Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Teren de casa pe langa iasi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cei care stati la casa pe langa iasi: imi puteti recomanda o zona unde as putea cumpara un teren pentru casa, dar sa nu fie 50 euro/mp, sa aiba drum, nu “cale de acces” pe care ti-e mila sa bagi o masina joasa si care sa nu fie la 7 km de capatul orasului (inca nu am girofar la masina, ca sa fac “10 minute cu masina pana in oras”)...

Bugetul ar fi cam 30.000.

Edited by catalin11catalin, 28 September 2017 - 16:17.


#2
kobain

kobain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.03.2006
Preturile la terenuri sunt in crestere anul asta destul de accentuata, dar cu toate astea cam toate zonele periferice au preturi sub 50 euro/mp (nu vorbim de bucium sau galata). Nu ai decat sa iti iei masina joasa si sa pleci la plimbare sa vezi unde te vezi locuind. In functie de unde ai nevoie de acces in oras, te poti limita la zona dinspre Popas Pacurari sau, de cealalta parte, Miroslava/Valea Adanca/Horpaz/Lunca Cetatuii, in functie de buget.

Personal, as recomanda mai degraba "satele" care tin de Miroslava, intrucat primaria se implica mai mult in dezvoltarea infrastructurii. Teren fix la asfalt in bani putini nu gasesti in apropiere cum vrei tu, doar prin satele mai indepartate, insa nu stiu in ce masura ai vrea sa iti faci casa printre vaci si porci. Daca ai grija sa iei un teren la un drum relativ lat in zonele astea, nu o sa ai probleme cu accesul.

#3
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Nu eram ironic la faza cu masina joasa. Vorbeam de orice nu e SUV sau logan.
Mai nou am aflat de la amici ca te poti trezi cu œbloc langa tine... 😡

La popas Pacurari am vazut 50-77 euro/mp, spre exemplu, drum ingust de 7 metri din pietris. Omori masina pe dedesupt.

Daca faci o comanda la taxi, la mamamia, etc iti vin sau te refuza din start?

Edited by catalin11catalin, 28 September 2017 - 17:23.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie imi place zona Breazu pe platoul de la padurea Marzesti pentru ca e plat, aproape de sosea asfaltata (care va fi refacuta complet incepand din primavara). are gaz dar nu are canalizare. Toti vecinii sunt (fosti) oraseni cu case noi, zona rezidentiala, nu gasesti crescatori de pasari, tractoristi, etc.
Pe locul 2 mi se pare Aroneanu care nu are gaz iar canalizarea e construita dar nu s-a dar drumul.
Pe locul 3 pt. mine ar fi Rediu insa terenul e de obicei in panta si vecinii sunt sateni.
Din Popas Pacurari dai in aglomeratie mare dimineata. La fel Miroslava, Valea Adanca, etc.

Edited by Kroghy, 28 September 2017 - 18:17.


#5
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Breazu: pana cobor tot copoul mananc 2 paini.


Sta cineva la casa pe langa Iasi? Vine taxiul sau catering-ul daca faci o comanda?

Aroneanu: e sat...
Drumul “se infunda” mai jos de Little Texas.

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@catalin11catalin Daca vii din Valea Adanca sau Miroslova e mai bine?
Depinde unde ai treaba in mod normal, unde ai locul de munca. Dar nici ala nu e "vesnic".

#7
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Rediu: multe terenuri de vanzare au “drumuri de acces” pe unde intri cu a I-a. Asta acuma. Dupa o ploaie...



 vestale, on 28 septembrie 2017 - 18:36, said:

@catalin11catalin Daca vii din Valea Adanca sau Miroslova e mai bine?
Depinde unde ai treaba in mod normal, unde ai locul de munca. Dar nici ala nu e "vesnic".
Pai ai treaba in oras, nu e logic?
Poate schimbi locul de munca dar tot te duci la film la Iulius, la frecat duda la Palas, la cumparaturi la Carrefour...

Din podu ros pana la Vaslui fac 1 ora, recordul personal e de 40 de minute.
Mai bine imi iau casa la Moara Greci decat sa fac “din Iasi” pana in podu ros 1 ora...

Edited by catalin11catalin, 28 September 2017 - 19:00.


#8
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Daca vrei sa ajungi rapid dimineata in centru (Podu Ros), ai mai putea lua in considerare si Tomesti . Ai un singur semafor (Tesatura) pana acolo , daca ai noroc si nimeresti ora nu prinzi nici bariera si catering ul vine.

Asta cu drumul nu o inteleg , sa mergi in treapta 1 constant pe un drum de 300-500m nu mi se pare un capat de lume .

#9
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Casa plus terenul te duc in 100.000 de euro.


Tu chiar ai da 100.000 de euro ca sa stai in Tomesti?


 jmek4you, on 28 septembrie 2017 - 21:44, said:

Asta cu drumul nu o inteleg , sa mergi in treapta 1 constant pe un drum de 300-500m nu mi se pare un capat de lume .
Pe bune? Sa faci asta de mai multe ori pe zi, in 2 ani, spe exemplu, cum crezi ca ar fi masina aia ?

#10
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L0bxVp_CQJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 catalin11catalin, on 28 septembrie 2017 - 18:45, said:

Rediu: multe terenuri de vanzare au “drumuri de acces” pe unde intri cu a I-a. Asta acuma. Dupa o ploaie...




Pai ai treaba in oras, nu e logic?
Poate schimbi locul de munca dar tot te duci la film la Iulius, la frecat duda la Palas, la cumparaturi la Carrefour...

Din podu ros pana la Vaslui fac 1 ora, recordul personal e de 40 de minute.
Mai bine imi iau casa la Moara Greci decat sa fac “din Iasi” pana in podu ros 1 ora...
Depinde de ora, daca mergi la 1:00 dimineata tot ce e posibil sa faci 40minute pana in Vaslui din Podu Ros.
Daca pleci pe la 7:30 in timpul scolii s-ar putea sa nu fii asa de norocos.
Daca trebuie sa treci in fiecare zi prin Podu Ros poti sa patesti asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qswtgzy9ZPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
40 de minute faci noaptea.

Am stat 2 ani in nicolina. Uram pasarela aia.

#13
kobain

kobain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.03.2006
Cum spunea si cineva mai sus, sa mergi 200m cu 1-a pe un drum pietruit nu e un capat de lume (cam atat am eu de exemplu, nu pot spune ca e neaparat placut, dar cu rabdare in cativa ani se poate rezolva si asta). Da, taxiurile si cateringul vin aproape oriunde in zonele pe care le-am mentionat mai sus, vorbim totusi de populatie destul de mare care locuieste la periferia imediata a orasului.

Inainte sa cumpar casa am fost si eu in pelerinaj in cautarea unui teren pentru o eventuala constructie si, intr-adevar, exista si drumuri bombardate prin te miri ce vagaune... dar asta doar daca vrei un pret modic. La pretul "pietei" in zonele respective vei gasi, de regula, drum relativ ok. Nu te astepta la drumuri foarte largi, sunt o raritate din cate am observat. Regulile de urbanism sunt destul de flexibile daca stii pe cine trebuie Posted Image. De asemenea, te poti intr-adevar trezi cu blocuri sau, mai curent, case insiruite, cam oriunde te-ai plasa, daca nu ai grija sa fie deja construite loturile adiacente. Nimeni nu iti poate garanta asta si, daca as fi sa imi caut din nou, dupa asta m-as uita mai mult sincer: acces decent si loturi construite in preajma. Chiar daca asta duce la un pret mai mare... merita cu varf si indesat.

Ce vrei tu mi s-ar parea ca gasesti cel mai bine in zone noi parcelate in Miroslava. Spun "noi" parcelate pentru ca se respecta latimea necesara a drumului (11m pentru lungimi considerabile a drumului). Asta plus, cum ziceam mai sus, interesul sporit si fondurile pe masura ale primariei in ceea ce priveste infrastructura si utilitatile. Valea Ursului s-ar preta la ce cauti tu, in ipoteza ca gasesti un lot la ~30 de euro /mp.

#14
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
De curiozitate, in ce zona stai?

#15
kobain

kobain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 12.03.2006
Eu stau in Lunca Cetatuii (dar detin si un teren in Valea Adanca). Am stat inainte in chirie si intr-o casa in Horpaz.

Mie mi s-a parut mai ok partea asta a orasului.. desi aglomeratia incepe incet incet sa prinda avant si aici. In cautarile mele din ultimii 2-3 ani am vazut destul de multe proprietati (atat terenuri cat si case) in Miroslava/Valea Adanca/Horpaz/Lunca Cetatuii si pot spune ca mi-am format o parere destul de informata despre ce se intampla in zonele respective. In celelalte zone nu am insistat cu cautarile (Pacurari/Rediu fiind prea departe pentru punctele mele de interes din oras, Buciumul mult prea scump si aglomerat dupa cum probabil stii, iar satele in adevaratul sens al cuvantului precum Aroneanu si Tomesti... mai bine nu).

#16
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Am fost in Valea Ursului special ca sa vad cat faci de la fundatie spre exemplu.

Fara suparare dar eu nu pot sa ii inteleg pe cei care locuiesc acolo dar au treaba zilnic in iasi. Pacurariul e aglomerat de te tampesti, Caremil antibiotice au pus astia zebre din 300 in 300 de metri pana ajungi la sensul giratoriu sa faci stanga te iau toti dracii. Si pe urma mai ai de mers...
Eu intr-o zi trec si de 3 ori pe acasa de prin oras. daca as sta acolo nu as putea face asta.

Dupa rondul de la era e un drum asfaltat. Sunt niste blocuri pe stanga (maro residence). Pe acolo am vazut cateva terenuri din nou. Dar frate ce panta are drumul ala!!! Nu exagerez cand spun 60 de grade.

Iarna cu ce naiba urcati pe acolo cei care stati in zona? Cu patrol modificat?

Edited by catalin11catalin, 07 October 2017 - 14:02.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Aceleasi lucruri le-am observat si eu. Valea Ursului, Miroslava, Valea Adanca sunt zone frumoase dar cu trafic foarte aglomerat.
Singurele zone cu trafic ok sunt Breazu si Aroneanu.

#18
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Breazu are trafic ok dar e departeeeee.
Pana ajungi la Castel mananci 2 paini. Si de acolo mai ai de mers.

Aroneanu se cam infunda dupa litle texas. Sunt stradute inguste cu garduri fix la marginea drumului (stilul Romania...)ca doar nu duce la aeroport... nu ar trebui sa fie drum important...

Eu mai trec ziua pe acasa sa ma schimb, sa fac un dus, etc.
Nu vreau sa ajung seara acasa si sa raman acolo din cauza distantei.

Edited by catalin11catalin, 08 October 2017 - 06:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate