Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

AirCanada. Otopeni -Toronto și Montreal

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Din vara anului 2018 vor fi zboruri directe către Canada. Am verificat și deja se pot face rezervări. Bine, la niște prețuri pe măsura.

https://www.aircanada.com/ca/en

Quote

Începând din 2018, compania aeriană Air Canada va opera zboruri directe de pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București către principalele aeroporturi ale Canadei: Montreal și Toronto. Decizia companiei nord-americane a fost luată în urma discuțiilor cu șefii Companiei Naționale Aeroporturi București, care au convins reprezentanții Air Canada să opereze curse directe pe principalul aeroport al României.
Air Canada va opera pe Aeroportul Henri Coandă, din iunie 2018, pe rutele București – Toronto și București - Montreal, patru curse săptămânale dus-întors.
”Le urăm `Bun venit` partenerilor noștri de la Air Canada și ne bucurăm că au ales Aeroportul Henri Coandă București drept cea mai nouă destinație. Air Canada este una dintre cele mai prestigioase companii aeriene din lume, iar includerea Bucureștiului pe lista destinațiilor acestei companii aeriene este o dovadă de încredere în calitatea serviciilor pe care le oferim, precum și o confirmare a faptului că Aeroportul Internațional Henri Coandă București devine un centru relevant de interes pe harta aviației internaționale. Echipa CNAB este dedicată total pasagerilor și companiilor aeriene și am convingerea că acest parteneriat cu Air Canada este un început de bun augur pentru proiectele de anvergură pe care le-am pregătit”, a declarat directorul general al Companiei Naționale Aeroporturi București, Bogdan Mîndrescu.
Pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București operează 47 de companii aeriene către 103 de destinații.
Compania Air Canada va opera zborurile directe pe Aeroportul Henri Coandă cu aeronave Boeing 767. Primele zboruri directe Air Canada spre/dinspre România sunt:
 Montreal – București: 7 iunie, București – Montreal: 8 iunie.
 Toronto – București: 9 iunie; București – Toronto: 10 iunie.

Sursa
https://web.facebook...360120307443147

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.euractiv....ordul-CETA-1154

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Preturile la Air Canada sunt imense.

Cel mai ieftin e asa: Ryanair pana la Londra sau Dublin (pana la Londra poate fi si 10 euro cateodata), apoi spre Montreal sau Toronto cu una din urmatoarele companii:

Wow Air (escala la Reykjavik). Pana la Montreal sau Toronto sunt preturi de 130-150 EUR (dus). Spre SUA sunt si mai putin.
WestJet
Transat Air

Nu dati bani aiurea pe avion si mai ales pe companiile "de linie".

Edited by cattavencu, 29 September 2017 - 14:13.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
e un pic mai rau decat credeti. in primul rand nu zboar air canada. nu ca ar fi marea companie aeriana, ci pt ca sunt curse sezoniere si testeaza piata, zboara zir canada rouge. o mica diferenta. este low cost. ma rog, conditii de low cost, nu neaparat biletele. scaune inghesuite, servicii putine etc. eu nu am calatorit cu ei, dar multi se plang.
ma rog, pentru cei ce calatoresc spre mtl, poate ca o sa fie ok. se urca in avion si coboara la bucuresti, dar nu cred ca o sa fie o alternativa viabila pt cei ce vor sa calatoareasca spre alte orase in n america. sa mergi cu rata preoreseneasca pana la mtl, escala si apoi pe mai departe..... mai bine merg bucuresti amsterdam si de acolo unde vreau eu cu klm care bate la fund air canada la orice ora din zi sau noapte. si la pret si la conditii.

http://www.airlinequ...r-canada-rouge/

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 argentum, on 29 septembrie 2017 - 17:46, said:

e un pic mai rau decat credeti. in primul rand nu zboar air canada. nu ca ar fi marea companie aeriana, ci pt ca sunt curse sezoniere si testeaza piata, zboara zir canada rouge. o mica diferenta. este low cost. ma rog, conditii de low cost, nu neaparat biletele. scaune inghesuite, servicii putine etc. eu nu am calatorit cu ei, dar multi se plang.
ma rog, pentru cei ce calatoresc spre mtl, poate ca o sa fie ok. se urca in avion si coboara la bucuresti, dar nu cred ca o sa fie o alternativa viabila pt cei ce vor sa calatoareasca spre alte orase in n america. sa mergi cu rata preoreseneasca pana la mtl, escala si apoi pe mai departe..... mai bine merg bucuresti amsterdam si de acolo unde vreau eu cu klm care bate la fund air canada la orice ora din zi sau noapte. si la pret si la conditii.

http://www.airlinequ...r-canada-rouge/

Uite niste trip reports daca esti curios

https://www.flyertal...ack-thread.html

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am frunzarit prin ele. Eu nu as merge cu ei din bucuresti, decat daca as avea destinatie yyz or yul. Orice altceva ce implica escala as spune pas. Din doua motive.
1. In primul rand, mergand in n am, as evita orice escala acolo si as face escala in europa. Cand faci escala in n*am tb sa faci si formele de customs si de cele mai multe ori trabsferurile sunt tampitele.
2. Daca calatoaresti spre est. Seattle, vancouver, las vegas, los angeles, calgary etc, numiti'le voi, timpul de calatorie poate fi un pic mai mare. Nu cu mult, dar un pic mai mare. Daca faci escala in germania, uk sau olanda, de acolo avionul poate avea un culoar de zbor mai scurt prin apropierea polului. Si te lasa pe coasta de est. Daca trebuie sa ajunga la mtl... o tine mai drept si apoi ia la picior tot continentul american

Si o ultima chestie. De fapt doua. Cine vrea la preturi similare sa mearga long haul cu low cost? Si cine naiba e atat de bou sa plateasca premium seat la low cost? Pai ia direct nene companii de linie...

Imi pare o mare peticeala chestia asta anuntata cu surle si trambite, ca se zboara direct de la bucuresti. Se zboara, dar se zboara prost si e o chestie ce e buna doar celor ce vor exact acel zbor direct. Daca implica o escala... mai bine o faci in alta parte, preferabil in europa

Edited by argentum, 01 October 2017 - 20:41.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Pentru Toronto sau Motreal sunt parfum

#8
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 Lex404, on 29 septembrie 2017 - 12:02, said:

Din vara anului 2018 vor fi zboruri directe către Canada. ---
Perioada de operare, zilele de zbor si orarul de zbor in foto:

Attached Files


Edited by raul_6776, 02 October 2017 - 08:47.


#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Lex404, on 02 octombrie 2017 - 09:22, said:




Am avut saptamana trecuta zbor de 9 ore cu lowcost.

A fost relativ ok, din cateva motive:

Pretul!!! 35 EUR (plus vreo 30 bagaj si mancarea). Comparativ cu alte zboruri directe (Emirates si Philippines Airlines) care erau 400 USD, eu zic ca e binisor.
Nu folosesc oricum sistemele lor IFE, ma plictisesc groaznic.

Mi-am luat apa din aeroport linistit, sa nu stau sa frec personalul.

Bata-ma norocul ca am prins 3 locuri libere, deci somn de voie tot zborul (si eu nu pot dormi)

Cum am spus, la preturi similare.
Yyz/yul - otp la 900 nu este ceva deosebit de ieftin. Nu e nici scump ce'i drept. Dar gasesti companii galonate ce zboara la acest pret, dar cu escala. Escala ii scoate din joc. Pentru cine zboara doar catre aceste orase e parfum cum spunea tsu.

Mai, orice zbor in plus catre otopeni e binevenit.
Initiativa canadienilor e buna. E doar carcotarealea si frustrarea din mine ca suntem cumva la mana a doua.
Air canada este taromul canadienilor. Au probleme si ei si incearca eficientizarea cu rougeul asta.
Nu am nimic impotriva low costului pe distante mici, dar scaunele avianelor tot intra la apa. 3-4 ore le mai suporti. Dar sa bagi cate 8-10 ore inghesuit, ca nu ai mereu ocazia sa prinzi 3 locuri libere...
Te trece os prin os si fundu devine tare ca piatra. De asta ai nevoie pe long haul de conditii mai bune. Sa te distraga un pic

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 cattavencu, on 29 septembrie 2017 - 14:08, said:

Preturile la Air Canada sunt imense.

Nu dati bani aiurea pe avion si mai ales pe companiile "de linie".
Da... dar e un serviciu direct fara escale si pierdut timp.

Edited by andreic, 04 October 2017 - 21:44.


#11
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Chiar daca este low-cost, este totusi de apreciat initiativa. Probabil vor testa piata cu acest low-cost, iar daca treaba va fi buna si rentabila, probabil vor opera si alte curse mai premium.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Cum pravalia mea este in carti pentru gazduirea echipajelor canadiene, i-am intrebat si eu una alta.
Intentia lor este sa zboare permanent incoa dar deocamdata vor sa vada cat de mare e piata si cel mai nimerit timp este cel al vacantelor de vara.
Vor avea numai Boeing 767 pentru zborurile aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate