Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Plata amenda rovinieta - dovada platii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
salut, stie cineva (care a patit) daca dupa plata amenzii pentru lipsa rovinietei, se mai face dovada platii ? sau se pastreaza instiintarea de la ei cu chitanta care atesta achitarea ei, este suficient, ca si in cazul amenzilor ? pe internet scrie ca asa ar trebui, insa pe PVCC face referire ca la 'plata prin intermediul sistemelor electronice de plata, nu are obligatia..', numai ei stiind la ce mai exact se face referire.

multumesc anticipat.
PS: cred ca am gresit aria de postare, rog un moderator sa mute daca observa, sa fie cu iertare..

Edited by Vladuut, 29 September 2017 - 10:11.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostVladuut, on 29 septembrie 2017 - 10:09, said:

'plata prin intermediul sistemelor electronice de plata, nu are obligatia..', numai ei stiind la ce mai exact se face referire.


Si eu stiu la ce se face referire. Posted Image
Din cate stiam chitanta trebuie depusă la organul constatator pentru a nu mai trimite PV la organele fiscale in vederea executării. Cel putin cu ani in urma cand plateam si eu la casierie/CEC/mandat postal, asa faceam.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru evitarea durerilor de cap se pastreaza si hartia cu amenda si chitanta cu dovada platii
Vorba aceea - ce-i in mana nu-i minciuna

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Platesti fizic sau electronic (ghiseul.ro)
Daca paltesti fizic, pastrezi chitanta si ii faci o poza/scan.

2. Daca paltesti electronic, ai pe email dovada platii, precum si pe extrasul bancar al cardului.

Sistemul romanesc e cu postalion, deci in 1-2 ani, iti va aparea amenda la Taxe Locale.
In acel moment te duci cu dovada platii (copie) si iti sterge datoria.

#5
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

4. Am primit un proces verbal de contraventie, pe care l-am achitat. Ce trebuie sa fac mai departe?
in cazul in care ati achitat amenda contraventionala, conform celor inscrise in procesul verbal, trebuie sa trimiteti catre CESTRIN, prin una din metodele mentionate mai jos, copii ale documentelor care atesta plata amenzii contraventionale, impreuna cu o copie a procesului verbal si a instiintarii de plata.
prin posta, la adresa Bd. Iuliu Maniu, nr. 401 A, Sector 6, Bucuresti
prin predare directa la sediul CESTRIN, Bd. Iuliu Maniu, nr. 401 A, Sector 6, Bucuresti
prin e-mail la adresa [email protected];
Va rugam sa pastrati originalele documentelor de plata.
De aici.
P.S. Sint un privilegiat, am acces la  Google. Mi-a luat 2 minute sa gasesc informatiile de mai sus...

#6
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013

View Postlone-wolf, on 29 septembrie 2017 - 11:06, said:

De aici.
P.S. Sint un privilegiat, am acces la  Google. Mi-a luat 2 minute sa gasesc informatiile de mai sus...

nu esti un privilegiat, am spus si eu mai sus ca pe INTERNET spune ca asa ar trebui, dar eu am intrebat cum au procedat cei care au avut de-a face cu o asemenea situatie, daca au mai trimis ceva sau nu, avand in vedere ca si la amenzile de circulatie spune ca ar trebui sa trimiti, insa multi nu au mai trimis nimic, au pastrat doar PV si chitanta, pentru a face dovada cum a spus si Adm mai sus, la un moment dat.

Edited by Vladuut, 29 September 2017 - 11:19.


#7
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View PostVladuut, on 29 septembrie 2017 - 11:17, said:

nu esti un privilegiat, am spus si eu mai sus ca pe INTERNET spune ca asa ar trebui, dar eu am intrebat cum au procedat cei care au avut de-a face cu o asemenea situatie, daca au mai trimis ceva sau nu, avand in vedere ca si la amenzile de circulatie spune ca ar trebui sa trimiti, insa multi nu au mai trimis nimic, au pastrat doar PV si chitanta, pentru a face dovada cum a spus si Adm mai sus, la un moment dat.
OK, daca doresti, iti pot confirma si eu ca doi cunoscuti  care au platit amenda in discutie au trimis pe adresa de mail [email protected] copia chitantei, a procesului verbal si a plicului in care a fost primit procesul verbal, pentru a demonstra data primirii acestuia.
Din ce imi amintesc, modalitatile de transmitere a copiei chitantei sint mentionate si pe procesul verbal.

#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu am trimis pe mail cinfirmarea platii. Nu am primit nici macar un Multumesc! :)

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Confirmarea platii se face obligatoriu aici:
[email protected]

sau prin Posta ..la unitatea emitenta(cea care ti-a trimis PV de contraventie)

Edited by MKdens24kw, 29 September 2017 - 12:10.


#10
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postbarbosa, on 29 septembrie 2017 - 11:49, said:

Si eu am trimis pe mail cinfirmarea platii. Nu am primit nici macar un Multumesc! Posted Image
Ei sa-ti multumeasca? de ce? poate tu trebuie sa-ti ceri scuze ca nu ai platit obligatia sau sa le multumesti ca te-au amendat ca data viitoare sa platesti la timp.
Si eu am comis-o in 3ian, si mi-a venit abia prin mai amenda, dar, le-am multumit, ca m-au atentionat chiar am uitat,am avut impresia ca am platit si....nu era platit. Soarta,prostia si domnia se ...platesc.
Posted Image

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Calmeaza-te putin si trage aer pe nas! Mirosi ironia?

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da, se trimite dar cam degeaba. Am trimis pe mail si am specificat in mail "va rog sa imi confirmati primirea dovezii de plata", mi-au confirmat ca au primit, adica mi-au raspuns la mail cu un mesaj de genul "am primit confirmarea platii"   iar cand merg sa platesc impozitele apar cu amenda neplatita, verificam si e de rovigenta, merg acasa, caut chitanta si fac dovada platii sa mi se stearga datoria.
Asa ca pastreaza chitanta pana platesti impozitele anul viitor Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 29 September 2017 - 13:16.


#13
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
am achitat si am trimis dovada pe e-mail.
multumesc pentru raspunsuri Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 29 septembrie 2017 - 13:14, said:

Da, se trimite dar cam degeaba. Am trimis pe mail si am specificat in mail "va rog sa imi confirmati primirea dovezii de plata", mi-au confirmat ca au primit, adica mi-au raspuns la mail cu un mesaj de genul "am primit confirmarea platii"   iar cand merg sa platesc impozitele apar cu amenda neplatita, verificam si e de rovigenta, merg acasa, caut chitanta si fac dovada platii sa mi se stearga datoria.
Asa ca pastreaza chitanta pana platesti impozitele anul viitor

eu nu le-am mai cerut asta, le-am scris un mic sumar despre ce este e-mailul si cam atat. oricum pastrez chitantele, am vazut si mai sus ce a spus Adm.
ms.

Edited by Vladuut, 29 September 2017 - 13:24.


#14
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
si eu uitasem ca a expirat si am luat o amenda, am trimis dovada platii pe mail si mi-a aparut la impozit neplatita, deci aia se sterg in dos cu dovezile trimise pe mail, se gandesc ca de ce sa nu profite daca pierde omu chitanta.
Deci concluzia e ca trimiteti degeaba dovada platii pe mail, eventual e totusi bine ca ai de unde recupera dovada :D

Edited by bogdan_popescu, 29 September 2017 - 14:13.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVladuut, on 29 septembrie 2017 - 13:23, said:


eu nu le-am mai cerut asta, le-am scris un mic sumar despre ce este e-mailul si cam atat. oricum pastrez chitantele, am vazut si mai sus ce a spus Adm.
ms.

Chitantele si toate PV-urile de amenda sa le pastrezi chiar mult timp.Idiotii se cam trezesc dupa 2 ani jumate sa te verifice.Sunt patit.

Eu de exemplu,nu le-am trimis niciodata dovada platii.Cand am primit somatia de la finante,am trimis copia prin posta cu confirmare de primire.

#16
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Va rog , in cat timp vine scrisoarea cu amenda ?
In august mi-a expirat si mie rovinieta si, m-am prins dupa 10 zile .
Acum , ma uit prin cutia postala , desi am iesit din oras doar de doua ori .
Multumesc anticipat .

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
La mine a venit dupa 3 luni.

#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostBingo, on 29 septembrie 2017 - 15:32, said:

Va rog , in cat timp vine scrisoarea cu amenda ?
In august mi-a expirat si mie rovinieta si, m-am prins dupa 10 zile .
Acum , ma uit prin cutia postala , desi am iesit din oras doar de doua ori .
Multumesc anticipat .
Ofer o solutie sa nu mai fii stresat,scoate cutia postala si nu mai are unde sa-ti vina scrisoarea.Gata s-a rezolvat
Posted Image
Asa-i cam dupa 3 luni , sa o mai comiti intre timp.
Soarta...!

Edited by XTH, 29 September 2017 - 18:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate