Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Spirulina ... Ca supliment proteic !?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 09:55, said:

Buna ziua!
Am perioade de sapatamani in care sunt vegan, sau chiar raw-vegan consumand doar chestii vegetale cat mai crude si mai nepreparate. In aceste perioade de timp a-ti asigura necesarul de proteine vegetale este o adevarata provocare. Trebuie un consum mare de fasole sau linte.
Facand studii am descoperit ca spirulina contine 65 grame de proteine la 100 gr de produs. In plus are numeroase beneficii, fiind un nutrient extraordinar.
Intrebarea intrebatoare: pot sa o consum in cantitati mari, adica in portii de 30 de grame !? Sa zicem trei shake-uri pe zi cu 30 de grame de spirulina la fiecare shake.
Ce am vazut pe net, erau persoane care consumau pastile de spirulina, si consumau pe zi maxim 10 grame.

Suntem pe aria o viata sanatoasa. Daca tu vezi vreo legatura intre asta si suplimente, atunci ai luat-o pe o directie foarte gresita

Raspunsul meu: da, poti sa o consumi in cantitati de 30 de grame, de 5 grame, de 100 de grame, sau de 1000 de grame, tot nesanatos va fi. Evident, va fi mai putin nesanatos daca ai consuma 10 grame decat daca ai consuma 1000 de grame

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostEXIT, on 26 septembrie 2017 - 13:12, said:

Carnea rosie este pe lista OMS cu carcinogeni. Deci?
Deci la ce pozitie este in lista aia? Cam suna a propaganda vegana. Si care carne mai exact? Fiarta, prajita, grill? Cartofii sunt pe lista? Cei prajiti sau cei fierti?

#21
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Carnea procesata si cancerul

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posteiffel, on 26 septembrie 2017 - 12:06, said:



Nu prea e ok. Din cate stiu nu e recomandata depasirea dozei zilnice - care e de 1-2 pastile.
Totusi fiind supliment alimentar nu cred ca au fost facute studii elaborate ca in cazul medicamentelor.

Gasesti insa pe internet ceva contraindicatii - gen continut de metale grele, etc:
http://www.stylecraz...s-of-spirulina/
http://vitamins.love...er_of_Spirulina

    Bravo! Ai punctat excelent !

#23
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Fulgi de ovaz, spanac,seminte chia, migdale, lapte de migdale, cocos, cacao, und de arahide, nuci, salata, avocado, fasole verde, linte, naut, etc.
Nu exista sa nu poti sa ajung la 100g/zi, trebuie doar sa iti adaptezi meniul si sa cantaresti alimentele si sigur ajungi sa consumi minimul necesar dar asa cum au spus si altii, mai bine baga o carne slaba gen pui sau curcan si deja ai cateva zeci de grame de proteina si lasa prafurile.

#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dar daca usuca carne de pui, o macina si o face praf, e acceptabil? :)

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-e si lene sa scriu ca sa-i combat pe astia contra prafuri. Deja imi imaginez, tre sa aiba o dieta foarte sanatoasa, bazata numai pe alimente naturale si proaspete, neprocesate deloc etc. Cred ca ei nu se ating deloc de produsele facute din faina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate