Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Piele cu Roșeață și Scuame - Am scăpat de probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
costin2014

costin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2014
Salut, scriu acest subiect pentru a ajuta si alte persoane sa scape de aceasta boala oribila. O sa va zic si ce produse am folosit. Prima data boala mi-a aparut pe cand eram in liceu, sub forma de matreata in sprancene, o curatam dar ramaneau pete rosii. Dupa boala s-a extins pe pleoape, pe frunte, putin pe scalp, pe nas, pe pometii obrajilor, pe barba, dupa urechi, si pe piept. Era oribil, am avut zile cand nu ieseam din casa, sau in care am fost intrebat ce am patit sau daca m-am batut. Toata fata mea ara o buba rosie plina de matreata care nu se vindeca deloc. Ma curatam de matreata cand ieseam din cada pentru ca pielea era inmuiata, si cu un prosop umed curatam matreata  fara sa ranesc pielea si sa-mi dea sangele, dupa ma ungeam cu o crema. Pielea ramanea rosie dar nu din cauza ca o curatam, era rosie si sub matreata, la fel ca atunci cand iti cade cojita pe care o faci cand te julesti. Am inteles ca aceasta boala afecteaza persoanele intre 17 si 40 de ani si ca se datoareaza tenului gras ce permite inmultirea in numar foarte mare a unor bacterii pe care le avem in mod natural toti oamenii pe fata, dar la cei cu tenul gras si pielea sensibila se manifesta prin roseata si scuame, groaznic, absolut groaznic, te uiti in oglinda si nu vezi decat un monstru. Am fost si la dermatolog, mi-a recomandat o crema speciala pentru aceasta boala care costa 50 lei tubul de 50 de ml, si are efecte pozitive in sensul ca dupa 5...6...7 zile cu matreata ai 2 zile in care e mai bine, pielea e tot rosie dar matreata dispare cam 90%. Nu mi-a placut faptul ca recomandarile doctorilor vin si in funtie de contractele de promovare pe care le au, nu stiu ce castiguri au, nu am alte detalii, insa eram fericit si pentru acel mic efect pe care il avea. Mi-a zis si ca o sa chelesc insa cu toate ca au trecut 12 ani de atunci nu am chelit. Dupa 2..3 ani am renuntat si la acea crema pentru ca intamplator am vazut ca o banala crema cu unt de shea care costa 20 de lei cutia de 250 ml are efecte mai bune decat crema de pe reteta dermatologului.

Cum am scapat de efectele bolii? Absolut intamplator

Foloseam probabil cea mai cunoscuta marca de sampon anti matreata, insa in ultima vreme in anumite zone de pe scalp matreata nu mai disparea asa ca discutand cu o colega de munca aceasta mi-a recomandat Gerocossen Capilar+, atentie sunt mai multe variante, eu il folosesc pe cel cu eticheta cu albastru pe ea. Am cumparat acest sampon, eu l-am luat din Kaufland, nu stiu unde il mai gasiti, nu l-am cautat si in alta parte, costa 17 lei, si am observat ca pe langa matreata de pe scalp care a disparut, a avut un efect pozitiv si pe fata, roseate s-a mai redus, asemenea si matreata de pe ea.

Attached File  sampon-tratament-gerocossen.jpg   62.79K   45 downloads

Am zis sa nu ma opresc aici si sa caut o alta crema pentru boala asta si tot citind pe net comentariile altor persoane referitoare la mai multe produse am ales unul in privinta caruia comentariile nu pareau false, mai exact un produs romanesc de la Farmec, si anume Gerovital H3 Derma - Cremă pentru piele cu Roșeață și Scuame. Am mai comandat in trecut de pe net si alte creme minune care au fost mari tepe foarte scumpe, asa ca sincer nu ma asteptam la cine stie ce insa multumesc lui Dumnezeu ca acest produs chiar functioneaza. L-am comandat la farmacie, m-a costat 45 de lei si are 50 ml, nu este foarte grasa, se absoarbe bine in piele, nu lasa untura pe fata. In urma acestei creme matreata si roseata de pe fata au disparut.

Attached File  401_gh3d-_crema-piele-cu-roseata.jpg   48.85K   47 downloads

Mai folosesc inca un produs, o crema cu efect crescut de vindecare a ranilor si regenerare a pielii. Folosesc o crema cu extract de melc, am tot vazut reclame la televizor cu diverse creme cu extract de melc care fac minuni, nu stiu cat adevar este insa eu am comandat de pe http://www.life-care.com/RO/Kräuter Gel cu extract de Melc pentru recuperarea si infrumusetarea pielii   costa 47 lei cutia de 100 ml insa eu avand cont la ei am dat 37 de lei. Aceasta crema are efecte reale, ajuta foarte mult la vindecarea accelerata a ranilor.

Attached File  4046-1.jpg   11.18K   32 downloads

Eu procedez asa, ma spal cu samponul zilnic pe cap, rareori las sa treaca 2 zile pana ma spal, samponul inlatura matreata de pe scalp si are efecte si pe ten, deci imi este de folos, seara la culcare ma spal pe fata cu sapun Dove, nu usuca pielea, eu folosesc doar Dove, si dupa ma dau cu crema de la Farmec, aceasta lupta impotriva bolii, a bacteriilor, vindeca, iar dimineata dupa ce ma spal pe fata folosesc crema cu extract de melc, o folosesc ca si crema de zi, contine putin alcool, deci si dezinfecteaza, vindeca orice rana pe care nu reuseste sa o vindece crema de la Farmec, in plus am observat ca tenul nu mai emana grasimi.

Recomand folosirea simultana a celor 3 produse, fiecare are contributia lui. Am scapat de roseata si scuame dupa o saptamana de folosire a acestor produse. Nu am folosit alta crema cu extract de melc, nu stiu daca exista una superioara acesteia, daca cineva foloseste mai multe produse cu extract de melc, inclusiv pe cel recomandat de mine sa ne zica si noua care este mai bun si pretul.

Nu incerc sa fac reclama special la un produs, eu doar va fac cunoscuta singura formula care m-a ajutat sa scap de acest chin dupa 12 ani, numai cine are aceasta boala poate sa inteleaga cu adevarat suferinta prin care am trecut.

#2
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010
Costele maica , dupa 12 ani de zile de boala e posibil sa nu zici cum se numeste boala asta de care suferi ? Posted Image

#3
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Probabil se refera la dermatita seboreica. E groaznica intr-adevar boala, iti apar pete si in barba de nici macar nu iti vine sa o tunzi...

Insa intr-adevar, ai precizat de la inceput ca scapi doar de efectele bolii. Multa lume inca nu-si da seama ca mult sampon din comertul nostru este contra-facut (da, ala de-l iei de la raft) si provoaca la persoanele mai sensibile cu pielea reactii din astea mai urate, care nu trec de la sine.

Edited by sandokan965, 26 September 2017 - 22:42.


#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010
Lasand la o parte ca e primul mesaj , ca l-a postat la dermato-venerice si ca ''nu incearca sa faca reclama'' mi se pare ciudat sa nu fii in stare sa precizezi cum se numeste boala care te-a chinuit atatia ani.

#5
costin2014

costin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2014
Da, am scapat doar de efecte, insa arat ca un om normal, boala o sa-si faca simtita prezenta doar daca renunt la tratament. Sper ca poate dupa 40 de ani sa scap de boala definitiv, nu stiu daca va fi asa, sper doar. Repet, am deschis subiectul pentru ca si eu am cautat sa citesc pe net o formula prin care sa scap de probleme si nu am gasit, asa ca acum vreau sa fiu de folos altora. Sanatate tuturor.

Nu am facut analize de laborator ca sa stiu exact denumirea bolii, doar s-a uitat dermatologul la mine, am fost de mai multe ori la el, si-a dat cu parerea, mi-a zis ca e din cauza tenului gras si mi-a dat o reteta cu un scris pe care nu il inteleg, daca o voi gasi ii fac poza si o sa o pun aici.  Din acest motiv v-am spus doar felul in care se manifesta boala nu si numele ei. Cine are simptome asemanatoare poate sa decida singur ce va face.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
La mine are efecte bune tratamentul cu un produs homeopat: Sulfur.

Pe net circulă informația cu oțetul. De ce? De mere! Cu ăla nu am încercat încă. Oricum, bune informațiile, mulțumim!

#7
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postsandokan965, on 26 septembrie 2017 - 22:36, said:

Probabil se refera la dermatita seboreica. E groaznica intr-adevar boala, iti apar pete si in barba de nici macar nu iti vine sa o tunzi...

Insa intr-adevar, ai precizat de la inceput ca scapi doar de efectele bolii. Multa lume inca nu-si da seama ca mult sampon din comertul nostru este contra-facut (da, ala de-l iei de la raft) si provoaca la persoanele mai sensibile cu pielea reactii din astea mai urate, care nu trec de la sine.

da..sapunul Camay..dezastru, mi-a iritat toata pielea:|

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcostin2014, on 26 septembrie 2017 - 22:25, said:

Eu procedez asa, ma spal cu samponul zilnic pe cap, rareori las sa treaca 2 zile pana ma spal, samponul inlatura matreata de pe scalp si are efecte si pe ten, deci imi este de folos, seara la culcare ma spal pe fata cu sapun Dove, nu usuca pielea, eu folosesc doar Dove, si dupa ma dau cu crema de la Farmec, aceasta lupta impotriva bolii, a bacteriilor, vindeca, iar dimineata dupa ce ma spal pe fata folosesc crema cu extract de melc, o folosesc ca si crema de zi, contine putin alcool, deci si dezinfecteaza, vindeca orice rana pe care nu reuseste sa o vindece crema de la Farmec, in plus am observat ca tenul nu mai emana grasimi.

Prea multa preocupare pentru produse chimice pe pielea scalpului sa pe fata...  Parul se spala o data pe saptamana sau, mai bine, o data la 10 zile, fara sa-l zapacesti cu chimicale. Parul gras, spalat mai rar, este un par sanatos.
Fatza se clateste doar cu apa chioara, fara niciun fel de sapun.. N-ai sa crezi (si n-o sa-ti spuna nimeni) dar pielea fetei stie singura sa lupte impotriva bacteriilor daca nu-i astupi zilnic porii cu sapun.

#9
costin2014

costin2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2014

View Postrosix, on 27 septembrie 2017 - 04:54, said:



Prea multa preocupare pentru produse chimice pe pielea scalpului sa pe fata...  Parul se spala o data pe saptamana sau, mai bine, o data la 10 zile, fara sa-l zapacesti cu chimicale. Parul gras, spalat mai rar, este un par sanatos.
Fatza se clateste doar cu apa chioara, fara niciun fel de sapun.. N-ai sa crezi (si n-o sa-ti spuna nimeni) dar pielea fetei stie singura sa lupte impotriva bacteriilor daca nu-i astupi zilnic porii cu sapun.


Daca te-ai fi confruntat cu asa ceva ai fi inteles cum sta treaba...

#10
Ionion123

Ionion123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2021
Salut! Multumesc pentru aceasta postare! Am avut aceeasi problema de vreo 2 ani si abia acum sunt mai bine . Produsele au functionat, chiar daca cea cu extract de melc nu stiu daca ajuta chiar asa de mult. Celelalte 2 produse au functionat si iti multumesc inca o data! Nu este nimeni obligat sa incerce aceste produse !!!!! Am incercat de la doctor in Germania creme facute special pt tipul meu de piele ...etc... Nu este vorba de bani as fi platit mult mai mult numai sa scap!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate