Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Nici măcar Bill Gates nu mai folosește Windows pe telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
''Nici măcar Bill Gates nu mai folosește Windows pe telefon



Deși Windows poate fi considerat copilul său, Bill Gates preferă alt sistem de operare pe smartphone.

Într-un interviu acordat celor de la Fox News, Bill Gates a recunoscut că recent a trecut la Android. Nu a precizat versiunea sistemului sau modelul telefonului, dar a ținut să sublinieze că are foarte mult software Microsoft pe el. E posibil să fie vorba despre Samsung GALAXY S8 Microsoft Edition, care vine la pachet cu app-uri precum Office, Skype, OneDrive, Cortana sau Outlook.
Decizia multimiliardarului de a trece la Android e cât se poate de logică, Windows Phone fiind un eșec din aproape toate punctele de vedere. Microsoft chiar a anunțat oficial la finalul lui aprilie că Phone nu mai produce niciun ban, deci e ca și mort. Te întreb și pe tine, acum: câți oameni cu Windows Phone cunoști personal? Să fim serioși.




Măcar în ce privește computerele, Gates rămâne fidel companiei pe care a fondat-o în 1975: toate PC-urile lui rulează Windows. E un admirator al companiei Apple, dar nu și un fan al produselor sale: „Steve (Jobs) a fost un geniu. E super că Apple continuă să facă treabă bună, dar întâmplarea face ca eu să folosesc în continuare Windows pe toate PC-urile mele”.
Mai mult decât atât, gadget-urile Apple sunt interzise în casa Gates. Melinda, soția lui Bill, a recunoscut acum câțiva ani că propriii copii își doreau iPod-uri, dar primeau exclusiv dispozitive Microsoft: „Averea familie noastre provine de la Microsoft, așa că de ce am investi într-un competitor?”. Are logică. ''
https://noizz.ro/con...dows pe telefon

Edited by max_01, 29 September 2017 - 07:39.


#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Windows phone e mort și îngropat, vânzările continuă să scadă, deși erau mici. Posted Image

#3
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cam rusinos.
Nu am fost niciodata tentat sa imi cumpar un telefon cu WP. Am butonat foarte putin, dar mi s-a parut ca si cum as folosi Internet Explorer pe PCde bunavoie cand am alte browsere la indemana.
Nu cred ca era cazul sa faca miscarea asta - sistem de operare pentru telefon/tableta  (e usor de comentat dupa cativa ani de la o decizie care s-a dovedit neinspirata). Piata era deja saturata.
Nu e exclus sa pregateasca o miscare, un Microsoft Android?! prea putin probabil din prea multe puncte de vedere.

Edited by ambr0zie, 29 September 2017 - 07:53.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Microsoft are in Google Play mai multe aplicatii decat a avut vreodata in windows store :D
Ma asteptam sa ziceti ca nici macar Bill nu mai foloseste Iphone...

#5
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017

 max_01, on 29 septembrie 2017 - 07:39, said:

Mai mult decât atât, gadget-urile Apple sunt interzise în casa Gates. Melinda, soția lui Bill, a recunoscut acum câțiva ani că propriii copii își doreau iPod-uri, dar primeau exclusiv dispozitive Microsoft: „Averea familie noastre provine de la Microsoft, așa că de ce am investi într-un competitor?”. Are logică. ''
Cum naiba sa te zgarcesti in halul asta, cand esti ditamai miliardarul, sa nu iei copiilor niste iPod-uri si sa ii fortezi sa foloseasca Zune, sau ce jaf de mp3 player produceau ei pe vremea aia....E ca si cum ai ajunge milionar vanzand tractoare, dar sa refuzi copiilor tai o masina ca lumea zicandu-le : " Ne-am imbogatit din tractoare, vom conduce numai tractoare! ".

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
La faza cu Apple eu il inteleg oarecum. Copiii folosesc Ipod si Iphone si la scoala sau in gasca ii vad altii apoi presa ar vui. Nu chiar ca la noi - "Socant! nu o sa-ti vina sa crezi! dezastru in familia lui Bill Gates!" dar si-ar da singur cu tesla in ... recunoscand ca produsele "lui" sunt atat de slabe incat pana si familia apeleaza la concurenta.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Eu cred ca esecul se extinde si spre Windows 10, cu interfata aia in culori fara degradeuri.
Mai urat ca Win7 si mai dificil pe alocuri de folosit, incompatibilitati, si mult mult spyware.
Daca pastra sistemele de operare diferite poate reusea sa le faca mai bune si pe desktop si pe windows phone.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 unbrutus, on 29 septembrie 2017 - 08:13, said:

Eu cred ca esecul se extinde si spre Windows 10, cu interfata aia in culori fara degradeuri.
Mai urat ca Win7 si mai dificil pe alocuri de folosit, incompatibilitati, si mult mult spyware.
Daca pastra sistemele de operare diferite poate reusea sa le faca mai bune si pe desktop si pe windows phone.
Nu e neaparat un esec, doar ca piata de Pc e in cadere libera, tot mai multi trec la tablete.In plus, nu exista nevoia de win 10, daca ai win 7 iti ajunge.Odata ce firmele vor incepe sa treaca la 10 de la 7, se va vinde.
Daca citesti, o sa observi ca se vinde chiar bine.
http://uk.businessin...dows-7-8-2015-8

Edited by fqx, 29 September 2017 - 08:23.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,880
  • Înscris: 14.08.2007

 Mr_nobody_, on 29 septembrie 2017 - 07:44, said:

Windows phone e mort și îngropat, vânzările continuă să scadă, deși erau mici. Posted Image
Normal ca e mort si ingropat, intre timp a aparut Windows Mobile Posted Image ... care si el evolueaza spre altceva, vom vedea in curand spre ce.

Edited by utopium, 29 September 2017 - 08:32.


#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Windows Mobile evolueaza spre ce ? Ca si CEO-ul zicea asa mai pe indirect ca are de gand sa abandoneze de tot Windows Mobile,se observa clar ca au inceput sa nu prea mai lanseze build-uri pentru telefoane.

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 utopium, on 29 septembrie 2017 - 08:31, said:

Normal ca e mort si ingropat, intre timp a aparut Windows Mobile Posted Image ... care si el evolueaza spre altceva, vom vedea in curand spre ce.
Windows mobile evoluează spre extincție. Ce cotă de piață are Windows mobile? Îți zic eu, 0,3%. :lol:
Practic, e ca și cum n-ar exista.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Windows Mobile e mort de cativa zeci de ani, Windows Phone e in moarte clinica.

#13
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 gumball3000, on 29 septembrie 2017 - 08:51, said:

Windows Mobile e mort de cativa zeci de ani, Windows Phone e in moarte clinica.
De fapt, a fost windows mobile, apoi windows phone, acum e windows 10 mobile, tot schimbă denumirea, nu știu de ce, dar toate sunt moarte sau pe moarte.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 fqx, on 29 septembrie 2017 - 08:21, said:

Nu e neaparat un esec, doar ca piata de Pc e in cadere libera, tot mai multi trec la tablete.In plus, nu exista nevoia de win 10, daca ai win 7 iti ajunge.Odata ce firmele vor incepe sa treaca la 10 de la 7, se va vinde.
Daca citesti, o sa observi ca se vinde chiar bine.
http://uk.businessin...dows-7-8-2015-8
e bine sa citesti articolul daca tot l-ai postat: "The comparisons are imperfect: Windows 10 is free while Windows 7 and 8 had upgrade costs."
Atata l-au bagat pe gat la oameni si free si in toate felurile... si lumea tot prefera 7 si 8

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 unbrutus, on 29 septembrie 2017 - 09:31, said:

e bine sa citesti articolul daca tot l-ai postat: "The comparisons are imperfect: Windows 10 is free while Windows 7 and 8 had upgrade costs."
Atata l-au bagat pe gat la oameni si free si in toate felurile... si lumea tot prefera 7 si 8

clar, fiindca lumea s-a prins care e faza.
ei spun ca win10 e gratis ACUM, doar ca nu se stie cum va fi treaba mai tarziu.
poate te trezesti ca daca vrei sa treci la o versiune mai recenta de win10 o sa trebuiasca sa platesti iar daca nu faci upgrade nu or sa-ti mai functioneze aplicatiile pe device dupa 3-4 luni.

Edited by takillya, 29 September 2017 - 09:48.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 ambr0zie, on 29 septembrie 2017 - 07:52, said:

Cam rusinos.
Nu am fost niciodata tentat sa imi cumpar un telefon cu WP. Am butonat foarte putin, dar mi s-a parut ca si cum as folosi Internet Explorer pe PCde bunavoie cand am alte browsere la indemana.
Nu cred ca era cazul sa faca miscarea asta - sistem de operare pentru telefon/tableta  (e usor de comentat dupa cativa ani de la o decizie care s-a dovedit neinspirata). Piata era deja saturata.
Nu e exclus sa pregateasca o miscare, un Microsoft Android?! prea putin probabil din prea multe puncte de vedere.

Cu doar cativa ani in urma Internet Explorer era de departe cel mai bun browser de internet, prin de departe intelegand ridicol de mult mai bun.
Motivele pt care a fost sabotat din exterior si interior sunt diverse, si nu au legatura cu faptul ca zeci de ani a fost cel mai bun si putea sa fie in continuare daca nu era sabotat intentionat.

Cat despre android - ce sa zic, masele de oameni au fost si sunt caracterizate de prostie, de asta si democratie inseamna conducerea prostilor de catre prosti, prostii chiar dorind asta...
NU am fost fan nici apple, nici Win phone si nici android.
WP are unele neajunsuri evidente, unele au fost rezolvate de mult dar au fost la un moment dat asa de ridicole incat au sabotat sistemul in ochii oamenilor, altele poate mai exista si acum, insa altfel e un sistem care cu 1 GB de RAM merge mai bine decat adroid cu 2-3 GB RAM, si se misca mai bine si cu CPU de 3 X mai slab. Desigur la jocuri GPU-ul este la fel de neceasar, si multe telefoane cu WP au avut GPU slab, multa vreme inclusiv la varfurile de gama - chestie care iar a sabotat sistemul, iar cand au inceput sa puna si GPU-uri performante a fost in general limitat doar la varfurile de gama si oricum era deja tardiv...; insa si majoritatea telefonelor cu android au GPU slab chiar si la modele 2017-2018, existand practic un singur telefon in lume cu performante so-so decente, care dupa GSMarena inca e asteptat sa apara in Octombrie... , si care are rezolutie doar 720p cu ecran de 4,6", respectiv Sony XZ1 Compact care are GPU Adreno 540 pt ecran 720p...si care scoate 50 fps cand altele cu 540 si ecran 1080p sunt capabile de 24-25 fps, iar Samsung galaxy S8 e capabil doar de 13 fps in aceleasi conditii pt ca are rezolutie panoramica de 1440 x 2960...
Majoritatea smartphoneurilor cu android, inclusiv modele scumpe din gama mainstream high 2017, au GPU-uri de ~ 13,5 - 27 X mai slabe decat Adreno 540, si chiar dintre cele care au adreno 530 si 540 majoritatea au rezolutii mult mai mari la ecran, si mai mari de 1080p, 2,5K, 3K, 4K ( S8 si S8+ au 3K panoramic 1440x2960 ) motiv pt care performanta lor de accelerare grafica este ridicol de slaba chiar daca au adreno 540...

Edited by loock, 29 September 2017 - 10:20.


#17
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008

Quote

Într-un interviu acordat celor de la Fox News, Bill Gates a recunoscut că recent a trecut la Android.

Luati-o la nivel de zvon dar am citit undeva ca a primit cadou de la Andy Rubin un Essential Phone PH-1 pe care l-ar folosi in acest moment.

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 unbrutus, on 29 septembrie 2017 - 09:31, said:

e bine sa citesti articolul daca tot l-ai postat: "The comparisons are imperfect: Windows 10 is free while Windows 7 and 8 had upgrade costs."
Atata l-au bagat pe gat la oameni si free si in toate felurile... si lumea tot prefera 7 si 8
Am citit, ideea era de utilizare, nu daca s-a dat gratis sau nu.Cand va aparea windows 11 sau care va fi urmatorul, va avea aceasi problema, companiile nu vor trece pe urmatorul, decat cu forta.Situatia e normala si se repeta de la win xp incoace.Daca win xp era suportat incontinuare, si gaseai drivere si altele pt el, nu aveai nici un motiv sa schimbi pe 7/10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate