Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Voi intarziati la job?

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 MateiEvi, on 29 septembrie 2017 - 20:34, said:

Nu stiu ce naiba am dar tot ajung mai tarziu la job, ma trezesc la timp si apoi pierd vremea cu meteo, horoscopul, apoi ajung tarziu la job.

Asa ca sunt curios daca voi ajungeti la timp la job sau se accepta si intarzierea.
Strict la problema ta.
Eu am socototite minutele.
Ma trezesc, pp, dau de macare la catel, ma imbrac, scot catelu la pp si kk, aduc catelu acasa si plec la servici.
In metrou stau pe sp de pe tel cu tapatalk.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
era o vorbe. trezit, spalat, mancat, cacat si nu neaparat in aceasta ordine

#39
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 argentum, on 29 septembrie 2017 - 21:13, said:


eu cred ca e dovada de nesimtire sa spui ca doar nesimtitii intarzie. apoi faptul ca tu nu ai intarziat niciodata, depinde de circumstante, de profesie, de ce responsabilitati ai etc, poate sa fie o chestie de mare fel, sau nimic.
eu poate vin 30 min mai tarziu, si nu neaparat in aceasta ordine: ma duc la buda, imi pun o cafea, imi pun sosetele in picioare (cel mai adesea ies pe usa de acasa cu ele in buzunar) si apoi dau un telefon in care salvez x suma companiei pentru care lucrez sau scot un iepure din caciula salvand o situatie delicata. ma face asta nesimtit?

Ai dreptate , depinde de circumstante iar initiatorul a fost destul de clar in privinta circumstantelor care-l impiedica sa ajunga la munca la timp.
Cititul ziarului pe wc si ascultatul vremii la televizor nu-s circumstante atenuante.

Is de acord cu persoana pe care ai citat-o iar tu e clar ca nu te incadrezi in categoria la care facea referire si nu ai de ce sa te simti lezat.
E nesimtire si lipsa de profesionalism sa intarzii la munca indiferent de cat de prost platit este jobul la care TU ai aplicat.

Singurele motive pentru care am intarziat la munca au fost datorita vremii ( zapada prea mare ) sau pentru ca am avut diferite programari la care trebuia sa ajung si pe care nu le puteam face dupa ce terminam munca.
Opritul masinii sa iau notite si statul la telefon sa vb in interes de munca nu se considera intarziat.

#40
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Vorbiti de parca toti lucreaza la birou :lol:
Sunt urios, cum ar fi sa lucrezi ca medic la urgente si sa intarzii asa, vreo 30 minute, just for fun. Sau sa lucrezi in politie, sa-ti ai iei liber cateva sferturi de ora, ca doar productivitatea e aceeasi :lol:

#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Dar ce, fura cineva tufisul daca nu vine politistul sa stea dupa el cu radarul?

Tot norma aia la amenzi si spaga o face si cu jumatate de ora mai tarziu.

Edited by samebo, 29 September 2017 - 22:42.


#42
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu-mi dau seama dacă sunt stăpân sau șmecher pentru că lucrez de acasă, dar clar sunt nesimțit.
Chiar de lucrez 24x7x365 tot întârzii.

#43
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Una din conditiile necesare dar nu si suficiente sa nu intarziati la servici este sa nu va luati telefonul sau tableta la buda dimineata.

#44
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
NU, a intirzia din motive neobiective e semn de nesimtire.
Parerea mea.

#45
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Niciodată, probabil sunt setat din nastere sa nu întârzii, indiferent că este vorba de serviciu sau de o bere cu vreun amic. De obicei încep programul la ora 08:00 dar ajung la 07:45, indiferent de ora la care termin programul si urmează sa ajung acasă. Deseori trebuie sa ajung la 02:00/03:00, dar nu am nicio problemă cu trezitul în miezul nopții.

Edited by Dau, 30 September 2017 - 21:22.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Avem un coleg care dormea 3 ore/noapte si nu intelegea cum noi avem nevoie de 6-7 ore/noapte. Ca era o momaie lenta e alta poveste....
Normal ca nu avea nici un pic de forta nici fizica si nici psihica...

Edited by arg, 30 September 2017 - 22:09.


#47
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Eu fac naveta cu auitobuzul, asa ca trebuie sa fiu punctual :P Mi se intampla cam o data la 1-2 luni sa pierd autobuzul (si altul mai e peste 2 ore, pentru ca lucrez la tara), dar atunci dau un telefon sa anunt ca am o problema si se rezolva. Am patit de cateva ori sa se strice si autobuzul (firma respectiva avea niste rable, anul asta au luat si ei ceva mai bun, si sper sa nu se mai strice asa des). Precizez ca lucresz in invatamant.

Pe de alta parte, un coleg de-al meu care sta in acelasi oras insa are masina personala, intarzie mai mereu. Nu mult, doar 5-10 minute. Dar elevii s-au obisnuit :lol:

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,390
  • Înscris: 14.10.2008
Gasesc normal sa intarzii daca incepi lucrul (dis) de dimineata, dar daca incepi dupa-amiaza sau seara, nu as vedea de ce sa mai intarzii, dar nu blamez.

Cel mai mult la un job urasc programul fix dar si vestimentatia impusa(2 elemente comuniste zic eu), vreau sa mi se permita maneca scurta tot anul (tricouri polo iarna) si pantaloni scurti vara.

La scoala incepeam orele la 07:30, de regula nu intarziam pentru ca nu lasau parintii sa se intample asta, dar si cand se intampla, intarziam 30-60 de minute dar nu-mi parea rau ca dormeam mai mult o tzara. In facultate daca era un seminar de la 8 nu ma duceam.

Lucrez in familie si mereu intarzii la inceput, dimineata, dar intarzii si la plecare, nu plec pana nu termin ce am de facut sau consider eu prioritar, pentru ca nu pot pleca linistit ca am rezolvat ce era urgent.

Inainte de 2014 ajungeam la birou la 10:30 si plecam la 15:00, acum ajung pe la 09:30-09:40 si plec la 17:30-18:00. Fratele ajunge mai devreme, pe la 08:00-08:30 din cauza ca trebuie sa-si duca copiii la scoala si gradi. In weekend dorm ca un porc pana la orele 12-13. Posted Image

Sunt work hater, as face orice ca sa pot dormi zilnic pana la 12 si sa nu am nimic care sa ma streseze sau sa-mi consume energia, consider ca viata e prea scurta ca sa mai si muncesti, dar nu se poate altfel, confortul costa, ori muncesti, ori esti unul din oamenii strazii.

Doar ma dau jos din pat pe la 08:45-08:50, imi fac toaleta, ma imbrac si direct in masina pe la 09:20, la birou o cafea de dozator si o Eugenie, apoi mancam toti (si socializam la masa, suntem vreo 4 care lucram acolo) la ora 12-13. Desi sunt mancacios supraponderal, nu suport sa mananc dimineata. Iar cafeaua pe care o beau e cappucino, nu-mi place cea obisnuita.

Edited by Neaceasca85, 01 October 2017 - 00:02.


#49
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Cand mergeam cu masina la lucru 50% din zile intarziam 5-10 minute, pt ca nu gaseam locuri de parcare. Nu imi zicea seful nimic, dar ma simteam eu. De atunci mi-am bagat ceva in ea masina si merg cu bicicleta. Plec cu 15min mai tarziu de acasa si ajung mai repede, bicicleta o "parchez" in cladire, sunt si relaxat.

La iarna voi merge cu autobuzul si uite asa, issue solved.

#50
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu intarzii.
Eu sunt ala de ii da afara pe aia care intarzie fara motiv si repetat.
La productie, vanzari/contactul cu clientii sau semnatul de contracte - nu se poate intarzia mai mult de doua ori. A treia oara, pa!
La creatie pot intarzia cat doresc, atata timp cat respecta termenele si etapele bi-saptamanale convenite; altfel, pa!

Pentru ore suplimentare si realizari speciale, se platesc bani si premii mai mari decat prevede legislatia.
Pentru evenimente placute sau neplacute din viata fiecaruia exista o intelegere rezonabila.

#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Acum 50-70 de ani, un funtionar ducea in spate o familie. Mergea la lucru, nu intarzia, statea tot programul acolo si apoi pleca acasa. Acasa il astepta soata cu mancarea pe masa. Unii isi permiteau si o dadaca.
Acum, dupa atata evolutie in societate, intr'o famuilie de funtionari, amandoi soti trebuie sa lucre sa'si permita un trai normal, sa nu alunece in saracie.
La servici li se cere o anumita prezentare, deci trebuie sa aloce timp pentru imbunatatirea aspectului, haine etc ca nu poti merge in pullover. Apoi, desi cica am evoluat, pierdem de 3 ori mai mult timp in naveta catre servici fata de cat pierdeau bunicii nostri.
Apoi copii trebuiesc luati de la gradinita ca bani de dadaca nu sunt, trebuie sa te opresti sa faci si piata, sa gatesti, sa raspunzi si la cateva emailuri de acasa, sa'ti educi copii si eventual sa prinzi cateva ore de somn. Nu cumva sa dormi 5 min in plus, ca ti'o iei la ceafa a doua zi de la unu ce se ghideaza dupa niste norme vechi de mai bine de 100 de ani, care spun ca trebuie sa stai cu curu pe scaun x ore indiferent de rezultatul muncii tale.

#52
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 argentum, on 01 octombrie 2017 - 18:43, said:

Acum 50-70 de ani, un funtionar ducea in spate o familie. Mergea la lucru, nu intarzia, statea tot programul acolo si apoi pleca acasa. Acasa il astepta soata cu mancarea pe masa. Unii isi permiteau si o dadaca.
Acum, dupa atata evolutie in societate, intr'o famuilie de funtionari, amandoi soti trebuie sa lucre sa'si permita un trai normal, sa nu alunece in saracie.
La servici li se cere o anumita prezentare, deci trebuie sa aloce timp pentru imbunatatirea aspectului, haine etc ca nu poti merge in pullover. Apoi, desi cica am evoluat, pierdem de 3 ori mai mult timp in naveta catre servici fata de cat pierdeau bunicii nostri.
Apoi copii trebuiesc luati de la gradinita ca bani de dadaca nu sunt, trebuie sa te opresti sa faci si piata, sa gatesti, sa raspunzi si la cateva emailuri de acasa, sa'ti educi copii si eventual sa prinzi cateva ore de somn. Nu cumva sa dormi 5 min in plus, ca ti'o iei la ceafa a doua zi de la unu ce se ghideaza dupa niste norme vechi de mai bine de 100 de ani, care spun ca trebuie sa stai cu curu pe scaun x ore indiferent de rezultatul muncii tale.
Foarte bine punctat! Posted Image

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
L'am plagiat pe titeica

#54
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu am un angajat ce imi intarzie zilnic. 5-15min. Problema nu e ca intarzie, dar ma intarzie pe mine. Este angajatul meu, eu il platesc si de fiecare data cand intarzie, adica zilnic, ma intarzie si pe mine la indeplinirea altor obligatii.
Familie, copii, scoala, trafic etc. Vad ca de fiecare data cand vine e cu inima in gura de grebit. Balmajeste ceva acolo si eu de fiecare data ii spun, nu e nici'o problema, nu te ingrijora. Habar nu are la ce intalniri intarzii eu din cauza lui.
Pot pune piciorul in prag? Da. Pot gasi altul daca tot nu vrea sa vina la timp? Da
Dar intarzie ca are probleme ca orice alt om. In restul zilei activitatea lui e ireprosabila si face lucuri ce pe mine nu m'ar tine nervii sa le suport. Imi mai sta si in plus, platit normal, dar e acolo ori de cate ori eu nu ajung la timp inapoi.



Nu judec activitatea unei persoane folosind primele minute de la job. Am o zi intreaga la dispozitie sa'l pun sub lupa si sa vad daca il accept sau nu. Cu bune si rele.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate