIN, dar il strica cu butoaiele..




Nici măcar nu pot fi denumite butoaie. Imputiciuni la propriu.

#16
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pfuu cate informatii aiurea, vin dulce faci din orice soi. sunt mukte metode, clasificarea in dulce demidulce sec se face in functie de zaharul rezidual ramas dupa fermentare. mai mult zahar mai pitin alcool de aici vei avea un vin instabil caci alcoolul actioneaza si ca un fel de conservant. o varianta ar fi opriprea din fermentare fie prin adaugate de so2 fie prin racire brusca, apoi ar trebui fortificat cu alcool sa l duci la minim 11 grade alcoolice, sau il lasi sa fermenteze complet si separat fierbi niste must il faci mai concentrat, si le amesteci si pui so2 bioxid de sulf sa nu cumva sa i vina idei de fermentare, sau pui pe iarna la pstrat niste struguri aia se stafidesc si n primavara faci must din ei si amesteci si iar so2  sau mai taaneste ii pui pastile de zaharina. profesional ar fi sa ai struguri cu acumulare mare de zahar supramaturati si ti va ramane mai dulce da ar cam trebui sa ai cam 260 grame Ahar per litru, sau struguri botirizati cauta info despre vinurile de tokaj facute prin botirizatea strugurilor. sau xerez, porto prin adaos de alcool dupa ce e oprit din fermentare. in alta ordine de idei gusturile se educa, eu evit vinurile dulci taman pe considerentul ca dupa cum vezi necesita cele mai multe interventii. daca tot insisti cauta niste struguri din soiul tamaioasa cu astia ai sanse ca natural sa ramana mai dulceag si e si aromat nu o sa simti alcoolul asa tare ca la unul sec. spor

#17
ashavoda

ashavoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.07.2009
Multumesc la toti pentru sfaturi!

Dupa cum spuneam vreau sa fac un vin dulce, de desert, asa, sa bei din cand in cand un paharel. Nu vreau cantitate mare. Evident, stiu ca nu e natural/sanatos.

As putea sa cumpar struguri/must din lista asta de aici. Ce imi recomandati sa cumpar? Am intrebat care e mai dulce si nu pot(vor) sa imi spuna. Nici nu pot gusta din fiecare. Dupa voi, ce sa cumpar? Lista e in franceza, scuze pt asta.

Attached Files



#18
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pai pe la noi vei gasi merlot si cabernet sauvignon, feteasca neagra, pt un vin dulce mai pretabil e merlot, cabernetul e f dur, la albe muscat ottonel care e aromat ca si tamaioasa, sauvignon blanc semiaromat sau feteasca regala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate