Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Fiesta vs Micra vs Swift vs C3 (all 2017 and all new)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Postf1gio, on 29 septembrie 2017 - 11:51, said:

Sau o alta varianta..nu stiu exact daca s-ar incadra la pret..Yaris Hibrid. E un jurnal pe aici..
nu yaris hibrid..nu vreau să mai aud de mașina asta....f1gio te știam un tip serios

#20
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postuhu10uhu, on 29 septembrie 2017 - 10:52, said:

Pai la 12.000 poti lua si Ignis in varianta de top daca iti place modelul. Eu prefer Ignisul fata de Swift pentru ca e fabricat in japonia si are si 4x4.
Ignisul e fabricat in Ungaria , la fel ca modelul precedent.

#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
Am fost ieri si am vazut fortwo si foufour. Masinile sunt oribile, dar cred ca sunt practice. O sa fac drivetest weekend-ul urmator

#22
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Clio are un bord oribil si materiale inferioare Fabiei. Fiesta se spune ca este un regres fata de vechea generatie. Eu te-as indruma spre Yaris hibrid sau Ibiza.

Edited by edi10000, 30 September 2017 - 15:12.


#23
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Fiesta ultimul model a fost foarte recent lansat.
Nici nu m-as uita la altceva in categoria asta.

#24
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
poate te ajuta un vs intre micra , c3 si ignis:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/37JyBxpwZyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vanitty, 30 September 2017 - 22:45.


#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Swift e lansat tot acum câteva luni, iar micra la începutul anului.
Yaris hibrid are discounturi foarte bune acum și e  cea mai ieftină din mașina mică ce are cutie automata(la dotări echivalente și exceptând Sandero).

C3 mie imi place cel mai mult, iar configurat ok iese pe la 11.500e cu interior bicolor, in schimb Suzuki cu acel mild hybrid system e foarte tentant. Mai vine și cu cei 7 ani garanție?

Dacă vrei ceva mai sportiv trage un ochi și la 208.

La fiesta as caută la dealeri dacă mai exista fie fiesta cu 1.0 125 cp cu pachet st line, asa: https://www.autovit....html#e0cccabd52

Sau poate ediția st line Red/black cu 140 cp ca asta:
https://www.autovit....html#e0cccabd52

Edited by t-balt, 01 October 2017 - 08:54.


#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWhite_sky, on 28 septembrie 2017 - 19:09, said:

Ideea e simpla. Am nevoie urgent de o masinuta de oras, ca sa nu mai frec magaoaia de 2.2 L diesel prin oras toata ziua.
Buget maxim pina-n 12.000 EUR TVA inclus.
Nu ma deranjeaza, nici daca gasesc una de demo pina-n 5-6.000 km daca pretul ma avantajeaza.
Referitor la cele 4 modele :

FIesta 2017 - arata bine, se misca bine, interior f. ok, calitatea materialelor peste celelelate, insa nu cred ca voi gasi una care sa se-ncadreze in banii astia.
Micra - arata bine pe exterior, relativ ok interior, insa ce am testat azi mi-a lasat un gust amar. Motor zgomotos, usile se auzeau f. nasol cand le-nchideai, si colac peste pupaza, desi masina avea doar 300 km, se auzea o pocnitura in volan la viraje. Plus, masina de test avea ca un fel de tesatura pe bord pe culoare alb-gri. In timp cred ca se face negru chestia aia.
Swift - Cu ocazia asta am aflat ca au si Swift hybrid Posted Image la preturi f. interesante. So, primul avantaj motor 1.2 in 4 cilindri. Al 2-lea avantaj : pretul. Am primit oferta la 11.200 EUR ( TVA inclus ) ptr. un swift cu motor de 1.2, scaune incalzite, AC manual Posted Image , camera marsarier, vopsea metalizata, geamuri fumurii, jante aliaj pe 16 Posted Image , tabletica ( da nu de ciucalata). Wtf .. best price.

C3 .. as merge din prima pe el, dar inca nu am gasit nici unul rulat pina-n 12.000. De fapt este unul in Timisoara, si cum ajung maine p-acolo, poate-l scot in 12.000. Doar ca e rosu Posted Image.

Dac aveti alte idei ptr. o masina de frecat prin oras ...ascult cu mare placere.


Colegu`  - cateva idei de la unu` care cauta ceva asemanator si de vreo 2 saptamani cauta , compara, discuta cu dealeri:
- Swift  - uita de el. L-am vazut - misto pe afara, execrabil la interior. Materiale nasoale. Arata misto in poze, da` cand te urci in el zici ca-i masina pregatita de samsar. Si prea scumpa pentru ce ofera, dealeri foarte inflexibili la pret.
- Fiesta 1.0 ecoboost Trend 100cp -  Pret discutat de mine la prima strigare 10.000 si vreo 200 eur cu rabla. Facut drive test, pare ok ca masina, da` motorasul e leeeeneees. Asta comparat cu un Corsa 2005 tot 100cp. A, si vopseaua e foarte sensibila, se zgarie imediat. Dealerul zice ca "asa face toate masinile actuale, ca-s vopsele pe baza de apa".
- Corsa 1.4T 150cp - 11.500 eur pret la prima strigare. Au o campanie de reducere 2000 eur din pret. Materiale bunicele, interior fainut dotari decente (AC, oglinzi incalzite, geamuri electrice fata, `jde airbaguri , audio cu usb mp3. Pentru mine, pana acum, de departe cea mai buna varianta. O sa fie si mai buna daca reusesc sa o scad pe la 11.000.
- I20 confort 85cp - Nu stiu de ce nu-ti place. Sa stii ca masina chiar e faina cand o vezi live. Interior fain, lucratura buna, chiar spre foarte buna. Pretul 9621 eur. Daca aveau o varianta de motorizare mai potenta asta era masina mea.
- Clio 120 cp. - Nu m-am lamurit inca cu pretul, dealerul a tot baiguit ceva de "urmeaza destocaje", bla bla. Arata fain pe exterior, naspa la interior. Adica interior de Dacia. La propriu. Doar ca au mai adaugat o tableta in bord si ceva plastice lucioase(bleah).

Edited by florinel, 01 October 2017 - 09:26.


#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSkytalker, on 30 septembrie 2017 - 17:30, said:

Fiesta ultimul model a fost foarte recent lansat.
Nici nu m-as uita la altceva in categoria asta.
De ala nou vorbesc si eu. A fost prost primit in piata din cauza design-ului. Materialele sunt in media clasei, nimic deosebit. Plastic tare cam peste tot.

#28
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postedi10000, on 01 octombrie 2017 - 12:42, said:

De ala nou vorbesc si eu. A fost prost primit in piata din cauza design-ului. Materialele sunt in media clasei, nimic deosebit. Plastic tare cam peste tot.
Aici a fost primit foarte bine. In final e o chestie de gust.
Am fost personal la lansare. In clasa ei se conduce cel mai bine, motorul este foarte competitiv, mai ales cel de 150 HP.
Acum cit de plastic e in ea e discutabil. Cine vrea piele va tb sa dea mai multi bani pe alta masina.

Edited by Skytalker, 01 October 2017 - 14:03.


#29
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View Postrocaddy, on 30 septembrie 2017 - 06:45, said:

Ignisul e fabricat in Ungaria , la fel ca modelul precedent.
Nu din cate am aflat de la dealer.

#30
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Swift mi se pare că are cea mai bună ținută de drum. Pentru o mașină mică asta este esențial!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate