Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Exista sanctiune pentru oprirea taximetristilor la imbarcarea/debarcarea pasagerilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Devine oprire neregulamentara si poate fi sanctionata ca atare atunci cand incep sa urle claxoanele pe langa el. Bine, si claxonatul abuziv e contraventie care se sanctioneaza la fel ca oprirea neregulamentara :D

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
neregulamentara este in momentul in care il obligi pe cel din spate sa opreasca sau sa incetineasca.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Circulatia rutiera este reglementa prin codul rutier si nu prin cine stie ce regulamente de taxi, autobuz, etc...

Taximetristul e un simplu sofer ca restul lumii !!

Edited by bumpocbum, 28 September 2017 - 13:18.


#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Nu ați inteles. Taximetristul e " miezu ". Pe unde trece el, se aplica legea taximetriei.
Legea taximetriei poate fi modificata doar cu acordul CCR, ONU, NATO, UNICEF, NASA, etc.

#23
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 arg, on 28 septembrie 2017 - 13:12, said:

neregulamentara este in momentul in care il obligi pe cel din spate sa opreasca sau sa incetineasca.

Neregulamentară este atunci cand opresti acolo unde spune legea ca nu ai voie.

Spoiler

Mai pune mâna pe Cod si pe Regulament.

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
La cate legi incalca taximetristii, cred ca asta cu opritul sa ia client sau sa coboare e cea mai mica problema. De altfel in toata Europa taxiul te lasa unde vrei, unde ai nevoie in niste limite de bun simt. M-am plimbat prin jumatate de Europa cu taxiul si cam toti fac la fel, doar ca nu suntem mai catolici decat popa.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Afrikaner76
asta era discutia:
"(4) Pentru imbarcarea sau debarcarea unui client, taxiurile pot opri si pe drumurile publice cu restrictii privind oprirea, cu exceptia locurilor periculoase, cu conditia sa nu fie perturbata circulatia prin aceasta manevra."

 MembruAnonim, on 28 septembrie 2017 - 11:55, said:

O respectă dar nu face ce zice ea Posted Image

 danvlas, on 28 septembrie 2017 - 13:04, said:

Devine oprire neregulamentara si poate fi sanctionata ca atare atunci cand incep sa urle claxoanele pe langa el. Bine, si claxonatul abuziv e contraventie care se sanctioneaza la fel ca oprirea neregulamentara Posted Image

 arg, on 28 septembrie 2017 - 13:12, said:

neregulamentara este in momentul in care il obligi pe cel din spate sa opreasca sau sa incetineasca.

iar asta ai scris tu...

 Afrikaner76, on 28 septembrie 2017 - 14:45, said:

Neregulamentară este atunci cand opresti acolo unde spune legea ca nu ai voie.
Spoiler
Mai pune mâna pe Cod si pe Regulament.

care-i logica, ca mie-mi scapa,
noi discutam despre valabilitatea articolului cu coborarea sau urcarea persoanelor/clientilor in care imobilizarea voluntara nu se considera oprire.

Edited by arg, 28 September 2017 - 15:24.


#26
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Foarte bine. Eu am răspuns unui comentariu din cadrul acestui topic.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Afrikaner76, on 28 septembrie 2017 - 15:24, said:

Foarte bine. Eu am răspuns unui comentariu din cadrul acestui topic.
nu, colegu, tu ai scos un raspuns dintr-o discutie si ai raspuns interpetandu-l independent.

daca puneai cu multiquote toata discutia, ai fi inteles ce se discuta.

intamplator chiar sustin ca trebuie aplicata oug si regulamentul nu intepretata dupa pofta inimii legea junglei taximetriei

Edited by arg, 28 September 2017 - 15:29.


#28
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
ok.

#29
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 Neaceasca85, on 28 septembrie 2017 - 10:46, said:

Nu numai ca opresc dar si merg mai incet pe unde sunt oameni pe trotuar in speranta racolarii de clienti.
N-au decât să aștepte mult și bine! De ani de zile nu am mai mers cu un taxi! Prefer Uber sau Taxify! Posted Image

#30
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cata rautate zace-n tine...

#31
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

 DieselCRDI, on 28 septembrie 2017 - 19:24, said:


N-au decât să aștepte mult și bine! De ani de zile nu am mai mers cu un taxi! Prefer Uber sau Taxify! Posted Image

Unii mai au nevoie sa se deplaseze si mai pe nepusa masa si repede,nu stau dupa Uber...

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Sper sa nu ai nevoie de taxi in orice alt oras decat Bucurestiul, ca o sa fii surprins de Uber. Nici macar in Jilava care e lipita de Bucuresti nu ai Uber, deci hai sa discutam despre taxi. M-am dus eu la un service in afara Bucurestiului si am refuzat sa imi cheme taxi ca eu merg cu Uber... cred ca au ras aia si cu curul de mine :)

#33
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 Rdaneel, on 30 septembrie 2017 - 15:55, said:

Unii mai au nevoie sa se deplaseze si mai pe nepusa masa si repede,nu stau dupa Uber...
Vine foarte repede! Posted Image

 Nytro84, on 29 septembrie 2017 - 08:58, said:

Cata rautate zace-n tine...
Prefer sa merg in curatenie, fara sa ma fure, respectand regulile de circulatie, ghidat de waze si sa platesc cu cardul decat jegul, furtul si nesimtirea intalnita la taximeTRISTI!
Pentru mine, NU mai exista taxiuri de ani de zile!

 filipxxx, on 01 octombrie 2017 - 08:06, said:

Sper sa nu ai nevoie de taxi in orice alt oras decat Bucurestiul, ca o sa fii surprins de Uber. Nici macar in Jilava care e lipita de Bucuresti nu ai Uber, deci hai sa discutam despre taxi. M-am dus eu la un service in afara Bucurestiului si am refuzat sa imi cheme taxi ca eu merg cu Uber... cred ca au ras aia si cu curul de mine Posted Image
Uber-ul te duce oriunde si in afara Bucurestiului! La intors e alta problema! De obicei, la drum lung, merg cu masina proprie!

Edited by DieselCRDI, 01 October 2017 - 11:21.


#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007
I-ar putea amenda pentru alte abateri, majoritatea taximetristilor (ma refer la Bucuresti) sunt praf . Niste carutasi cu permis .Si cand te gandesti ca inainte de revolutie, pe masinile de taxi, era elita RATB-ului.

#35
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Afurisit e romanul nostru ..... Va incomodeaza taxiul cand e oprit mai anapoda , dar cand sunteti in taxi l-ati pune pe taximetrist sa va bage si in bloc......Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate