Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

ce contează la un sistem de boxe?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 cllaudyu, on 30 septembrie 2017 - 22:36, said:

Recomand Edifier R1600TIII, le folosesc la PC pentru orice gen de muzica. sunt minunate.
https://www.emag.ro/...i/pd/DC2L47BBM/
daca ai pretentii mai mari
https://www.emag.ro/...b/pd/DTVCV2BBM/
Alea la 60W se auzeau super. Nici astea nu sunt chiar scumpe. Doar că alea erau 5.1
La al doilea link au dublu 120W deci tre' să se audă și mai șmecher.
Acum o lună căutam de zor la boxe și mi-a zis un amic că de mă uit pe youtube la ele nu se aude bine că nu redă aceeași calitate prin laptop ca și cum aș fi lângă ele.

 nlcian, on 30 septembrie 2017 - 22:53, said:

eu iti recomand asta. s-ar putea microlabul 7c sa fie mai bun, dar edifier-ul are si bluetooth (cateodata e util, asculti muzica direct de pe telefon). s-ar putea sa conteze si kilogramele in minus :)
solutia de mai sus (post 15) e cea mai buna dpdv al calitatii sunetului, dar e si cea mai costisitoare. de fapt cu 1000 lei n-ai ce face. o sa-ti recomande si un player adecvat, care si ala costa.. sa le iei sh nu se prea merita, trebuie sa te pricepi un pic. mai cresti un pic, aseaza-te la casa ta si dupa aia mergi pe linia asta. momentan ceva ca microlab sau edifier, cu amplificator incorporat, cu o greutate de peste 7kg ( ) e ok...
136 W?
Nici nu știam că există atâta. :P
La RMS să mă uit deci mereu prima dată?
18 kg nu-i foarte foarte mult. Doar o treime din cât cântăresc eu. :)))

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Watii nu-ti spun nimic despre cum suna un sistem. Nici macar cat de tare.
Chestiunile sunt mult mai complicate.
RMS scoate-o din cap. Nu exista. E o petarda inventata de producatori.
Un calcul simplu. Ceva care consuma din retea 100W nu are cum in nicio situatie sa produca sutele alea de wati date ca RMS.

Edited by edigee, 30 September 2017 - 23:14.


#21
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 edigee, on 30 septembrie 2017 - 22:36, said:

Sistemele alea numai "fain" nu se aud. Daca nu exista un sistem de referinta ,daca in viata ta n-ai auzit un sunet cat de cat corect(cee ce lipseste la acele sisteme) atunci da ,suna fain. Cand incepi sa inveti cam cum ar trebui sa se auda cat de cat corect spre HI-FI atunci nici macar nu vei mai lua in calcul acele sisteme de boxe.
BTW cu cat costa acel z906(1000RON) se poate face sistem inzecit mai calitativ cu doua boxe de raft entry level si un amplificator stereo SH.
Uite cam cu ce se incepe pt. o auditie decenta ,nu doar pt. a auzi ceva:
https://www.avstore....?sort=price_asc
http://www.sono.ro/4...ficator-cu-boxe
Stai așa? Cu ce e atât de special un amplificator la sistemul de boxe față de sistem de boxe fără?
Amplifică, asta e definiția verbului, dar se cunoaște atât de tare?

 edigee, on 30 septembrie 2017 - 23:12, said:

Watii nu-ti spun nimic despre cum suna un sistem. Nici macar cat de tare.
Chestiunile sunt mult mai complicate.
RMS scoate-o din cap. Nu exista. E o petarda inventata de producatori.
Și atunci...la ce să mă uit să conteze?
Îmi poți explica cât de simplu? Să pricep și eu.
Cei de la Altex sau de la orice alt magazin nu cred că ar sta să-mi explice ca de la zero.

#22
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 dannyetlv, on 30 septembrie 2017 - 23:10, said:

Alea la 60W se auzeau super. Nici astea nu sunt chiar scumpe. Doar că alea erau 5.1
La al doilea link au dublu 120W deci tre' să se audă și mai șmecher.
Acum o lună căutam de zor la boxe și mi-a zis un amic că de mă uit pe youtube la ele nu se aude bine că nu redă aceeași calitate prin laptop ca și cum aș fi lângă ele.
Eu zic sa incepi cu boxe 2.0 stereo, fara bluetooth, de obicei astea cu bluetooth au probleme.
Dupa, iti vei face o idee incotro sa te indrepti. Eu daca voi lua alte boxe, voi alege tot Edifier.

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele alea de pc au amplificatoare incorporate in ele ,niste circuite destul de precare fata de amplificatoarele separate. Se numesc boxe active. Alea conectate la amplificatoare separate se numesc pasive. Nu au si amplificare in ele.
Aia de la Altex nu te invata nimic ,doar iti baga pe gat produsul sa-ti ia banii.

Edited by edigee, 30 September 2017 - 23:18.


#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
gaseste un magazin in care au boxe cu inalte de genul 50khz sau mai mult, dai volumul tare si nu o sa mai vrei sa pleci de acolo. :)

#25
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

 41ex, on 30 septembrie 2017 - 23:31, said:

gaseste un magazin in care au boxe cu inalte de genul 50khz sau mai mult, dai volumul tare si nu o sa mai vrei sa pleci de acolo. Posted Image
Iar daca gasesti boxe care redau 100 KHz, acelea vor fi - logic - de doua ori mai bune!!! :-)))

Edited by mut, 30 September 2017 - 23:40.


#26
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 mut, on 30 septembrie 2017 - 23:38, said:

Iar daca gasesti boxe care redau 100 KHz, acelea vor fi - logic - de doua ori mai bune!!! :-)))
Deci în acei KHz e baza boxelor!?

#27
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
https://www.emag.ro/...d/pd/DPV6XBBBM/

#28
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 41ex, on 30 septembrie 2017 - 23:31, said:

gaseste un magazin in care au boxe cu inalte de genul 50khz sau mai mult, dai volumul tare si nu o sa mai vrei sa pleci de acolo. Posted Image
Deci în acei KHz e baza boxelor!?

#29
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

 dannyetlv, on 30 septembrie 2017 - 23:42, said:

Deci în acei KHz e baza boxelor!?
In ce altceva?
https://en.wikipedia...ng_range#Humans

#30
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
boxele 5.1 se folosesc mai mult pentru filme, sa ai senzatia de surround. pentru muzica (vorbim aici de boxe active) multi prefera 2.1, adica 2 boxe + 1 subwoofer. dar niste boxe ca microlabul 7c au suficient bass in ele.
totusi, ca sa-ti raspund la intrebare, la postul 6, "159" a spus deja ce as zice si eu. daca nu are la specificatii info despre "Raport semnal/zgomot" (sau distorsiuni, cred ca e acelasi lucru) elimina boxele din optiunile tale. sa fie lemn, raport semnal/zgomot>85%, ideal >90%.
referitor la plaja de frecventa, TOATE merg pana la 20000 hz, mai sus de atat nu cred ca mai aude urechea noastra. deci conteaza mai mult frecventa de jos, cu cat e mai mica are bassul mai bun, mai amplu. dar nu vana valoarea asta ca e greu de scos o frecventa f mica. pentru o frecventa fff mica trebuie dimensiune fff mare a subwooferului.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Urechea umana aude intre 20Hz-17KHz ,rar pana la 20KHz.
Cauta pe net despre SPL ,sensibilitate. Astea conteaza mai mult decat watii suportati.
BTW boxele nu scot wati ci decibeli.

Edited by edigee, 30 September 2017 - 23:57.


#32
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Eu am luat niste boxe Trust de la Auchan cu 300 de lei si au o putere de 50W RMS, 100W Peak. Daca le dau la jumatate de volum, bat vecinii in teava de la calorifer.

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 dannyetlv, on 30 septembrie 2017 - 23:10, said:

mi-a zis un amic că de mă uit pe youtube la ele

Cea mai mare prostie pe care o poti face... Boxele/castile le asculti live, nu dupa ce ia cineva un telefon cu microfon praf sa le capteze si apoi tu redai prin alte boxe si mai praf inregistrarea deja praf.

Edited by dani.user, 01 October 2017 - 10:34.


#34
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
In primul trand, IMHO raspunsul in frecventa peste 20 kHz este mai mult o chestiune filozofica decat ceva de importanta practica. Prefer oricand o boxa care reda liniar 30 Hz - 20 kHz decat una "cu vai si dealuri" care poate reda 50 kHz :)

In al doile arand, faptul ca o boxa reda frecvente intre 30 Hz si 25 kHz nu ne spune nimic despre liniaritatea raspunsului si despre coerenta ( boxele au mai multe difuzoare care trebuie aliniate ). Calitatea boxelor este imposibil de rezumat prin cativa parametri trecuti pe o fisa. Pe vremuri, producatorii dadeau o curba de raspuns in frecventa ...

Edited by bibiaudiofil, 01 October 2017 - 10:59.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Rockyy, on 01 octombrie 2017 - 09:54, said:

Eu am luat niste boxe Trust de la Auchan cu 300 de lei si au o putere de 50W RMS, 100W Peak. Daca le dau la jumatate de volum, bat vecinii in teava de la calorifer.

Pai boxele, nu le iei (cand le iei) pentru volum ci pentru fidelitatea sunetului... Orice ghilan muncitor isi poate lua niste boxe puternice sa determine niste vecini sa bata in teava, stai linistit.

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 dannyetlv, on 30 septembrie 2017 - 21:04, said:

Am fost azi la Altex și am văzut 2-3 sisteme de boxe.
Mi-au spus de acolo că, contează frecvența în MHz apoi mi-au zis de putere, acel RMS. Au dat play la un sistem de boxe, 5.1 parcă era, cu RMS 60W și se auzea super bine. Iar prețul era de 218 lei.
Plănuiesc să-mi iau un sistem de boxe, însă nu chiar acum, așa că am vrut să-mi fac o idee. Eu consideram că ar trebui să dau circa 1000 de lei pentru niște boxe de calitate.
Voi ce spuneți, care caracteristici din specificații contează mai mult? La care să fiu mai atent?
Realist vorbind nimic!
In gama asta de pret si nu numai specificatiile sunt fantasmagonii de marketing cu cifre mari numai bune de sters la fund.
Fa cum ti-a recomandat un coleg mai sus!
Sparge banii pe un amp stereo Second si o pereche de boxe de raft noi.
Parametrii care conteaza lipsesc din specificatiile produselor actuale.
Ei ar fi:
-SPL initial
-Grafic de raspuns in frecventa
-Grafic de variatie a impedantei in raport cu frecventa
-Putere continua suportata
-Directionalitate
-Topologia si parametrii retelei de filtre pasive.
-traductoarele folosite si parametrii T/S ale acestora
-Parametrii incintei
La amplificatoare conteaza:
-Puterea continua/ canal in intreg intervalul 20hz-20khz cu toate canalele in sarcina in functie de impedanta
-Distorsiunile la puterea nominala
-Damping Factor/Posibilitaea de a genera curenti tranzitorii de valoare cat mai ridicata.
-tranzistoarele sau integratele folosite in etajul final.
-Puterea si tensiunea trafului de alimentare
-Capacitatea de filtrare si puntea de redresare
-parametrii intrarii de linie
-Arhitectura
-Posibilitea de functionare in punte
-Consumul de curent in full load(in functie de clasa/topologie) este un indicator destul de bun asupra puterii continue pe care o poate debita.
-Indicator Clipping/protectie la Clip, protectii reale la Temperatura, Overload, Scurt pe iersire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate