Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Intretinere cap imprimanta InkJet

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Cum se poate conserva sau intretine capul de printare al unei imprimante InkJet foto daca nu se printeaza zilnic ?

Edited by tacho, 29 September 2017 - 10:44.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai nu ai ce sa intretii, printezi si dumneata cate o pagina de test odata la "doo" saptamani.
din cate am citit, folosirea de cartuse compatibile sau reumplute ar reduce durata de viata a capului de printare.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu la Canon 250 scot cartusele din ea , le pun in cutiile de plastic originale ,le sigilez cu scoci lat ,apoi le pun pe ambele intr-o punga de carton dublat cu aluminiu (punga de lapte) pe care o sigilez de asemenea cu scoci. Cand le montez inapoi, le dau o curatare (nu sunt sigur ca e nevoie , dar sa fie acolo...)  si apoi functioneaza normal.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
printezi o pagina de test odata pe saptamana, e cam mai buna metoda...

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 fqx, on 29 septembrie 2017 - 11:30, said:

printezi o pagina de test odata pe saptamana, e cam mai buna metoda...
Teoretic. Practic am aruncat 3 imprimante din cauza ca am uitat sa fac acest lucru dupa cateva luni. In final am trecut la laser. E mult mai ieftin decat sa tot arunc imprimante.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 Kroghy, on 29 septembrie 2017 - 12:48, said:

Teoretic. Practic am aruncat 3 imprimante din cauza ca am uitat sa fac acest lucru dupa cateva luni. In final am trecut la laser. E mult mai ieftin decat sa tot arunc imprimante.
Clar laser e cea mai buna varianta, insa daca nu ai de listat decat o data pe luna, costul unei imprimante laser color nu prea se justifica.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 tinel231, on 29 septembrie 2017 - 11:15, said:

Eu la Canon 250 scot cartusele din ea , le pun in cutiile de plastic originale ,le sigilez cu scoci lat ,apoi le pun pe ambele intr-o punga de carton dublat cu aluminiu (punga de lapte) pe care o sigilez de asemenea cu scoci. Cand le montez inapoi, le dau o curatare (nu sunt sigur ca e nevoie , dar sa fie acolo...)  si apoi functioneaza normal.
1). Ai mult timp liber.
2). Esti norocos. Nimic nu impiedica cerneala sa se usuce exact pe orificiul de iesire.

#8
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Folosesc imprimanta Jet numai pt poze. Destul de rar. Am aruncat deja un cap cu cerneala uscata si nu e ieftin.
Degeaba scoti cartusele ca cerneala se usuca pe capilarele capului.
Ma gandeam eventual sa scot capul si sa-l tin in apa sau ceva...daca nu printez.

Am si laser color dar nu se compara calitatea cu Jetul.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Imprimantele HP au capul in cartus ca sa nu ai probleme cu uscarea capului.

#10
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Ghinion. Am Canon...

#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,425
  • Înscris: 29.04.2008

 rich1974, on 29 septembrie 2017 - 10:49, said:

din cate am citit, folosirea de cartuse compatibile sau reumplute ar reduce durata de viata a capului de printare.

doar daca folosesti cerneala alternativa deosebit de proasta. Acum, daca ar fi sa fiu paranoic as crede ca producatorul semnalizeaza inlocuirea capului asa de-al dreaq ca nu-I folosesti cerneala originala. Dar nu sunt ;)

 Kroghy, on 29 septembrie 2017 - 12:48, said:

Teoretic. Practic am aruncat 3 imprimante din cauza ca am uitat sa fac acest lucru dupa cateva luni. In final am trecut la laser. E mult mai ieftin decat sa tot arunc imprimante.

Exista programele pe net care fac exacta acest lucru: trimit un print-test la imprimanta la o durata prestabilita.

#12
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 YOUR_GOD, on 29 septembrie 2017 - 13:24, said:

1). Ai mult timp liber.
2). Esti norocos. Nimic nu impiedica cerneala sa se usuce exact pe orificiul de iesire.
1- Dureaza cam 3 minute sa scoti cartusele din imprimanta sa le pui in cutii apoi intr-o punga si sa tragi un scoci peste ea.
2- Faptul ca e inchisa etans impiedica evaporarea solventului din cerneala . Am imprimanta de 5 ani si inca mai merg cu cartusele originale.Din pacate ,m-am prins cam tarziu si cartusul color e irecuperabil.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
...sau va luati pe laser.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Si, pentru imprimat odata la 5 ani, de ce ti-ai cumpara imprimanta?! Serios, iesi mai ieftin apeland la un centru specializat. Este ca si cand ti-ai lua masina si ai folosi-o o data la  ani. Merita? Eu zic ca nu. Sa te mai chinui si cu cutii si cutiute...

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si in cazul meu solutia s-a numit tot laser.
Am cheltuit pe inkjeturi bani de-un laser color super meserias... ca pana la urma, sa iau unul si tocmai am aproape 3 ani fara nici cea mai mica problema.

#16
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 YOUR_GOD, on 29 septembrie 2017 - 20:50, said:

Si, pentru imprimat odata la 5 ani, de ce ti-ai cumpara imprimanta?! Serios, iesi mai ieftin apeland la un centru specializat. Este ca si cand ti-ai lua masina si ai folosi-o o data la  ani. Merita? Eu zic ca nu. Sa te mai chinui si cu cutii si cutiute...
Deci pentru ca am cumparat imprimanta acum 5 ani si am inca cartusele originale ,tu ai tras concluzia ca de atunci nu am mai folosit-o ?! Am o noutate uluitoare pt tine : cartusele se reincarca ! Daca nu le lasi sa se usuce sau nu le lasi sa se descarce complet , cartusele se pot reincarca la infinit (teoretic) . Nu mai stiu la cel color (s-a uscat dupa cateva reincarcari) , dar cel a/n a fost reincarcat de peste 30 de ori si nu da semne de oboseala...
Imprimanta a costat 100 de lei si si-a scos banii din prima luna - am printat seturi de teste pt. capacitate (150 de pag. fiecare) + multe poze color.
In plus, la scoala la fii-mea se cereau multe referate scoase la imprimanta.La mine in oras erau doar 2 xerox-uri si aia nu stiau/nu puteau sa lucreze de pe stick.Asa ca trebuia sa merg 25 de km la Ploiesti ; pagina printata costa la vremea aia 50 de bani , la o calitate f proasta+ 2 ore dus-intors.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Picture this: de pana azi, am sos 2500 pagini. M-a costat un sfert cat costa cartusele tale. Stiu, vreau sa te dau peste cap. De aceea iti spun ca solutia ta este cea buna. Tine-o tot asa.

#18
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Putin imi pasa de tine sau de complexele tale...nu realizezi macar ca, avand cartusele originale , n-am dat nimic pe ele -le-am primit odata cu imprimanta ?! Nu vreau sa impun nimic nimanui - am prezentat solutia mea la pb. ridicata de initiator; tu te-ai bagat aiurea in seama incercand sa demonstrezi ca-s prost ca mi-am luat inkjet.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate