Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fiesta vs Micra vs Swift vs C3 (all 2017 and all new)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Ideea e simpla. Am nevoie urgent de o masinuta de oras, ca sa nu mai frec magaoaia de 2.2 L diesel prin oras toata ziua.
Buget maxim pina-n 12.000 EUR TVA inclus.
Nu ma deranjeaza, nici daca gasesc una de demo pina-n 5-6.000 km daca pretul ma avantajeaza.
Referitor la cele 4 modele :

FIesta 2017 - arata bine, se misca bine, interior f. ok, calitatea materialelor peste celelelate, insa nu cred ca voi gasi una care sa se-ncadreze in banii astia.
Micra - arata bine pe exterior, relativ ok interior, insa ce am testat azi mi-a lasat un gust amar. Motor zgomotos, usile se auzeau f. nasol cand le-nchideai, si colac peste pupaza, desi masina avea doar 300 km, se auzea o pocnitura in volan la viraje. Plus, masina de test avea ca un fel de tesatura pe bord pe culoare alb-gri. In timp cred ca se face negru chestia aia.
Swift - Cu ocazia asta am aflat ca au si Swift hybrid Posted Image la preturi f. interesante. So, primul avantaj motor 1.2 in 4 cilindri. Al 2-lea avantaj : pretul. Am primit oferta la 11.200 EUR ( TVA inclus ) ptr. un swift cu motor de 1.2, scaune incalzite, AC manual Posted Image , camera marsarier, vopsea metalizata, geamuri fumurii, jante aliaj pe 16 Posted Image , tabletica ( da nu de ciucalata). Wtf .. best price.

C3 .. as merge din prima pe el, dar inca nu am gasit nici unul rulat pina-n 12.000. De fapt este unul in Timisoara, si cum ajung maine p-acolo, poate-l scot in 12.000. Doar ca e rosu Posted Image.

Dac aveti alte idei ptr. o masina de frecat prin oras ...ascult cu mare placere.

Edited by White_sky, 28 September 2017 - 19:11.


#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
in clasa asta eu as lua doar urmatoarele masini:

- Hyundai i20 pt ca vine la un pret bun si ai posibilitatea de motor aspirat, garantia fiind mare de 5 ani, interiorul fiind decent (desi nu are tableta & shit)
- Renault Clio pt design exterior/interior, fiabilitatea e buna la ea, ai retea extinsa de service-uri/reprezentante

#3
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Pentru Fiesta, ar trebui sa aiba preturi bune, de lansare. Un prieten ceruse oferta si obtinuse in jur de 10000 euro. Insisya cu negocierile si la mai multi dealeri. Iti pot recomanda SF TEX Galati, mie mi.au facut oferta mai buna ca la Tiriac sau Colina.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWhite_sky, on 28 septembrie 2017 - 19:09, said:

Ideea e simpla. Am nevoie urgent de o masinuta de oras, ca sa nu mai frec magaoaia de 2.2 L diesel prin oras toata ziua.
Buget maxim pina-n 12.000 EUR TVA inclus.
...
Dac aveti alte idei ptr. o masina de frecat prin oras ...ascult cu mare placere.
La Fabia, te-ai uitat? La 11k iti iei echipate binisor...
http://cc.skoda.at/s...nzina&radius=50

Uite si jurnal: https://forum.softpe...-amazoana-alba/

#5
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Hyundai, nu-mi place de nici o culoare. Nu stiu de ce. Clio, intr-adevar, ar fi o optiune.
@GCondruz18 probabil amicul tau a primit 10k eur ptr. Fiesta modelul vechi. Asta nou ,sub 11k + TVA cu Remat nu-l iei.
Fabia are un interior oribil. Urat cu spume, scump in draci, ptr. ce ofera. Swift-ul e mult mai dotat, si la bani mai putini.

#6
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
La Ford obtii minim 20% discount fata da pretul de lista. Intreaba la dealeri, preturile de pe site n-au treaba cu realitatea.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Clio Facelift e foarte frumos. Sau un Swift ar fi ideal.
DAR: De ce nu te uiti la Sandero Facelift ? Nici nu trebuie sa dai 12k pe el. Si varianta facelift e foarte frumoasa, adica mie imi place mult. Iei 0.9tce si cred ca te incadrezi cu programul rabla pana prin 7-8000e.

#8
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mai este un topic similar unde initiatorul a gasit ceva corsa de 150cp sub 11 mii de euro. Personal imi place swiftul, sta foarte bine pe asfalt, insa este destul de scumpicel, nu stiu ce reduceri practica!
Desi pentru oras sunt arhisuficienti 90 de caluti, orice vine peste 120 e super fun ;)
Deja masinutele astea au devenit destul de maricele, la peste 4 metri  nu prea mai sunt masinute!

Edited by farausername, 28 September 2017 - 20:26.


#9
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016

View PostTruculMagic, on 28 septembrie 2017 - 20:05, said:

Clio Facelift e foarte frumos. Sau un Swift ar fi ideal.
DAR: De ce nu te uiti la Sandero Facelift ? Nici nu trebuie sa dai 12k pe el. Si varianta facelift e foarte frumoasa, adica mie imi place mult. Iei 0.9tce si cred ca te incadrezi cu programul rabla pana prin 7-8000e.

Avand in vedere ca o iau pentru 3-5 ani, vreau o ascutitoare in care sa ma urc cu placere cand merg in oras. Am la firma un Logan si-un doker, ambele noi. Imi ajung :). Masina se ia pe firma deci Rabla pica ( asta daca nu s-au schimbat conditiile la P.J.)

View Postfarausername, on 28 septembrie 2017 - 20:25, said:

Mai este un topic similar unde initiatorul a gasit ceva corsa de 150cp sub 11 mii de euro. Personal imi place swiftul, sta foarte bine pe asfalt, insa este destul de scumpicel, nu stiu ce reduceri practica!
Desi pentru oras sunt arhisuficienti 90 de caluti, orice vine peste 120 e super fun Posted Image
Deja masinutele astea au devenit destul de maricele, la peste 4 metri  nu prea mai sunt masinute!

150 cp suna foarte sexy. Dar nu cred ca am eu norocul asta :).

#10
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
dezavantajul la corsa e ca sta pe o platforma invechita. Din ce stiu eu e un corsa d (lansat in 2006) adus cat de cat la zi. Si culmea (din punctul meu de vedere) au reusit sa-l strice fata de versiunea precedenta.

#11
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
http://configurator....id-404-tapid-94 ,pentru oras este suficient si se incadreaza in buget.

#12
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
eu as mai strange din buci, si as merge pe noua Fiesta. Arata bine, e mai spatioasa la interior ca cea veche, design placut (nu ca la Fabia de pensionari :lol: ), e insonorizata foarte bine, dinamica buna.

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
smart electric  cu prima de la stat pentru mașini electrice. cu 2 sau 4 locuri. eu asta îmi iau pentru fâța-fâța

Edited by bobalex18, 28 September 2017 - 22:02.


#14
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View PostWhite_sky, on 28 septembrie 2017 - 20:44, said:


150 cp suna foarte sexy. Dar nu cred ca am eu norocul asta :).
https://forum.softpe...4#entry21749741



'' Si eu sunt in cautari asemanatoare, doar ca mi-am propus ca limita de pret 11.000 si puteri de peste 100cp(cat mai mari de preferat  ).
Pot sa spun asa:
Corsa 1.4 T 150cp - 11.500 eur la prima discutie - practic 2000 scazuti direct din pret (campanie Opel) si inca ceva scazut de la dealer.''
SporT! ;)

#15
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Noul Suzuki Ignis?!

#16
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai la 12.000 poti lua si Ignis in varianta de top daca iti place modelul. Eu prefer Ignisul fata de Swift pentru ca e fabricat in japonia si are si 4x4.

#17
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Vezi si noul Seat Ibiza care arata foarte bine, posibil sa aiba ceva promotii pentru lansare sau Polo.

Strict pentru oras mai potrivita este o masina din clasa mini (Up!, Citygo, Panda si de ce nu Smart).

#18
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Sau o alta varianta..nu stiu exact daca s-ar incadra la pret..Yaris Hibrid. E un jurnal pe aici..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate