Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Receiver Samsung GX-OR530SK conectat la monitor de pc LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Alynutza1

Alynutza1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.07.2009
Buna ziua,
Am conectat Receiverul de la orange TV Samsung GX-OR530SK la un monitor LCD LG FLATRON L225WS, 22 inch
Conectarea este printr-un un adaptor hdmi-vga
Ideea este ca daca conectez mufa de tv la receiver, are semnal daca nu imping foarte tare mufa in SAT IN, si prind doar pro tv international, daca imping prea tare, spune ca nu exista semnal satelit.
Pentru restul canalelor atunci cand prind pro tv international, spune ca: receiverul nu este configurat corect. va rugam contactati serviciul clienti.
Ati patit asa ceva, aveti vreo parere? E musai sa sun la ei sau pot face eu o configurare acasa? Imi e ca daca sun o sa dea din umeri ca probabil toti clientii lor au un tv conectat la receiverele lor si nu un monitor de pc, si nu vor sti cum sa ma ajute.
Tin sa specific ca pe aceeasi antena satelit sunt deja 2 receivere conectate, unul la un tv lcd vortex si unul la un tv vechi gen crt. Ambele configurate sa preia semnal tv (source) pe hdmi-1, iar al 3lea vreau sa conectez acest monitor de pc.
Mai am un tv tuner extern standalone, care a functionat cu acest monitor cand am avut cablu direct, prin analog fara nici un receiver. Ma gandesc ca nu ma mai ajuta acum in nici un fel. Am incercat sa imi dau seama cum sa conectez receiverul cu tv tunerul la tv si nu imi dau seama ce fel de cabluri as avea nevoie.
tv tunerul este kworld-sa220
Ma gandeam la un adaptor-s-video-9-pin-male-to-rca-phono-and-s-video-5-pin-female pentru ca receiverul orange are mufa AV la output si tv tunerul are s-video cu 9 pini la imput, dar cred ca imi bat capul depomana sa leg si tv tunerul cu receiverul
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat pt ajutor.

Edited by Alynutza1, 25 September 2017 - 22:40.


#2
Alynutza1

Alynutza1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.07.2009
unde pot gasi asa ceva? http://sc01.alicdn.c...in-mini-din.jpg

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai probleme la mufa de pe cablul de la antenă, ori e lăsat prea lung firul central ori nu e bun contactul dintre cămaşa cablului şi masa mufei de antenă.
Cât priveşte recepţia programelor codate, probabi lreceiverul nu e activat. AIci trebuie să iei legătura cu oranjgutanii să verifice starea lui în sistem.
N-am înţeles cum poate TV-ul vechi "gen CRT" să preia semnal HDMI,
Iar aşa cum vrei cu AV Out la S_Video iar nu se poate aşa simplu, e nevoie de un adaptor mai special care să dea semnal la ambele intrări Y şi C de la mufa S-Video, altfel se va vedea doar alb-negru.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are treaba ca e conectat monitor sau tv, tu ai probleme cu orientarea antenei si cu mufa ce duce la LNB. Pro tv International ( si inca vreo doua ) e pe alt satelit decat cel folosit de orange ( merge si fara cartela de acces ), misca foarte usor de antena sa intre si celelalte posturi. Am patit si eu asa cu receiverul orange, asta a fost rezolvarea.

#5
Alynutza1

Alynutza1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.07.2009
Receiverul nu era activat. Am gresit cu crt ala cand am zis de conexiune.
In fine. Problema este acum alta. Pe un monitor nou iiyama cu conexiune dvi hdmi merg toate canalele etc. Receiverul are output hdmi si av. Prin av am scos sunetul in boxe de pc cu un adaptor av jack.
Cand pun monitorul LCD LG FLATRON L225WS, 22 inch nu trimite semnal. Se inchide monitorul.Am pus un adaptor vga mama si hdmi tata la care am conectat cablul vga vga din monitor in adaptor. Am pus rezolutia pe 560 parca din meniul receiverului tot nimic. Am pus un monitor samsung tot cu conexiune vga. La fel nu trimite nici un semnal. Am pus adaptorul si cablul vga la monitorul nou iiyama ca are si conexiune vga la placa video la pc. La fel nu da semnal. Maine o sa testez un nou cablu vga sa vad poate nu mai merge cablul desi ma indoiesc. Apoi ma gandesc ori am cumparat adaptorul cu defecțiune, ori trdbuie altfrl de adaptor hdmi vga ori nu stiu unde gresesc.

Cam asa arata adaptorul https://www.amazon.c...r/dp/B00KFDP2YG

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate