Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

motocositoare carpatina

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qAxdRN3zb7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Omori utilajul, mai bine cosesti mai des.
Acum 40 de ani nu se făcea rabat la tratamentul metalului.

Ce motor are?
Vad un rezervor de drujba ural acolo.

#3
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Sincer si eu detin una.Cutia de viteze foarte buna păcat ca nu are si a doua viteza pt. Deplasări.Lama prea mare Pt puterea motorului,dca mergi foarte turat se incalzeste foarte tare.,motorul mi se pare slab.La chinez daca merg turat la maxim nu se incalzeste la jumate.Dar acum si norocoasa e menajata coseste intre pomi si unde e teren pe pantA in rest greul il duce rotativa poloneza.

#4
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Si eu mai detin una , care de vreo cativa ani o duce lejer cu munca , coseste aproximativ 1 ha pe an ....:) dar in anii trecuti cosea si 14 ha , fara gluma ori lauda !
O cositoare reusita care muncea ca un catar , cu ea faceam tot lucrul meu + la atii , contra cost ,  ori altul imi ara  cu tractorul , altu recolta cu combina ... etc .
Recordul de coasa  l-am avut intr-o zi pe care nici acuma nu pot sa o uit ... era  sambata si am cosit 1,74 ha , a doua zi noroc ca a fost duminica , nu am mai fost bun de nimic ...:)
La cositoare i-am adus cateva modificari care zic eu i-au facut viata mai usoara , i-am scurtat lama cu doi dinti , am dat jos capetele de lama , bratul care angreneaza lama l-am facut pe rulmenti in loc de bucjele alea grafitate care faceau imediat joc si trebuia sa tot gresezi la ele ... in volanta la fel i-am pus un rulment oscilant ...
Motorul merge mult mai lejer si cositoarea are reduse  foarte mult vibratiile .
Am vrut odata sa o vand , dar mi-am revenit ... o tin mai mult de amintirea anilor trecuti , pentru cat m-a putut ajuta ea ... iar si acuma printre pomii din gradina ii indispensabila .

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare . Am cumparat si eu o motocositoare din asta , in conditii deplorabile , dar sper sa o pot pune la punct .
Am si eu cateva intrebari . Ce marca este (carpatina sigur nu ) , pentru ca nu se mai vede nimic scris pe ea .
Cum deblochez motorul , daca voi cunoasteti ceva solutii , momentan am pus ceva ulei de drujba in motor , sa vad poate se deblocheaza .
Ii lipseste '' demarorul '' , stie cineva cam ce as putea adapta , sau unde as gasi originalul ?
Multumesc deocamdata .

Attached Files



#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am reusit sa pun pe picioare motorul . Motocositoarea se numeste Adriatica . Un video cu motorul in rodaj ca sa zic asa . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ejtD7I00SUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
salut e prima oara cand postez, deci poate gresesc ceva...
am vazut ca sunt vreo cativa foarte priceputi la carpatina
am si eu o foarte mare problema cu ea... toate pinioanele varza
problema si mai grava e ca am gasit pinioane pentru cutia cu 1+1 viteze , iar a mea e cu 3+3
-stiti  vreo sursa pe unde pot gasi pinioane
am fost la cineva care se ocupa de dezmembrat carpatina , avea pinioanele (1 viteza) axul rotilor care este mai scurt, dar nu avea si carcasa pinioanelor care si aia este mai ingusta fata de a mea (dupa forma exterioara nu ar fi diferente de prindere la carcasa ,singura diferenta vizibila ar fi ca a mea e mai adanca)
atasez si ceva poze cu ele + desenul transmisiei din cartea tehnica

Attached Files



#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la ce te referi cand zici ca toate pinioanele sunt varza? eu vad vreo 2 cu dinți rupți. este o firma in bv care face pinioane, dar dureaza.. dar daca nu găsești si nu ai alta posibilitate.. m a anunti si ti zic numele firmei.

#9
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
Salutare.
Sunt rupti dintii la pinioanele pentru viteza 1 si 3 atat pe trenul fix cat si pe cel mobil
Am gasit la cineva pe la Joita pinioanele pentru viteza 1 , ca numar de dinti corespund insa trebuie facuta vreo adaptare ceva (sa vedem ce zice strungarul) pentru ca nu se potrivesc la cuplajul pe ax.
La mine era pinionul pentru viteza 3 (care se vede in poza 3 pe axul rotilor) este mobil ca un fel de manson si se muta  stanga-dreapta din maneta cu ajutorul unei furci pentru cuplarea vitezelor , daca se vede in poze pe axul rotilor sunt niste dinti , la fel si pe pinioane astfel cuplandu-se vitezele
La carpatina cu 1 viteza pinionul mare are niste dinti pe interior si sta fix tot timpul pe axul rotilor
O sa ma duc astazi la un atelier sa vedem rezolvarea adaptarii "romanesti"...

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ai ce adaptare face tu la strung daca nu se potrivește la caneluri. aia trebuie să se plumbe pe avu ala. si alea au tratament de durificare facut nu se i a la strung.

#11
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
Uite o poza cu ambele piniane mari pentru viteza 1
Se vede ca "originalul" are la prinderea pe ax niste dinti exteriori
Incerc la strung sa-i ia la celalalt pinion cota de interior si apoi ori sa-i faca o piesa cu dinti pentru cuplare , ori sa taie dintii pinionului original si sa-l prinda ca o flansa pe celalalt , spatiu ar fi pentru ca de la viteza 3 mi-am luat gandul ,oricum nu o foloseam decat la deplasat
Pinionul original era mai subtire in material ca sa zic asa , ca sa poata veni pinionul mobil  sa-l cupleze, se vede ca mai are o degajare in plus fata de celalalt

Attached Files


Edited by stanculie, 26 February 2019 - 08:32.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
orice piesa cu dinti pentru cuplare facuta la strung, fara tratamentul de durificare in cateva zile e praf. chiar sunt curios, baga strungarul cutitele in pinionul ala calit... ca la mine nu o vrut niciunul. de unde esti?

#13
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
din giurgiu

io sper sa tina....

Edited by stanculie, 26 February 2019 - 09:10.


#14
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
@silesax am fost la 3 ateliere si nici unul nu se baga la asa ceva ...
Unul care i-l cunosteam mai bine mi-a aratat ca nu ia pila din material si mai mult spiral de 8 (de carbura sau ceva de genul nu ma pricep) se indoia si nici macar nu a zgariat pinionul
deci daca vrei sa-mi dai numarul de telefon ....Posted Image  ...

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))

cand ti am zis..

iti dau pe pm, firma e din bv, trimiti pinioanele ce trebuiesc facute si piesele ce pe invart adică si pinioanele, axele pereche, si ei ti le fac. cu aproximatie te costa cam 400 fiecare piesa.

#16
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Cine le-a tratat nu s-a jucat.Piesa pa viată.

#17
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
multumesc silesax
Da asa e piesa pe viata , pe vremea lu" Ceasca nu se facea rabat de la calitate.
Astept raspuns de la firma in cauza

Inca o data multumesc frumos Silesax .

#18
stanculie

stanculie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.03.2014
Cred ca o sa renunt la viteza 3 , oricum nu o foloseam.Ma intereseaza viteza 1 care era folosita la plug,freza,instalatie de ierbicidat ,prasitoare (+rarita si coasa pe care eu nu le am)
Pentru viteza 2 pinioanele sunt bune

Viteza 3 era folosita decat la deplasare

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate