Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ajutor casa canadiana pe structura lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017
Buna seara forumisti si stimati colegi.Ma simt onorat sa apelez la domniile voastre intrucat sunt in dilema vietii mele...
Sunt pe cale sa achizitionez o casa canadiana, pe structura de lemn si as dori cateva opinii argumentate, pro sau contra.Am citit diverse despre casele pe structura de lemn iar unele informatii se bat cap in cap : pe cat de multi oameni sunt extrem de multumiti de ele, pe atat de multi le blameaza si sunt total nemultumiti...
Casa care doresc sa o achizitionez e in Com Berceni, a fost construita in regie proprie de 2 tineri si in urma unui divort au ajuns s-o scoata la vanzare...E o casa cu P+M , finalizata 90% la parter iar la mansarda e "la rosu"...aici incep nelamuririle mele :) am intrat asta vara cand afara erau peste 40 grade la soare si am urcat la etaj si aerul efectiv frigea...pare prost izolata...peretii sunt la stadiul de rigips iar podelele sunt la stadiul de osb...ma gandeam ( in cazul in care ma decid si o cumpar ) sa desfac peretii, sa pun in loc de vata de 100 mm , vata de 150 mm , sa pun osb-ul la loc, sa plachez cu polistiren de 50 mm pe interior si apoi sa pun rigipsul la loc...podeaua trebuie scoasa pt ca e din osb de 10 mm :) si flambeaza groaznic si la greutatea unui copil de 2 ani...o sa merg pe osb de 22 mm  dupa ce umplu cu vata de 150 mm toate rosturile de la grinzi, o sa pun folie de parchet, extrudat de 5-6 mm si parchet de 12-14 mm...fac bine ce fac????
la baie (tot la rosu) am osb pe jos, rigips peste osb :) si un fel de glet de ciment ...as scoate tot si as umple cu vata, as pune osb de 25 mm + hidroizolatir + gresie...fac bine ce fac??? prinde gresia pe osb?sa pun tot rigips pe jos, sa-i trag o zeama de umplere gen shapa moale ai sa pun gresia pe urma? prinde faianta pe rigips?
am 1 mil de intrebari si nu stiu cu care sa incep...
voi v-ati incumeta la o astfel de casa?
astept parerile dvs.cu mii de multumiri anticipate ai cu deosebit respect, Mihai

mentionez ca e izolata la exterior cu poli de 100 mm si tencuita dar tot pare prost izolata...incalzirea inca nu e facuta, trebuie centrala dar nu o sa o cumpar, fac pe soba + sistem de serpentine iar apa va fi la boiler electric...fundatia e la 60 cm + 30 elevatie...la parter e shapa trasa si cu izolatie cu tot, elevatia trebuie inchisa pe afara ca e nefacuta, tabla pe acoperis, fara paratraznet :) ...si cam atat imi vine in minte acum :)

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu zici nimic de acoperis, nu zici nimic de densitatea grinzilor pe care sprijina acel OSB....
Spui ca era foarte cald vara cand ai mers acolo. Pare normal pentru o casa inchisa de mult timp , fara aerisire si fara traiul zilnic .



Si cateva poze fac cat 1000 de cuvinte.

Edited by keta, 30 September 2017 - 00:59.


#3
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017
cam atat mi-a venit in minte pe moment.am atasat acum si cateva poze.cu stima

Attached Files



#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Zici ca vrei sa desfaci peretii si sa pui 150 in loc de 100. Pai de cat e structura? Ca nu poti inghesui acolo. Poate doar sa dublezi peretele si sa mai bagi vata.
Desi, 100 in perete si 100 la exterior e decent. Probabil un calcul ti'ar prinde bine sa vezi exact ce si cum ai nevoie.

Si nu pune polistiren pe interior. Din ce vad casa aia e gandita un pic si pare facuta cu cap. Nu fa dupa ureche ca faci rahatul bici

La baie pui lemn stratificat de 8 sau de 12. Nu prea conteaza grosimea. Totul e sa il prinzi la fiecare 15cm de osb cu holsuruburi. O sa fie distractie la cate o sa ai de bagat. Dar daca vrei sa faci treaba buna, asa se face. La fiecare 15cm pe orice directie. Randuri randuri

Pe margine, le pui la 10 cm.

Nu pui rigips pe jos. In niciun caz. Eu mor cand aud una alata ii tragem o sapa

#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,624
  • Înscris: 02.10.2009
Nu e casa canadiana, ci casa din lemn. Atat.
Exista niste standarde pentru constuctia caselor cu structura din lemn, iar acele standarde si normative sunt facute pentru siguranta locatarilor in primul rand dar si pentru durabilitatea constructiei, mentenanta, reduceri de cost.
Din foto nu se vad multe detalii despre structura , mai ales acoperis dar din cate am vazut eu la toate casele prin care am trecut sau locuit, aici nu s-a respectat nici un standard sau mod curent de lucru. Nu inseamna ca gata, casa se darama daca se aseaza o pasare pe ea, ca in filmul acela cu Stan si Bran dar feresca D-zeu de vreo adiere de vant mai zdravana. Pot fi probleme in timp.

Nimic nu seamana in detaliu cu ceea ce inseamna o casa de acest tip, doar in linii generale, s-au pus cap la cap panouri pe structura si a iesit casa.
Ce stii despre OSB ul folosit, ce tip este la exterior si la interior, cum au fost orientate panourille (exista diferenta de rezistenta, dupa modul de laminare, materialul nu e la fel de rezistent pe orice directie), daca simti putin miros de formaldehida (rasina din lemn) spune pa si la revedere, etc. In mod normal ar trebui sa ai suport din lemn (stalpi) la fiecare 2 ft (60 cm), nu mai rar, diagonalele (necesare in teorie dar nu si practic peste tot) creaza dificultati la cablaj sau conducte.

Atentie: focul deschis este moarte. Casele facute cu asa structura se incalzesc de la centrala, agentul fiind in general aerul cald, rareori apa (o scurgere are efecte foarte importante asupra constructiei) sau electric. La fel, aragaz, daca se poate electric.
Secretul rezistentei in timp este calitatea hidroizolatiei si a modului de montare al ei. Crucial.
Ca sa nu lungesc vorba (sunt inca multe observatii de facut) ar trebui vazut ce calificare au avut cei care au construit-o, avizele, planul, raportul inspectorului.
E de lucru la remediat...

Edited by Rosebud09, 30 September 2017 - 04:13.


#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
La acoperis nu ai spus ce izolatie ai. Acolo m'as orienta sa imbunatatesc ceva de e cazul.

La podeaua etajuli este total inutil sa pui extrudat. N'ai nevoie. As baga vata doar pt zgomot si atat, altfel nu ai nevoie.
Daca tot vrei sa faci ceva bun, pune pluta pe podele in loc de parchet. Ai sa'mi multumesti.

Stud'zii sunt un pic mai rari decat normele nord americane, dar pare construita ok.
Sund dublati la deschideri, in pozele de interior se vede dublat top plate'ul. Etc. Cine a facut'o a stiut ce face, pare ca a avut in minte un standard, chiar daca nu este canadian

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Zi si la ce bani se invarte casuta purcelusilor. Si cati metri are. Teren?

Eu tot n-am prins-o p-asta cu casele din lemn.... Ai NUMAI dezavantaje toata viata. Costa jumate cat una de caramida sau cum?

Uite la prostii aia de americani...ca altfel cum sa-i cataloghezi pe unii carora le ia furtuna casa la 2 ani si o refac tot din material de cusca de catel...

Edited by mariovrs, 30 September 2017 - 06:34.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
Crezi ca au toti de acolo bani si timp de manopera la zidit si turnat betoane? Traiesc in rulote sau in case de lemn. Bine, si clima ii ajuta. :lol:

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da da, ii ajuta tornadele si uraganele sa refaca o casa la intervale de timp dupa noile norme sisa redecoreze tot timpul cu altceva. astfel sa nu mai ajung sa carpeasca, fac tot timpul de la 0

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stai cuminte frate, nu cumpara asa ceva. fundatia trebuie sa fie la minim 1 metru, nu 60.  e vorba de adancimea de inghet.

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmariovrs, on 30 septembrie 2017 - 06:31, said:

Costa jumate cat una de caramida sau cum?
Nu are cum sa coste jumatate cat una de caramida, avand in vedere ca finisajele costa cam 2/3 din pretul final la ambele.
Chiar daca structura la o casa de lemn ar iesi la jumatate din pretul structurii unei case din caramida, economia finala ar fi de 15% ...

#12
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017
Salutare tuturor...am reusit acum sa ma conectez la un calculator si voi atasa tot ce am in materie de poze.Va multumesc din suflet pt opiniile dvs si pt timpul acordat.

Attached Files



#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Dar spune-ne si ce anume te-a tentat la casa asta...caci tb sa fie ceva care sa te fi atras.
Bani mai sunt de bagat o gramada...iar casa nu este una care sa-ti "ia ochii".

#14
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017
m-a tentat zona...e departe de sos principala - cam 900 metri , ceea ce inseamna ca am liniste - o casa in care sa te simti ca intr-o casa de vacanta - si m-a tentat curtea ( 550 mp cand toate sunt apartamente pe pamant :) si au o curte de 150-300 metri ) ...si ar mai fi si pretul...45.000 euro

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dupa mine, cele mai mari probleme la casa asta sunt rozatoarele si substantele chimice emanate de osb si substantele de impregnare.
solutia ar fi ca la fiecare camera sa ai ventilatie cu recuperare de caldura.
despre rozatoare, nu stiu, probabil cateva pisici.

#16
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017

View Postrich1974, on 30 septembrie 2017 - 12:44, said:

dupa mine, cele mai mari probleme la casa asta sunt rozatoarele si substantele chimice emanate de osb si substantele de impregnare.
solutia ar fi ca la fiecare camera sa ai ventilatie cu recuperare de caldura.
despre rozatoare, nu stiu, probabil cateva pisici.

din cate am tot citit zice-se ca nu ar fi mare problema la osb 3 ca si substante emanate...cat despre shoareci, am inteles ca daca inchizi bine izolatia, n-au oe unde sa intre si ce sa faca...plus ca vata din pereti ar fi daunatoare pt ei si nu isi fac culcus in asa ceva...

Edited by ech, 30 September 2017 - 13:25.


#17
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Casa placata cu OSB....

Mai bine nu.

#18
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017
argumenteaza, te rog...asta incerc sa aflu : de bine si de rau...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate