Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Holocaust - sa supravietuiesti si sa ierti.

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu este un subiect despre Holocaust.
Este un subiect ce apartine Iudaismului.
Pentru ca in iudaism exista conceptul "tikun olam" -iarta si indreapta


Attached File  familiaMozes.jpg   87.83K   32 downloads

Este vorba de Eva Kor Mozes din satul Port judeatul Salaj, sora geamana a lui Miriam, azi in varsta de 83 de ani
Este vorba de doua surori gemene, luate impreuna cu toata familia din satul lor, in ghetoul din Simleul Silvaniei,
ca apoi dupa cateva saptamani sa ajunga la Aushwitz selectate pentru experientele doctorului Mengele.
Este vorba despre o trauma continua  inceputa cu moartea a 2 parinti si a doi frati si cu propria trauma in urma tratamentului  injectiilor si experientelor.

Surorile supravietuiesc.
Dupa o sedere intermediara in Katowice, se intorc la Cluj, la una din surorile tatalui.
In 1950, pleaca in Israel cu vaporul, debarca la Haifa si urmeaza o scoala de agricultura.
Urmeaza armata, se casatoreste si pleaca in America.
Sora ei Miriam ramane in Israel si moare in 1993

In America, ca supravietuitoare, participa la diverse documentare, si mai ales descopera nume de doctori legati de experientele lui Mengele.

Printre ei, Hans Munch doctor ce a lucrat in perioada cat a fost ea in lagar.
Ii propune sa vina in America la o discutie.
Dr. Münch nu accepta dar o invita la el acasa in Germania.
In august 1933, Eva Mozes ajunge acasa la doctorul Munch.
Are loc o discutie deschisa in urma careia Eva il invita la Aushwitz in 1995 la 50 de ani de la eliberare.
Dupa 10 luni de intrebari, framantari de ganduri, eva se hotaraste.
Este supravietuitoare, deci este puternica.
Atat de puternica incat are puterea sa ierte......
si s-a hotarat sa scrie o scrisoare catre doctor Munch.
O scrisoare in care sa-i spuna ca il iarta.
O scrisoare de la un supravietuitor al Holocaustului unui doctor nazist

Scrisoarea a durat mult timp.
4 luni pentru ca a fost cantarita cuvant cu cuvant.
A fost ajutata de profesorul sau de engleza, pentru ca exprimarea sa fie foarte clara.
In final , profesorul o intreaba.
"L-ai iertat pe Munch....dar pe Mengele l-ai ierta?"
Nu a stiu ce sa raspunda.
Atunci profesorul batran i-a spus.
"Mergi acasa si diseara, inchipuieste-ti ca esti cu Mengele in camera.....ce i-ai spune ?"
Eva s-a intors acasa si a cautat in dictionare cele mai groaznice 20 de injuraturi
"Mi-am inchipuit ca e in camera si dupa ce l-am injurat bine am spus....-te iert .
Si m-am simtit foarte bine.L-am iertat pe ingerul mortii....
Si m-am simtit libera de Aushwitz, libera de Mangele."

Apoi Eva Mozes a scris oficial o declaratie nu de iertare, a numit-o "Declaratie de amnistie"
A semnat-o ea si doctor Munch.

"Stiu ca multi dintre supravietuitori ma vor acuza si o fac si acum, dar asa am vrut.
Asta mi-a dat putere, a fost un act de auto-eliberare, ...nu pot sa schimb ce s-a intamplat, asta este cel mai tragic pentru mine, nu mai pot schimba nimic, dar pot schimba cum sa ne referim la asta"


Attached File  Dec. of Amnesty NEW-page-0.jpg   114.27K   27 downloads

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ce încerci să comunici prin acest post?

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In anul 2015, la 81 de ani Eva Mozes, a plecat in Germania la procesul lui Oskar Groning.
La intalnirea lor, Eva a multumit lui Groning ca la varsta de 93 de ani, a venit la proces sa povesteasca cele intamplate.
La finalul intalnirii Eva Mozes i-a strans mana lui Groning.

#4
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Crizele de Vineri seara.

Cam dese, in fiecare zi a saptamanii, vorba carcotasilor, sti tu care.....

Nu te uram ca urasti asa de mult Romanii, te intelegem, tu suflet nefericit.

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Mesajul ?
este atat de simplu.

In 1995, la implinirea a 50 de ani de la eliberarea Auschwitz-ului, Eva Kor a participat impreuna cu Dr Münch.
Este la fel de simbolic ca zborul demonstrativ al  avioanelor israeliene deasupre cerului Aushwitz
Acolo, in fata asistentei inmarmurite, ea a declarat ca-i iarta pe naziști pentru tot raul pe care i-l facusera ei si familiei ei.


"Descoperirea asta mi-a schimbat viața. Am descoperit că am puterea să iert.
Din acel moment am simțit că toată povara și durerea pe care le purtasem timp de 50 de ani s-au risipit. Eram în sfârșit eliberată de Auschwitz, eliberată de Mengele.
Iertarea era cea mai bună răzbunare.
Din momentul în care ierți, cei care te-au rănit nu mai au nicio putere sau influență asupra vieții tale.
Furie?
Hitler era un om furios.
Furia duce la războaie.
Nu cred că a existat vreun război provocat de niște oameni fericiți."

Edited by vio69a, 29 September 2017 - 20:38.


#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postvio69a, on 29 septembrie 2017 - 20:36, said:

Acolo, in fata asistentei inmarmurite, ea a declarat ca-i iarta pe naziști pentru tot raul pe care i-l facusera ei si familiei ei.
Foarte frumos din partea ei.

#7
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Oricine merita o sansa . Lucrul important e ca oamenii se schimba,se pot indrepta , isi pot schimba perceptiile . Mereu exista salvare .
Si dupa parerea mea , nu poti sa judeci un om care a fost acolo la "ordin' . Se vorbeste mult despre holocaust .. si sunt multe de spus

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postneur0, on 29 septembrie 2017 - 20:27, said:

Ce încerci să comunici prin acest post?
Thread honey pot, a carui intentie e ca sa-i atraga pe cei care nu au opinile politice ale dansei, sa calce pe bec si astfel sa se poata obtine mult ravnitele permanente, aceasta e scopul, domnita stiind ca in conformitate cu legislatia romaneasca este infractiune penala ca sa contesti Holocaustul, astfel cu ocazia asta se poata ajunge teoretic chiar si cu plangeri penale la Procuratura.
Poti sa contesti orice pe lumea asta, insusi teoria mainstream cosmogonica privind inceputurile Universului sau notiunea ca negrii o au mai mare, nu insa si subiectul acestui thread.
Asadar, luand aceste aspecte in considerare, doresc sa punctez ca eu doxan cred intocmai si cu mare fermitate exact ce spune doamna vio in procent de 100%, adica au fost ucisi cei 6 milioane de evrei si orice mai afirma ea pe subiect, end of story. O seara buna va doresc la toti ! Shalom si pace in lume !

Edited by doxan, 29 September 2017 - 21:30.


#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postdoxan, on 29 septembrie 2017 - 21:26, said:

Asadar, luand aceste aspecte in considerare, doresc sa punctez ca eu doxan cred intocmai si cu mare fermitate exact ce spune doamna vio in procent de 100%, adica au fost ucisi cei 6 milioane de evrei si orice mai afirma ea pe subiect, end of story. O seara buna va doresc la toti ! Shalom si pace in lume !
Am dubii. Eu cred că e vorba de 6 miliarde.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Simon Wisenthal scrie o carte :"Floarea Soarelui"
Poate fi numita o carte despre iertare si conciliere.

Attached File  the-sunflower.png   28.8K   4 downloads

In unul din lagarele de munca, la spital, lucrau si evrei.
intr-o zi, o infirmiera vine la Shimon si il roaga sa o urmeze.
Aceasta il duce la capatul unui grav ranit, ofiter SS
Infirmiera ii spune ca ofiterul vrea sa vorbeasca cu el.
"-Cu mine ? nu se poate , nu stie ca sunt evreu ?
-Exact spune infirmiera,tocmai de aia
Clar ca Simon este complet naucit dar cu o voce abea auzita nazistul ii spune.
-Vreu un evreu pentru ca sunt ranit de moarte.
Si pentru ca am facut lucruri ingrozitoare.Am ars o cladire plina cu familii de evrei si i-am vazut aruncandu-se pe fereastra.
Inainte sa mor, te rog iarta-ma".

Simon nu zice nimic, se intoarce la baraca si discuta ce restul detinutilor evrei.
Ce sa faca ?

A doua zi afla ca soldatul nazist a murit.....
Asupra lui ramane pentru totdeauna greutatea daca a facut bine ca a plecat sau a facut rau ca nu l-a iertat.

Cartea se incheie cu intrebarea:
""Tu, care tocmai ai citit acest episod trist si tragic relatat de mine, poti schimba mental locurile cu mine si te intrebi intrebarea cruciala:" Ce as fi facut? "

--------------------

Ce spune iudaismul?
Care ar putea fi perspectiva Torei asupra acestei probleme delicate ?
Cartea care cuprinde intelepciunea lui dumnezeu.....
Cum ar fi raspuns el la aceasta intrebare ??

Sa ne aducem aminte potopul
ce mari pacate nerascumparabile au avut oamenii ca l-au infuriat pe Dumnezeu in asa masura.
Si pentru ca suntem azi  in ziua de Yom Kipour, ziua rascumparari, daca Dumnezeu rascumpara greselile si pacatele oamenilor,
Atunci inseamna ca putem fi curati in fata lui.


Ei bine, Dumnezeu in ziua pocaintei iarta greselile facute impotriva vointei si dorintei lui, dar nu iarta pacate facute impotriva altui om.
Iarta pacatele pe care le poate, dar nu pe cele pe care nu le poate ierta si pentru care trebuie sa te duci personal sa-ti ceri iertare.
Deci numai cel impotriva caruia s-a pacatuit poate ierta pacatuitorul......

Poate daca s-ar fi vorbit cu Dumnezeu daca pot fi iertati nazistii, ar fi spus:" S-ar putea sa vreau , dar pur si simplu nu sunt in masura."
Chiar in circumstantele lui Simon.
Doar victima poate ierta pe cel ce a pacatuit impotriva sa,
orice interpus este inutil


Ei bine, cu toate astea Eva Mozes a iertat


-

Edited by vio69a, 29 September 2017 - 22:11.


#11
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Iar a doua intentie a thread-ului e aceea de a se puncta superioritatea intelectuala, morala si metafizica a poporului evreu fata de goyimi. Interesant totusi cum evreii ii baga la capitolul goy si pe musulmani. Cu toate astea dansa nu are nici o problema in a sustine cu nedisimulata dihotomie preferinta pentru ambele culturi si religii, pe care evident le considera net superioare crestinismului si europenilor albi in general, deci putem concluziona ca in ochii dansei, unul ca mine ar fi atat goy cat si kufar simultan.

#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
In urma cartii lui Wiesenthal mai multi evrei invatati au incercat sa dea un raspuns mai transant intrebarii....
Daca se poarte ierta si pana la ce limita se poate ierta.
Raspunsul nu a fost categoric in nici una din variante.

In iudaismul vremii de demult, exista o traditie interpretativa care limita iertarea la trei greseli ale aproapelui.
Rabinii isi bazau această invatatura pe interpretarea unor texte precum cel din Iov 33, 29, unde este vorba de izbavirea omului de catre Dumnezeu de doua sau trei ori.
De catre Dumnezeu.
Dar de catre om ???

Sa lasam textele vechi si sa vedem ce se spune azi :

"Noi nu putem ierta criminalii, atâta timp cât crima nu este ispăşită, ori prin noi victimele ori prin Supremul Judecător. Orice societate se bazează pe anumite principii morale, la vârful cărora stă ispăşirea pentru crimele capitale. Pot fi circumstanţe atenuante pentru ucidere cu premeditare?"

Edited by vio69a, 29 September 2017 - 22:18.


#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,207
  • Înscris: 06.01.2007
Daca as sti detalii, v-as povesti cum a furat bunica-miu un vagon de porumb in WW2.
Dar nu povestea niciodata nimic despre razboi.
Au suferit multi atunci.
Dar taceau, toti taceau, nu am vazut pe niciun batran sa vorbeasca ceva despre razboi.
Vocea lor s-a pierdut, de zici ca razboiul a fost doar impotriva evreilor.

#14
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Am o intrebare : e adevarat ca numitul Elie Wiesel a fost un mare escroc care nu a trecut prin vreun lagar nazist? Sunt unii care spun ca tatuajul cu seria de caroserie ii lipsea cu desavarsire ceea ce era imposibil pentru un detinut din lagar.

#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Alte cateva remarci :

"Iertarea aparţine celor injuriaţi. Dacă morţii nu pot ierta nici cei vii nu pot să o facă."

"Oare mărturia acestuia pe patul de moarte înseamnă şi renunţarea la crezul său (idealul nazist)? Poziţia acestuia de obedienţă la cerinţele abstractizărilor normative nu se alterează atunci când el trece de la creştinism la ideologia nazistă. Natura sa morală nu se schimbă deloc. Nu este ca şi cum se dezbracă de conştiinţă pentru a o pune în şifonier şi îmbracă uniforma SS."

"Karl a ales să facă răul atunci când era sigur că ucigaşii cu care a ales să se asocieze păreau să aibă succes. El voia să profite de pe urma regimului nazist victorios. Talmudul pune întrebarea: cum poţi şti că sângele tău este mai preţios atunci când comiţi o crimă ca să-ţi salvezi pielea?"

"În iudaism, unde iertarea cere atât ispăşire cât şi restituire, există două păcate care nu pot fi iertate vreodată: crima şi distrugerea reputaţiei unei persoane. În aceste două situaţii, ispăşirea este posibilă dar nu şi iertarea. O persoană ucisă, nu poate ierta pe criminal şi o reputaţie bună nu poate fi niciodată restaurată."

"Iudaismul este fondat pe noţiunea că acţiunile umane au consecinţe, cele bune rezultă în binecuvântare, cele rele în pedeapsă. David a fost pedepsit pentru crima lui. Abia după aceea relaţia sa cu Dumnezeu s-a întors la locul ei."

"Iertarea nu are nimic de a face cu refuzul de a pedepsi."

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Femeia a zis clar ca multi dintre evrei nu sunt de aceeasi parere cu ea. Nu ma mira. Ce a reusit ea cu adevarat e sa scoata inca o dovada scrisa de la un fost medic nazist ca ce sa petrecut nu a fost o gogorita.

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postun huligan, on 29 septembrie 2017 - 22:37, said:

Am o intrebare : e adevarat ca numitul Elie Wiesel a fost un mare escroc care nu a trecut prin vreun lagar nazist? Sunt unii care spun ca tatuajul cu seria de caroserie ii lipsea cu desavarsire ceea ce era imposibil pentru un detinut din lagar.
Iar Soros a fost colaborator nazist, era un soi de copil trimis la vanatoare de evrei, se imprietenea cu familii de evrei care se ascundeau si apoi ii chema pe aia din Einsatzgruppen SS ca sa-i aresteze. Evreul primea bani & mancare pentru aceste activitati de la germani, a recunoscut intr-un interviu chiar el si a spus ca nu regreta deloc si totodata ca ar face din nou acelasi lucru daca ar trece printr-o situatie similara.

Edited by doxan, 29 September 2017 - 23:02.


#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,207
  • Înscris: 06.01.2007
Bunicul meu de pe tata s-a nascut in 1896, a fost pe front la ambele razboaie.
Mi-l aduc aminte la o claca de prasit la porumb.
Incepuse discutia despre razboi la care el a fost vizibil afectat, ceilalti au observat si o femeie a zis sa taca astia din gura cu razboiul lor.
L-am privit, era singura data cand arata altfel. La cei cca. 6 ani ai mei mi-a ramas scena aia in memorie.
Pentru ca intotdeauna arata ca un sfinx. Etern, si rece. Doar atunci se schimbase.
Cat l-am cunoscut eu, a ramas acelasi ca in poze, nu s-a modificat niciun rid, niciun fir de par. A trait zeci de ani fara sa se modifice ceva din figura lui.
Credeam ca o sa traiasca o vesnicie.

Ultima data l-am vazut cand avea 98 de ani.
M-a cautat la liceu, m-a gasit, strigand de jos inspre geamurile de la camin. Eu eram un pic ingrijorat ca ma face de rusine pentru ca nu auzea si vorbea tare. Minte de licean prost.
Am coborat si am dat mana cu el. Avea palmele cat lopetile.
A urcat la mine in camera. Colegii prima data l-au luat cu "tataie". Pana cand au aflat cati ani are, unul nu a mai ridicat privirea din pamant, inclusiv eu.
Am stat cateva ore sa asteptam autobuzul catre satul meu.
Pana atunci, colegii, copii il intrebau tot felul de chestii, erau curiosi de ce s-a mai intamplat in ultimul secol.
Rascoala din 1907.. n-a simtit-o cica.
- Razboiul.. ?
- Mai copii mai, sa aveti grija sa nu mai fie niciodata razboi.
- Dar ce s-a ntamplat atunci?
- Nu se mai poate povesti razboiul.
A trait 99 de ani, nu a prins suta. M-am tot gandit. Cred ca incerca sa ingroape acele amintiri pentru a ne elibera pe noi, astia tineri, naivi si prosti.
Pentru ca asa trebuie sa fie lumea. Naiva si proasta. Sa ne smiorcaim cand ne frigem cu bricheta la deget, nu sa stam ca sfincsii cand am vazut cum ne-au murit sfartecati prietenii si cunostintele.
E mult mai bine sa fim naivi si prosti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate