Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Intrebare SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bogdy23

bogdy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.08.2013
Ii adevarat ca daca ai ssd si folosesti mult Photoshop si illustrator iti pusca?

#2
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Sunt multe mituri,SSD-urile nu sunt de multi ani printre noi deci nu se poate zice cat de bine rezista.Photoshop-ul se citeste de pe SSD si dupa se executa schimbarile in RAM iar la final se salveazape SSD.Browser-ul scrie mereu pe SSD datorita istoricului dar nu se planga lumea ca le pusca SSD-ul de la browser.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde de cât RAM ai în sistem.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Uite aici pe unu’ care s-a pus pe omorat 6 SSD-uri si i-a luat 1 an jumate. Dintre SSD-uri, cel mai incapatanat sa supravietuiasca a ‘incasat’ 2,5PB (peta bytes) inainte de a-si da obstescul sfarsit. Exista acolo o afirmatie cum ca in exploatare uzuala at fi nevoie de peste 1000 de ani ca sa acumuleze un asemenea volum de scrieri (sfarsitul celui de al 3-lea paragraf din al doilea articol). Daca tot esti ingrijorat:
  • Cand e sa cumperi un SSD, uita-te la parametrul TBW (Total Bytes Written). Exista diferente de peste 1:10. Unul mai ‘consummer’ cu TBW mare pe care il stiu, si care nu sare prea mult la pret, e HyperX Fury.
  • SSD-ul sa suporte TRIM (probabil cam toate SSD-urile curente suporta, dar nu stiu sigur). E foarte important atat pentru a-i reduce uzura cat si pentru a-i mentine performanta la scriere. De asemenea sa folosesti un sistem de operare care sa stie de TRIM (adica unul ne-antic).
  • Instaleaza un program care sa monitorizeze starea SSD-ului si sa te avertizeze daca apar probleme. De regula producatorii ofera astfel de utilitare pentru SSD-urile lor.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bogdy23, on 28 septembrie 2017 - 22:41, said:

Ii adevarat ca daca ai ssd si folosesti mult Photoshop si illustrator iti pusca?
nu

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 bogdy23, on 28 septembrie 2017 - 22:41, said:

Ii adevarat ca daca ai ssd si folosesti mult Photoshop si illustrator iti pusca?
nu, nici vorba, cele doua programe nici macar nu lucreaza cu discul/ssd -ul asa mult.Lumea foloseste ssd pentru jocuri care scriu/citesc mult mai mult si nu se plange.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 bogdy23, on 28 septembrie 2017 - 22:41, said:

Ii adevarat ca daca ai ssd si folosesti mult Photoshop si illustrator iti pusca?
Da, e adevarat. La un moment dat vezi ca se deschide capacul lateral al carcasei, iese SSD-ul din carcasa in timp ce-si ridica manecile de la camasa, si iti pusca vreo 2-3 daca nu ascunzi bine pixelul albastru. Posted Image

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu, nu este adevarat.
Sau da, este adevarat.
Orice SSD se strica, pina la urma, asta este tehnologia.
Diferenta este durata de timp.
Adica se strica in 4-7 ani la folosire super-intensa (acasa, nu profesional, cel putin 10 ore/zi, fara alt HDD), 10-12 la folosire intensa, peste 15 ani la folosire medie.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ce ati citit pe net sunt experimentele de anduranta care le fac unii in mod special.
Nu e utilizare normala.

In 3 ani pe discul de sistem - pe are am Windowsul 10 - care e cam pacatos cu update-urile ca sunt multe si mari, plus restul programelor - inclusiv ceva echivalent de grafica - Corel Draw, abia am depasit 2 Tb.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am peste 3TB scrişi pe Intelul meu 520 într-un an, dar abia a coborât la 97% viaţă.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am avut Intel de 40 Gb, am rulat intens pe el Windows 7 vreo 5-7 ani (nu mai retin exact) si scazuse durata estimata la 75%.
Deci mai rezista inca 15-20 de ani.
Acum am un Samsung 850 EVO de 120 Gb din februarie (2231 ore de functionare = aprox. 10 ore/zi) si am ajuns la 7.3 Tb.
Samsung Magician nu afiseaza durata estimata ramasa - sau nu gasesc eu unde este.

Edited by buyonevideo, 29 September 2017 - 11:15.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Samsung Magician nu afiseaza decat cat s-a scris si daca sunt probleme.

Eu nu prea inteleg cum de scrieti atat :D Nu ma pot gandi decat ori la configurarea sistemului ( ati lasat probabil pagefile-ul si hiberbarea active ) ori la torenti...

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pagefile - da.
Si chiar am avut nevoie de el, chiar daca am si 16 gb de ram: Imagemagick - taiere in bucati (crop) a unui fisier PSB de 4.5 Gb.
In restul timpului are 2 Gb, probabil nu e folosit deloc, memoria sta pe la 6-7 Gb ocupati.
Hibernare - nu.
Optimizare si TRIM - da, facute de Windows 10 automat.
Torenti - da, dar pe HDD.
Firefox - 30 de taburi deschise mereu, vreo 10 active, inca 4 browsere folosite 10% din timp.
Folosire calculator cam 10-12 ore/zi, 7 zile/7.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar daca Pagefile-ul nu e folosit e rescris de sistem la fiecare 30 de minute...
Eu il am dezactivat - tot 16 Gb am dar inca de pe vremea Widnwos 8 cu 4 Gb nu-l mai foloseam.

Iar browserele nu uzeaza asa mult cu temporarele.
Eu folosesc un al doilea SSD in care am mutat folderele de User - Documente, Video, Imagini, etc, si temporarele Windwosului - automat tot aici se duce si cache-ul browserelor.
Am scris doar 0,3 Tb pe al doilea in tot atata timp.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, stau linistit ca nu crapa el asa de repede ;)
Cica durata estimata e de 75 Tb.
Deci 7 Tb in 7 luni > 75 Tb in 75 de luni, adica 6 ani si nitel :)
Deci mie-mi convin cifrele astea, nu ma alarmez.

#16
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 20.08.2004
Referitor la browser: https://www.servethe...-how-to-fix-it/
EU pe desktop, în ~1.5 ani am 4 tbw. Nu știu de unde atât, ca doar soția sta pe desktop și ea doar navighează pe net. Oricum, poate peste vreo 20 ani o sa schimb Ssd-ul...

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu nu am zis ca ar fi o problema de la Firefox, nu am stat sa analizez asta.
Am spus doar ca ala e unul din programele care ruleaza non stop, si in ce conditii ruleaza.
Am mai uitat sa precizez si Thunderbird, cu 4 conturi (2 mail, 2 rss).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate