Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Propuneri destinatii vacanta- buget 4500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postun_dac, on 07 octombrie 2017 - 18:02, said:


Inseamna ca m-am invatat eu prost cu china.

Lexule, in bhutan ai fost sau ai de gand? Auzisem ceva de genu ca trebuie sa platesti o suma de bani pe zi cat timp stai acolo. 2-300$ pe zi.

Pe jumătate adevărat.
In Bhutan intri doar cu tur organizat care costa minim 200$ pe zi. Deci nu plătești separat, ca ai tur. E una din cele mai scumpe tari sa intri. Dar așa și-au păstrat Tradițiile și nu au un val de chinezi cu selfiestickuri.

Îs in Filipine acum. Peste câteva luni (nu știu câte, ca stau 2 luni de le călătoresc și ma uit pentru vreo alte 2 sa lucrez) ar trebui sa ajung in India, Nepal și poate Tibet și in cazuri excepționale Bhutan. Mi-aș dori mult Bhutan pentru ca e practic un colț puțin atins. Dar nu îmi permit :(
Mai am 3000 pesos filipinezi pana după 20 ale lunii. Deci mnezo cu mila :)))

View PostKarhu, on 07 octombrie 2017 - 18:08, said:

Pai cat e o bicicleta acolo?
Intelegi unde bat...

Nu ma ajuta pentru câte zile am stat in Manila.
Dar dacă rezolv cu jobul o sa iau una. E groaznic traficul :facepalm:

View PostKarhu, on 07 octombrie 2017 - 17:54, said:

Sa stii ca m-am gandit si eu la chestia respectiva :)

Adevarul e ca o gramada de turisti din Europa si Asia nu rateaza ocazia, anul trecut l-am dus la ''initiere'' si pe baiatul meu de 13 ani.

Dar decizia initiatorului e deja luata, si e cu totul alta...

Las Vegas e o aroganta pe care as face-o și eu. Ăla e farmecul lui. Nu ai ce-i face. Buget sa ai. E o chestie pe care o am in plan, la un moment dat. Departe. Nu ma pot duce cu 100$ :lol:

Însă mie mi-a plăcut SF foarte mult.

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLex404, on 07 octombrie 2017 - 18:32, said:

Însă mie mi-a plăcut SF foarte mult.
N-am stiu ca ai fost. Parca era o problema cu viza iraniana din pasaport..

#57
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Daca mai puti un pic de la tine iti iese de revelion in Poiana

#58
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostLex404, on 07 octombrie 2017 - 18:32, said:

Pe jumătate adevărat.
In Bhutan intri doar cu tur organizat care costa minim 200$ pe zi. Deci nu plătești separat, ca ai tur. E una din cele mai scumpe tari sa intri. Dar așa și-au păstrat Tradițiile și nu au un val de chinezi cu selfiestickuri.

Îs in Filipine acum. Peste câteva luni (nu știu câte, ca stau 2 luni de le călătoresc și ma uit pentru vreo alte 2 sa lucrez) ar trebui sa ajung in India, Nepal și poate Tibet și in cazuri excepționale Bhutan. Mi-aș dori mult Bhutan pentru ca e practic un colț puțin atins. Dar nu îmi permit Posted Image
Mai am 3000 pesos filipinezi pana după 20 ale lunii. Deci mnezo cu mila Posted Image))

Pai asa am inteles si eu, cu tur organizat si ai ghid. Nu stiu daca include si ceva cazari.

E greu de intrat in bhutan si la propriu. N-au decat un singur aeroport si cred ca o strada sau doua care intra in tara.

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postun_dac, on 07 octombrie 2017 - 18:40, said:


Pai asa am inteles si eu, cu tur organizat si ai ghid. Nu stiu daca include si ceva cazari.

E greu de intrat in bhutan si la propriu. N-au decat un singur aeroport si cred ca o strada sau doua care intra in tara.

Include cazările.
Dar chit și așa. 200$ pe zi (cazare si ghid) fără posibilitatea sa alegi mi se pare foarte mult...

#60
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postedi10000, on 26 septembrie 2017 - 22:15, said:

O singura persoana. Nu se deconteaza decat pt. angajat, nu si familia.

Bizara politica. De obicei, o companie care e atat de darnica, se uita si la confortul familial. As lua banii, cash. Ma rog, tu stii mai bine, sunt banii tai, munca ta.
On topic.  India, si vii cu o alta abordare a existentei.

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
La genul asta de bonusuri nu iti da nimeni banii cash. Practic lui ii deconteaza suma cheltuita in limita a 4.500 euro, deci daca cheltuie mai putin cu atat mai bine pentru firma.
Revenind on topic, as fi propus si eu Peru sau Mexic sau Argentina, dar decizia fiind luata asteptam impresii dupa calatorie.

#62
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Decizia este luata insa tot ma bag cu un sfat. Necerut deci imi cer scuze pt el,
0 luna pt Noua Zeelanda si Australia este cam pe fuga si banii nu sunt deloc prea multi.
Eu in decembrie merg in Australia pt 3 saptamani si singura solutie ca sa vad ceva a fost avion si apoi masina inchiriata. O sa mergem la scufundari la Marea Bariera, Kakadu, Great Ocean Road si Sydney. Atat.
Si deja nu mai calculez cat dau pe una si pe alta :) doar transport cazare si excursii si am trecut de bugetul zis de tine.
Deci mare grija cum te organizezi.
In plus Noua Zerlanda e pentru natura. Personal nu as zbura acolo doar pentru un oras.


#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostLex404, on 07 octombrie 2017 - 18:32, said:



Pe jumătate adevărat.
In Bhutan intri doar cu tur organizat care costa minim 200$ pe zi. Deci nu plătești separat, ca ai tur. E una din cele mai scumpe tari sa intri. Dar așa și-au păstrat Tradițiile și nu au un val de chinezi cu selfiestickuri.

Îs in Filipine acum. Peste câteva luni (nu știu câte, ca stau 2 luni de le călătoresc și ma uit pentru vreo alte 2 sa lucrez) ar trebui sa ajung in India, Nepal și poate Tibet și in cazuri excepționale Bhutan. Mi-aș dori mult Bhutan pentru ca e practic un colț puțin atins. Dar nu îmi permit :(
Mai am 3000 pesos filipinezi pana după 20 ale lunii. Deci mnezo cu mila :)))



Nu ma ajuta pentru câte zile am stat in Manila.
Dar dacă rezolv cu jobul o sa iau una. E groaznic traficul :facepalm:



Las Vegas e o aroganta pe care as face-o și eu. Ăla e farmecul lui. Nu ai ce-i face. Buget sa ai. E o chestie pe care o am in plan, la un moment dat. Departe. Nu ma pot duce cu 100$ :lol:

Însă mie mi-a plăcut SF foarte mult.
Era sa zic și de romani. Dar unii nici nu știu care este capitala propriei țări, d-apai sa mai și audă de Bhutan. Și nu e cazul nostru, ci și al americanilor, altor europeni etc. 😂

Edited by Vlad_22, 24 May 2020 - 16:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate