Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Lentile de contact RGP (rigide)

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Port lentile de contact moi de 17 ani dar nu mai sunt mulțumit de ele din cauza acuității variabile, deshidratării și disconfortului.
Am încercat să obțin prescripție de lentile RGP pentru miopie simplă (fără keratokonus) de la West Eye care pretindeau că au tot ce trebuie pentru asta însă după consultație și topografie, medicul a încercat să-mi vândă lentila de noapte care nici măcar nu e indicată pentru viciul de refracție pe care îl au ochii mei. Nu aveau kit de lentile RGP obișnuite de probă, nimic.

Apoi am fost la Focus Optic care, la fel, când am făcut programarea au zis că pot obține prescripție pentru RGP. În realitate nici nu s-a uitat la topografie care oferă primele date pentru procesul de potrivire a lentilelor. Doar mi-a dat să probez 2-3 lentile pe care le avea în cabinet - nu avea kit complet de lentile de probă. Am plătit și aici degeaba.

Știți vreun cabinet care are tot ce trebuie pentru a putea prescrie lentile RGP? Adică topograf, substanță fluoresceină, kit complet de lentile de probă etc. Topograful Oculus Pentacam are chiar software care simulează felul în care se potrivesc pe cornee aproape toate lentilele de contact existente fără a mai fi nevoie de fluoresceină sau probe numeroase. West Eye are acel model de topograf dar fie nu știu să-l folosească, fie nu au vrut.

Pentru că tot aceste cabinete prescriu lentile și pentru cei care au keratokonus, îmi pot imagina prin ce trec acești pacienți din cauza medicilor care nu respectă procedurile standard pentru potrivirea lentilelor. Sunt sigur că mulți dintre ei poartă lentile RGP și îndură disconfort fără să știe că acesta nu este un efect normal al lentilelor ci doar parametrilor nepotriviți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate