Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Accident rutier cu victima

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vik36

vik36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.02.2004
Salutari la toti,

in data de 18 Iunie 2017 am provocat un accident rutier cu victima. A fost un accident usor victima a necesitat 3-4 zile de ingrijiri.
Mi s-a retinut permisul de conducere pe 90 zile si am primit o dovada cu drept de conducere pe 15 zile.
In data de 19 Septembrie am primit solutia de la Parchet,cauza se claseaza(vatamare corporala din culpa).

Am inteles ca perioada de 90 zile suspendare incepe dupa expirarea dovezii de 15 zile, teoretic in data de 2.10.2017 ar expira cele 90 zile de suspendare. Intrebarea mea este acum dupa ce am primit solutia de la parchet cu ordonanta de clasare ma pot prezenta in data de 2.10.2017 sa ridic permisul sau trebuie sa astept cele 20 zile de la data comunicarii, perioada in care poate fi formulata plangere la aceasta solutie?
Data comunicarii se considera data la care am ridicat eu plicul de la Posta sau data de pe plic?
In solutia primita de la Parchet apare urmatorul punct:

''In temeiul art.275 alin 3 Cod de procedura penala, cheltuielile judiciare, in cuantum de 50 lei, raman in sarcina statului.''

Asta inseamna ca nu trebuie sa platesc eu acesti 50 lei?Care este urmatoarea etapa trebuie sa mai primesc ceva acte de la Politia Rutiera pentru a putea ridica permisul?

Multumesc anticipat celor care vor avea rabdarea sa citeasca cele scrise de mine si sa ofere raspunsuri.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Mergi cu ordonanta la politie, nu ai nimic de platit, iei permisul.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Nu mai trebuie sa platesti nimic.
Cele 90 de zile de suspendare incep dupa data ultimei expirari a dovezii de circulatie.Si sunt calendaristice.
Cand te duci la politie sa ai la tine o copie dupa CI si o copie dupa ordonanta si bineinteles dovada.

ps.
In cel mai rau caz cei de la rutiera te trimit la plimbare,da' nu cred ca-i cazul.Asta in legatura cu cele 20 de zile.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
de ce facui de ti s-a solutionat asa rapid dosarul,fratele meu s-a plimbat luna de luna mai mult de un an pt dovezi circulatie,tot cu victima 2-3 zile

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ceanu1980, rapiditatea cu care se soluționează un dosar depinde de multe aspecte, unul dintre ele fiind și impresia pe care o lași anchetatorilor. Spre exemplu, când folosești incorect anumite timpuri ale verbelor (perfectul simplu în cazul tău) în nici un caz nu lași impresia de apartenență la o anumită regiune a țării ci pe cea de agramat.
La mine a durat tot 3 luni dar au uitat să-mi trimită și ordonanța. Noroc cu celălalt șofer că am aflat de la el și am cerut-o.

Edited by MembruAnonim, 26 September 2017 - 09:28.


#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Rapiditatea depinde si daca ai cine sa iti puna o pila... daca nu ai nici o pila si nici legea nu o cunosti, te joaca cum vor ei si te amana cu lunile cu speranta ca poate pica ceva de la fraier.

#7
vik36

vik36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.02.2004
Multumesc mult pentru raspunsuri.Deci de la Politia Rutiera nu mai trebuie sa astept nici o hartie?Incadrarea la mine a fost neacordare de prioritate,nu ar trebui sa primesc si o amenda pentru contraventie in acest caz?Daca accidentul a fost cu victima nu trebuie sustinut si acel examen 13 din 15 pentru redobandire permis?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa cate stiu pentru dosarele penale,chiar si clasate,nu se aplica examenul respectiv,care este pentru reducerea perioadei de suspendare.In cazul "recidivistilor" Posted Image nu-i cazul,suspendarea trebuie dusa pana la capat din pacate.

ps.
Amenda trebuia sa o iei pana acum.Sper ca nu-i vei intreba si pe agentii de la rutiera acest lucru.

#9
vik36

vik36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.02.2004
Multumesc ,,adisz'' pentru raspuns:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate