Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Instalare ferestre termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am un apt care inca mai are ferestre de lemn. urmeaza sa ii pun termopane.

deja am gasit unele bune, pe profile Rehau.

insa cineva mi-a zis ca dupa 4-5 ani, orice termopan incepe sa piarda rapid din proprietatile izolatoare/fonice, deoarece spuma aceea de silicon incepe sa cedeze.
deci oricum, dupa cativa ani, ar trebui sa schimb ferestrele.

asa e ?

cum ar trebui sa procedez, pt ca odata montate, sa am MACAR 12 ani de utilizare ?
Ferestrele care le vreau, sunt din cele scumpe, de calitate (gen Barrier 80+).

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca-l crezi pe acel "cineva", atunci n-ai ce face.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pierde pe naiba
In primul rand termopan inseamna pur si simplu fereastră formată din două geamuri de sticlă.
Ce crezi ca se poate intampla cu sticla?

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Nu neaparat cu fereastra in sine, ci cu izolatia din jurul ferestrei (acea spuma de silicon).

E adevarat ?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aia se numeste spuma poliuretan si se foloseste intre zid si toc pentru izolare impotriva curentilor de aer.
In timpul uscarii spuma poliuretanica se dilata si degaja o forta de impingere foarte mare.
Urmeaza montarea glafurilor de exterior si de interior.
Daca montezi glafuri din placi ceramice de gresie sau din marmura sau granit te cam doare la basca ce se intampla cu spuma poliuretanica care ramane dedesubt.
Se pot monta si glafuri din PVC sau Al care sunt mai ieftine dar, la fel, spuma poliuretanica ramane dedesubt.

#6
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Nu recomand termopan maro daca geamurile stau in soare ,se deformeaza.Mai bine montati culoarea alba.

#7
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004
Pentru ce e apt ăla care "încă mai ai are ferestre de lemn"?

#8
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Deci spuma aia de silicon se scoate si se pune glet, adeziv.
Altceva ce sa zic?

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 gymy, on 26 septembrie 2017 - 17:11, said:

Nu recomand termopan maro daca geamurile stau in soare ,se deformeaza.Mai bine montati culoarea alba.

chiar daca e termopan din acela, mai scump, de calitate?

#10
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Se deformeaza "un drac".
Toate geamurile de la casa de la mine sunt din termopan, culoare stejar, de mai bine de 10 ani si nu s-a deformat nimic.
Alege o tamplarie serioasa, mai calitativa si nu o sa ai treaba, oricum vad ca te orientezi bine ca si calitate.

Termopanul nu inseamna doar doar sticle care formeaza un geam.
Intre sticlele alea 2 se pune un gaz rar, cum ar fi argonul sau kripton, care izoleaza fonic si termic mai bine decat aerul obisnuit

#11
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Imbraca golul de geam cu polistiren extrudat de 3cm, supravegheaza mesterul sa ia masuri corecte. 1 cm de spuma + ancore metalice e montajul perfect.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pinguinul666, on 26 septembrie 2017 - 16:27, said:

insa cineva mi-a zis ca dupa 4-5 ani, orice termopan incepe sa piarda rapid din proprietatile izolatoare/fonice, deoarece spuma aceea de silicon incepe sa cedeze.
deci oricum, dupa cativa ani, ar trebui sa schimb ferestrele.

Asa se zice, ca dupa 10 ani, se deformeaza profilul, se duc drk chederele, se duce drk izolatia din spuma poliuretanica, se fasaie vidul din interiorul geamurilor...etc, etc....
Daca ai bani, schimba-le la 10 ani...ia unele cu profil mai bun, camere mai multe, bagheta mai buna, etc...   Restul lumii le va folosi in continuare asa cum sunt.

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 gymy, on 26 septembrie 2017 - 17:11, said:

Nu recomand termopan maro daca geamurile stau in soare ,se deformeaza.Mai bine montati culoarea alba.
Asta n-am mai auzit-o sau vazut-o.Ale mele au vreo 15 ani de bronzat si n-au nimic.Alea de se deformeaza or avea alta hiba,nu soarele.

 rosix, on 26 septembrie 2017 - 20:27, said:


...ia unele cu profil mai bun, camere mai multe
Care e faza cu camerele alea?Chiar intra frigaraia prin aia 10 cm de plastic,sau se pierde caldura prin suprafata mare de geam?Cum se poate verifica daca ti s-au motat 8 camere la termopan,adica ce ai platit, sau e teava de plastic goala?

Edited by daniMMM, 26 September 2017 - 20:37.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 pinguinul666, on 26 septembrie 2017 - 16:27, said:

sal

am un apt care inca mai are ferestre de lemn. urmeaza sa ii pun termopane.

deja am gasit unele bune, pe profile Rehau.

insa cineva mi-a zis ca dupa 4-5 ani, orice termopan incepe sa piarda rapid din proprietatile izolatoare/fonice, deoarece spuma aceea de silicon incepe sa cedeze.
deci oricum, dupa cativa ani, ar trebui sa schimb ferestrele.

asa e ?

cum ar trebui sa procedez, pt ca odata montate, sa am MACAR 12 ani de utilizare ?
Ferestrele care le vreau, sunt din cele scumpe, de calitate (gen Barrier 80+).

Multumesc

nu este deloc adevarat, cine ti-a spus asta nu stie ce vorbeste.
doar daca lasi acea spuma neizolata, netencuita la exterior - da, incepe sa se faramiteze sub actiunea aerului/soarelui/diferentelor de temperatura, si patrunde si zgomotul de afara prin ea.
daca faci glafuri si montezi pervaz exterior/interior, nu mai ai probleme, spuma este izolata si protejata, nu se mai degradeaza.

este foarte important sa ti se ia corect dimensiunea golului pentru ferestre, astfel incat termopanele sa se potriveasca cat mai bine in "ochiul" din perete, sa nu fie nevoie sa incarci golurile cu tuburi intregi de spuma.

o alta recomandare importanta, pe care ti-o fac din propria experienta : dupa ce va fi demontata tamplaria veche de lemn, verifica cu atentie zona de sub pervaz/partea de jos a tocului de lemn. la blocurile mai vechi, umplutura/materialul peretelui s-a fisurat sau faramitat in timp. daca nu cureti si tencuiesti la neted acea portiune, odata montata tamplaria termopan si montate glafurile/pervazele exterioare, daca nu se monteaza corespunzator si cu material suficient si uniform intins, ti se poate intampla ca la o ploaie insotita de vant puternic, daca bate ploaia perpendicular pe peretele blocului/geamuri, sa-ti patrunda apa pe sub pervaz, in golurile ramase netencuite, si sa te trezesti ca-ti tasneste apa din peretele de sub ferestre, sau ti se umezesc peretii pe la colturile interioare din partea de jos a geamurilor.

am patit nu o data, ci de doua ori, aceeasi faza (la ap vechi si cel in care locuiesc acum), baietii care au lucrat la montarea pervazului (dupa montarea tamplariei termopan) n-au vrut sa tina cont de parerea unei femei, le stiu ei pe toate si au facut dupa cum i-a dus capul si stiau ei ca se face, rezultatul fiind cel descris mai sus. mi s-a umflat si macinat tencuiala de pe peretele de sub geam, la jumatatea distantei dintre pervaz si pardoseala, din cauza infiltratiilor de apa de sub pervazul exterior, pentru ca ap este orientat spre nord-est si mai toate ploile imi bat in geam, intra apa pe sub pervaz si se infiltreaza in fisuri, iesind (umezind peretele) undeva la jumatatea distantei dintre pervazul interior si podea.
tot aman reparatia, pentru ca trebuie demontat pervazul exterior (din placi de faianta), tencuit ca lumea, pus alt pervaz (probabil de plastic, ca pe tabla este enervant zgomotul ploii), iar in casa trebuie demontate caloriferele, reparat peretele si zugravit, nasol ca nu stiu daca mai nimerim nuanta initiala ....adica n-am deloc chef de santier si mizerie in casa...daca doreii aia ascultau de mine si faceau cum le-am zis, nu aveam aceasta problema....ar trebui sa-i pun pe ei sa vina sa-mi repare, gratis, si sa-mi faca si curatenie...ca din prostia lor am eu de tras acum...

#15
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
multumesc mult la toti, clar voi tine cont

#16
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

 pinguinul666, on 26 septembrie 2017 - 16:27, said:

sal
insa cineva mi-a zis ca dupa 4-5 ani, orice termopan incepe sa piarda rapid din proprietatile izolatoare/fonice, deoarece spuma aceea de silicon incepe sa cedeze.
Probabil nu a fost vorba de spuma de POLIURETAN cu care se monteaza rama, ci sigilantul folosit pentru sticla.

Acesta din urma are tendinta sa se usuce, sa devina sfaramicios, sticla devenind neetansa, pierzand argonul (/kryptonul - daca acestea chiar au fost folosite), iar o urmare vizibila este ca sticla se va aburi pe interior. Acestea se intampla cu precadere la sticle care stau mai mult in bataia soarelui. De obicei garantia oferita pe sticla in este de doar 2 ani.

Din punctul de vedere al izolatiei termice este foarte putin important numarul de camere la profilul PVC, acesta reprezentand aprx. 10% din suprafata ferestrei. Geamul ocupa restul suprafetei, va recomand tripan care va va asigura un coeficient sub 0.8 w/m2K pentru intreaga fereastra (toc+sticla), cu cat mai putine parti mobile. Sticla asfel va avea cel putin grosime de 42mm. PVC-ul trebuie doar sa fie destul de solid sa suporte sticla, fara sa se deformeze, azi cam orice marca e buna pentru asta (dar mai rar se gasesc si turcisme, chinezarii).

Sticla termopan, odata pierdut argonul(krypton) va avea un coeficient pe undeva intre 1.8 si 2.5 w/m2K, fata de coeficientul ferestrelor vechi din lemn 2.5-2.8w/m2K.  Deci cat mai mic, cu atat mai multa economie la incalzire.

Va recomand ca sa analizati ofertele si din acest punct de vedere, ca s-ar putea sa nu va recuperati investitia niciodata din economisirea de energie termica folosit pt. incalzire. De ex. termopanele fara low-e cu doua foi de sticla avand intre ele doar aer, au un coeficient in jur de 2.4 w/m2k, masurat in mijlocul ferestrelor. La margini, unde batonul de aluminiu face contact intre exterior interior acest coeficient este mult mai mare, de aceea cat mai putine sticle/fereastra.

Aceste lucruri nu prea o sa va spuna nici un reprezentant al firmelor de tamplarie PVC.

Edited by anti77, 28 September 2017 - 13:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate