Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Locuri din Romania aflate pe o granita de diferente de temperatura

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postlupini, on 26 septembrie 2017 - 15:27, said:

Acest tip de energie s-ar putea obţine în modul cel mai eficient pe planetele cu rotaţie sincronă, adică acelea unde o parte a planetei este orientată veşnic spre steaua în jurul căreia se roteşte, iar cealaltă e în întuneric permanent. Diferenţa calorică dintre cele două emisfere e de mii de grade Celsius.

Luna e un corp cu o astfel de rotaţie, care e cel mai apropiat de noi, însă acolo nu există atmosferă.

Ideea pare bună, însă ca în orice forme de obţinere a energiei, trebuie investiţie în studii de fezabilitate, iniţial, iar apoi în infrastructură şi întreţinere. Deci, în lumea asta nu există energie obţinută pe gratis. Nici vântul nu ne dă un astfel de curent, dacă nu investim bani.
Asta nu e o problema atata timp cat metoda se dovedeste suficient de ieftina incat sa fie folosita.

@all
Am aflat. de pe net...

Edited by high_energy, 26 September 2017 - 15:37.


#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă reușești să aplici presiunea din interiorul unei stele, ajungi la temperatura de acolo, bine, o dai în alte fenomene. Posted Image Judecăm și noi puțin?
Păi, stelele cum s-au format? S-au aglomerat gravitațional gaze, care au creat la un moment dat presiuni și implicit temperaturi la care s-au declanșat reacțiile de fuziune...

EDIT:

View Posthigh_energy, on 26 septembrie 2017 - 15:34, said:

@all
Am aflat. de pe net...
păi, și ștergi ca să pară că am comentat off topic? Eu nu obișnuiesc să citez mesajul anterior, că am mâncat multă pâine pe forumuri. Posted Image Să spunem că era vorba la ce temperatură poate ajunge un gaz comprimat într-un piston.

Edited by ursamajor, 26 September 2017 - 15:48.


#21
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Eu intrebam doar in conditiile in care reusesti sa realizezi diferenta de temperatura suficienta cat sa mearga chestiunea aia din film. Please gasesc pe undeva un grafic ceva, care sa explice relatia dintre presiune in gaz si temperatura?

#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
pV=niuRT
Ai chiulit de la orele de fizică?

Edited by ursamajor, 26 September 2017 - 15:49.


#23
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Aha , deci se poate.... Well that is the solution

#24
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cVCtgB66T28?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] nu cam la fel functioneaza si motorul stirling?

#25
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Ce e ala? Sa ma uit pe wiki

Am vazut. Si inca poate fi mai eficient motorul stirling daca peretii pistonului sunt folositi si ca pereti ai camerei astfel facandu-se conversia mult mai eficient.

Numai sa gasesti locul ala suficient de cald..... Si loc cald stim ca exista daca poti sapa pana la magma. Deci intrebarea e daca poti....

Citat de pe wikipedia
The temperature increases by as much as 30 °C (54 °F) for every kilometer locally in the upper part of the crust, but the geothermal gradient is smaller in deeper crust.[3]
Deci daca reusim sa sapam undeva le 3-4 km am avea chestiunea asta fara probleme

Bun , uite ce face informarea
https://en.wikipedia...epest_drillings
Aflam de aici ca 3 km este o regula deja de gauri facute in pamant. Ar trebui sa se poata face proiectul.

Daca ne uitam si la crusta oceanica ce e mult mai subtire si practic sta pe manta temperaturile sunt mai mari. Teoretic si in mari ar trebui sa fie la fel deci am avea o sansa la marea neagra....

#26
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Revin:
dupa cautari si cautari , check this out, studiu facut de unii cu privire la temperatura marii negre
https://www.research...lication_detail
Avem temperaturi destul de ridicate, suficient pentru un motor din asta

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Poti face un termocuplu mai lung in care un nod il pui la prietenii nostri rusi, celalalt la prietenii nostri Boswanezi.
Si ai curent gratis.

#28
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Yea si va costa enorm....2 km de sapat sau in cazul marii negre 500 metrii nu e chiar asa mult. Am putea avea asta chiar la noi pe teritoriu. Bineinteles trebuie sa cream mai intai tehnologia asta ca nimeni nu a incercat asa ceva. Cum s-ar repara in caz ca se strica ceva? Cum vor rezista la coroziune? Ce facem in cazul schimbarilor de temperatura (in cazul in care nu gasim un loc cu temperaturi constante) ? Cum bagam tot mecanismul in gaura aia? Cate gauri trebuie sa facem? Cat costa fiecare?
In rest e suficient sa gasim o zona calda , unul din capetele termocuplului va fi neizolat iar celalalt izolat in asa fel incat sa aiba o temperatura rece (ma rog problema fiind la metoda asta legile termodinamicii care spun ca orice lucru tinde sa ajunga in echilibru termodinamic, so va trebui gasita o sursa de racire continua, dar vorba ta nu exista limita la lungimea termocuplului so yea cateva zeci de metrii ar fi suficient, mai ales daca gasim zona unde o anumita crusta sau ceva separa distinct doua zone de temperatura) and there it goes.
Oricum ar fi mai eficient decat transportul permanent al petrolului si gazului care necesita costuri. Astea you just plug in si astepti sa se amortizeze costurile.

#29
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
@lupini insa daca stai sa te gandesti planeta aia ar fi nelocuibila. Pe o parte prea cald , pe cealalata prea rece. Nu s-ar putea locui acolo decat daca ai face toata infrastructura sub forma de tuneluri unde temperatura e pastrata constanta. Insa costurile + risipa de energie nu fac acest lucru fezabil

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,242
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthigh_energy, on 27 septembrie 2017 - 07:27, said:

@lupini insa daca stai sa te gandesti planeta aia ar fi nelocuibila. Pe o parte prea cald , pe cealalata prea rece. Nu s-ar putea locui acolo decat daca ai face toata infrastructura sub forma de tuneluri unde temperatura e pastrata constanta. Insa costurile + risipa de energie nu fac acest lucru fezabil

Poate ar putea fi locuită doar în zona de tranziţie dintre "Emisfera luminată" şi "Emisfera întunecată", o bandă care ar varia de la câteva zeci, până la sute de kilometri lăţime. În acea regiune a planetei, diferenţa de temperatură ar crea curenţi atmosferici constanţi, cu viteze de sute sau mii de kilometri pe oră.

Astfel de planete există, şi cine ştie, poate că unele sunt locuite, şi poate că în cultura acelor civilizaţii, Emisfera luminată cu temperaturi de mii de grade, reprezintă Iadul cu focul veşnic unde merg cei după ce mor. O astfel de planetă ar putea fi Zarmina (Gliese 581g), aflată la circa 20 de ani-lumină de noi.

Mi-a plăcut articolul de aici, despre posibila trăire într-o lume cu rotaţie sincronă.

Edited by lupini, 27 September 2017 - 13:20.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca planeta e tidal locked fata de stea cea mai logica sursa de energie ar trebui sa fie panourile solare.

#32
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Nu mai e nimeni pe topic? Well stiti ceva...las sa aiba parte altii de astfel de proiecte. Daca aici nu sunt bagate in seama vor fi altundeva. Si stiti ce , e mai bine asa, cand civilizatia asta euro atlantica se va prabusi din exces de capitalism atunci altii o sa le ia locul. No sa ii pasa nimanui , nici macar universului. Vor fi doar alti oameni mai civilizati , mai curati , mai normali , cu o eficienta mai mare , care vor apuca sa ajunga o civilizatie a universului. Restul ....Restul sa piara si asa sunt un balast pentru planeta asta pe care o distrug in goana dupa avere.

View Postlupini, on 27 septembrie 2017 - 12:59, said:

Poate ar putea fi locuită doar în zona de tranziţie dintre "Emisfera luminată" şi "Emisfera întunecată", o bandă care ar varia de la câteva zeci, până la sute de kilometri lăţime. În acea regiune a planetei, diferenţa de temperatură ar crea curenţi atmosferici constanţi, cu viteze de sute sau mii de kilometri pe oră.

Astfel de planete există, şi cine ştie, poate că unele sunt locuite, şi poate că în cultura acelor civilizaţii, Emisfera luminată cu temperaturi de mii de grade, reprezintă Iadul cu focul veşnic unde merg cei după ce mor. O astfel de planetă ar putea fi Zarmina (Gliese 581g), aflată la circa 20 de ani-lumină de noi.

Mi-a plăcut articolul de aici, despre posibila trăire într-o lume cu rotaţie sincronă.
Ar aparea o serie de probleme complicate. Gen cata populatie ai putea avea intr-un spatiu asa limitat , deci automat am ajunge la contrulul populatiei. S-ar pune problema distributiei resurselor de pe planeta pentru ca daca se afla in extreme vor fi greu de exploatat. S-ar pune si problema apei care ar fi greu de obtinut. Altfel daca am avea tot capitalism toate astea ar fi grele. Asa fara un sistem economic , numai in un sistem cu productie si distributie egala si rationala a produselor si in care inflatia si costurile de exploatare sa nu conteze totul ar fi mult mai usor.

View Postf300, on 27 septembrie 2017 - 16:34, said:

Daca planeta e tidal locked fata de stea cea mai logica sursa de energie ar trebui sa fie panourile solare.
Si cum le pui acolo? La temperaturi de mii de grade circuitele electrice nu rezista si totul s-ar face numai cu anumite aliaje, metale extrem de rezistente si racite continuu.

Similar la - nu stiu cate grade

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate