Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Program Slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sevenhit22

Sevenhit22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.09.2017
Salutare, numele meu este Alex, am 22 ani, cca 80kg si cam 1.70..in concluzie sunt gras. Acum 2 ani radeam de cei care erau grasi acum sunt unu dintre ei, totusi inca imi sustin teoria..grasi sunt "grasi" si sunt o rusine, un exemplu a lenei, si asta ma ingrozeste. Partea amuzanta este ca de cand m.am angajat am crescut de la 60 la 80 si sincer sa fiu daca continui sa ignor doar o sa creasca. Totusi problema mea se rezuma la faptu ca am un program de munca "fucked up as hell". 12 ore pe zi, 2 zile munca 2 acasa 2 nopti munca 2 acasa 3 zile munca 3 acasa si tot asa, astfel ca ciclu meu de somn e distrus total distrus Ce rugamimte am eu de la voi? Vreau un program care sa functioneze.. ce sa mananc, ce exerciti pot face, etc. Luati in considerare ca dupa 12 ore de munca sa.mi cereti sa alerg n km e imposibil. Pot sa ma rezum la orice dieta si sint motivat sa acceot orice challenge atata timp cat functioneaza si pot vedea niste rezultate cat mai repede.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Intermittent fasting. Google it.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. E mult spus gras la 170 cm si 80 Kg.Din punct de vedere strict BMI esti la "supraponderal".
2. Problemele sunt in mare masura doua:
- aportul caloric mare
- lipsa efortului fizic.

1. Nu te ingrasi de la sine, de la stres sau de la aer.
Te ingrasi pentru ca mananci si mananci adesea prostii si dulciuri/paine etc
- renunta total la dulciuri pentru o cat mai lunga pesioada de timp
- cand iti e foame, mananca ceva din combinatie: carne + "frunze".

2. Cumpara un smartwatch: Apple Watch sau Fitibit Blaze, care iti va monitoriza miscarea.
Daca la 2-3 ore mergi 1km (ia fix 10 minute), o sa vezi schimbari in cateva luni.

Ca miscare, mersul pe jos si mai ales inotul 30 minute la doua zile, face minuni.

#4
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostAdm, on 28 septembrie 2017 - 07:18, said:

Te ingrasi pentru ca mananci si mananci adesea prostii si dulciuri/paine etc
- renunta total la dulciuri pentru o cat mai lunga pesioada de timp

Cand spui ''dulciuri'', te referi si la fructe ? Din cate stiu si fructele contin zahar si asta nu face bine. Eu sunt un devorator de struguri, de obicei ii mananc seara.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
mananca struguri, dar moderat si nu seara.

#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
grasii nu sunt grasi ca sunt lenesi ci fiindca sunt mancaciosi, sau au fost o perioada daca au pus si pe urma raman "constanti".
taie din calorii, e singura solutie. inotul intr-adevar consuma calorii dar sa nu rupi frigiderul cand ajungi acasa. cel mai simplu ar fi niste sute de genuflexiuni plus sute de calorii in minus.

Edited by 41ex, 28 September 2017 - 08:08.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
schimba jobul, cu unul la care sa ai un program normal de lucru, precum majoritatea oamenilor. in felul acesta vei dormi suficient (lipsa de somn ingrasa), vei avea timp si pentru efort fizic (sala) sau alergat. cu nivelul de stres nu te mai intreb cum stai, presupun ca e destul de mare, spre maxim, atentie - asta e o alta cauza a ingrasarii, a mancatului haotic. ar trebui sa faci niste analize sa vezi cum stai cu glicemia, functiile hepatice, cu nivelul hormonului de stres.
ar trebui sa discuti cu un nutritionist, sa-ti faca o dieta personalizata, bazata pe perferintele tale alimentare si cumva adaptata/corelata cu programul tau de lucru total dereglat fata de ritmul normal al organismului uman.

#8
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Post41ex, on 28 septembrie 2017 - 08:07, said:

grasii nu sunt grasi ca sunt lenesi ci fiindca sunt mancaciosi, sau au fost o perioada daca au pus si pe urma raman "constanti".
taie din calorii, e singura solutie. inotul intr-adevar consuma calorii dar sa nu rupi frigiderul cand ajungi acasa. cel mai simplu ar fi niste sute de genuflexiuni plus sute de calorii in minus.


Nu generaliza, am avut o perioada de cativa ani in care mancam doar o data pe zi ...ciorba si felul doi, fructe la desert si tot m-am ingrasat.

#9
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Metode sunt multe dar trebuie sa cauti una de care te poti tine. Una care sa se transforme in hobby si pe care o aplic zi de zi chiar si acum cand sunt atletic e urmatoarea:
Aplicatia MyFitnessPall in telefon si un smartwatch sau bratara fitness cu monitorizare hr. Cele doua trebuie sa fie compatibile, sa comunice intre ele. Mai departe intuiești ce trebuie sa urmaresti.
Metodele de a reduce din greutate doar prin nutritie sunt pentru sedentari si sunt greu sustenabile pe termen lung.


#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

View PostSevenhit22, on 28 septembrie 2017 - 03:24, said:

Salutare, numele meu este Alex, am 22 ani, cca 80kg si cam 1.70..in concluzie sunt gras. Acum 2 ani radeam de cei care erau grasi acum sunt unu dintre ei, totusi inca imi sustin teoria..grasi sunt "grasi" si sunt o rusine, un exemplu a lenei, si asta ma ingrozeste. Partea amuzanta este ca de cand m.am angajat am crescut de la 60 la 80 si sincer sa fiu daca continui sa ignor doar o sa creasca. Totusi problema mea se rezuma la faptu ca am un program de munca "fucked up as hell". 12 ore pe zi, 2 zile munca 2 acasa 2 nopti munca 2 acasa 3 zile munca 3 acasa si tot asa, astfel ca ciclu meu de somn e distrus total distrus Ce rugamimte am eu de la voi? Vreau un program care sa functioneze.. ce sa mananc, ce exerciti pot face, etc. Luati in considerare ca dupa 12 ore de munca sa.mi cereti sa alerg n km e imposibil. Pot sa ma rezum la orice dieta si sint motivat sa acceot orice challenge atata timp cat functioneaza si pot vedea niste rezultate cat mai repede.

https://lifebox.ro/ Daca esti in Bucuresti sau Cluj . Livreaza acasa dar sunt cam scumpi. Functioneaza daca mananci doar ce iti dau ei. Daca nu, cauti orice site cu un calculator de calorii, iti faci menu-ul de 1800 calorii maxim si manaci doar asta. In zilele cand faci miscare creste si tu la 2000 de calorii sa ai energie.

Oricum nu e o solutie daca nu iti schimbi stilul de viata.

#11
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postunknown_35, on 28 septembrie 2017 - 09:28, said:


https://lifebox.ro/ Daca esti in Bucuresti sau Cluj . Livreaza acasa dar sunt cam scumpi. Functioneaza daca mananci doar ce iti dau ei. Daca nu, cauti orice site cu un calculator de calorii, iti faci menu-ul de 1800 calorii maxim si manaci doar asta. In zilele cand faci miscare creste si tu la 2000 de calorii sa ai energie.

Oricum nu e o solutie daca nu iti schimbi stilul de viata.


interesant, dar e foarte scump

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Nu trebuie o dieta din aia la virgula.
Incepe cu excluderile:
fara patiserie
fara cole

#13
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Te duci cateva dati la nutritionist, iti face acolo programul in functie de programul tau la munca si acasa, in functie de ce iti place tie sa mananci (ce e ok) etc. Asa scapi de griji si kg, merita 100%

#14
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Pai, in primul rand vezi in ce categorie te incadrezi, ca mie nu imi pare ca esti obez :). Vezi aici: https://www.bariatri...asa-corporala/. Mie mi se pare ca esti usor supraponderal. Si,da, intra-devar la programul tau cel mai bine te poate ajuta un nutritionist sa iti creionezi o dieta realista si cu rezultate fara efectul yo-yo. Vezi tot la oamenii astia, au cei mai buni nutritionisti, ca ei sunt mama si tata slabirii in Romania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate