Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spirulina ... Ca supliment proteic !?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Buna ziua!

Am perioade de sapatamani in care sunt vegan, sau chiar raw-vegan consumand doar chestii vegetale cat mai crude si mai nepreparate. In aceste perioade de timp a-ti asigura necesarul de proteine vegetale este o adevarata provocare. Trebuie un consum mare de fasole sau linte.

Facand studii am descoperit ca spirulina contine 65 grame de proteine la 100 gr de produs. In plus are numeroase beneficii, fiind un nutrient extraordinar.
Intrebarea intrebatoare: pot sa o consum in cantitati mari, adica in portii de 30 de grame !? Sa zicem trei shake-uri pe zi cu 30 de grame de spirulina la fiecare shake.
Ce am vazut pe net, erau persoane care consumau pastile de spirulina, si consumau pe zi maxim 10 grame.

#2
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cereale, seminte de canepa, quinoa, avocado nu consumi? Ca si ele sunt proteine vegetale.

In caz de probleme la tiroida (hipertiroidie) nu se recomanda spirulina. Poate mai sunt si alte contraindicatii. Consulta un medic mai intai.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Care e avantajul de a fi vegan, daca mananci pastile?

#4
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postionut27, on 26 septembrie 2017 - 10:11, said:

Cereale, seminte de canepa, quinoa, avocado nu consumi? Ca si ele sunt proteine vegetale.

De cereale incerc sa ma feresc in general. Am un fond autoimun, si sunt de evitat produsele cu gluten la persoanele autoimune. De cand nu mai consum paine psoriazis-ul a disparut aproape complet.
Consum diferite tipuri de seminte, si chia, si quinoa, dar sa iti faci zilnic un necesar de 100 grame de proteine, sau chiar 160 grame ca sa merg la sala si sa se si vada ceva, e dificil din alimentatie vegana. La greutatea mea de 75-80 kg ar trebui sa consum zilnic minim 100 gr de proteine, ceea ce este dificil sa iei din alimentatie.

View Postfqx, on 26 septembrie 2017 - 10:22, said:

Care e avantajul de a fi vegan, daca mananci pastile?

Spirulina nu este pastila. Este o pudra facuta dintr-o alga. Se gasesc pungi cu jumatate de kg, sau un kilogram din aceasta pudra miraculoasa Posted Image

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Mai poti manca mei, hrisca, orez brun, amarant, tapioca.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Soia are multa proteina.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
exista si pastile, dar ma rog, reformulez , care e avantajul daca mananci pudra? Posted Image
Eu vad stilul asta de viata, ca fiind pentru sanatate, sa te simti bine, etc. daca ajungi sa mananci pudra doar ca sa te lauzi ca esti vegan, ia o ceafa de porc mai bine si zi ca ai mancat spirulina...

Edited by fqx, 26 September 2017 - 10:39.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Mai bine iei proteine din soia.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si ciupercile au proteine. Practic "carne" vegetala.

Spirulina e ok ca supliment alimentar, daca o poti suporta. Eu nu pot - la 10-20 de minute dupa ce iau o pastila imi vine sa vomit. Si asta dupa ce o perioada nu am avut nicio problema.

#10
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Posteiffel, on 26 septembrie 2017 - 10:41, said:

Si ciupercile au proteine. Practic "carne" vegetala.Spirulina e ok ca supliment alimentar, daca o poti suporta. Eu nu pot - la 10-20 de minute dupa ce iau o pastila imi vine sa vomit. Si asta dupa ce o perioada nu am avut nicio problema.

Nu am probleme cu spirulina, o pot consuma. Subiectul topicului este legat de cantitate, adica, daca este in regula pentru organism sa consumi cantitati mari de spirulina. Adica sa consumi spirulina asa cum consumi pudra proteica.

View PostMizu, on 26 septembrie 2017 - 10:39, said:

Mai bine iei proteine din soia.

Soia cam creste produsctia organismului de estrogen. Nu este solutia cea mai buna.

View Postfqx, on 26 septembrie 2017 - 10:37, said:

exista si pastile, dar ma rog, reformulez , care e avantajul daca mananci pudra? Posted Image
Eu vad stilul asta de viata, ca fiind pentru sanatate, sa te simti bine, etc. daca ajungi sa mananci pudra doar ca sa te lauzi ca esti vegan, ia o ceafa de porc mai bine si zi ca ai mancat spirulina...

Cei care merg la sala si consuma pudre din proteine, nu tot pudre consuma si aia ? Tocmai asta era subiectul: consumul de spirulina in loc de a consuma pudre de proteina.

#11
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 09:55, said:

Am perioade de sapatamani in care sunt vegan, sau chiar raw-vegan consumand doar chestii vegetale cat mai crude si mai nepreparate. In aceste perioade de timp a-ti asigura necesarul de proteine vegetale este o adevarata provocare. Trebuie un consum mare de fasole sau linte.

Baga omule zilnic o ceafa de porc "generoasa" pe gratar/grill  cu niste pastai sau cartofi natur si sunt mult mai sanatosi decat porcariile voastre vegetale. Pe principiul ca nu mananc carne, mancand doar plante o sa ajungeti ca o planta adica mai mult stati pe loc ca obositi daca nu bagati draciile alea in voi iar daca va pune cineva sa carati 10 kile deja v-a bagat in ceata si ati chemat salvarea ca sunteti pe jos... Credeti ca mancarea vegetariana este mai sanatoasa decat cea clasica? sunt  plantele alea pline cu toate rahaturile chimice de nu au nici gust, nici miros...nimic. Cea mai buna si sanatoasa sursa de proteina este "carnea" daca stii sa o gatesti si nu o indopi sa aibe gust cu toate rahaturile pe langa ea de genul cartofi prajiti sau cu o ditamai painea de juma de kliogram ca sa tina de foame

Edited by iulian160380, 26 September 2017 - 11:51.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postfqx, on 26 septembrie 2017 - 10:22, said:

Care e avantajul de a fi vegan, daca mananci pastile?


    Stii cum mananca oltenii: dimineata ceai, la 12 ceai, si seara GEM.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 10:51, said:

Nu am probleme cu spirulina, o pot consuma. Subiectul topicului este legat de cantitate, adica, daca este in regula pentru organism sa consumi cantitati mari de spirulina. Adica sa consumi spirulina asa cum consumi pudra proteica.

Nu prea e ok. Din cate stiu nu e recomandata depasirea dozei zilnice - care e de 1-2 pastile.
Totusi fiind supliment alimentar nu cred ca au fost facute studii elaborate ca in cazul medicamentelor.

Gasesti insa pe internet ceva contraindicatii - gen continut de metale grele, etc:
http://www.stylecraz...s-of-spirulina/
http://vitamins.love...er_of_Spirulina

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 10:51, said:

Nu am probleme cu spirulina, o pot consuma. Subiectul topicului este legat de cantitate, adica, daca este in regula pentru organism sa consumi cantitati mari de spirulina. Adica sa consumi spirulina asa cum consumi pudra proteica.



Soia cam creste produsctia organismului de estrogen. Nu este solutia cea mai buna.



Cei care merg la sala si consuma pudre din proteine, nu tot pudre consuma si aia ? Tocmai asta era subiectul: consumul de spirulina in loc de a consuma pudre de proteina.
Cei care merg la sala cam au probleme/dezechilibre daca consuma proteina timp indelungat.Ideea e, ca un supliment, poti sa consumi, ca aliment de baza, nu prea cred>pana la urma, corpula alaturi de proteine/grasimi fie vegetale, fie animale, are nevoie de vitamine si alte elementa care nu se gasesc in pudra.Cu alea ce faci? Iei pastile? :P Un timp poti merge si pe spirulina pudra, dar in timp organismul va dezvolta carente/lipsuri .

#15
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Spirulina se ia pentru vitamine si minerale. Excesele de vitamine si minerale dauneaza, ca orice exces.

#16
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Intrebi chestii d-astea de finetze fix aici pe softpedia unde omu sta cu micu si berea-n nas...cauta pe siteuri de pe afara informatii de genu asta. Eu personal in locul tau nu as manca atata spirulina din simplul fapta ca aia nu e mancare in sensul adevarat al cuvantului, iei si tu acolo cateva grame ca supliment. Ai atatea alte surse de proteine vegetale...cu soia sa fi atent, nu e ok.

Edited by badsica, 26 September 2017 - 13:04.


#17
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 09:55, said:

...
Am perioade de sapatamani in care sunt vegan, sau chiar raw-vegan consumand doar chestii vegetale cat mai crude si mai nepreparate. In aceste perioade de timp a-ti asigura necesarul de proteine vegetale este o adevarata provocare. Trebuie un consum mare de fasole sau linte.
...
Nu poti sa fii vegan din cand in cand. Corect este sa spui ca ai perioade cand nu consumi alimente cu origine animaliera.
Foloseste cronometer.com pentru a sti cata proteina consumi. Nu este deloc dificil sa ai un aport adecvat de proteine vegetale. Sunt din ce in ce mai multi sportivi vegani cu rezultate foarte bune.

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 10:51, said:

...
Soia cam creste produsctia organismului de estrogen. Nu este solutia cea mai buna.
...
Soia nu creste productia de estrogen si nici nu contine estrogen. Dar pentru ca soia este o alternativa buna la carne si lactate, multi sunt interesati sa o discrediteze.
Daca te referi la continutul de fitoestrogen (hormoni specifici plantelor), ar trebui sa stii ca unele alimente contin mai mult fitoestrogen dar nu o sa auzi niciun avertisment in privinta lor pentru ca ele nu ameninta profiturile industriei carnii. Vezi ca fasolea si lintea contin fitoestrogeni iar carnea si lactatele contin chiar estrogen de mamifer, identic cu cel folosit in terapia hormonala.

View PostCTP2016, on 26 septembrie 2017 - 10:51, said:

Nu am probleme cu spirulina, o pot consuma. Subiectul topicului este legat de cantitate, adica, daca este in regula pentru organism sa consumi cantitati mari de spirulina. Adica sa consumi spirulina asa cum consumi pudra proteica.
...
Daca nu e contaminata cu ceva, probabil ca nu vei pati nimic. In afara de faptul ca saracesti. Este o sursa scumpa de proteine.

View Postfqx, on 26 septembrie 2017 - 10:37, said:

...
Eu vad stilul asta de viata, ca fiind pentru sanatate, sa te simti bine, etc. daca ajungi sa mananci pudra doar ca sa te lauzi ca esti vegan, ia o ceafa de porc mai bine si zi ca ai mancat spirulina...
Veganismul nu este in primul rand o dieta pentru sanatate. Dar are si efecte benefice asupra sanatatii.


View Postiulian160380, on 26 septembrie 2017 - 11:47, said:

Baga omule zilnic o ceafa de porc "generoasa" pe gratar/grill  cu niste pastai sau cartofi natur si sunt mult mai sanatosi decat porcariile voastre vegetale...
Consumul de carne rosie este asociat cu un risc crescut de cancer si boli cardiovasculare pe cand consumul de legume si fructe este asociat cu un risc mai mic. Carnea rosie este pe lista OMS cu carcinogeni. Deci?

Mai exista discutii despre spirulina pe forum.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostEXIT, on 26 septembrie 2017 - 13:12, said:


Consumul de carne rosie este asociat cu un risc crescut de cancer si boli cardiovasculare pe cand consumul de legume si fructe este asociat cu un risc mai mic. Carnea rosie este pe lista OMS cu carcinogeni. Deci?


știi care-i paradoxul? se cunosc mii de motive din care apare cancerul, dar incă nu știm  să-l tratăm!!!
și există o mulțime de ciudățenii: oameni cu consum ridicat de „factori cancerigeni”, dar care mor la timp (în media de viață...)

bine zicea colegul de mai sus: mă chinui să trăiesc după un regim care mă obligă să ma umplu de suplimente... asta ce fel de normalitate e?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate