Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Mazada CX3 vs Renault Kadjar

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
As dori niste recomandari pentru cele 2 modele.Daca se poate de la detinatori.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mazda CX-5 nu intra in buget ?

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nu sunt detinator, dar Mazda e din alta galaxie cand vine vorba de fiabilitate (fata de Renault).

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 TruculMagic, on 28 septembrie 2017 - 18:51, said:

Mazda CX-5 nu intra in buget ?
e mai misto cx-3

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009
daca sunt cam la aceeasi bani, nici nu as sta pe gand. renaultul. Clasa mai mare, arata bine, la fiabilitate oricat ar zice carcotasii Renault a urcat foarte mult..

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Japonia versus Franta. Hm...
Mazda versus Renalult. Mazda. Mergi cu ambele si vei vedea ce inseamna masina japoneza.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
CX3? Ce inaltime-greutate ai? E important. E mai de doamne.

Edited by arab, 28 September 2017 - 19:12.


#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca colegul meu Jacek la 1.98 incape intr-un Fiat cinquecento eu merg linistit cu cx3. Btw, conduc un cx17.

Edited by viotl, 28 September 2017 - 19:24.


#9
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Eu sunt subiectiv Posted Image , cx3 e super masinuta, comparatia intre cele 2 nu prea e ok zic eu, depinde ce ai nevoie.
Daca zici ca ai cx7 si il pastrezi e clar ca ai cu ce la nevoie, deci strict pt altceva, doar tu si cu cineva in dreapta e super ok cx3.
E chia rinteresant Kadjar la exterior dar interiorul nu-mi place, oricum e chestie de gusturi.
Fa un test drive cu ambele dar cx3 din cate am inteles e mai vioaie decat Mazda 3, am condus-o doar putin deci irelevant.
Si eu sunt in dubiu, mazda 3 hatch sau cx3, pana la anul sper sa ma hotarasc.
Succes.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
de exemplu.
soata conduce un c3. uneori pare ca are portbagajul mai mare decit cx7....

depinde ce iti trebuie. c3 luat nou ca ne-am saturat de problemele cu a4 dinainte, luat la 3 ani si 75kkm. dar, dupa ce a trebuit sa mergem in concediu 4 insi in c3, si rosu pe deasupra(deh...cadou de 8 martie...), si dupa ce am ramas cu roatele in aer pe zapada, la intrare in Hirsova dinspre Tulcea, am zis: Suv si 4x4. Acum copiii au plecat...cx17(asa ii zic aia in service din cauza consumului) e acum prea mare. E misto la drum lung, inspira siguranta, are putere, nu iti faci griji de denivelarile de pe A2 la viteza etc...dar e prea mare pentru doi mosi. Si parca simt consumul. Vorba unui amic, o depasire costa un pachet de tigari.
Noo, parca un cx3, un asx sau un Qashqai s-ar potrivi mai bine...

@initiator.
vad ca nu te ajuta nimeni clar.
sfatul meu:
cauta posesori si incearca sa intri in vorba, eventual fa test drive mai lung...
citeste despre probleme pe forumurile dedicate. eu am schimbat 4 sau 5 seturi de discuri fata in 65000 de km.

#11
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Intre astea 2 Renault. Altfel statea treaba daca era vorba de cx5

#12
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Cx5 nu e in buget. Am precizat ca as dori pareri de la detinatori, nu e graba. Nu am cum sa testez Mazda in Suceava, din ce stiu eu...

#13
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Sunt masini din clase diferite. Daca esti ok cu spatiul relativ mic, nu mergeti des 4 adulti in masina si nu cari o tona de bagaje, atunci CX-3. Altfel, Kadjar.

#14
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Exact, fac parte din clase diferite, defineste-ti mai intai nevoile!


#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,391
  • Înscris: 29.11.2001
Mi-a povestit recent un prieten bun de Kadjar, luat acu' vreo 2 ani. Omul semi-fan Reno. Cred ca are putin sub 50.000, condus decent, schimbat pana acum doua amortizoare si ajuns in service de vreo 3 ori pentru AC. Nu stiu daca s-a rezolvat, ca a venit frigul! Posted Image

In plus nu poti configura masinile din grup cu 4x4 si cutie automata. Nu ezista!

Mergi pe CX3 (sau 5 ?!)

Edited by Tyby, 29 September 2017 - 08:17.


#16
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
http://www.turatii.ro/?s=mazda

http://www.turatii.ro/?s=kadjar

#17
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Dintre cele 2, as alege Kadjar. Daca era vs CX5, altfel vorbeam.
Vezi ca CX3 este facuta pe platforma de Mazda 2, deci este mai mica decat Mazda 3 atat la exterior cat si la interior, doar ca e mai inalta. (asta e bine de stiut si pentru baiatul de mai sus care nu stie ce sa aleaga dintre CX3 si Mazda 3 Hatch)
In leg cu test-drive-ul, chiar daca nu ai unde in Suceava, trebuie sa fie un oras apropiat unde sa mergi sa faci un test drive. Nu cred ca este asa mare efortul, pana la urma cumperi o masina, pe care o vei tine cativa ani cel putin.

Edited by alliNdanuTz, 29 September 2017 - 10:40.


#18
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
La Iasi au CX3 - nou nout cu numere rosii :). Si eu am considerat CX3 in prima faza dar cu 2 copii e cam inghesuit in spate. E misto masina dar pentru 2 persoane sau maxim 2+1. Eu am ales Mazda 3 din acest motiv.
In cazul in care vrei Mazda nu te limita la dealerul de la Iasi - nu prea se arunca la discounturi (sunt altii in tara cu care poti discuta).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate