Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

upgrade coeficient izolare termica usa lemn de exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
danioachim

danioachim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2017
Considerati ca exista posibilitati de crestere a gradului de izolare termica a unei usi din lemn clasice (de exterior, care este orientata spre nord)?
Eu gandesc sa incep prin schimbarea geamului cu unul din termopan, insa nu stiu daca voi reusi sa il fixez in rama foarte ingusta (prevazuta pentru o foaie de max 5 mm).
De asemeni, as incerca sa lipesc pe conturul usii un keder de cauciuc pentru etansare suplimentara.
Problema cea mai complicata, din cauza faptului ca usa nu este plana (lisa), ar fi ``capitonarea`` sau placarea usii (pe fata interioara) cu polistiren extrudat de 2cm, peste care sa lipesc fie placa MDF fie  chiar si autocolant, incercand sa pastrez impresia de usa din lemn.

De asemeni ar mai fi varianta unei usi suplimentare, cu deschidere spre exterior (dublarea celei existente), insa distanta dintre cele doua ar fi de maxim 300 mm si nu stiu daca perna de aer care s-ar crea astfel ar fi suficienta pentru a justifica efortul.

Sunt constient ca problema se rezolva cel mai eficient prin inlocuirea usii cu una din termopan (eventual si de culoarea lemnului pentru a pastra aspectul de estetic), insa intervine aspectul financiar.
Daca ati putea veni cu sugestii sau completari as fi foarte bucuros!

In cazul in care exista un topic asemanator, cer scuze si rog moderatorul sa directioneze subiectul catre acesta.
Multumesc!

Edited by danioachim, 29 September 2017 - 23:39.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdanioachim, on 29 septembrie 2017 - 23:11, said:

Considerati ca exista posibilitati de crestere a gradului de izolare termica a unei usi din lemn clasice (de exterior, care este orientata spre nord)?
......
Este elementar ca DA .
Atita timp cit cea mai banala ,  si de urgenta metoda de izolare , este o patura pusa peste tocul usii , clar ca orice alta metoda este benefica .
O varianta ok ar fi a doua usa izolanta , si daca este posibil , iarna le folosesti pe ambele , vara numai una , una sa poata ramine deschisa .

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Sau metoda mai simpla: schimbi usa.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca poti incerca si capitonarea usii, eu asa am avut vechea usa de la intrare(nu era practic de exterior, locuiesc in bloc). Nu stiu cat izoleaza termic, eu o facusem pentru antifonare. Foarte importanta cred ca este si atanseizarea, ideea cu cheder mi se pare buna.

#5
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdanioachim, on 29 septembrie 2017 - 23:11, said:

Considerati ca exista posibilitati de crestere a gradului de izolare termica a unei usi din lemn clasice (de exterior, care este orientata spre nord)?
Eu gandesc sa incep prin schimbarea geamului cu unul din termopan, insa nu stiu daca voi reusi sa il fixez in rama foarte ingusta (prevazuta pentru o foaie de max 5 mm).
De asemeni, as incerca sa lipesc pe conturul usii un keder de cauciuc pentru etansare suplimentara.
Problema cea mai complicata, din cauza faptului ca usa nu este plana (lisa), ar fi ``capitonarea`` sau placarea usii (pe fata interioara) cu polistiren extrudat de 2cm, peste care sa lipesc fie placa MDF fie  chiar si autocolant, incercand sa pastrez impresia de usa din lemn.

De asemeni ar mai fi varianta unei usi suplimentare, cu deschidere spre exterior (dublarea celei existente), insa distanta dintre cele doua ar fi de maxim 300 mm si nu stiu daca perna de aer care s-ar crea astfel ar fi suficienta pentru a justifica efortul.

Sunt constient ca problema se rezolva cel mai eficient prin inlocuirea usii cu una din termopan (eventual si de culoarea lemnului pentru a pastra aspectul de estetic), insa intervine aspectul financiar.
Daca ati putea veni cu sugestii sau completari as fi foarte bucuros!

In cazul in care exista un topic asemanator, cer scuze si rog moderatorul sa directioneze subiectul catre acesta.
Multumesc!
Se poate schimba acea sticla cu un pachet de sticla.
Va trebui sa cauti un tamplar de lemn care sa frezeze locul pentru a intra un pachet  de sticla +garnituri.Dar intrebarea mea este ..merita sa faci asta? sau sa schimbi usa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate