Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Întrebare întrebătoare: ce se întâmplă dacă folosești săpunul, crema de ras, pasta de dinți după expirarea termenului de valabiliate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare întrebătoare: ce se întâmplă dacă folosești săpunul, crema de ras, pasta de dinți, șamponul după expirarea termenului de valabiliate?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
mori

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poti face eczeme sau avea unele reactii, functie de piele.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chimistii spun ca nu-i bine.

#5
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Nimic, doar nu-și mai fac treaba la fel de bine deoarece își pierd din proprietăți.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in principiu nimic, daca esti o persoana fara alergii sau sensibilitati dermatologice, daca produsele au fost pastrate in conditii normale de temperatura si umiditate, si daca nu au fost desigilate.
vezi ca pe ambalaj gasesti un simbol care iti indica intervalul in care poti folosi produsul dupa desigilare. 3M inseamna ca poti folosi produsul in siguranta timp de 3 luni dupa desigilare.
arata cam asa
[ https://static.unica.ro/wp-content/uploads/2016/10/simbol-de-valabilitate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cat de expirate sunt produsele respective ? luni, ani ?

#7
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XZxzJGgox_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
sapunul "de casa" facut de mamaie, din untura si soda caustica, ce face cind se invecheste? expira, inspira, sau n-are nici pe draqou?

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
vrajeala, poti sa le folosesti fara probleme, singurul produs unde sunt sceptic este pasta de dinti. Sapunul, gelul de dus nu are nici o problema, este 100% chimicala, nu are ce sa se strice. Doar ca sunt obligati sa puna o data de expirare la fel ca si pe sticla de apa. Daca bei apa dupa termen, are un alt gust pentru ca este atat de veche incat plasticul isi lasa gustul, dar nu ca s-ar strica apa...

#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Sapunul nu are termen de valabilitate. Am folosit unele care aveau peste 20 de ani, nu e nicio problema. Samponul in schimb nu prea e recomandabil sa-l folosesti mult timp dupa expirare, am patit-o cu un Head & Shoulders care era expirat doar de cateva luni si deja imi cadea sensibil mai mult par.
Pasta de dinti si cea de ras se usuca in timp dar se pot totusi folosi in caz de forta majora. Nu stiu insa daca principiile active din ele mai sunt active dar "baza" inca isi mai face treaba satisfacator daca o rehidratezi.

#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
via Google:
"Expired products aren't necessarily a big deal. Sometimes it just means they lose effectiveness. For example, an expired perfume could smell a little off or your anti-dandruff shampoo no longer keep your mane flake-free. Other times, however, an expired product can be irritating or cause other problems, as with using expired sunscreen and then toasting yourself in the sun."

https://lifehacker.c...pire-1468955193

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Auzisem şi eu că poţi avea reacţii. Inclusiv la săpunuri. Dar eram cuiros dacă e mit sau adevăr.
Săpunul de casă făcut "de mamaie" nu conţine coloranţi chimici, tot felul de arome...
Dacă de exemplu un tub de pastă de ras a fost desigilat (dar a stat în cutie cu capacul pus) se poate întâmpla ceva nasol?

Edited by djl, 26 September 2017 - 14:14.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer sa fiu nici nu stiam ca astea au termene de garantie. Stiu sigur ca nu stiu ce detergent automat de marca nu are, pentru ca m-a biziit cineva ca i se pare ca e expirat si alte povesti si in final e clar: e doar data productiei pe pachet si nu exista un termen de valabilitate specificat de producator.

Iar in ceea ce priveste "expired perfume" eu stiu pe cineva care are o groaza de parfumuri de zeci de ani care nu se mai fac si sint inca extrem de folosibile. Avind exact discutia asta se pare ca parfumurile sint ca vinul, poate sint unele naspa dar in general la cele decente sint si parfumuri pastrate de 50-100-200+ ani inca ok (si foarte cautate).

Edited by f300, 26 September 2017 - 14:17.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 djl, on 26 septembrie 2017 - 14:13, said:

Auzisem şi eu că poţi avea reacţii. Inclusiv la săpunuri. Dar eram cuiros dacă e mit sau adevăr.
Săpunul de casă făcut "de mamaie" nu conţine coloranţi chimici, tot felul de arome...
Dacă de exemplu un tub de pastă de ras a fost desigilat (dar a stat ĂŽn cutie cu capacul pus) se poate ĂŽntâmpla ceva nasol?

decat sa faci experimente si sa te alegi cu cine stie ce pe fata, n-ar fi mai simplu si sigur sa cumperi alt tub ? cat costa cea mai ieftina pasta de ras la tub ? cu siguranta mai putin decat o vizita la medic si costul medicamentelor pentru tratarea iritatiei/alergiei.
de aceea am si mentionat "daca nu au fost desigilate". desigilarea inseamna patrunderea aerului si a microorganismelor in interiorul tubului/cutiei, ceea ce poate duce la alterarea produsului.
acum, depinde si de cat timp a fost desigilat....daca e vorba de ani buni, mai bine arunci tubul si cumperi altul, e mai sigur asa.

Edited by corinadaniela, 26 September 2017 - 14:34.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 jadcomp, on 26 septembrie 2017 - 14:07, said:

Sapunul nu are termen de valabilitate. Am folosit unele care aveau peste 20 de ani, nu e nicio problema. Samponul in schimb nu prea e recomandabil sa-l folosesti mult timp dupa expirare, am patit-o cu un Head & Shoulders care era expirat doar de cateva luni si deja imi cadea sensibil mai mult par.
Pasta de dinti si cea de ras se usuca in timp dar se pot totusi folosi in caz de forta majora. Nu stiu insa daca principiile active din ele mai sunt active dar "baza" inca isi mai face treaba satisfacator daca o rehidratezi.
Testat, sapun din 1994 in anul 2015... ma aveti aici, nu am murit. ;)

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Arianna-D, on 26 septembrie 2017 - 14:10, said:

via Google:
"Expired products aren't necessarily a big deal. Sometimes it just means they lose effectiveness. For example, an expired perfume could smell a little off or your anti-dandruff shampoo no longer keep your mane flake-free. Other times, however, an expired product can be irritating or cause other problems, as with using expired sunscreen and then toasting yourself in the sun."
https://lifehacker.c...pire-1468955193
translate = traducere aceeasi via: Posted Image  

Quote

"Produsele expirate nu sunt neaparat o afacere mare, uneori înseamnă doar că își pierd eficiența, de exemplu, un parfum expirat ar putea mirosi puțin, sau șamponul anti-mătreață nu vă mai poate păstra lipa = coamă fără coajă. Un produs expirat poate fi iritant sau poate provoca alte probleme, cum ar fi utilizarea de protecție solară expirată și apoi prăjirea dvs. la soare. "

Edited by poadol, 26 September 2017 - 15:15.


#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Întrebarea e de fapt: "ce se întâmplă dacă foloseşti săpunul, crema de ras, pasta de dinţi?". Partea cu expirată e adăugată pentru impresie.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 neur0, on 26 septembrie 2017 - 15:15, said:

Întrebarea e de fapt: "ce se întâmplă dacă foloseşti săpunul, crema de ras, pasta de dinţi?". Partea cu expirată e adăugată pentru impresie.
Corect.
Poti muri de la asa ceva.
De aia eu nu folosesc.
Nu ma spal.
Nu-mi place si e riscant.

Edited by maccip, 26 September 2017 - 15:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate