Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Calcul urinal

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Mallus

Mallus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare.
Din cauza faptului ca am avut in decurs de 5 Ani 4  crize renale am facut analiza ultimei pietre eliminate.
La analize au iesit:
-oxalat de calciu
-fosfat de calciu
As dori sa stiu de la o persoana care lucrează in domeniu de ce alimente ar trebui sa ma feresc pentru a nu avea iar probleme.
Multumesc


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Calculii urinari apar din cauza unui dezechilibru/afectiuni metabolice, nu pentru ca tu mananci mai multa creta (calciu) decat altii!

Studiaza tot ce scriei aici:
https://www.synevo.r...alculi-urinari/

Quote

În majoritatea cazurilor (95-97% din cazuri) calculii renali au în compoziţia lor următorii compuşi chimici:
• oxalat de calciu;
• fosfat de calciu;
• acid uric;
• struvit (fosfat amoniaco-magnezian): calculi asociaţi cu o infecţie bacteriană.
Aproximativ 75% dintre calculi conţin calciu.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Eu as spune ca lipsa de magneziu ar putea fi o cauza, adica asa zisul dezechilibrul. Magneziul lucreaza si blocheaza producerea oxalatului de calciu, mai exact impiedica cristalizarea.

Edited by andreic, 26 September 2017 - 08:11.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 26 septembrie 2017 - 08:11, said:

Eu as spune ca lipsa de magneziu ar putea fi o cauza, adica asa zisul dezechilibrul. Magneziul lucreaza si blocheaza producerea oxalatului de calciu, mai exact impiedica cristalizarea.

     S-a spus mai sus "dezechilibru metabolic" .
     Daca ar fi fost vorba de niste magneziu, problema s-ar fi rezolvat simplu.

#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View PostMallus, on 26 septembrie 2017 - 07:26, said:

Salutare.
Din cauza faptului ca am avut in decurs de 5 Ani 4  crize renale am facut analiza ultimei pietre eliminate.
La analize au iesit:
-oxalat de calciu
-fosfat de calciu
As dori sa stiu de la o persoana care lucrează in domeniu de ce alimente ar trebui sa ma feresc pentru a nu avea iar probleme.
Multumesc

Buna ziua,

La carte sunt descrise mai multe cauze, majoritatea metabolice si sunt cativa factori precum carnea rosie sau cafeaua car favorizeaza formarea calculilor.
Totusi foarte multa luma face calculi si fara abuz de carne sau cafea.
Putine tipuri de calculi raspund la tratament medicamentos si de obicei impiedica crescterea lor in dimensiuni, mai rar ii si "dizolva".
Ce poti face ca o regula generala daca esti o persoana tanara (si vei mai face probabil calculi pe parcursul vietii) este sa eviti deshidratarea, cu cat e urina mai concentrata cu atat se formeaza mai usor calculii, sau se maresc cei preexistenti.
O alta regula generala sunt controalele regulate, sa vezi daca si cand e nevoie de o interventie (chirurgicala sau nu), la 3 luni 6 luni la an in functie de caz.
Cand ai colica e bine sa te duci la un medic urolog si concomitent sa iti iei temperatura si sa consumi mai putine lichide pana se pune un diagnostic.
Hope this helps

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate