Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

In UE ca si in tara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Auzisem stirea aia ca de acum incolo ce oferta ai in tara poate fi folosita si in UE. Eu imi incarc telefonul lunar cu minute nationale/internationale de 5 euro. Am fost in Bulgaria, era inca inchis la hotel, si am vrut sa sun receptia sa vina sa ne deschida. Surpriza! Nu mi-am putut folosi asa zisa noua posibilitate de a folosi oferta din tara si in UE. Deci care-i faza ?

#2
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Faza e ca nu trebuia sa deschizi un nou topic , iar raspunsul final este ca pentru a beneficia de resurse ( min/sms si mb in roaming SEE) trebuia sa ai o optiune de minim 7 euro

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Faza e ca daca vrei sa vorbesti trebuie sa scoti banutul.

Nu mai crede tot ce vezi la TV... ca realitatea e invers fata de ce mint aia la TV.

Edited by samebo, 26 September 2017 - 20:41.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu am fost în România și am sunat și primit apel fără costuri suplimentare.
Sunt pe contract în Germania.
Cum am intrat în roaming, respectiv, Austria, Ungaria și România am primit mesaj unde scrie clar ca nu costa.

Edited by ddaannii, 26 September 2017 - 20:50.


#5
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Cat platesti tu in Germania abonament lunar, si cat platim noi in Romania? Restul e cancan.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
De ce nu ai putut suna? Aveai roaming activat?

Mai aveai minute internationale disponivile?

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postkatti, on 26 septembrie 2017 - 20:55, said:

Cat platesti tu in Germania abonament lunar, si cat platim noi in Romania? Restul e cancan.
În legea care s-a dat și pus în aplicare e specificat de sume la contract sau pre'pey?
Intreb și eu.

#8
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postddaannii, on 26 septembrie 2017 - 20:48, said:

Eu am fost Ăźn RomĂąnia și am sunat și primit apel fără costuri suplimentare.
Sunt pe contract Ăźn Germania.
Cum am intrat Ăźn roaming, respectiv, Austria, Ungaria și RomĂąnia am primit mesaj unde scrie clar ca nu costa.
Directiva UE roaming like home se aplica in toate tarile SEE, in Românica NU, Vodafone si mai nou Orange au decid cu largul concurs ANCOM să încalce prevederile acelei directive și să ceara chiar bani suplimentari pentru asta!
Dupa cum ai vazut mai sus au si susținere in rândul clienților, care or sa te pună la colt, sustinand incalcarea drepturilor de roaming (valabile din 15 iunie 2017 in tot SEE ) de catre aceste companii de parca sunt actionari la ele.

View Postkatti, on 26 septembrie 2017 - 20:55, said:

Cat platesti tu in Germania abonament lunar, si cat platim noi in Romania? Restul e cancan.

Bănuiesc că nu ai auzit de puterea de cumparare a produselor si serviciilor a fiecărei tari, nu?
Pentru "salarii de Germania" in Romania clienții pot alege sa plătească servicii premium. Aici discuția este de prepay! Stii care e media salariului in Romania si ponderea predominanta a cuantumului salarial? Restul e cancan!!

View Postddaannii, on 26 septembrie 2017 - 21:32, said:


În legea care s-a dat și pus Ăźn aplicare e specificat de sume la contract sau pre'pey?
Intreb și eu.
Nope.
Doar Digi a cerut oficial derogare un an de la ANCOM, lucru prevăzut in Directiva UE. Vodafone si orange însă procedează la suprataxare pentru roaming.

Edited by Sommerby, 26 September 2017 - 21:36.


#9
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007

View Postddaannii, on 26 septembrie 2017 - 21:32, said:

În legea care s-a dat și pus în aplicare e specificat de sume la contract sau pre'pey?
Intreb și eu.
Nu sunt specificate sume minime. Dar, de asemenea , nu este specificata obligatia operatorului de a oferi acces la roaming. Asa ca unii au ales sa nu ofere roaming decat in anumite conditii. De exemplu la orange ai acces la roaming doar de la optiunile de la 7 euro in sus. Simplu si legal.

#10
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postdorin_2k, on 26 septembrie 2017 - 21:25, said:


Mai aveai minute internationale disponivile?

Minutele internaționale sunt pentru apeluri din Romania spre alte tari UE (ara care le agreeaza operatorul), nu se se pot folosi pentru roaming.

#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Sommerby, nu știam de asta, in Romania orice este posibil.
Am fost și în Franța scurt o ieșire, e super ca poți suna nelimitat.
Cel mai bine a fost în România ca sunam pe oricine și am stat o luna.

#12
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postderutatu667, on 26 septembrie 2017 - 21:37, said:


Nu sunt specificate sume minime. Dar, de asemenea , nu este specificata obligatia operatorului de a oferi acces la roaming. Asa ca unii au ales sa nu ofere roaming decat in anumite conditii. De exemplu la orange ai acces la roaming doar de la optiunile de la 7 euro in sus. Simplu si legal.

Accesul la roamig like home se face necondiționat conform drectivei UE.

Quote

1. Is it really true that I will not pay anything extra when I travel and use my smartphone in the EU?
Yes. Your communications (phone calls, SMS, data) made from another EU country will be covered in your national bundle: the minutes, SMS and gigabytes of data that you consume abroad in the EU will be charged or deducted from the volumes of your national tariff plan exactly as if you were at home (in the country where you live, work or study). Contrary to the past, you will not have to pay anything extra
https://ec.europa.eu...answers-roaming

Edited by Sommerby, 26 September 2017 - 21:50.


#13
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu am zis că sunt de acord cu ce fac. Doar că ei vin cu argumentul că roam like at home nu este sustenabil la prețurile de Romania.
Apropo eu folosesc Digi preponderent, tocmai au devenit cei mai rentabili la roaming UE :D

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postderutatu667, on 26 septembrie 2017 - 21:37, said:

Nu sunt specificate sume minime. Dar, de asemenea , nu este specificata obligatia operatorului de a oferi acces la roaming. Asa ca unii au ales sa nu ofere ....Simplu si legal.
O porcarie.

#15
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
O porcărie într-adevăr. Dar probabil e legala, nu cred   ca sunt dispuși sa riște încălcând legile. Amenzile ar fi mult mai usturătoare!

View PostSommerby, on 26 septembrie 2017 - 21:41, said:


Accesul la roamig like home se face necondiționat conform drectivei UE.
Exact...  Depinde cum e formularea în directiva aia. Roaming like home este necondiționat...doar accesul la serviciul de  baza  numit roaming îl condiționează ăștia!

#16
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postderutatu667, on 26 septembrie 2017 - 21:46, said:

Exact...  Depinde cum e formularea în directiva aia. Roaming like home este necondiționat...doar accesul la serviciul de  baza  numit roaming îl condiționează ăștia!

termenul de serviciu de roaming dispare.

Quote

5. Is roam like at home automatic or do I have to do something to activate it?
"You do not need to set anything up". Your operator will automatically cease to apply the roaming charge when you roam abroad in the EU after 15 June 2017.


#17
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009
Tot de acolo...

Quote

You will not have roaming charges when travelling to another EU country from 15 June 2017. Every existing or new contract that includes roaming services will change to "roam like at home" contract. New EU rules will cover data services, voice calls and SMS.


#18
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View Postderutatu667, on 26 septembrie 2017 - 21:46, said:

O porcărie într-adevăr. Dar probabil e legala, nu cred   ca sunt dispuși sa riște încălcând legile. Amenzile ar fi mult mai usturătoare!
Au facut "o intelegere" cu ANCOM-ul in Romania, chiar dacă aplicarea altfel decât in Directiva UE este ilegala. Uite ce derogare a "strecurat" ANCOM:

Quote

Trebuie să mai știi că este posibil ca unii furnizori să nu poată susține comercial sistemul „Roam like at home”. Dacă îi sunt prezentate dovezi în acest sens, ANCOM poate autoriza respectivii furnizori să aplice suprataxe, în plus față de tarifele naționale, chiar dacă nu ai depășit limitele de utilizare rezonabilă a serviciului de roaming în UE/SEE.

Edited by Sommerby, 26 September 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate