Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre certificari SolidWorks

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cotrobaind pe internet, am observat ca SolidWorks are propriul sistem de certificari, iar preturile sunt acceptabile. Am niste timp anul asta si as vrea sa dau examen pentru: CSWA - Academic, CSWP - Academic, si daca totul merge bine, si pentru CSWA+CSWP - Simulation.

Am citit in ce consta examenul, insa ceea ce nu stiu este daca certificarile respective sunt recunoscute de companii in Romania si in general, in Europa. Exista o alternativa la aceste certificari care merita luata in seama mai mult?

Multumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
companiile cauta experienta in domeniu, certificarea nu le tine de foame, ei vor profit, implicit sa lucrezi cot la cot cu aia care fac de 7 ani sw si care nu au facut training in viata lor, dar te fac in program din orice pozitie.

ca vrei sa ai si-ti aduce poate un avantaj la angajare, poate, dar nu te baza ca vei fi mereu fruntas la vreo angajare.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ei, totusi, nu-mi imaginez ca arunc certificatul pe masa la interviu si ma intreaba cand pot sa incep :). Le vreau pentru CV; timp sa acumulez experienta am suficient.

#4
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Prin America de Nord este la moda sa ai cerificari si se cam cer la job requirements nu pot spune in ce masura sunt mofturi or nu dar exista multe compani sa zicem cam 65% care cer sa ai cel putin CSWA si altele care vor chiar CSWP, ptr cei care lucreza ca si support de SW technic training aceste certificari sunt necesare, atentie aceste examene nu sunt usoare se platesc si sunt pe baza de timp adica daca nu ai experienta si viteza le poti pica cu succes! Pe linga componenta de viteza si skills de SW aceste examene necesita si ceva cunostinte technice mai ales catre FEA. Binenteles se poate lucra cu SW si fara a avea cerificari dar de multe ori pot ajuta. Ingineri mai tineri Americani ori Candieni se tare falesc cu ale loe certificari pe Linkedin. Tragi tu concluziile necesare. Bafta.

Sandu10,

#5
PopsY

PopsY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009
Salut,
Inainte sa raspund mentionez ca lucrez la un reseller autorizat de SOLIDWORKS din Bucuresti.
Examenele de certificare, incepand de la primul modul CSWA( Associate) pana la CSWE(Expert), sunt un punct bun de plecare spre piata muncii, ca si pregatire pentru probele practice de la interviuri.
Daca nu ai mai lucrat cu SOLIDWORKS e bine sa nu te arunci direct in examene pentru ca o sa fie risipa aiurea de bani si timp.
Daca lucrezi deja la o companie in SOLIDWORKS, pe baza abonamentului, beneficiezi de 2 vouchere gratuite pe an pentru certificari.

Daca ai vreo nelamurire sau ai nevoie de mai multe informatii iti stau la dispozitie.

Cristi Popescu

Edited by PopsY, 18 October 2017 - 12:18.


#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Salut, Cristi. Imi poti spune daca, avand o licenta de tip Student (Educational Edition, 12 luni), pot da si alte examene in afara de Academic?

#7
PopsY

PopsY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View PostAnn0nyym0us, on 23 octombrie 2017 - 13:55, said:

Salut, Cristi. Imi poti spune daca, avand o licenta de tip Student (Educational Edition, 12 luni), pot da si alte examene in afara de Academic?
Salut!

Se pot da certificari non-educationale insa trebuiesc platite.

Multumesc,

Cristian Popescu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate