Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Parere despre Golf V

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Astazi am vazut un GOLF 5 (2005, Benzina si Gaz) recomandat de tatal meu (este masina unui coleg de-al lui).
In bord arata 130k km si se cere a fi reali (nu am verificat inca in reprezentanta, dar va cer o parere).In exterior arata a fi intretinuta (putin matuite farurile), dar ce mi-a pus semne de intrebare este uzura switch-ului pentru lumini care era aproape alb in intregime la fel ca si joystick-ul pentru reglarea oglinzilor (se exfolia plasticul de desupra dintr-un oarecare motiv) precum si unele zgarieturi pe manerele usilor si schimbatorul de viteze usor deteriorat. Nu ma astept sa fie in conditie perfecta, doar imi pun semne de intrebare.
Am mai vazut alt exemplar cu 200k km care nu arata in acest fel, dar nu stiu daca au fost schimbate acele elemente)
Ce credeti?Nu am apucat sa fac poze.

Edited by FunkBlack, 26 September 2017 - 15:45.


#2
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Are mai multi km decit arata in bord are ceasul dat mult inapoi

#3
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
Ia benzina si gaz, nu lua diesel tdi

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Golf 5 a fost un model relativ low-cost, materiale sub Golf 4 pe care il inlocuia si chiar diverse greseli de proiectare (vezi apa care ingheta in aripa si iti indoia usa cand o deschideai iarna) iar motorul 1.6 FSI consuma ca un porc. Uzura vazuta de tine poate fi normala la o masina de 12 ani din Romania, ca nu cred ca a rupt nimeni norma la kilometri cu motorul pe benzina lansat pe Golf in 2003.

#5
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
uzura de la butonul de lumini, butonul de reglare al oglinzilor si de la schimbator este normala mai ales daca a fost condusa mai mult in oras (drumuri scurte, ore de functionare multe). La unele masini nu se vede pentru ca au fost folosite mai mult la drumuri lungi si astfel nu s-au jucat prea mult cu unele butoane/manete/etc. Verifica si volanul pentru urme de uzura si cere documentatie de la proprietar care sa ateste km (intrari in service, jurnale de bord, alte dovezi gen poze cu evolutia km, etc).

La varsta golfului conteaza (cel mai mult) cum a fost exploatata, drept urmare trebuie sa o verifici bine sa vezi ce te asteapta. Perfecta nu o sa fie, dar unele lucruri sunt mai ieftin de reparat, altele te fac sa nu o mai cumperi.

PS: elementele uzate mentionate de tine se inlocuiesc foarte ieftin din CHina/dezmembrari

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostFunkBlack, on 26 septembrie 2017 - 15:37, said:

dar ce mi-a pus semne de intrebare este uzura switch-ului pentru lumini care era aproape alb in intregime la fel ca si joystick-ul pentru reglarea oglinzilor (se exfolia plasticul de desupra dintr-un oarecare motiv)
Uneori tocmai la masinile care sint cele mai ingrijite se intampla asta, pt ca merg des cu ele la spalatorie si cei de la spalatorie folosesc aceleasi substante de curatat jante de ex si la interior
Am patit-o destui. Am vazut spalatorii cu sticle pe care scria clar "plastic", "jante", "geamuri" dar ei le foloseau la ce si cum au chef, pt ca ei sint grabiti...

View Postarmandoaxinia, on 26 septembrie 2017 - 15:55, said:

Are mai multi km decit arata in bord are ceasul dat mult inapoi
Nu ai de unde sa stii de fapt lucrul asta.

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostFunkBlack, on 26 septembrie 2017 - 15:37, said:

Astazi am vazut un GOLF 5 (2005, Benzina si Gaz) recomandat de tatal meu (este masina unui coleg de-al lui).
In bord arata 130k km si se cere a fi reali (nu am verificat inca in reprezentanta, dar va cer o parere).In exterior arata a fi intretinuta (putin matuite farurile), dar ce mi-a pus semne de intrebare este uzura switch-ului pentru lumini care era aproape alb in intregime la fel ca si joystick-ul pentru reglarea oglinzilor (se exfolia plasticul de desupra dintr-un oarecare motiv) precum si unele zgarieturi pe manerele usilor si schimbatorul de viteze usor deteriorat. Nu ma astept sa fie in conditie perfecta, doar imi pun semne de intrebare.
Am mai vazut alt exemplar cu 200k km care nu arata in acest fel, dar nu stiu daca au fost schimbate acele elemente)
Ce credeti?Nu am apucat sa fac poze.

Cat vrea pe ea?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt si animale care decojesc tot ce prind si nu au grija. Oricum decojirea aia e oarecum normala in anumite limite, cel putin la VW, audi, skoda, seat... ca are un fel de vopsea cauciucata care se exfoliaza daca nu ai grija, insa nici peste masura nu e normal. :)

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tabla proasta .Au un defect de fabricatie recunoscut  se macina aripile pe dinauntru . Ceva ..un curent de aer care arunca apa . Motorul de 1.4 16 v este OK ...nu-i trebuie gaz. Consuma decent .

#10
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012

View Postdenky, on 26 septembrie 2017 - 17:09, said:

Cat vrea pe ea?

4.200 negociat de la 4.300
1.6 Benzina + GPL an 2005

View Postmihaibzgica, on 26 septembrie 2017 - 16:50, said:

elementele uzate mentionate de tine se inlocuiesc foarte ieftin din CHina/dezmembrari

Da, m-am documentat si am gasit undeva la 120 lei cu tot cu transport, iar pe OLX vor 300 lei.

Edited by FunkBlack, 26 September 2017 - 18:42.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTruculMagic, on 26 septembrie 2017 - 17:13, said:

Sunt si animale care decojesc tot ce prind si nu au grija. Oricum decojirea aia e oarecum normala in anumite limite, cel putin la VW, audi, skoda, seat... ca are un fel de vopsea cauciucata care se exfoliaza daca nu ai grija, insa nici peste masura nu e normal. Posted Image
sa vezi cum se exfoleaza la Renault Megane 2 2004... pe manerele de la usi, peste tot.
un buton il schimbi f usor, dar un maner e mai greu.
la golf se curata numai in urma interventiei cu chimicale la spalatorii

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostFunkBlack, on 26 septembrie 2017 - 18:39, said:



4.200 negociat de la 4.300
1.6 Benzina + GPL an 2005



Da, m-am documentat si am gasit undeva la 120 lei cu tot cu transport, iar pe OLX vor 300 lei.

Mi se pare enorm. Abia am dat cu 4900 golf 5 tdi din 2008, 155000 km, o aveam de la zero km. Am plictisit destul cu povestea mea, toti vroiau sa o cumpere pe nimic, "la 5500 iau Passat, domnu' doctor". Am primit 5200, nu am dat-o, m-am pacalit de inca 300.

#13
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Mașina aia va cere bani continuu. Are deja o vârstă. Noroc că găsești piese ieftine la dezmembrări!

#14
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
@denky cam cât timp ai stat cu ea la vânzare?  Te întreb deoarece sunt în aceeași situație. Mulțumesc

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdedes777, on 26 septembrie 2017 - 23:23, said:

@denky cam cât timp ai stat cu ea la vânzare?  Te întreb deoarece sunt în aceeași situație. Mulțumesc

Vreo juma' de an. Dar nu am promovat-o decat pe site-ul local si inconstant. Telefoane au fost destule, dar doar cei 2 care au facut oferta au fost decisi. In rest, multi pareristi sau pescari (revanzatori cativa, dar macar au fost sinceri si au recunoscut din start, oamenii credeau ca exista disperare si au incercat).
Cum au spus multi colegi pe aici, piata second se poate rezuma la"cat e pretul?" si atat. Cat timp vor exista in piata vanzatori care se jura ca masina e proaspat iesita din garajul bunicii stomatoloage din Germania si cumparatori care sa fie dispusi sa creada acest lucru, sfatul meu e unul singur pentru cei care vand masinile personale: dati masina primului ofertant aproape de ceea ce vreti voi sa obtineti. Dupa urmatorul, e posibil sa mai asteptati, basca suma primita e posibil sa scada.

#16
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Dubioasă treaba....
Dacă a făcut doar câte 10k pe an de ce dracu i a mai pus gaz ?

#17
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016

View Postdenky, on 26 septembrie 2017 - 21:20, said:

Mi se pare enorm. Abia am dat cu 4900 golf 5 tdi din 2008, 155000 km, o aveam de la zero km. Am plictisit destul cu povestea mea, toti vroiau sa o cumpere pe nimic, "la 5500 iau Passat, domnu' doctor". Am primit 5200, nu am dat-o, m-am pacalit de inca 300.
s-a chinuit si Deenman vreo 2 ani sa dea un golf 5 1,9tdi pd. A stat a tinut de pret pana a primit banii ceruti. Ba mai mult i-a si pus aluia sula in coaste sa inmatriculeze masina si si-a luat numerele lui de inmatriculare.Deci se poate

Edited by sctnicu, 05 October 2017 - 12:54.


#18
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016

View Postdenky, on 27 septembrie 2017 - 06:30, said:

In rest, multi pareristi sau pescari (revanzatori cativa, dar macar au fost sinceri si au recunoscut din start, oamenii credeau ca exista disperare si au incercat).
Cum au spus multi colegi pe aici, piata second se poate rezuma la"cat e pretul?" si atat.
foarte corect. De vina este Tocmai.ro si Mercador/Olx.ro care i-au invatat Care e ultimul pret de vanzare?

Edited by sctnicu, 05 October 2017 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate