Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Recomandare circular,fierastrau..taiere OSB si gips carton

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna am de taiat 34 placi de Osb si 30 de gips carton.
Vreau sa imi recomandari un fiestrau electric,circulat...etc cu care sa pot taia destul de precis placile iar pe urma sa il folosesc in gospodarie daca va mai fi nevoie.
Bugetul este intre 300-900 lei
Multumesc anticipat

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Pentru gips carton nu ai nevoie de circular
https://www.emag.ro/...0/pd/DHJCZ3BBM/
[ https://s5emagst.akamaized.net/products/3446/3445692/images/res_3982e5e171e35a21c2db4ca6e0e927e7_80x80_nu8f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s5emagst.akamaized.net/products/3446/3445692/images/res_76d986a26424bea04b9c4be61b0dcdf8_80x80_o9bf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiupedix, 27 September 2017 - 14:01.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mafell sunt cele mai bune.
Au multe modele, inclusiv cu imersare, sunt peste Festool si peste Makita.
Dar mai trebuie sa pui un zero la buget...
Asa ca ramane Makita care sunt oricum industriale si f. bune.

Cu imersare insa nu as lua decat Mafell, e mai puternic, pe langa precizia mai mare.

Altfel unul normal gasesti zeci de modele la Makita, si pe cablu si cu acumulatori.
Au unele cu acumulatori care taie 1,5 km de cherestea cu un singur acumulator si are doi, si se incarca un acc. de 6Ah in 40 min la  9A si poti sa lucrezi non-stop...

Edited by loock, 27 September 2017 - 14:03.


#4
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
https://www.olx.ro/o...hidaje-liniare/

#5
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Pt gips-carton poti lua un cutter.
Pt OSB poti lua un circular mic de mana, de preferat Makita.

Depinde si cum vrei sa tai placile, daca vrei taieturi drepte iei circular, daca vrei forme rotunde/ovale iei pendular.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
OLX nu are sistem de feedback decent.
Eu as considera o jignire recomandarea cumpararii de pe astfel de siteuri.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
La OSB cu siguranta NU merge ferastraul pendular, foarte multe aschii in urma.
Am taiat rapid si bine cu circular Bosch.

De gips-carton nu stiu ce sa zic.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Intradevar, mai este nevoie si de decupaje, atat la margine pt grinzi, stalpi, etc., cat si in interior uneori.
Deci e nevoie si de alte scule, bormasina pt gaura de introdus panza, pendular pt decupaje, si in fine circular pt taieturi lungi si drepte.
Chiar si multicutterul are utilitatea lui pt anumite decupaje.

Legat de calitatea taieturii, ea depinde mult si de panzele folosite - sunt de f multe feluri dedicate pt anumite operatiuni, depinde si de pendular - calibrarea si stabilizarea panzei, si depinde si de setarile gradului de pendulare, viteza, putere, etc.

Cu un pundular bun se poate taia la fel de drept ca orice circular, si exista panze si setari cu care poti sa tai si ca un circular cu incizor, cel putin pt una din parti...
Insa si cel mai rapid pendular Mafell, Festool, Makita, Bosch, etc, de 900-720 W, tot o sa fie mai lent decat un circular cu putere decenta si panza buna, si in plus la pendular daca tai la viteza cu nivel de pendulare orbitala mare, taietura este clar de calitate inferioara.

Plus ca pt unele taieturi e necesar circular cu imersare, si pt altele e poate mai bun unul normal cu putere mai mare.

Ideal e sa ai multe scule dedicate daca vrei sa lucrezi repede si bine, si sa sti si sa le folosesti bine.

Edited by loock, 27 September 2017 - 14:42.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Eu am taiat rigipsul cu cutterul si osb-ul cu drujba, pendularul, ce ai la indemana. Nu merita sa dai 900 de lei pentru 30 de amarate de placi.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu sunt adeptul costului/utilizare.
Geaba imi iau o bormasina de 900 de lei daca o folosesc de fix 3 ori. Nu vreau sa dau 300 de lei pe o gaura.
Pentru lucruri de necesitate temporara ori inchiriez ori cumpar ceva ieftin.

Pentru gips-carton am folosit cutterul.
Pentru OSB am folosit un polizor unghiular.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 sfantu.dracu, on 27 septembrie 2017 - 14:41, said:

Pentru OSB am folosit un polizor unghiular.

Da, fara o mana, un picior, o jumatate de cap, faci economie si mai mare, consumi mai putin...

Am gasit si in PAL dinti, pietre, holtzsuruburi de otel (in PAL nou presate in masa de la fabrica de PAL ..), asa ca nu ma astept ca OSB-ul sa fie mai putin pacatos, mai ales ca poate avea si aschii din noduri de stejar si artar pe langa dinti, pietre, suruburi de otel si alte lucruri...

Exista niste panze ultra-speciale pt. polizor unghiular, dar chiar si cu ele este periculos pt ca polizorul are turatie f mare.
Exista si cu turatie variabila, unele pleaca de la 2800 pana la 8K-9K-10K-11K-12K RPM.

La 2800 RPM e mai OK mai ales ca discurile au diametru mai mic si viteza tangentiala este redusa si din cauza asta, dar oricum e periculos.

Edited by loock, 27 September 2017 - 14:53.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se taie lemn cu flexul, dar multi fac asa, taie osb si parchet cu flexul si sunt meseriasi in domeniu

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am luat un circular de masa Einhell 1525 sa fac ceva lemnarie (scara, dusumea, rafturi, parchet) dar de 3 ani am ajuns sa il folosesc si sa tai toate lemnele de foc, e mai simplu si mai comod decat la drujba. Am taiat mult salcam, merge perfect, pe cand la drujba se duce lantul instant.

Mi se pare mai putin periculos si mai usor de lucrat cu circularul de masa decat cu cel de mana. Tai crengi, trunchiuri, lemne, busteni pana la 20 cm diametru (pe ambele parti).
Ca minus - ocupa mai mult spatiu in magazie, cand tai il pun pe o masa, nu pe picioarele lui.

Vad ca acum se gaseste 2025, e la fel, doar mai puternic.

Edited by Oxigen1234, 27 September 2017 - 15:31.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Polizorul unghiular are o combinatie de cuplu f. mic +/- 2 Nm si energie potentiala f. mare datorita inertiei la turatie f mare.
In momentul in care se blocheaza in ceva tare la o diferenta de densitate, energia potentiala se transforma brusc in energie cinetica de sute de jouli si apare recul pe care e greu sa-l opresti cu mana, si asa iti sare in mana, in degete, in gat, in cap, in picior, in burta, etc.
In principiu se poate tine sub control pt ca si la arme poti sa controlezi reculul unei arme de 0,6 - 2Kg si cateva sute de jouli e chiar ceva entry level slab mai ales ca flexul nu e usor si are recul mai mic, insa este neasteptat si neergonomic - si de aici riscul f mare si discul rotitor poate complica dinamica f. mult, atat prin rostogolirea intr-o directie pt care esti obisnuit sa compensezi, si apoi la recul se schimba brusc si compensarea se transforma in anticompensare si practic iti dai si singur cu el in gat sau mana...

Edited by loock, 27 September 2017 - 15:25.


#15
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 loock, on 27 septembrie 2017 - 14:45, said:

Am gasit si in PAL dinti, pietre, holtzsuruburi de otel
"norocosii", gasesc cuie ruginite si in izda

Edited by tiupedix, 27 September 2017 - 15:21.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 tiupedix, on 27 septembrie 2017 - 15:20, said:

"norocosii", gasesc cuie ruginite si in izda

Sunt f. norocos fara ghilimele, chiar sunt norocos pe bune, insa nu ma bazez pe noroc si il consider doar de bonus.

Mai concret nu ma apuc eu personal sa tai PAL si OSB la circular, mai ales cantitati si lungimi industriale.
Am taiat cu circular si pendular ocazional, insa in general eu doar proiectez si ii las pe altii cu manopera.
Cand am scris ca am gasit ma refeream la placi de PAL taiate de cei cu care lucrez, am fost in zona cand au gasit surprizele, in birou sau chiar si prin atelier la o distanta la care sa nu-mi sara rumegusul direct in cap, si cu atat mai putin alte schije neasteptate si dinti de carburi din circular...
Mai devreme cand vorbeam de surprize gasite In PAL ma refeream la dinti umani sau si de alte animale, insa cand luveste panza de circular in cuie si holtzsuruburi de otel pot sa sara si dinti de carburi din panza, cu viteza destul de mare...

Edited by loock, 27 September 2017 - 15:34.


#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cand m-am hotarat la pendular, plecasem chitit pe Makita 4351CT ... neavandu-l pe stoc, in magazin (atelierultau.ro), la momentul respectiv, am plecat acasa cu Bosch GST 150 BCE.
Extrem de multumit de el ... am taiat la foc continuu (in 4-5 ore am luat pauza de o bere de vreo 2-3 ori) scanduri de paleti, inclusiv de fag, grinzi de 10x10 si 12x10, si chiar si mai mari (la cele mai mari decat panza le crestam pe rotund, altfel dadeam cu capatul panzei in lemn), pfl vechi lacuit (tare al dreaq).
Am luat panze Bosch, cele mai bune, dupa parerea mea.
Daca spune ca il foloseste si dupa astea 30 de placi, este un accesoriu extrem de util.
Mie, personal, mi s-a luat de cumparat ciurucuri de 100 lei ... 100 dai, 100 face ...

Edited by shymano, 27 September 2017 - 16:37.


#18
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 shymano, on 27 septembrie 2017 - 16:36, said:

Cand m-am hotarat la pendular, plecasem chitit pe Makita 4351CT ... neavandu-l pe stoc, in magazin (atelierultau.ro), la momentul respectiv, am plecat acasa cu Bosch GST 150 BCE.
Extrem de multumit de el ... am taiat la foc continuu (in 4-5 ore am luat pauza de o bere de vreo 2-3 ori) scanduri de paleti, inclusiv de fag, grinzi de 10x10 si 12x10, si chiar si mai mari (la cele mai mari decat panza le crestam pe rotund, altfel dadeam cu capatul panzei in lemn), pfl vechi lacuit (tare al dreaq).
Am luat panze Bosch, cele mai bune, dupa parerea mea.
Daca spune ca il foloseste si dupa astea 30 de placi, este un accesoriu extrem de util.
Mie, personal, mi s-a luat de cumparat ciurucuri de 100 lei ... 100 dai, 100 face ...
Cumpara unul de la Lidl care este extrem de fiabil si costa doar 250. Basca garantia 3 ani...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate