Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Partea din creier responsabilă cu preferințele persoanei

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Am o curiozitate.
Eu ascult mult muzică în căști pe telefon. Însă deseori apare în mintea mea problema cum că piesa ce eu o ador nu e plăcută de altă persoană. Ceea ce mă face uneori să mă întreb ce parte a creierului,ce factori sunt responsabili de preferințele unei persoane.
Știu că e vorba 'Gusturile nu se discută' însă, la fel cum tot ce ține de psihologie este logic, așa mă gândesc că trebuie să existe o explicație și pentru preferințele personale.
Dacă s-ar face un fel de model sau de algoritm atunci mă gândesc că ar fi șansa să găsești pe baza unor date de intrare (preferințe) o întreagă bază de date cu preferințele acelei persoane. Ar fi interesant așa ceva fiindcă ai putea descoperi lucruri mai greu accesibile. Cum ar fi e una să găsești câteva melodii și alta să ai un algoritm și o bază de date cu miliarde de melodii din care să îți extragă foarte rapid cele potrivite celorlalți.
Dar mă rezum la ideea: ce parte din creier ne definește nouă preferințele și cum poate fi analizată.
Mulțumesc anticipat de răspunsuri. Aștept și critici constructive la acest topic.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Preferintele tale, de orice fel,  se dezvolta in functie de mediul in care ai crescut, de informatia la care ai acces si de mediul in care traiesti.

#3
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postpasilla, on 27 septembrie 2017 - 23:29, said:

Preferintele tale, de orice fel,  se dezvolta in functie de mediul in care ai crescut, de informatia la care ai acces si de mediul in care traiesti.
Faptul că-mi place o melodie și nu-mi place alta așa se explică deci? Mediul în care am crescut?
Cam greu de crezut. Poate de-ai detala și ai face ceva analogii eventual. :-?
Eu m-aș gândi că mai degrabă ar fi înnăscute. Acum nu știu sigur cum stă treaba.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdannyetlv, on 27 septembrie 2017 - 23:32, said:

Faptul că-mi place o melodie și nu-mi place alta așa se explică deci? Mediul în care am crescut?
Cam greu de crezut. Poate de-ai detala și ai face ceva analogii eventual. :-?
Eu m-aș gândi că mai degrabă ar fi înnăscute. Acum nu știu sigur cum stă treaba.
Da, asa este. Greu de crezut sau nu dar cam asa este.
In facultate aveam un coleg de camera care nu asculta muzica rock ( a nu se intelege ca nu ii placea deloc sau ca avea ceva impotriva rock-ului ). Eu bagam intr-o perioada Rammstein in camera avand printr-un sistem audio. Iti vine sau nu sa crezi dar dupa cateva zile respectivul coleg a inceput sa ii placa Rammstein si chiar el imi spunea sa bag anumite melodii pentru ca incepusera sa ii placa.

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
urmareste efectul melodiilor difuzate in heavy rotation pe posturile nationale de radio... la inceput sunt dezgustate, apoi capata aprecieri. ca si in cazul colegului tau.

#6
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Posttehnics, on 27 septembrie 2017 - 23:43, said:

Da, asa este. Greu de crezut sau nu dar cam asa este.
In facultate aveam un coleg de camera care nu asculta muzica rock ( a nu se intelege ca nu ii placea deloc sau ca avea ceva impotriva rock-ului ). Eu bagam intr-o perioada Rammstein in camera avand printr-un sistem audio. Iti vine sau nu sa crezi dar dupa cateva zile respectivul coleg a inceput sa ii placa Rammstein si chiar el imi spunea sa bag anumite melodii pentru ca incepusera sa ii placa.
Deci nu e nimic genetic. E doar modul în care se obișnuiește creierul.
Asta înțeleg.

#7
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postdannyetlv, on 27 septembrie 2017 - 23:15, said:

Am o curiozitate.
Eu ascult mult muzică în căști pe telefon. Însă deseori apare în mintea mea problema cum că piesa ce eu o ador nu e plăcută de altă persoană. Ceea ce mă face uneori să mă întreb ce parte a creierului,ce factori sunt responsabili de preferințele unei persoane.
Presupunand ca ar exista o astfel de parte a creierului, cu ce te-ar ajuta sa stii unde e? Posted Image Povestea cu localizarea diverselor preferinte, comportamente, samd., e al naibii de subreda dpdv stiintific. Da, exista nenumarate povesti, se fac tot felul de scanari de creier si se interpreteaza diverse in fel si chip, atat ca stiinta riguroasa e inspre zero. O buna bucata de timp se credea ca partea stanga a creierelui are de-a face cu gandirea analitica, cea dreapa cu cea creativa. Pana s-au descoperit oameni carora le lipsea o jumatate de creier si aveau oricum ambele abilitati cu doar o parte.

Long story short: nu se stie aproape nimic despre creier si gandire, in schimb se abereaza foarte mult la nivel pseudo-stiintific(chiar si atunci cand se folosesc termeni ce suna stiintific, cand se prezinta pretinse "dovezi" cu scanari fmri/eeg si alte prostii care pot deruta oamenii neavizati.

Nu, nu stim ce determina preferintele unei persoane(care nici alea nu-s fixe, se mai schimba, si nu stim de ce si cand)

View Postpasilla, on 27 septembrie 2017 - 23:29, said:

Preferintele tale, de orice fel,  se dezvolta in functie de mediul in care ai crescut, de informatia la care ai acces si de mediul in care traiesti.
Atunci oamenii crescuti in acelasi mediu ar trebui sa aiba aceleasi preferinte. Ceea ce e fals.

View Posttehnics, on 27 septembrie 2017 - 23:43, said:

Da, asa este. Greu de crezut sau nu dar cam asa este.
In facultate aveam un coleg de camera care nu asculta muzica rock ( a nu se intelege ca nu ii placea deloc sau ca avea ceva impotriva rock-ului ). Eu bagam intr-o perioada Rammstein in camera avand printr-un sistem audio. Iti vine sau nu sa crezi dar dupa cateva zile respectivul coleg a inceput sa ii placa Rammstein si chiar el imi spunea sa bag anumite melodii pentru ca incepusera sa ii placa.
Fenomenul de acquired taste(ma rog, ceva similar). Dar nu zice nimic despre gusturi. Altii nu au sa prefere sa asculte rammstein oricat rammstein le-ai baga. Dupa cum multora nu le plac manelele oricat au fost expusi la ele(sau muzica populara, sau opera, sau jazz sau mai stiu eu - eu sunt un exemplu)

Edited by Schroedinger, 28 September 2017 - 00:00.


#8
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostSchroedinger, on 27 septembrie 2017 - 23:55, said:

Presupunand ca ar exista o astfel de parte a creierului, cu ce te-ar ajuta sa stii unde e? Posted Image Povestea cu localizarea diverselor preferinte, comportamente, samd., e al naibii de subreda dpdv stiintific. Da, exista nenumarate povesti, se fac tot felul de scanari de creier si se interpreteaza diverse in fel si chip, atat ca stiinta riguroasa e inspre zero. O buna bucata de timp se credea ca partea stanga a creierelui are de-a face cu gandirea analitica, cea dreapa cu cea creativa. Pana s-au descoperit oameni carora le lipsea o jumatate de creier si aveau oricum ambele abilitati cu doar o parte.

Long story short: nu se stie aproape nimic despre creier si gandire, in schimb se abereaza foarte mult la nivel pseudo-stiintific(chiar si atunci cand se folosesc termeni ce suna stiintific, cand se prezinta pretinse "dovezi" cu scanari fmri/eeg si alte prostii care pot deruta oamenii neavizati.

Nu, nu stim ce determina preferintele unei persoane(care nici alea nu-s fixe, se mai schimba, si nu stim de ce si cand)


Atunci oamenii crescuti in acelasi mediu ar trebui sa aiba aceleasi preferinte. Ceea ce e fals.
Presupunand ca ar exista o astfel de parte a creierului, cu ce te-ar ajuta sa stii unde e?
Mă gândeam doar la ideea de a descoperi acea parte și de a putea identifica în funcție de preferințe mai multe astfel de conținuturi la care omului i-ar fi mai greu accesul. Spre exemplu să caute într-un loc de care nu știa până acum sau melodii dintr-o perioadă mai veche de timp.

O buna bucata de timp se credea ca partea stanga a creierelui are de-a face cu gandirea analitica, cea dreapa cu cea creativa. Pana s-au descoperit oameni carora le lipsea o jumatate de creier si aveau oricum ambele abilitati cu doar o parte.
Cu informația asta m-ai șocat. Serios, povestea cu emisferele e o tâmpenie? :))

Long story short: nu se stie aproape nimic despre creier si gandire, in schimb se abereaza foarte mult la nivel pseudo-stiintific(chiar si atunci cand se folosesc termeni ce suna stiintific, cand se prezinta pretinse "dovezi" cu scanari fmri/eeg si alte prostii care pot deruta oamenii neavizati.
Nu, nu stim ce determina preferintele unei persoane(care nici alea nu-s fixe, se mai schimba, si nu stim de ce si cand)
Atunci înseamnă că e mult mai simplu să iei o mulțime de conținuturi la rând, vezi care-ți place și care nu. Iar în cazul altor persoane le întrebi pur și simplu, doar n-oi fi mama Omida să ghicești direct.

#9
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postcllaudyu, on 27 septembrie 2017 - 23:49, said:

urmareste efectul melodiilor difuzate in heavy rotation pe posturile nationale de radio... la inceput sunt dezgustate, apoi capata aprecieri. ca si in cazul colegului tau.
Capata aprecieri daca le plac oamenilor. Si se redifuzeaza tot daca le plac oamenilor(sau daca plateste careva). Adica trebui sa aiba priza la public, altfel nu ajung la niciun rotation...

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdannyetlv, on 27 septembrie 2017 - 23:32, said:

Eu m-aș gândi că mai degrabă ar fi înnăscute.
Nu exista treaba asta... simtul artistic se educa si se hraneste.

View Postdannyetlv, on 27 septembrie 2017 - 23:32, said:

Faptul că-mi place o melodie și nu-mi place alta așa se explică deci? Mediul în care am crescut?
Cam greu de crezut.
Nu vad de ce e greu... daca de mic ai in familie persoane care asculta un anumit gen si te expun este foarte probabil ca si tie sa-ti placa intrucat te obisnuiesti cu el...

Cat despre partea aia cu preferintele, este cortexul auditiv... el e responsabil de perceptia psihoacustica.

Edited by andreic, 28 September 2017 - 00:14.


#11
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Preferintele se bazeaza pe memorii, nu e o zona anume, ci curgerea ideii prin retelele neuronale formate. Ca sa vezi partea opusa cand nu ai nicio preferinta ar fi sa se defecteze zona de decizie, undeva prin lobul frontal. http://www.brainfact...ecision-making/
Deci daca vrei o zona ar fi prin lobul frontal. Pentru chestii mai precise gen unde se formeaza limbajul sau unde se formeaza ce trebuie cand trebuie sa deschizi gura studiaza https://en.wikipedia...icke's_area si https://en.wikipedia...roca's_area

View PostSchroedinger, on 28 septembrie 2017 - 00:00, said:

Long story short: nu se stie aproape nimic despre creier si gandire, in schimb se abereaza foarte mult la nivel pseudo-stiintific
Posted Image
saracul de tine

Edited by mofone, 28 September 2017 - 00:30.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postmofone, on 28 septembrie 2017 - 00:22, said:

Posted Image
saracul de tine
Saracul de tine,poate.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Zicala cretina "gusturile nu se discuta" este valabila doar pt. nesimtiti si inculti, nesimtiti pt ca au gusturi proaste si inclulti pt ca nu pot verbaliza.

Gusturile se pot si forma, (dar prefer sa ma refer la gusturile bune), prin experienta, cultura, studiu, analiza estetica, logica, evaluare.
Dar poate sa fie si nativ, sau sa aiba o baza nativa, prin sensibilitate personala si receptivitate naturala la bun gust, armonie, echilibru compozitional, etc.
Ideal este sa fie minim 3 caracteristici aprofundate, sensbilitatea nativa, experienta si cultura, si in fine cunoasterea logica aprofundata, astfel existand o tripla verificare simultana. La ele se poate adauga si a 4-a - intuitia sau cunoasterea paranormala.

Este simplista, superficiala si pana la falsa afirmatia ca obisnuinta sau expunerea in mediu poate forma gusturi similare expunerii.
Expunerea la un lucru neplacut poate mai degraba sa acutizeze repulsia fata de expunerea neplacuta, si paradoxal astfel poate chiar accentua formarea unui gust diferit sau opus, influenta fiind totusi diferita pt fiecare om.
Oamenii sunt foarte diferiti intre ei.
Pe de alta parte bunul gust este ceva obiectiv si estetica este o stiinta exacta atata timp cat evaluatorul cunoaste criteriile obiective de evaluare si are cultura si experienta necesara pt a le utiliza eficient.

Edited by loock, 28 September 2017 - 01:33.


#14
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostdaniMMM, on 28 septembrie 2017 - 01:26, said:

Saracul de tine,poate.
https://en.wikipedia...ki/Common_sense

#15
Schroedinger

Schroedinger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.09.2017

View Postdannyetlv, on 28 septembrie 2017 - 00:02, said:

Mă gândeam doar la ideea de a descoperi acea parte și de a putea identifica în funcție de preferințe mai multe astfel de conținuturi la care omului i-ar fi mai greu accesul. Spre exemplu să caute într-un loc de care nu știa până acum sau melodii dintr-o perioadă mai veche de timp.

Cu informația asta m-ai șocat. Serios, povestea cu emisferele e o tâmpenie? Posted Image)

Atunci înseamnă că e mult mai simplu să iei o mulțime de conținuturi la rând, vezi care-ți place și care nu. Iar în cazul altor persoane le întrebi pur și simplu, doar n-oi fi mama Omida să ghicești direct.
Pai chiar daca am descoperi vreo astfel de "zona", nu vad cum ne-ar ajuta sa scotem informatia dorita de acolo.

Da, povestea cu emisferele e un mit: https://www.livescie...brain-myth.html

Exact, trebuie sa testezi sa vezi ce iti place si ce nu. Idem cu celelalte persoane. Nu exista cale de mijloc, desi unori se poate ghici cu oarece aproximatie cand e vorba de lucruri similare.

Ca fapt divers, de nu foarte mult timp am un nou hobby: parfumurile. E o regula de aur in aceasta "lume", daca nu esti bogat: sample first! Adica testeaza (esantioane) inainte de te baga sa cumperi ceva(sticla intreaga), caci nu poti sa stii cum si daca iti va placea un nou parfum, indiferent ce scriu altii despre el, indiferent ce ingrediente are listate, indiferent cu ce le pare unora ca ar semana! Iar asta e valabil pentru foooarte multe alte chestii...

View Postandreic, on 28 septembrie 2017 - 00:12, said:

Nu exista treaba asta... simtul artistic se educa si se hraneste.
Daca e o chestie care se educa, si nu e vorba de un talent innascut, inseamna ca ne poti prezenta dovezi de artisti complet educati, de la zero - fara semne de "talente" apriori(asa cum pe unii ii educam sa fie contabili ... sau sudori). Faptul ca unii care dau dovada de talent si apoi urmeaza cate o scoala care le mai slefuieste una-alta, nu dovedeste faptul ca talentul artistic se invata(ci maxim se slefuieste pe ici-colo). Ba chiar ar trebui sa functioneze experimental - luam de pe strada cetateni cu peste un anumit IQ, scoatem din ei noi picasso, bach sau dostoievski.

View Postandreic, on 28 septembrie 2017 - 00:12, said:

Cat despre partea aia cu preferintele, este cortexul auditiv... el e responsabil de perceptia psihoacustica.
nu asta era intrebarea... ci ce anume te face sa preferi o chestie sau alta(pe care o auzi, mirosi, mananci, vezi samd) si cum poti prezice acest lucru

View Postmofone, on 28 septembrie 2017 - 00:22, said:

Preferintele se bazeaza pe memorii,
Pe care memorii se bazeaza sa zicem un parfum nou, care iti place si al carui miros nu l-ai mai intalnit niciodata?

View Postmofone, on 28 septembrie 2017 - 01:37, said:

Candva era de "bun simt" ca "vrajitoarele" sa fie arse.

O pagina mult mai lamuritoare decat aia de pe wikipedia: https://rationalwiki...ki/Common_sense Posted Image

View Postloock, on 28 septembrie 2017 - 01:33, said:

Pe de alta parte bunul gust este ceva obiectiv si estetica este o stiinta exacta atata timp cat evaluatorul cunoaste criteriile obiective de evaluare si are cultura si experienta necesara pt a le utiliza eficient.
Stii macar ce-i aia "obiectiv"? Un adevar extern, independent de opinia umana. Cum poate fi un "gust" uman ceva independent de opinia umana?

Sa inteleg ca muzica, literatura, arhitectura sunt niste elemente ale universului(precum fizica)?

Edited by Schroedinger, 28 September 2017 - 02:50.


#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postloock, on 28 septembrie 2017 - 01:33, said:

Zicala cretina "gusturile nu se discuta"... Corect! Unii au gusturi de cacat si asta trebuie spus, nu trecut sub tacere.

Muzica este o arta. Consumatorul de arta (eg. ascultatorul de muzica, privitorul de tablouri, cititorul de poezie) poate percepe si intelege arta inalta prin: educatie, instruire, cultura, sensibilitate, emotivitate, simt estetic.

N-as adauga Logica in aceasta ecuatie... ci mai degraba: capaciatea de a face asocieri, de a gasi sensuri (aha!), simboluri, de a intelege abstractizarea.
(muzica e cea mai abstracta arta; eu chiar n-as pune cuvinte in ea, pentru ca o dilueaza)

Exista arta mare: Beethoven, Rembrandt, Eminescu... si exista arta mica: asa-numita cultura pop (populara), arta gradinaritului, arta culinara, etc.

View PostSchroedinger, on 28 septembrie 2017 - 02:44, said:

nu asta era intrebarea... ci ce anume te face sa preferi o chestie sau alta
Cei care prefera arta mica (cultura pop: manele, romane/filme sirop, Stela/Arsinel, etc) sunt influentati, pe langa cele spuse in primele doua fraze de mai sus, de marketing + mediul in care traiesc + internet.

#17
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Foarte greu de raspuns la intrebarea initiatorului.
Endorfinele - "moleculele fericirii" - sunt secretate in organism in mod cu totul diferit de la un om la altul.
Mai sus s-a spus, foarte bine, ca stim foarte putine despre functionarea creierului. Fiind medic, mi-e usor sa recunosc acest aspect Posted Image
Pe de alta parte, nu este vorba de zicala "gusturile nu se dicuta", este vorba de stimulul (auditiv, vizual etc) care declanseaza eliberarea endorfinelor.
Adica, unul exulta cand il citeste pe Kant, altul exulta cand se catara pe munte, iar al treilea se uita mirat la cei doi si exulta privind o telenovela Posted Image

Acum referitor la muzica: aveam cred vreo 11 ani cand am luat o caseta a lui taica-miu pe care nu scria nimic si am bagat-o in casetofon. Am dat play si prima melodie redata era "Sheep" - Pink Floyd.
Ei, de atunci si pana astazi (peste 30 de ani)  sunt "trup si suflet" Pink Floyd. Va dati seama ca nu aveam nici pic de cultura muzicala, la 11 ani si pe vremea lui Ceausescu...
Cineva spunea de cultivarea gustului. Pot fi de acord, dar vital este sa-ti FACA PLACERE totusi genul. Cu niste ani in urma, intr-o imprejurare, am fost invitat la ICR din Viena la un concert Johnny Raducanu. Vreau sa va spun ca erau oameni cu pretentii acolo, care aproape se imbranceau sa stea in primul rand, sa-i vada degetele cum alearga pe claviatura Posted Image Va spun sincer ca au fost cele mai grele doua ore din viata mea "muzicala", nu puteam pleca, a trebuit sa stau pana la sfarsit. Ma face asta un incult ?

Mediul conteaza si el foarte mult, dar nu este 100% determinant. Va fi foarte greu, uneori imposibil, sa iei un om crescut in mahala pe muzica de petrecere (ma rog, manele Posted Image ) si sa-l transformi intr-un fan Led Zeppelin. Daca mie "Stairway to heaven" imi provoaca senzatii apropiate orgasmului (care, se stie, e cea mai puternica placere simtita de om, eliberand cea mai mare cantitate de endorfine), altuia ii va provoca doar o durere de cap Posted Image

In concluzie, ce tie nu-ti place, altuia nu-i face ! Sau invers...:)

Edited by ergon, 28 September 2017 - 07:00.


#18
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
eterna discutie "nature vs nurture"!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate