Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Procură specială pentru transfer pensii pe card

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Vreau să trec pensiile părinților pe card și-am înțels că-mi trebuie "Anexa 1" de la bancă și copii după C.I. și cel mai recent talon de pensie. Dacă pe tata (la 84 de ani), aș mai putea să-l mai târăsc la bancă, pe mama supraponderală, la pat  cu pampers, chiar NU am cum :( am înțeles că mi-ar  trebui o procură specială, cum și de unde o pot obține !?!?


Mulțumesc frumos de răspunsuri !!!

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Notar chemat acasa pentru a autentifica acea procura.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
La ce banca vrei?
Mama presupun ca are un certificat medical de "handicap"?

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postsamebo, on 29 septembrie 2017 - 19:00, said:

La ce banca vrei?
Mama presupun ca are un certificat medical de "handicap"?
1) B.R.D. sau ING
2) DA

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu am intermediat rezolvarea unei situatii asemanatoare cu BT. S-au dus angajatii acasa sa se semneze hartiile. Prin ce procedura nu stiu, dar presupun ca nu a fost un favor personal ca I-am rugat eu si ma cunosteam cu ei.
Incearca sa expui situatia, eventual in fata unui sef de agentie/sucursala daca nu ai trecere la consultant. Pregateste si documentatia si eventual lasi telefonul declarat la banca la mama sa raspunda ea pe el in cazul in care vor o confirmare de la titular (asta daca are deja contul deschis).

PS: nu stiu de ce am impresia ca la trecerea pensiei pe card iti trebuie de la banca un extras de cont cu care te prezinti la casa de pensii... ambele in teorie vor prezenta titularului, dar sunt convins ca si cei de la casa de pensii trebuie sa aiba o procedura pentru persoanele nedeplasabile si sa se deplaseze ei.
Deci va trebui sa faci o astfel de solicitare de deplasare si la casa de pensii. Desi in teorie stiu ca acceptau si prin scrisoare recomandata documente.

Edited by samebo, 29 September 2017 - 19:34.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Totusi, daca ma gandesc mai bine:

Esti SIGUR ca e bine sa le treci pensia pe card? Sunt ei, cel putin dpdv fizic, capabili sa gestioneze relatia lor cu banca? Ca odata ce au cont vor trebui sa treaca din cand in cand pe la banca macar pentru actualizarea datelor personale, altfel contul va fi blocat la un moment dat. Iar daca banii sunt in cont ei vor trebui scosi sau cheltuiti cumva direct cu cardul. Cum nu este legal sa utilizezi tu cardul lor, ca sa ii ajuti cu cumparaturile ar trebui sa ai si tu cate un card atasat la conturile lor. Daca vine postasul acasa ei au bani lichizi si e mult mai usor sa dea bani cuiva sa le achite facturile si sa le faca niste cumparaturi.

Daca totusi faci acest pas, ar fi bine sa ai procura si pentru tatal tau iar cele 2 procuri sa acopere absolut tot, de la deschiderea la lichidarea/inchiderea de conturi, solicitare de informatii despre cont, solicitarea/ridicarea/inchiderea cardurilor, ridicarea/depunerea de numerar, deschiderea/inchiderea oricarui serviciu oferit de banca (de exemplu internet banking), solutionarea litigiilor cu banca, etc, etc, absolut orice ar putea fi necesar la banca. Altfel la un moment dat s-ar putea sa te trezesti cu un blocaj din cauza ca nu stiu ce mizilic nu il poti face tu in locul lor iar ei nu se pot deplasa…

Edited by sags, 29 September 2017 - 19:40.


#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cum sa nu fie legal sa le utilizeze el cardul? :D
Cel mai probabil el are grija de ei, poate chiar locuiesc in aceeasi curte sau foarte aproape.
Si ii e mai facil sa le bage pensile pe card si sa se duca el sa scoata banii si sa plateasca datoriile si sa le faca cumparaturi.
Decat sa stea ei dupa cheful postasului si sa mai lase si spaga la postas, ca "asa e obiceiul", trebuie sa lasi in opinia batranilor :D

In rest, cu banca nu ai treaba decat la preluarea noului card o data la 3 ani.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Cardul e nominal si prin introducerea codului PIN titularul ‘semneaza’ si confirma ca e prezent in acel moment. E legal sa ‘plastografiezi’ semnatura altcuiva? Si sa declari ca esti fata in fata cu comerciantul cand de fapt esti acasa? Ca la POS nu ai cum sa mentionezi ca tu esti de fapt altcineva si sa aplici semnatura ta. Adevarat ca daca nimeni nu face plangere penala nu se intampla nimic. Totusi comerciantul poate sa refuze utilizarea cardului daca nu e al celui care incearca sa plateasca - de exemplu cand vede ca un barbat foloseste un card pe care e nume de femeie.

De asteptat postasul tot trebuie asteptat. Multi cred ca daca pun pensia pe card au terminat-o cu posta. Nu e asa, mandatul de pensie soseste la fel ca pana atunci, tot trebuie BI/CI+semnatura, doar ca nu mai vin si banii.

Cand ai cont la o banca, vrei nu vrei ai de-a face din cand in cand cu ea. Macar pentru actualizarea datelor personale si tot trebuie sa treci pe acolo cam anual. Daca nu o faci te poti trezi cu diverse surprize. Chiar si fara asta, cardul expira si trebuie ridicat cel nou. Daca parintii initatorului nu se pot deplasa acum, cu atat mai greu va fi peste 3 ani.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsags, on 01 octombrie 2017 - 08:18, said:

Cand ai cont la o banca, vrei nu vrei ai de-a face din cand in cand cu ea. Macar pentru actualizarea datelor personale si tot trebuie sa treci pe acolo cam anual.

Cu banca te înțelegi mai bine decât cu Poșta Română. În plus, toate operațiunile bancare, inclusiv actualizarea datelor, se pot face de altcineva, prin procură. Se face procură pentru gestionarea conturilor, iar beneficiarul procurii poate face orice operațiune în locul titularului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate