Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

franciza casa pariuri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

ionuttub

ionuttub

New Member

• Grup: Junior Members
salut,sunt nou pe aici,sper sa ne intelegem bine ��
as vrea sa deschid o casa de pariuri cu franciza in Bucuresti, buget undeva la 7000€ (pentru amenajare, chirie, angajatii, utilitati,etc),inca nu am inchiriat spatiul,nu mi-am facut nici firma, deci sunt la inceput.
intrebarea mea ar fi urmatoarea:
merita? Ramane ceva profit?

Orice sfat, e bine primit, multumesc

daniMMM

daniMMM

Guru Member

• Grup: Senior Members
Eu pariez ca da.Pacanelele si casele de pariuri merg la greu.
Ca franciza primesti 5% - 15% din încasări (adică din întreaga sumă pariată la tine, nu doar doar din profit), iar toate biletele câștigătoare erau plătite direct de agenție

Edited by daniMMM, 26 September 2017 - 07:55.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
E plin orasul de astfel de francize, ceea ce insemna ca piata e saturata.
Era pe aici cineva care se plangea ca au inceput sa se inchida, dar multi au contracte de chirie "inchise", adica nu poti renunta cand vrei tu, ci la termen.

daniMMM

daniMMM

Guru Member

E saturata,si inchid cei care nu stiu sa se promoveze.Eu,in functie de castig,as da la al fiecare 100-lea parior(un numar ales aleator) 100 ron din banii mei,ar fi una din idei.Piata romaneasca,nu numai pariuri,s-a invatat sa traiasca din tunuri,nu stiu si nici nu vor sa atraga clientii.

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

View PostdaniMMM, on 26 septembrie 2017 - 09:28, said:

E saturata,si inchid cei care nu stiu sa se promoveze.Eu,in functie de castig,as da la al fiecare 100-lea parior(un numar ales aleator) 100 ron din banii mei,ar fi una din idei.Piata romaneasca,nu numai pariuri,s-a invatat sa traiasca din tunuri,nu stiu si nici nu vor sa atraga clientii.

Trebuie sa ai si cadru legal sa oferi bonusuri din astea.

daniMMM

daniMMM

Guru Member

Ca doar nu stau la usa cu borseta sa-i numar,normal ca tot prin agentie,dar din profitul meu,crezi ca agentia centrala ar zice nu?

Edited by daniMMM, 26 September 2017 - 09:33.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostdaniMMM, on 26 septembrie 2017 - 09:28, said:

pe langa toata birocratia aferenta (avocat pentru redactarea regulamentului, autentificare la notar, procese verbale pt premiere, retinere impozit la sursa etc.), care nu-i deloc putina, o sa ai surpriza sa descoperi ca ai clienti "destepti", cu mult timp liber si fara bani, asa ca in scurt timp premiile astea se vor duce catre aceleasi persoane :)
metoda merge la carrefour, unde sunt 20-30 de case si nu ai cum sa-ti dai seama unde va fi clientul cu numarul 100, dar intr-o agentie cu un singur punct de incasare e relativ usor (daca ai mult timp liber si nici un ban) sa numeri clientii si sa ai grija sa fii tu numarul 100.

legat de idee, suma de 7000 euro mi se pare cam mica. 500 pt infiintare firma, 3-4000 amenajare spatiu, 1.5 - 2000 chirie (cu tot cu avans pe 1-2 luni) si bugetul e aproape epuizat. daca mai adaugi costurile lunare (paza, contabil, casiera, utilitati) deja o sa-ti fie foarte greu sa rezisti 2-3 luni (si mai devreme de atat e greu de crezut ca vei avea ceva profit).

samebo

samebo

Senior Member

View PostAdm, on 26 septembrie 2017 - 08:22, said:

E plin orasul de astfel de francize, ceea ce insemna ca piata e saturata.
Era pe aici cineva care se plangea ca au inceput sa se inchida, dar multi au contracte de chirie "inchise", adica nu poti renunta cand vrei tu, ci la termen.
Nu stiu cat de saturata e, ca apare cate unul in fiecare luna la cate un colt de strada.
Ai spune ca toate pensiile, ajutoarele sociale si banutii din spargeri acolo se duc.

Nu stiu cat e taxa de intrare in sistem, insa 7000 par putini pentru ceva mai mare.
Daca vrei sa faci cu firme din astea mai mici care n-au nici o jena sa aprobe si spatii de 10 mp intr-un chiosc improvizat pe domeniul public atunci s-ar putea sa ajunga.

Damascus77

Damascus77

Senior Member

View Post_Smiley_, on 26 septembrie 2017 - 09:56, said:

pe langa toata birocratia aferenta (avocat pentru redactarea regulamentului, autentificare la notar, procese verbale pt premiere, retinere impozit la sursa etc.), care nu-i deloc putina, o sa ai surpriza sa descoperi ca ai clienti "destepti", cu mult timp liber si fara bani, asa ca in scurt timp premiile astea se vor duce catre aceleasi persoane Posted Image
metoda merge la carrefour, unde sunt 20-30 de case si nu ai cum sa-ti dai seama unde va fi clientul cu numarul 100, dar intr-o agentie cu un singur punct de incasare e relativ usor (daca ai mult timp liber si nici un ban) sa numeri clientii si sa ai grija sa fii tu numarul 100.

legat de idee, suma de 7000 euro mi se pare cam mica. 500 pt infiintare firma, 3-4000 amenajare spatiu, 1.5 - 2000 chirie (cu tot cu avans pe 1-2 luni) si bugetul e aproape epuizat. daca mai adaugi costurile lunare (paza, contabil, casiera, utilitati) deja o sa-ti fie foarte greu sa rezisti 2-3 luni (si mai devreme de atat e greu de crezut ca vei avea ceva profit).

el vorbeste de franciza.

Ceea ce inseamna ca din start achiti taxa de franciza de x euro. Pe asta nu o vad cuprinsa in calcul

Bet Cafe Arena, rebranduita acum in Bet Arena stiu ca functiona astfel.

Eu am incercat acum ceva vreme o astfel de colaborare cu un alt operator de pariuri, dar mi s-a spus ca nu sunt interesati de francizare, nu lucreaza astfel.
Ii interesa doar spatiul.

7000 de euro sunt prea putini.

rosix

rosix

Guru Member

Piata nu e in niciun caz saturata. In viitor joburile vor fi sporadice si numai in call-center... asa ca lumea va juca la pariuri de foame, nu din alte motive... asa cum face si acum.
Tineretul studios al patriei in loc sa-si gasesaca un loc pe piata muncii, va freca duda si va invarti ruleta.

samebo

samebo

Senior Member

Taxa de intrare in sistem pentru un fastfood ajungea si la 20000 euro. Estimez ca in domeniul asta cu pariuri taxele nu urca mai sus de 5000 euro in mod normal.
Oricum la noi taxele sunt mici comparativ cu cele din Vest sau US.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostDamascus77, on 26 septembrie 2017 - 11:35, said:

el vorbeste de franciza.

Ceea ce inseamna ca din start achiti taxa de franciza de x euro. Pe asta nu o vad cuprinsa in calcul....

fara sa spuna exact cu cine vrea sa lucreze, nu putem spune nici cat il va costa franciza.
stiu ca pe vremuri Public Bet oferea gratuit franciza, dar nu stiu daca mai sunt pe piata.
astia, de exemplu, cer 4.000 lei (sub 1000 euro): http://excelbet.ro/colaborare

samebo

samebo

Senior Member

S-au cam jucat cu firmele astia cu pariurile... acumulau datorii si trageau teapa si mutau pe alta firma activitatea...
Public Bet a devenit Fortuna... si e una din cele mai "jegoase", cele mai proaste locatii si cei mai prosti "patroni" ai acelor locatii.
Scopul lor e sa incaseze taxele si comisioanele cat de mult pot si apoi muta teapa pe alta firma.
Numai la stat a dat gaura de zeci de milioane de euro.

ionuttub

ionuttub

New Member

pe langa toata birocratia aferenta (avocat pentru redactarea regulamentului, autentificare la notar, procese verbale pt premiere, retinere impozit la sursa etc.), care nu-i deloc putina, o sa ai surpriza sa descoperi ca ai clienti "destepti", cu mult timp liber si fara bani, asa ca in scurt timp premiile astea se vor duce catre aceleasi persoane :)

am uitat sa specific,cateva luni as avea bani sa achit tot ce inseamna chirie,angajatii,utilitati,etc si nu se plateste franciza

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

atunci principala problema e vadul comercial.
mergi prin zona dorita, uita-te dupa alte case de pariuri si incearca sa estimezi cam cati clienti au ei.

ionuttub

ionuttub

New Member

daca stiti prin bucuresti o locatie  cu vad bun,
intre 500-650€,mi-ar fi de mare ajutor

honeymik

honeymik

Senior Member

O locatie cu vad bun este 1000€ si intr-un oras mai mic.
Daca nu stii in ce te bagi, mai bine renunta din timp.

Edited by honeymik, 26 September 2017 - 18:04.

daniMMM

daniMMM

Guru Member

pe langa toata birocratia aferenta (avocat pentru redactarea regulamentului, autentificare la notar, procese verbale pt premiere, retinere impozit la sursa etc.), care nu-i deloc putina, o sa ai surpriza sa descoperi ca ai clienti "destepti", cu mult timp liber si fara bani, asa ca in scurt timp premiile astea se vor duce catre aceleasi persoane Posted Image

Da?Ok.Atunci in fiecare zi aleg alt numar si se aplica doar la biletele de la 5 ron in sus.Sa stea la usa toata ziua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate