Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Funcția sintactică a substantivului "cu învoirea"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
matei___

matei___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2017
"Cezar Bolliac a gasit, sub prispa unui satean, un sarcofag ermetic inchis, pe care, cu invoirea ultimului sau proprietar, a pus sa-l deschida..."
Ce functie sintactica are substantivul "cu invoirea"?

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Banuiesc ca in mare este atribut, dar restul nu mai stiu...

#3
ViKKKy

ViKKKy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.09.2017
complement circumstanțial de mod. ("cum a pus să-l deschidă?" "cu învoirea").

i guess.

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 ViKKKy, on 26 septembrie 2017 - 16:17, said:

complement circumstanțial de mod. ("cum a pus să-l deschidă?" "cu învoirea").

i guess.
Cred ca asta e, depinde de intrebare. M-am gandit la complmenent c.m. dar credeam ca merge pe intrebarea ''cui?'', si clar, nu mai era :)

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt curios, in ce domenii ocupationale sunt necesare asemenea cunostinte.

Edited by pasilla, 26 September 2017 - 17:35.


#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 pasilla, on 26 septembrie 2017 - 17:34, said:

Eu sunt curios, in ce domenii ocupationale sunt necesare asemenea cunostinte.
Profesor de limba si literatura romana? :D

#7
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
1. e complement de mod.
2. Jurnalistii, profesorii, scriitorii, cei ce trebuie sa scrie instructiuni de folosire, oamenii care trebuie sa vorbeasca in public, au mare si stricta nevoie de asemenea cunostinte.
3. Dupa cum ai scris, tu nu dai multe parale pe asemenea cunostinte, pasilla.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ionelmironescu, on 26 septembrie 2017 - 17:48, said:

1. e complement de mod.
2. Jurnalistii, profesorii, scriitorii, cei ce trebuie sa scrie instructiuni de folosire, oamenii care trebuie sa vorbeasca in public, au mare si stricta nevoie de asemenea cunostinte.
3. Dupa cum ai scris, tu nu dai multe parale pe asemenea cunostinte, pasilla.

2. In afara de profesorii de specialitate, ceillalti ce nevoie au sa cunoasca ca acea "chestie" este complement, ori atribut ? Au nevoie doar de cunostintele necesare utilizarii limbii romane, nu si de cunoasterea denumirii cuvintelor folosite.
In plus, din mii de domenii ocupationale, ai reusit sa enumeri doar cateva care ar putea necesita aceste cunostinte.
3. Nu, nu dau prea multe parale. Avem prea multi tineri care sunt "experti" la analiza literara, dar nu inteleg un text la prima citire.

Edited by pasilla, 26 September 2017 - 18:04.


#9
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
ca sa aiba acele cunostinte e bine sa cunoasca gramatica. De ex tu daca ai fi avut aceste cunostinte nu ai fi scris asa:"Eu sunt curios, in ce domenii ocupationale sunt necesare asemenea cunostinte."
1. acolo nu trebuie virgula.
2. expresia "domenii ocupationale" e un pleonasm, iar pleonasmele sint caraghioase.
3. Nu cred ca e necesar sa fac vreo lista cu multe domenii. Nici nu ai cerut asta.Ai cerut citeva. Ti-am dat citeva.
4. Eu nu am vazut tineri experti la analiza literara, dar care nu pricep un text la prima citire. Cred ca faci afirmatii goale. Nici nu e vorba de analiza literara ci de analiza gramaticala! Imi e clar ca tu nici nu stii bine despre ce vorbesti.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Stau si ma rusinez de mine ca am uitata aproape TOT din scoala generala... referitor la analiza frazei. Jur ca nu mi-a folosit absolut niciodata in viata.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ionelmironescu, on 26 septembrie 2017 - 19:17, said:

ca sa aiba acele cunostinte e bine sa cunoasca gramatica. De ex tu daca ai fi avut aceste cunostinte nu ai fi scris asa:"Eu sunt curios, in ce domenii ocupationale sunt necesare asemenea cunostinte."
1. acolo nu trebuie virgula.
2. expresia "domenii ocupationale" e un pleonasm, iar pleonasmele sint caraghioase.
3. Nu cred ca e necesar sa fac vreo lista cu multe domenii. Nici nu ai cerut asta.Ai cerut citeva. Ti-am dat citeva.
4. Eu nu am vazut tineri experti la analiza literara, dar care nu pricep un text la prima citire. Cred ca faci afirmatii goale. Nici nu e vorba de analiza literara ci de analiza gramaticala! Imi e clar ca tu nici nu stii bine despre ce vorbesti.
1. Corect, dar aici nu suntem la examen. Virgula aia are are un sens, nu e pusa degeaba, chiar daca am omis semnul intrebarii la sfarsit.
2. Asa o fi, dar mie nu mi se pare pleonasm. Eu cred pot exista domenii de cunoastere, domenii ocupationale, domenii de interes, etc. Nu ma pricep.
3. Nu am cerut, dar ponderea "limbii" in scoala romaneasca este mult prea mare, fata de nevoile vietii. Accentul ar trebui pus pe stiintele exacte si pe cunoasterea limbii engeleze, macar la nivel mediocru.
4. Aia care reusesc sa ia bac-ul.

Edited by pasilla, 26 September 2017 - 20:05.


#12
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
1. Stiu bine unde sintem. A fost un exemplu pt tine ca sa intelegi de ce e bine sa studiezi gramatica. De ce te contrazici cu mine pe teme de gramatica daca tu nu ai studiat acest lucru pe cind eu am studiat? Vrei sa arati ca stii tot asa de mult ca si mine?
2.Nu conteaza ce ti se pare tie. E pleonasm, iar pleonasmele sint caraghioase.
3. Tu stii nevoile vietii in materie de limba? Pai, vad ca nu stii sa scrii bine. Pt ce sa cunosti limba engleza bine? Unde se vorbeste in Romania englezeste? Adica nu esti in stare sa scrii bine romineste, cu toate ca avem un sistem de scris destul de usor, dar vrei sa stii bine sa scrii englezeste? Engleza are cel mai greu sistem de scris din Europa.
4. Păi, ăia care reuşesc să ia bacul NU sînt experţi în analize literare. Nici nu se mai cer azi analize literare la bac! Nici cei din trecut nu erau experti; doar invăţau mecanic , după exemple, cum se face analiză literară. Iar la analize gramaticale atît cei din trecut cit şi cei de azi sînt foarte slabi. Cei care au invăţat bine gramatica sînt puţini. Oamenii care nu înţeleg bine un text sînt cei cărora nu le merge bine mintea, nu cei care sînt slabi sau buni la gramatică.
Nu stiu de ce te contrazici cu mine. Vad ca esti slab pregatit.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
qed

#14
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

 matei___, on 26 septembrie 2017 - 15:56, said:

Ce functie sintactica are substantivul "cu invoirea"?
"Invoire" este substantiv.

Insa "cu invoirea" este locutiune adverbiala.
Si complement circumstantial de mod.

#15
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Da, asa este. Intrebarea s-a pus dpdv sintactic. E complement. Daca tu ai vrut sa spui si ce e dpdv morfologic e foarte bine. Ma incinta sa vad oameni care stiu si care pretuiesc limba română frumoasă şi corectă.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 ionelmironescu, on 26 septembrie 2017 - 21:19, said:

De ce te contrazici cu mine pe teme de gramatica daca tu nu ai studiat acest lucru pe cind eu am studiat? Vrei sa arati ca stii tot asa de mult ca si mine?
...
Adica nu esti in stare sa scrii bine romineste, ... dar vrei sa stii bine sa scrii englezeste?

 ionelmironescu, on 26 septembrie 2017 - 21:19, said:

Nu stiu de ce te contrazici cu mine. Vad ca esti slab pregatit.
Se poate și fără aroganță? Nu puteți impune respect prin afirmații despre propria valoare sau prin tonul nepotrivit pe care ați ales să-l folosiți.
Mulțumesc.

#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Îmi pare mai degrabă a fi un circumstanțial condițional. Nu arată modul în care a cerut să fie deschis sarcofagul, ci o condiție, și anume condiția de a avea acceptul proprietarului.

 ionelmironescu, on 26 septembrie 2017 - 17:48, said:

2. Jurnalistii, profesorii, scriitorii, cei ce trebuie sa scrie instructiuni de folosire, oamenii care trebuie sa vorbeasca in public, au mare si stricta nevoie de asemenea cunostinte.
Cunoștințele de teorie gramaticală nu sînt necesare pentru a te exprima bine din punct de vedere gramatical. Poți să fii scriitor de cea mai înaltă clasă și să nu știi ce-i ăla complement circumstanțial condițional sau element predicativ suplimentar sau alte sofisticățenii teoretice.

#18
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 althea, on 27 septembrie 2017 - 10:09, said:

Se poate și fără aroganță? Nu puteți impune respect prin afirmații despre propria valoare sau prin tonul nepotrivit pe care ați ales să-l folosiți.
Mulțumesc.

Se poate sa fiti mai atenta si sa constatati ca nu am jignit pe nimeni?  E un fapt ca userul respectiv nu are habar dar se contrazice. Ce vreti sa fac? Sa ma prefac ca el are dreptate? Nu e nici o jignire. E o constatare. Eu nu am spus ca sint mai valoros ca el, ca om, pt ca stiu mai multa gramatica. daca as fi afirmazt asta ar fi fost jignire.
Va rog sa nu ma acuzati de fapte pe care nu le-am comis.
Multumesc.

 AdiJapan, on 27 septembrie 2017 - 14:41, said:

Cunoștințele de teorie gramaticală nu sînt necesare pentru a te exprima bine din punct de vedere gramatical. Poți să fii scriitor de cea mai înaltă clasă și să nu știi ce-i ăla complement circumstanțial condițional sau element predicativ suplimentar sau alte sofisticățenii teoretice.
da, se poate si asa, totuşi e de constatat ca oamenii care au studiat se exprima mai bine decit cei care nu au studiat, adica asta e regula. Sint si exceptii desigur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate