Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Evaluare casa+teren

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Antoniandreea

Antoniandreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2017
Buna. Are cineva idee daca in urma evaluarii banca acorda credit din valoarea totala (casa si teren) sau doar din valoarea casei? Casa a fost evaluata la 38000 euro + teren 9000 euro. Ma intereseaza sa stiu daca cei 85% vor fi calculati la valoarea de 38000 sau la cea de 47000. Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Totalul conteaza, dar depinde in ce scop au fost evaluate.

#3
Antoniandreea

Antoniandreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2017
A fost evaluata pentru prima casa initial la banca romaneasca. Apoi, dupa ce am primit un mare mare NU fara explicatii din partea lor am fost si la raiffeisen. Acolo mi s.a spus ca ei pot face prima casa sau ipotecar, dar numai pe valoarea casei. Terenul se scade din total.

#4
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
conteaza mult si unde e casa, in ce localitate

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
De obicei teren + casa, dar daca e in camp s-ar putea sa-ti dea jet :lol:

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
E normal sa conteze casa plus teren, ca doar nu cumperi un apartament. Mie ING acum niste ani asa mi-a evaluat, ca una e sa cumperi 500 mp ca sa fii vecin cu Becali pe Kiseleff si alta e sa iei aceeasi suprafata intr-un sat unde esti vecin cu un cotet de gaini sau cocina de porci dupa preferinte.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Depinde de localitate/zona. Daca in zona respectiva, terenul nu prezinta interes, nu vor lua in considerare valoarea acestuia.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Antoniandreea, on 25 septembrie 2017 - 21:49, said:

Buna. Are cineva idee daca in urma evaluarii banca acorda credit din valoarea totala (casa si teren) sau doar din valoarea casei? Casa a fost evaluata la 38000 euro + teren 9000 euro. Ma intereseaza sa stiu daca cei 85% vor fi calculati la valoarea de 38000 sau la cea de 47000. Multumesc!
Dacă terenul e parte a imobilului și este proprietate a solicitantului creditului, valoarea totală a acestuia este 47.000 euro. Dacă nu este în proprietate, ci în concesiune (de pildă), vei avea 38.000 euro. Terenul se evaluează în ambele cazuri, depinde de abordarea evaluatorului. Standardele de evaluare cer ca la asemenea proprietăți (teren + construcții) valorile să fie defalcate.
Nu te lua după indivizi ca acela de mai sus, care habar n-au și vorbesc doar ca să-și adauge postări. Terenul se evaluează și dacă face 2 lei. Standardele de evaluare o cer.

Edited by ursamajor, 26 September 2017 - 07:34.


#9
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 28.05.2008
Mesajul anterior (@ursamajor) este pertinent din perspectiva standardelor utilizate in cadrul ANEVAR si acceptate de BNR.
Intrucat demersul dvs. are ca finalitate obtinerea unei finantari bancare, trebuie sa aveti in vedere ca decizia de acordare a creditului se fundamenteaza pe existenta surselor de rambursare pe toata durata finantarii, garantia colaterala fiind un capitol secundar. Totodata, acel procent de acceptare in garantie (85%) la care faceti referire este maximal.
Va doresc success !

Edited by sdrc, 26 September 2017 - 08:43.


#10
Antoniandreea

Antoniandreea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2017
Multumesc pentru raspunsuri. Da, a fost evaluat casa + teren, numai ca banca doreste sa ia in considerare numai valoarea casei. Mentionez ca este in comuna berceni. Adevarat ca este in camp, dar exista si alte case pe strada. Constructia este complet finalizata, dar lipsesc parchetul, gresia, faianta si una din bai nu este utilata deloc. Voi mai incerca si la alte banci, poate am mai mult noroc. Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate