Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Router wireless AirLive Gigabit AC-1200R Dual-Band

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce telefon? Deobicei, majoritatea telefoanelor, sunt 1x1. Cu 3/4 de antena acoperita de palma. Telefonul e MIMO? Channel width la cat e setat la router pe banda pe 5 ghz? Mai ai vreun AP / router in acceasi camera (poate te bruiezi singur). Si testele se throughout nu se fac de pe telefon...

#20
d00ku

d00ku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.04.2015
Am testat pe un S8, Iphone 6 si un Xiaomi redmi note 2. Pe Xiaomi observ fluctuatii mari de semnal si chiar o deconectare. Channel width e pus pe auto (80/40/20).
Viteza am testat-o pe S8, Xiaomi si un laptop HP destul de bun (I5, SSD, etc..) - nu trece de 93Mbps.
Mai am un router la intrarea in casa dar transmite doar pe 2.4Ghz (Airlive-ul e setat doar pe 5Ghz - nu sunt alte routere pe 5Ghz in apropiere).

Edited by d00ku, 25 January 2018 - 11:37.


#21
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu lasa nimic pe auto . Setezi totul pe fix , canal , channel width ....etc. De regula setat la nivelul celui mai slab device care se va conecta la el .
Viteza se testeaza local cu Iperf sau Jperf cu diferite marimi de pachete si cu cel putin 10 stream-uri simultan .
Oricum , pentru routerul ala , 93 Mbps in wireless mi se pare deja o performanta notabila ! Posted Image
In ce rata s-a conectat ?

#22
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
FYG: pt un AP 3x3 un Iphone 6 face PHY (link) la 433,3 Mbps si "duce" in beta.speedtest (server in acelasi oras si cu peering la RDS) undeva  intre 280-295 dl si 250-270 up iar ca medie 220-250 down cu 200-230 up.

Edited by ogo, 25 January 2018 - 13:41.


#23
d00ku

d00ku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.04.2015
Xiaomi-ul, langa router, se conecteaza cu 390Mbps. La iPhone nu am gasit informatia asta.
E posibil ca 93-94Mbps sa fie limita hardware-ului pe wifi? (chiar daca pe fir duce aproape 500Mbps fara probleme)

#24
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
1- Aia 93 Mbps sunt half duplex . Ca asa lucreaza wifi-ul .Deci in mod normal ar echivala cu 186 Mbps agregat .
2 - La o rata de conectare de 390 Mbps conform cu fisa tehnica a routerului , esti conectat in standardul n. Deci nu ac .. SSD-ul si faptul ca e I5 au mai putina relevanta ata timp cat nu ai spus ce stie placa wireless din laptop.
3 - Tot conform fisei tehnice a routerului spune ca are o sensibilitate de - 61dBm in MCS7 !!! E greu sa-mi imaginez ca poate exista ceva mai prost de atat .
De aia si stai cu telefonul langa el si tot nu se conectaza in rata maxima a telefonului . Ai facut ce am scris mai sus in legatura cu auto ? De aici poate mai creste putin rata de conectare .
4 - Nu stiu daca telefoanele accepta canal de 80 Mhz in ac . Ma cam indoiesc .
5 - Din ce am citit acum despre Xiaomi ala , pe google , se pare ca nu esti singurul care se plange de deconectari in wifi la el.
Concluzia ... problemele pot fi din toate partile . Si de la router , extrem de slab la sensibilitate  si de la device-urile client . Telefon , laptop ...etc
- http://fs.airlive.co...-1200R_Spec.pdf

#25
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
seteaza si activeaza banda de 5 Ghz, in router, dupa cum urmeaza:
- channel 36
- channel width: 80
- transmit power - cea mai mare
- conecteaza un singur device la reteaua 5 ghz (cel mai nou)
- stai cat mai aproape cu acest device de router (0.5-1 m)
- (ar trebui sa gasesti in router undeva, teoretic, la ce rata se conecteaza device-ul)  (sau daca nu, posibil pe un telefon android sa iti arate PHY rate / channel / Tx si Rx rate / si semnalul in -dBm).
- dupa ce ai aflat valoarea, o imparti la 2 (wi-fi-ul este half-duplex), și aia o sa fie viteza ta maxima pe wifi (cu posibile spike-uri teoretice de +10/+15%).  unde viteza maxima (ta) pe wifi reprezinta viteza dintre device (telefon) si router. Ca mai departe, în internet, depinde de provider și de ce poate (pe parte de NAT) routerul tău.
poti face un speedtest - alege un server de preferinta local care are obligatoriu peering cu ISP-ul tau.
Dupa, ne spui si noua ce si cum :)

Succes!

#26
d00ku

d00ku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.04.2015
Din pacate observ ca setarile routerului sunt cam limitate: de exemplu nu pot seta channel width la 80 - 80 apare doar in auto.
Cam asa arata:

[ https://s14.postimg.org/fnl90ks1d/5g_settings.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Data Rate are valori de la 6M la 54M si N Data Rate are valorile MCS0..15 si combinatiile de NSS1-MCS0..9 si NSS2-MCS0..9.

Am verificat toate device-urile care s-au conectat la reteaua de 5Ghz si toate au folosit 40 sau 20MHZ, zero cu 80.

#27
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013
stie cineva daca ruterul are optiunea 3G (prin stick Digi mobil)?

#28
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Ati facut ceva setari, acestui router, ca sa mearga mai bine, pe WIFI?
Sau l-ati lasat pe auto?
Daca da, care sunt?
Multumesc

#29
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Am și eu AirLive AC-1200R, achiziționat de curând, și pot spune că este chiar foarte bun pentru prețul actual ( ~99 lei ), are o acoperire chiar impresionantă pentru acest segment de preț.

În testele de viteză am obținut așa ( cu Fiberlink 500 ):

Pe cablu:
-Download  ~ 300 Mbps,
-Upload ~ 250 Mbps
Am văzut că spunea cineva că a scos pe cablu chiar și peste 450 Mbps, lucru pe care eu nu am reușit să-l fac...

2.4 GHz  (la o distanță de 2m, testat cu smartphone-ul):
-Download  ~ 90 Mbps,
-Upload ~ 90 Mbps

5 GHz (la o distanță de 2m, testat cu smartphone-ul):
-Download ~ 125 Mbps
-Upload ~ 105 Mbps


De menționat:

La ''Security Settings'' alegeți WPA2(AES) sau WPA2 Mixed ( dacă folosiți și ''gadgeturi'' mai vechi ), atât pe 2.4 GHz cât și pe 5 GHz ( altfel o să aveți lățimea canalului de doar 20 MHZ...).
Instalați pe telefon un ''wifi analyzer'' și vedeți ( atât pe 2.4 GHz cât și pe 5 GHz ) care sunt canalele mai libere, după care mergeți la ''Channel Number'' și setați canalul cel mai liber.

Edited by alexx20alexx, 08 March 2018 - 23:40.


#30
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013
Cum ati setat ora si cum ati facut upgrade firmware?La mine nu se salveaza setarea orei.

#31
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Selectezi București la ''Time Zone'', și se reglează automat.

Dacă nu ai deja versiunea ''firmware v1.17'', o descarci de aici: http://www.airlive.c...rmware/AC-1200R ( este pentru versiunea albă, fără USB ).

Varianta neagră, cu USB: http://www.airlive.c...mware/AC-1200UR

Edited by alexx20alexx, 10 March 2018 - 20:45.


#32
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013
Am reusit sa-i setez ora (am dezactivat VPN-ul de pe PC- de aceea nu mergea).Am varianta neagra.Sunt curios ce are in plus firmware de pe site producator (avand in vedere ca e din martie 2016)...Adica, varianta cumparata acum nu are firmware-ul acesta?!Apropo: pe 5 Ghz, are semnal f bun aproape, dar intr-o ala camera se pierde puternic (prin 2 ziduri, aproape dispare).

#33
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da, este normal, pentru că undele radio de frecventă mai ridicată trec mai greu prin pereți ( sau alte obiecte mari ). Pentu distante mari, tot 2,4GHz este mai bun...

#34
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Daca schimb antenele cu unele mai puternice se va shimba ceva?

#35
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Depinde de antene cred...
Eu am încercat cu niște antene pe care le aveam prin casă ( TP-Link 2.4GHz 8dBi ) și rezultatul a fost dezamăgitor atât pe 2.4 GHz cât și pe 5 GHz, semnalul a fost chiar mult mai slab...

Am schimbat și ''MTU'', 1392 ( valoarea implicită a routerului ) cu 1492, și cumva a ajutat, dar nu mult ( pe 5 GHz a crescut viteza de la 125 Mbps la ~137 Mbps, și pe 2.4 GHz a crescut viteza de la 90 Mbps la ~95 Mbps ). Îmbunătăţiri au fost și pe cablu, o creștere de cca ~20 Mbps.

Dar, dacă ai probleme de acoperire, poziționarea este cel mai ieftin update, ideal este să-l poziționezi undeva în mijlocul locuinței.

Posted Image

#36
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
E ceva de capul routerului asta? Vad ca varianta AirLive AC-1200UR se vinde la evomag cu 109 lei... L-a comparat cineva cu alte routere din aceiasi gama de pret, gen Archer C2 sau Tenda AC9?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate