Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi achiziție telefon decent.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Din fericire nu sunt genul care să stea cu ochii în telefon toată ziua! Am un Asus Zenfone 500 și niște litere după el, însă mă necăjește foarte mult. Bateria nu mai ține nici 12 ore deși i-am schimbat-o (are 2000 miliamperi), semnalul GSM și wii fii a fost mereu slab ( nici lângă router nu am full), pierde mereu semnalul GPS chiar și în oraș. Mereu se încarcă memoria și trebuie să șterg din ea. Singurul lucru bun este că merge cat de cat fluent și pentru că l-am ținut în huse, sticlă pe ecran, arată ca în prima zi.
Nu mă lasă sufletul să dau mai mult de 500 lei. Vă rog să îmi recomandați ceva care să țină bateria, dacă se prelungește ziua de muncă să mai aibă rezerve până ajung acasă, să aibă semnalul bun, să facă niște poze decente. Adică să fie un telefon robust ( nu de șantier) care nu face figuri. Mai navighez pe net când prind câte un moment de respiro, muzică nu ascult, jocuri nu joc, aplicații aiurea nu instalez.
Am citit review-uri dar deja simt că nu mai țin pasul cu tehnologia asta, deja fac eforturi să înțeleg ce vor să spună. Iar comentariile mă bagă în ceață și mai mult.
Vă mulțumesc mult!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
iphone sau huawei

probabil huawei ca-i ceva mai ieftin

Edited by arg, 26 September 2017 - 13:26.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Un all-rounder bun este Moto G4, dar costa in jur de 660 de lei. Varianta mai ieftina a lui, G4 Play, se găsește la 600 de lei, însă nu are cea mai mare baterie.

Un alt telefon de luat in seama este Redmi 4X, ai baterie mare, hardware bun, pe care îl gasesti tot in jurul a 650 de lei. Problema este ca nu prea ai garantie la el, cel puțin nu in România.

In 500 de lei nu prea am ce sa recomand..

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am un huawei y6 ii
https://altex.ro/sma...b-dual-sim-grey
tine bateria cca 1.5 zile cu toate dechise si folosit intens.

#5
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
un Lumia 640 este 400 lei și face tot ce ai zis acolo. recomand să îl folosești cu WP 8.1.2 și nu vei avea probleme, bateria ține, calitatea semnalului GSM, wi-fi și a convorbirilor este foarte bună (demnă de un Nokia), singurul său handicap este lipsa aplicațiilor, însă găsești strictul necesar și te va ține mulți ani.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbluke424, on 26 septembrie 2017 - 13:50, said:

un Lumia 640 este 400 lei și face tot ce ai zis acolo. recomand să îl folosești cu WP 8.1.2 și nu vei avea probleme, bateria ține, calitatea semnalului GSM, wi-fi și a convorbirilor este foarte bună (demnă de un Nokia), singurul său handicap este lipsa aplicațiilor, însă găsești strictul necesar și te va ține mulți ani.
Am unul deja. Tot ce ai spus este foarte adevărat însă îl voi da socrului meu pentru că nu mă pot obișnui cu el.

View Postarg, on 26 septembrie 2017 - 13:33, said:


eu am un huawei y6 ii
https://altex.ro/sma...b-dual-sim-grey
tine bateria cca 1.5 zile cu toate dechise si folosit intens.
Mă bate gândul la un Huawei, soția mea și-a luat un P9 Lite la recomandările primite aici pe forum și este foarte bun. Însă mai studiez problema... și parcă nu îmi vine să dau bani în plus. Am chestii care mă fascinează mai mult și acolo cheltui cu mai multă ușurință.

#7
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Xiaomi Redmi 4X. Am unul de pe QuickMobile luat in mai cu 570 RON si i-am luat recent mamei mele cu 550 RON de pe MobileShop.

Sunt foarte multumit de el. Bateria e de 4100mAh si la o utilizare normala ma duce lejer pana a doua zi.

In acesti bani mai ai 16GB memorie interna, 2GB RAM, un ecran HD, senzor de amprenta si o camera decenta dar nu exceptionala.

#8
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010

View PostTLGTLC, on 26 septembrie 2017 - 13:10, said:

Din fericire nu sunt genul care să stea cu ochii în telefon toată ziua! Am un Asus Zenfone 500 și niște litere după el, însă mă necăjește foarte mult. Bateria nu mai ține nici 12 ore deși i-am schimbat-o (are 2000 miliamperi), semnalul GSM și wii fii a fost mereu slab ( nici lângă router nu am full), pierde mereu semnalul GPS chiar și în oraș. Mereu se încarcă memoria și trebuie să șterg din ea. Singurul lucru bun este că merge cat de cat fluent și pentru că l-am ținut în huse, sticlă pe ecran, arată ca în prima zi.
Nu mă lasă sufletul să dau mai mult de 500 lei. Vă rog să îmi recomandați ceva care să țină bateria, dacă se prelungește ziua de muncă să mai aibă rezerve până ajung acasă, să aibă semnalul bun, să facă niște poze decente. Adică să fie un telefon robust ( nu de șantier) care nu face figuri. Mai navighez pe net când prind câte un moment de respiro, muzică nu ascult, jocuri nu joc, aplicații aiurea nu instalez.
Am citit review-uri dar deja simt că nu mai țin pasul cu tehnologia asta, deja fac eforturi să înțeleg ce vor să spună. Iar comentariile mă bagă în ceață și mai mult.
Vă mulțumesc mult!

Nou sau SH?

In bugetul tau, nou nu gasesti numai pocnitori gen Allview, Utok, Wink, etc. SH gasesti Iphone 4S, Galaxy S5, LG G2, etc.

Edited by nwo, 26 September 2017 - 14:07.


#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
@nwo doar nou.

#10
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
alea sunt telefoane vechi, G2-urile au toate pete galbene pe ecrane (am avut unul cu aceeași problemă), 4S-urile sunt depășite din orice punct de vedere șamd.

SH aș recomanda unul sigilat/nefolosit, de ex. un J5 2017 dacă mai plusează 200-300 lei.

#11
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010

View PostTLGTLC, on 26 septembrie 2017 - 14:30, said:

@nwo doar nou.

Pt nou, va trebui sa mai pui ceva banuti....
Multa bafta si sa-l folosesti sanatos, orice ar fi sa-ti cumperi.

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Vezi si Moto C Plus: 2GB RAM, 4000mAh, Android 7 https://www.evomag.r...ri-3597439.html
sau alt magazin https://www.price.ro...d=1715520&asc=1

Review https://www.notebook...w.245786.0.html

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Utok dorel

#14
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Eu folosesc un Nokia 3, telefon de care sunt foarte multumit, dar nu cred sa-l gasesti la 500Lei, poate la oferta(acum costa in jur de 600Lei).

#15
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Văd că se poate și în zona mea de buget. O să aprofundez zona Moto, Lenovo (am Yoga Tab 2 și 3 și mi se par cele mai tari tablete- la ăstea nu m-am zgârcit la bani pentru că mai mult folosesc o tableta, telefonul este pentru când nu sunt acasă), Xiaomi și Huawei.
Am văzut la chinezării review-uri proaste, dar nu din cauza nefuncționalitatii telefoanelor, cumva cei care le-au luat se așteptau de la prea mult de la ele?

#16
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostCGDBZ, on 26 septembrie 2017 - 15:08, said:

Eu folosesc un Nokia 3, telefon de care sunt foarte multumit, dar nu cred sa-l gasesti la 500Lei, poate la oferta(acum costa in jur de 600Lei).
Se gaseste pe olx. Daca are curaj. Sau mai poate astepta putin pana la black friday.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate